Lazlar Türk olmuyor mu?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 16 Temmuz 2020, 17:46:45


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3 ... 15
  Yazdır  
Gönderen Konu: Lazlar Türk olmuyor mu?  (Okunma Sayısı 123000 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
MERT.
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 54


« : 15 Ağustos 2010, 19:17:38 »

Bunu Öğrenmek için soruyorum size?Yönetici cevabı; Lazlar Türk değildir!


Lazlar!

Vatanın Kuzey kısmında yaşayan  rum pontus artığı, sayıları yaklaşık olarak yüz bin cıvarında ve koca karga buruları ile dikkat çeken etnik guruptur Laz�.lar. Türk değildirler, Karadenizli soydaşlarımızın içerisine sızmış sinsi yılandan farksız olan bu etnikler bizim hali hazırdaki ve ilerdeki iç düşmanlarımızın başında gelirler. Belirli mihrakların yönlendirmeleri ile Karadenizli Türklerin kendilerini laz zannetmelerini sağlamak için uğraş verenlerin çokluğu yadsınamaz. Bu Türk soylu kişilerin laz ne demektir öğrenmelerini bu yazıda elimden geldiği kadarıyla açıklamaya çalışacağım.

Kelime olarak Laz anlamı Pont�uslu demektir. Karadeniz de yaşayan tüm halka laz demek yanlıştır, Çünkü Lazlar dilleriyle ve adetleriyle ve yaşam tarzlarıyla diğerlerinden ayrılırlar. Görünüş olarakta bir çok Türk fenotipinden ayrı görüntüye sahiptirler. Bu kişiler kendi aralarında Lazuri adlı bir dil kullanmaktadır. Bir Türk atasözünde Lazların bizden olmadıklarını açıklayan şu çok güzel tekerlemeye dikkat etmenizi ve iyi anlamanızı salık veririm. �Meyvaların en ucuzu kiraz, kuşların en aptalı kaz, milletlerin en adisi Laz.  Lazların kim ve nasıl birileri olduğu yönünde çok güzel bir anekdot olarak kabul edebiliriz bu sözü.

Laz denilen bu Milletin Bizans dönemi itibarı ile Türk milletine olan hınçları azalmamakta, kendi aralarında Türk milletine karşı içten içe ihanet planları kurgulamakla meşguller. İlk olarak Türklerin içerisine sızarak yanıbaşlarında ki Türk soyluların Türküm demelerini dolaylı olarak engelleyerek kendilerine laz sıfatını yakıştırmalarını sağlamak, bunda bir nevi başarılı oldular, Karadenizdeki Türk soylular kendilerini laz zannetmekle beraber diğer illerimizde bulunan kandaşlarımızda Karadenizli Türklere son zamanlarda laz demeye başladılar. Sonun başlangıcı.


��Karapapaklar, Türkmenler, Yörükler, Dadaşlar, Uygurlar, Tatarlar, Kazaklar, Çepniler, Avşarlar, Ahıskalılar, , Tahtacı Türkmenler��, Lazları Türkleştirerek bunların arasına yerleştirmek isteyenler de var, ileriye dönük olacak derdimizin başında bu gibi düşmanca yapılanmalar var. Lazların Görünen dinlerinin Müslümanlık, içerdekinin ise Ortadoks oldukları gerçeğini ve bu Mezhepleri ile de Türklüğe Bizanstan kalma bir hınç duyduklarını milletimizin fertlerine öğretmek gerekiyor. Trabzonda bulunan Sümela ya her yıl gelmekte olan Ortadoksları Müslüman Lazların karşılayarak büyük bir huşu içinde onları ağırladıklarını da hatırlamak gerek. Türklere karşı kin kusan Ortadoks dindarların, Türkiyede ki Müslümanlık dinini  ön plana çıkartarak Türklerin beğenisini kazanmış olan Lazların bu samimiyelerinin temelini araştırırsak ortak noktanın Türk düşmanlığı olduğunu görürüz.

