Kürtçe nedir?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Nisan 2020, 22:20:08


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kürtçe nedir?  (Okunma Sayısı 9426 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Alp77
YörükoğluYörük
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 990« : 27 Aralık 2013, 01:06:14 »

Ben kürtçe nedir tam bilmiyorum, sadece yarım yamalak bilgiye sahibim.
Galiba sizlerden de benim gibi yarım yamalak bilgilere sahip olanlar epey fazla.
Bu yarım yamalak bilgileri biraraya getirelim, nedir bu kürtçe tam olarak?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Nihal Atsız Ata'dır, Türkçülüğün kapısı,
O'nun mahiyetinde, çizilmiştir yapısı,

Nihal Atsız atmıştır, davaya son temeli,
Turan Yurt kurulması, O'nun birtek emeli,

Gökbilge'dir davada, bu yüzden Atsız Ata,
Tanrı her doğan Türk'e, O'nun ruhundan kata...


Alp
Alp77
YörükoğluYörük
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 990« Yanıtla #1 : 27 Aralık 2013, 12:21:38 »

Ben bildiklerimi yazayım.

-Dilbilgisi yani gramer olarak farsça ile en temel kurallarda tezat gösterebilmektedir. Bu ciddi bir sorun.
-"En güneyin lehçesi ibranice'dir" gibi, ve bunun benzeri halk tabirleri mevcut, bu durum yeterince izah ediyor birçok mevzuyu.
-TRT 6'dan sonra ortak bir kürtçe yaratılabilmesi süreci hızlandı.
-Yine halk tabirleri var, "zazaca kürtçenin tahsil görmemiş halidir", ya da "sorani'ce veya kurmançca medrese kürtçesidir" gibi ve benzeri halk tabirleri mevcut.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Nihal Atsız Ata'dır, Türkçülüğün kapısı,
O'nun mahiyetinde, çizilmiştir yapısı,

Nihal Atsız atmıştır, davaya son temeli,
Turan Yurt kurulması, O'nun birtek emeli,

Gökbilge'dir davada, bu yüzden Atsız Ata,
Tanrı her doğan Türk'e, O'nun ruhundan kata...


Alp
Erlik Tanrıöğen
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 27 Aralık 2013, 13:11:13 »

Normalde üniversitelerin incelemesi filolog ve antropologların fikir yürütmesi gereken bu konuda "zülf-ü yare dokunmak"tan korkanlar olunca mecburen siyasetçiler konuşuyor. Onlar da benzerliğin yatıştırıcılığı veya kışkırtmanın cazibesine kapılarak kapıları bilimselliğe kapatıyorlar.

Halbuki Atsız öyle mi? Kürtçe'nin Farsça'nın iptidai bir kolu olduğunu çekinmeden söyleyen Atsız, bir eşiği aşmıştır. Gündelik kaygıların ve siyasi ikbalin üzerine çıkarak bilimsel verilerle kanıtlamalara girişmiştir.

Lor, Gorani, Kırmanç... Bu lehçeleri konuşanlar arasındaki iletişimin kopukluğu ayrışmaları artırsa da Alp abinin de dikkat çektiği konu önemli. Elbruz, Zağros ve Hakkari dağları coğrafyayı ayırsa da, bölgedeki mezhepsel gerilim bu lehçelerin Türkçe "matematiği"ni kullanagelmesini sağlasa da Sivas'tan Tahran'a kadar dikey bir yürüyüş dürüst gözlem şansını artıracaktır. Evet, bu bölgede Farsça'nın etkisi Türkçe için yıkıcı olsa da yukarıda sayılan lehçeleri Türkçe'ye benzetmeye yaramıştır. Buna yarar denilebilirse.