Türklük şuuruna sahip olan Bütün Türklerin ve bilhassa Kardeniz de yaşayan soydaşlarımızın laz teriminden uzak durmaları gerek ve laz geleneklerini de terk etmeleri lazım, Horon denilen tepinme çoktandır beri halayımızın yerini alarak Törelerimize de etki etmektedir, biz Türklerin kendilerine has olan davranışları bazı etnik gurupların tabi oldukları görsellerin birileri tarafından bizlere aşılanması ile ya unutulmakta veya dar alanlara sıkışıp kalmaktadır.  Bazı hallerde ise tam tersi olarak etnik guruplar bize atalarımzıdan kalan geleneksel duruş veya aletleri kendilerinin milli zenginliğiymiş gibi tanıtılmaları yadırganacak bir durum olup örnek verebileceğimiz madde Lazların sahiplendiği Kemençe. Kuman Türklerinin el çalgısı olan bu alet şimdilerde Lazların sahiplenmesi ile onların olmuştur. Git gide benliğimizden uzaklaşıyoruz, uzaklaştırılıyoruz.

Her şeyimiz Türklük için diyerek yola çıkmış olan biz Türkçülerin, Dilimizi, Töremizi, ananelerimizi ve benliğimizi bozan, bozmakta olan lazlar ve benzeri etnik gurupların etkilerini azaltacak hamleleri yerine göre yapmalıyız.Etniklerin Türklükle alakalarının olmadığını, onların Türk milletinin kardeşleri de olmadığını avazımız çıktığı kadar yüksek sesle haykırmalıyız. Türklük Türk çocuklarının doğru bilgilendirilmeleri ile yükselecektir.Açığma-Kün 27 Şubat 2011  Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
www.turkcuturanci.com
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 15 Ağustos 2010, 19:22:46 »

Bunu Öğrenmek için soruyorum size?

Lazlar, şu an ülkemiz de genelde Doğu Karadeniz bölgesinde toplamda en fazla 150-200 bin'lik nüfusları ile yaşayan Türk olmayan halktır.

Karadeniz'li Türklere bilinçsiz kişilerin taktığı ''Laz'' lakabı gerçekçi değildir. Bilgisiz ve cahil kişilerin yaptığı bir hatadır.

Başka bir arkadaşımızın eski bir tarihte bu konu hakkında yazmış olduğu yazısını senin için buraya ekliyorum:
Alıntı
Psikolojik harbin gereklerini başarıyla yerine getirmeye çalışan bölücü çevreler bütün Karadeniz’i “Laz” olarak göstermeye çalışmaktadır. Gazetelerde, televizyonlarda Karadenizlilerden bahsedilirken hep “Lazlık” ön plâna çıkarılıyor. Bu propagandaya inanan bazı Karadenizli Türkler de kendilerini “Laz” olarak adlandırmaya başlıyorlar. Yurdun diğer yörelerinde de etkisini gösteren bu olgu, diğer bölge Türklerinin de Karadenizlileri “Laz” sanmalarına neden oluyor. Bu süreç öyle rahat ve sessizce işliyor ki, ileride karşımıza hiç yoktan bir bölücülük davası daha çıkabilir.

Pontosçuluk ve Lazlık propagandalarını doğru tahlil edebilmek için Karadeniz’in etnik yapısını bilmek gerekir. Bu değerlendirmeye Lazlarla başlayalım.. “Laz” sözcüğü birçok kişi tarafından “Dadaş”, “Gakkoş” gibi yöresel bir unvan olarak kullanılsa da aslında etnik bir topluluğun adıdır. Karadenizlilerin çok küçük bir bölümünü oluşturan Lazlar, Türk olmayıp Gürcü kökenli bir toplulukturlar. Kafkasya’dan Doğu Karadeniz’e göç ettikten sonra bölgedeki Rumlarla fazlaca karışmışlar ve Kafkasyalı-Rum kırması bir etnik grup hâline gelmişlerdir. Dilleri de aslen Svanca, Gürcüce ve Megrelce’nin de dahil olduğu Güney Kafkas Dil Ailesi’ne mensuptur. Ancak Lazca zaman içerisinde Rumca ile bütünleşme göstermiş ve Lazların kendileri gibi dilleri de Gürcü-Rum kırması bir hâle gelmiştir.