Bilim ve Siyaset çevreleri buna gözünü kapatsa da Türkçüler göz yumacak değildir. Artık Türkler "anlıyor". Yukarıda saydığım lehçeler Türkçe ile benzerlik gösteriyorsa bu coğrafi ve siyasi nedenlerdedir. Türkçü olmayanlar bir gün gerçekten Türkçe'yi severlerse dilimiz onlara bagrini acar ve musikisini gösterir. Sonra başka dile 'Türkçe'dir!' diyemezler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Amir Temur
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 38« Yanıtla #3 : 27 Aralık 2013, 16:48:38 »

Kürtçe bir dil midir? temel sorusuna odaklanırsak, pek çok soruyu da cevaplamış oluruz.

Hepsinden önce, dilbilimin (filoloji) temel kurallarından biri şudur:

Nasıl Maslow Hiyerarşisi'nde, bir insanın muhtaç olduğu şeyler sıralamasında ilk sırada biyolojik bütünlüğünü koruyabilmek için gerekle şeyler, yani yemek, içmek, nefes almak, yaşaması için gerekli şeyler varsa, bir dil için varolma kriteri onu kullanan toplumların günlük yaşamlarındaki temel noktadaki soyut-somut kavramları o dile ait eşsiz-benzersiz sözcüklerle anlatabilmesidir. Bir dil için zincirin ilk halkası, toplumun temel ihtiyaçlarına, toplumsal çekirdek kavramlarına göre şekillenmesidir. Bunlar anne, baba, gel, git, iç, ye, ev, silah, yer, gök gibi tam temel somut kavramlar, Tanrı, korku, sevinç, güç gibi temel soyut kavramlardır. Fakat bunlar, özellikle asırlar boyu coğrafya değiştiren toplumlarda etkileşimlerden kaynaklanan aşınmalara uğrar. Mesela çok köklü dil-kültüre sahip toplumlarda bile anne-baba gibi temel kavramlar başka dillerden etkilenip kalıplaşabilir.

Fakat, asla değişmeyen, etkilenmeyen bir temel yapı vardır dillerde. Sayılar.

Bir dilin, gerçek anlamda dil olup olmadığı sayıların özgünlüğüne, eşsizliğine bağlıdır. Bir dilin temel bir çekirdek dil olduğunu, temel değil türev bir dil olduğunu, dil değil lehçe olduğunu, lehçe değil ağız olduğunu anlamanın en etkili yöntemlerinden biridir sayılar.

İşte bunun için dilbilimciler İngilizce, Fransızca, İtalyanca gibi dilleri "çekirdek dil" kabul etmez, Latince'nin alt kolu olan "türev dil" sınıfına sokarlar.

Kısacası, kürtçe bir dildir, çok köklüdür, binlerce edebi eseler yazılmıştır diyenlere söyleyeceğiniz bir tek şey var:

Kürtçe say. On'a kadar say, Yüz'e kadar say.

Size söyleyeceği her kelime farsçadır. Hem de binlerce yıllık değişmemiş orijinal farsça sayılar.

Kürtçe edebi eser diye ezberledikleri her şey farsçadır. Gidin İran'a, kürt edebiyatı diye bahsettikleri üç-beş kitabı yoldan geçen birine verin, (latin harfleriyle okumayı biliyorsa) size kıçıyla güler çünkü o kitapların %90'ı farsçadır, geri kalanı da yöresel lehçelerdir.

Sözün özü şudur :  1'den 10'a kadar sayamadığın şey, dil değildir.

Kürtçe farsçanın alt kolu mudur, 7. dereceden türevi midir, lehçe midir, ağız mıdır gidin siz araştırın. Ama dil diyerek soytarılık yapmayın.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Alp77
YörükoğluYörük
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 990« Yanıtla #4 : 27 Aralık 2013, 21:37:21 »

Amir Temur kandaşım senin bu anlatımından ben faydalandım, meseleyi temellendirmen, irdelemen, yöntemine laf yok.
Lakin bir eksik var, o da senin şahsi fikrin nedir, sen nihayetinde en son kürtçe için nasıl bir sonuca vardın.
Lehçe mi, ağız mı, dil mi, yani senin tarifin ile nedir?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Nihal Atsız Ata'dır, Türkçülüğün kapısı,
O'nun mahiyetinde, çizilmiştir yapısı,

Nihal Atsız atmıştır, davaya son temeli,
Turan Yurt kurulması, O'nun birtek emeli,

Gökbilge'dir davada, bu yüzden Atsız Ata,
Tanrı her doğan Türk'e, O'nun ruhundan kata...


Alp
Amir Temur
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 38« Yanıtla #5 : 28 Aralık 2013, 12:19:38 »

Alp77 kardeşim sağolasın. Ortaöğretim çağımdan beri bilimsel eşiğim hep pozitivist bakış açısı olmuştur. Dolayısıyla kişisel düşünceler benim için çok önemli değildir. Çünkü kişisel düşünce "doğru"nun peşinde koşar. Oysa bilim "gerçek" ile uğraşır. Ben gerçeklerin peşinde koşan biriyim. Fakat okuduklarımdan, edindiklerimden, mantık süzgecimden geçirip gerçekliğinden şüphe etmediğim şeylerden sonuçlara varmaya çalışırım. Bunu da kişisel yorumlarımı katmadan aktarmaya çalışırım ki bilimsel niteliği zarar görmesin. Çünkü, örneğin dilbilim konusunda ders verecek, ahkam kesecek bir birikimim, uzmanlık altyapım yok. Böyle bir şey benim tarzım da değil.

Ben yalnızca kürtçe denilen şeyin (ki kürtçe savunucuları bile ne olduğunu tanımlayabilmiş değil, bilgi kirliliğinden beslenmekteler) bir çekirdek dil olmadığını anlatmaya çalıştım. Hatta çekirdeğin ötesinde türev dil olma ihtimalinin bile yok denilecek kadar az olduğu çok açıktır. Farsça temelli türev dillerin, yakın coğrafyadaki urduca gibi hint-avrupa mimarili dillerin alt lehçelerinin karışmasıyla oluşmuş bir ezogelin çorbasıdır. Bu karmaşıklık, belli bir sistematik oluşmasını da engellemekte çünkü yaklaşık 70-80 yıldır (İngiliz emperyalizminin yoğun çabalarıyla) yapılan onca bilimsel çalışmaya, onca zahmete ve zorlamaya rağmen bir kürtçe grameri oluşturulamamıştır. Çünkü teknik olarak mümkün değildir. Bu bahsettiğim olay hurdacıya gidip bütün malzemeleri kullanarak uzay mekiği yapmaya benzer. Olmamış, olmayacak.

Doğu Anadolu'yu çok iyi bilirim. Askerliğimi Jandarma Asteğmen olarak yaptım ama masabaşında değil, devriyelerde, dağ köylerini gezerek, bölge halkını araştırarak. Yalnızca ilçe jandarma komutanlarının ulaşabileceği kırmızı dosyaları, bölge kırsalının etnik, kültürel, sosyolojik ve en az 500 yıllık kaydını iyi bilirim. Bu bilgiler ta Osmanlı tahrir defterlerine dayanır, güvenilirliği tamdır. Bu bilgileri paylaşamam kimseyle ama bilirim.

Şunu anlatmak istiyorum. Bana bağlı 12 köyün 5 tanesi ermeni dönmesi kürtleşmiş halk, 3 tanesi zazalaşmış Türkmen, 2 tanesi saf kürt, 2 tanesi kürtleşmiş Türk köyleriydi. Hepsi kürtçe konuşurdu. Daha doğrusu her biri kendine göre kürtçe ismini koyduğu dili konuşmaktaydı. Ben, basit asayiş işlerini yürütürken her köye yanımda kürtçe bilen asker alırdım diyalogda sıkıntı yaşamamak için. 

4 farklı asker kullanmak zorundaydım çünkü yukarıda bahsettiğim 4 grup kendi aralarında bile anlaşamıyorlardı. Her bir grup farklı dili konuşuyor, günlük yaşantıdaki basit konularda bile anlaşamıyorlardı. Sorduğum zaman hepsi kürdüm diyor, hepsi kürtçe konuşuyordu. Benim 4 tercüman askerim kendi aralarında bile anlaşamıyorlardı.