Lazlar günümüzde Rize il sınırı içerisinden Gürcistan hududuna kadar uzanan alandaki Pazar, Ardeşen, Fındıklı, Arhavi ve Hopa ilçelerinde yaşarlar. Ancak toplam nüfuslarının azlığı nedeni ile Türkiye’nin hiçbir ilinde hatta ilçesinde çoğunluğu sağlayamamışlardır. Laz nüfusu kesin olarak tespit edilmemiş olsa da Türkiye’de ortalama elli bin Laz olduğunu söylemek mümkündür. Hâl böyle iken milyonlarca kişiyi barındıran Karadeniz’in tamamının yahut büyük kısmının Laz olduğunu iddia etmek bir saçmalıktan ibarettir.

Karadeniz’de yerleşmiş bulunan bir diğer azınlık da Gürcülerdir. Kavgacı kişiler olarak bilinen Gürcüler yaklaşık kırk binlik bir nüfusa sahiptirler. Lazlar gibi Rize-Artvin-Gürcistan arasında yaşarlar.

Karadeniz’deki Rum varlığı ise sanılandan çok daha azdır. Karadeniz’in Türkleştirilmesi süreci kendisini “Karadeniz’in Rumlardan arındırılması” olarak da göstermiş ve buna bağlı olarak Rumlar giderek azalmışlardır. Buna tipik bir örnek olarak 1828’den sonra iki binden fazla Rum ailesinin kısa süreli Rus işgâline sevinerek zihniyetlerini açığa vurdukları için Doğu Karadeniz’den sürülmesini gösterebiliriz. Millî mücadele döneminde Topal Osman Ağa’nın Pontos çetecilerine karşı sert ve yürekli mücadelesi ve daha sonraki nüfus mübadelesi de nüfus dengesi üzerinde etkili olmuş, 500 yıl boyunca Türk göçleri alan Karadeniz bölgesi tam mânâsıyla Türkleşmiştir.

Çok eski devirlerden beri Saka, Apar, Tatar, Kıpçak, Peçenek ve Hazar Türklerinin saldırısına uğrayan Doğu Karadeniz, bu saldırılar sırasında Türklerce iskân edilmeye başlamıştır. 1461’de Fatih Sultan Mehmet Han tarafından Rum Pontos İmparatorluğu olarak adlandırılan Komnenos Devleti’ne son verilip Trabzon fethedilince bu yöreye yoğun Türk göçleri başlamıştır. Amasya, Niksar, Bafra, Osmancık, İskilip, Tokat, Merzifon, Turhal, Zile gibi Türk yerleşimlerinden Trabzon, Giresun ve civarına göçler olmuştur. Oğuzların en savaşçı boyu olarak bilinen Çepnilerin ve Bayındırların da bu yöreye yerleştirilmesi ile Türkleştirme faaliyetleri güç kazanmıştır. Bu tarihten sonra Çepniler ve diğer Karadeniz Türkleri, her türlü ayaklanmaya karşı devletin yanında yer almışlardır.

Karadeniz bölgesinin yüzyıllar süren Türkleşme süreci bilinirken bütün Karadenizlilerin “Laz”, “Rum” vb. küçük etnik grupların adıyla anılması elbette gerçeği yansıtmamaktadır. Bu adlandırmanın ardında başka amaçlar vardır. Yunanlıların eskiden beri sahip olduğu Pontos’u diriltme hülyası diğer Batılıların Türkiye’yi saf dışı etme arzusu ile birleşince Karadeniz üzerinde, özellikle de Doğu Karadeniz üzerine oyunlar oynamak Türk düşmanları için vazgeçilmez hâle gelmiştir. Ancak bu oyunlar Güneydoğu Anadolu’daki kurallarla oynanamazdı. Çünkü Güneydoğu Anadolu’da kürtlerin önemli bir nüfusa sahip bulunmasına karşılık Karadeniz’in büyük çoğunluğu Türk idi. Karadeniz halkını devlete karşı kışkırtmak hiç de kolay olmayacaktı çünkü devlet kendi devletleriydi. Şu hâlde farklı bir yola başvuracaklardı. Bunun çözümünü de psikolojik harp taktikleri içerisinde buldular ve her türlü propaganda aracını kullanarak Karadenizlilerin “Laz” olarak adlandırılmasını sağladılar. Hâlen dahi uğraşları bu adlandırmanın yaygınlaşması üzerinedir. Bundan başka gönderdikleri misyonerlerle halka “Siz Türk değilsiniz Müslümanlaşmış Rum’sunuz, Laz’sınız.” şeklinde propaganda yapmaya çalışmaktadırlar. Bu uğraşların sonunda amaçları Karadeniz’i Türkiye’den ayırmak, ya da en azından Türkiye’nin başını uzun müddet yeni bir dertle ağrıtmaktır.

Harp konusunda bir efsane olan biz Türkler, artık psikolojik harp alanında kendimizi korumayı da başarmalıyız. Düşmanlarımızın amaçlarına ulaşmalarını engellemek istiyorsak, bunu her alanda mücadele ederek başarmamız gerektiğini bilmeliyiz. Bu sebeple hiçbir Türk, Karadenizli soydaşlarını “Laz” olmakla itham etmemelidir. Espri amaçlı dahi olsa, gayri ciddî dahi olsa Türklerin “Laz” olarak adlandırılmasını engellemek şart olmuştur. Karadenizli soydaşlarımız da kendilerinin Laz değil Türk oğlu Türk olduğunu bilmeli ve yöresel bir unvan olarak dahi “Laz” sözcüğü dillerinden silmelidirler. Artık, tarih boyu devletinin yanında yer alan Karadeniz Türklerinin, Millî Mücadele sırasında Giresun Müdafaa-i Milliye Reisi Topal Osman Ağa’nın tepelediği Rum çetecilerin bulunduğu salonun duvarına yazdığı gibi haykırmalarının vakti gelmiştir:

“Vatana ihanet edenler yerlerde gördükleriniz gibi tepelenecektir.”

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 15 Ağustos 2010, 19:32:23 »

Mert kandaşım aferin sana işte budur,  soru olarak soracaksın bilmediklerini, bizde elimizden geldiğince sana bunun doğrularını öğretmeye çalışacağız, tabiki bizimde senden öğreneceklerimiz olacaktır.

Kandaşım Lazlar Türk değildir. Karadeniz taraflarında yaşayan bu kişiler Türk düşmanı olup bunlar pontusluların torunlarıdır.
yalnız seni yanıltan şu olabilir, karadenizde yaşayan her kişi laz değildir, bunların sayıları en çok 150-200bin cıvarındadır, Artvin hopa tarafında yoğun yaşarlar, Türk değillerdir. Tesadüfe bakki bu günde Pontus rum devletinin Türkler tarafından yıkılışının yıl dönümüdür (15 AĞUSTOS 1461), bu günde rumların Trabzon maçkada törenleri var,bizim devlet geçen yıl izin vermemişti bu yıl kıçları kalktı ya izin verdi, tören yapacaklar şu ünlü kiliselerinde.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gümüş Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 15 Ağustos 2010, 22:56:16 »

Bence ülkede kiliselerin gelişmemiş şehirlerden derhal kaldırılması lazım. Çünkü; gelişmemiş ve okuma oranı düşük şehirlerde özellikle halkın fakir olduğu şehirlerde insanların beyinlerini yıkamak daha kolaydır. Bu tip yerlerde misyoner faaliyetler çok kolay gerçekleştirilir. Sadece o kişi dinini değiştirse neyse, ona karışmayız ama ordaki misyonerler tıpkı Oğuz Şad kandaşımızın gösterdiği alıntıda olduğu gibi insanları Türkiye'nin başına bela yapmak istemeleridir. Özellikle doğu illerinde, misyonerlik çalışmaları sessizce ilerlemektedir. Dinini değiştirenler daha doğru dürüst Türkçe bile konuşamıyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 15 Ağustos 2010, 23:26:56 »

Türk Tarih Kurumu eski başkanı Yusuf HALAÇOĞLU açıklamıştı._Ermenilerin bazıları techirden kurtulmak için müslüman olmuşlar ve TÜRK ismi almışlar ve daha sonra kürtleşmişlerdi..._Bence bu hristiyan olan zatlar tekrar köklerine dönmek isteyen Ermenilerdir...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
İLTERİŞKAĞAN
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 412


BİN CİHANA DEĞİŞMEM ŞU ÖKSÜZ TÜRKLÜĞÜMÜ


« Yanıtla #5 : 16 Ağustos 2010, 18:56:39 »

Alıntı
Harp konusunda bir efsane olan biz Türkler, artık psikolojik harp alanında kendimizi korumayı da başarmalıyız. Düşmanlarımızın amaçlarına ulaşmalarını engellemek istiyorsak, bunu her alanda mücadele ederek başarmamız gerektiğini bilmeliyiz. Bu sebeple hiçbir Türk, Karadenizli soydaşlarını “Laz” olmakla itham etmemelidir. Espri amaçlı dahi olsa, gayri ciddî dahi olsa Türklerin “Laz” olarak adlandırılmasını engellemek şart olmuştur. Karadenizli soydaşlarımız da kendilerinin Laz değil Türk oğlu Türk olduğunu bilmeli ve yöresel bir unvan olarak dahi “Laz” sözcüğü dillerinden silmelidirler. Artık, tarih boyu devletinin yanında yer alan Karadeniz Türklerinin, Millî Mücadele sırasında Giresun Müdafaa-i Milliye Reisi Topal Osman Ağa’nın tepelediği Rum çetecilerin bulunduğu salonun duvarına yazdığı gibi haykırmalarının vakti gelmiştir:

“Vatana ihanet edenler yerlerde gördükleriniz gibi tepelenecektir
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Damla damla ırkımın kanı,
Bir kımız çamçağına akarken,
Altaylar'da öğrenmiştik biz,
Ölümle anda olmayı.
Umay'ın kanatlarında,
Tanrı Dağı'na bakarken,
Küçücük ellerimizle Güneşe dokunmuştuk.
Sonra bizim olsun istedik güneş,
İşte herşey böyle başladı...
MERT.
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 54


« Yanıtla #6 : 16 Ağustos 2010, 21:55:04 »

Benim bir Laz tanıdığım vardı
Bana sürekli şöyle diyordu kendisi için
Laz olmak ayrı bir ırk değil.Biz Lazlar Kafkas Türkleri oluyoruz diyordu.
O yüzden bu konuyu açma ihtiyacı duydum.
O bahsetdiğim Laz kendisini Kafkas Türkü olarak görüyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kassar
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 53« Yanıtla #7 : 16 Ağustos 2010, 21:57:36 »

Çoğu kişi lazlığı lakap olarak, espiri felan olarak kullanıyor ama bu bile tehlikelidir.
"Lazlık işin şakası, Karadeniz TÜRK'tür" demişti İsmail Türüt.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 16 Ağustos 2010, 22:09:17 »

Benim bir Laz tanıdığım vardı
Bana sürekli şöyle diyordu kendisi için
Laz olmak ayrı bir ırk değil.Biz Lazlar Kafkas Türkleri oluyoruz diyordu.
O yüzden bu konuyu açma ihtiyacı duydum.
O bahsetdiğim Laz kendisini Kafkas Türkü olarak görüyor.


Artık öğrendin. Lazlar Türk değildir. Bir daha aynı hataya düşmezsin. Çünkü Türk olmak ayrıcalıktır, O da doğuştan kazanılır.

Tanıdığın da bilgisizliği yüzünden öyle konuşmuş. O da eğer öğrenmiş olsaydı konuşmazdı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 16 Ağustos 2010, 23:23:09 »

Benim bir Laz tanıdığım vardı
Bana sürekli şöyle diyordu kendisi için
Laz olmak ayrı bir ırk değil.Biz Lazlar Kafkas Türkleri oluyoruz diyordu.
O yüzden bu konuyu açma ihtiyacı duydum.
O bahsetdiğim Laz kendisini Kafkas Türkü olarak görüyor.

Mert, belki o arkadaşında Kafkas Türküyüz diyorsa laz değildir. Biliyoruz ki karadenizli ırkdaşlarımızın pek çoğu lazlığın ne demek olduğunu bilmeden kendilerine lazlığı yakıştırıyorlar ve biz lazız diyorlar.

Lazların kendilerine ait dilleri vardır. Ve de dışa kapalı bir yapıları olduğu için kökenlerini aileden bilirler. Arkadaşının ailesinin kendi aralarında konuştukları farklı bir dili varsa, laz olduklarını da söylüyorlarsa o zaman arkadaşın lazdır. Bu dediklerimiz şayet yoksa, arkadaşın da cahilliğinden konuşmuştur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3 ... 15
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.24 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.021s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.