Şimdi hangi kürtçeyi baz alarak tartışacağız? Size bir ilden, bir bölgeden, bir ülkeden değil, yanyana 12 köyden örnek verdim. kürtçe dediğin şey nedir? zazaca mıdır? kırmança mıdır? ermeni dönmelerinin kullandığı kırma lehçe midir? Hamidiye Alaylarından kaçan Türkmenlerin "kürdüz" diye kamufle olmasından meydana gelmiş kürtçe midir? Hangisini araştırma konusu yapacağız?

Diyeceğim şudur : Kürtçe dediğimiz şeyin bir çekirdek dil olmadığı, türev dil olmanın da çok çok uzağında olduğu bilimsel olarak çok nettir. Fakat lehçe mi, ağız mı, türev dillere ait alt kol mu olduğunu aydınlatmak da inanılmaz derece zordur çünkü kürtçe diye elimizde 3-5 farklı şey var ve hiç birinin diğeriyle alakası yok. Kimi urducaya çok yakın, kimi farsçanın ağızı gibi, kimi arapçanın çok etkisinde. Hepsini bir araya getirip bir mimari oluşturmak, gramer meydana getirmek teknik olarak imkansız. En küçük bir ihtimal olsaydı İngilizler bunu çoktan yapar, 1950'li yıllarda önümüze kürtçe diye bir dil koyarlardı. Onlar bile pes ettiler.

Kürtçe bir dil mi, lehçe mi, ağız mı karar veremiyorum. Bütün bilimsel bakış açımı kenara bırakıp kişisel bir öznel görüş belirmek istesem bile yapamıyorum. Yukarıda belirtilmiş, bu konu filologların ve antropologların konusu fakat tarih bilen dilbilimciler kimsenin kalbi kırılmasın diye susmayı tercih ediyorlar, Murat Belge gibi ne olduğu belli dilbilimciler ise ruhunu şeytana satmış, bunu da açıkça söylemekten kaçınmıyorlar.

Ortalığın bu kadar bilgi kirliliğine maruz kalması, herkesin konuşup kimsenin sonuca varamaması bu yüzden. Biz de aynı girdapta bocalıyoruz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Alp77
YörükoğluYörük
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 990« Yanıtla #6 : 28 Aralık 2013, 13:01:23 »

Amir Temur kandaşım konu kürtçe dedik ama iyi ki demişiz, bu son iletinde yazdıkların hem seni, hem karakterini, hem hayat hikayeni,
daha nice şeyi içeriyor. Aslında zurnanın zırt dediği o kadar mühim yerlere vurgu yaptın ki, ben hayran kaldım bu bakış açına.
Hem bakış açına, hem anlatma şekline, hem içerik olarak anlattıklarına. Belli ki istifade etmek gereken bir cevher gizli, umarım senin
bilgilerinden, tecrübelerinden daha fazla yararlanabiliriz.
Kimsin nesin bilmiyorum ama sen sıradan biri değilsin ben anlayacağımı anladım, umarım herhangi bir sebeple Otağdan kopmaz,
okuyan herkesin, takip eden herkesin de bilgisine sunarsın daha nice birikimin olan mevzuyu.
Meraklıyım merak ettim, evvelki iletilerinin hepsini bir tekrar okudum. Ben zaman zaman yanılabilirim ama senin kadar olmasa da ben de insan sarrafıyım, bu ben sarraf olduğumdan ziyade, galiba elimden hayatımdan nice altından tut ta tenekeye kadar çeşit çeşit maden geçtiğinden. Görenle görmeyen bir olur mu hani derler ya, onun misali.

Geç kalınmış bir hoşgeldin diyorum kandaşım sana. Kürtçe konusunda da biraz daha aydınlandım, teşekkürler.
Dilerim ki sen kendin paylaşmak istediğin nice konu açarsın.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Nihal Atsız Ata'dır, Türkçülüğün kapısı,
O'nun mahiyetinde, çizilmiştir yapısı,

Nihal Atsız atmıştır, davaya son temeli,
Turan Yurt kurulması, O'nun birtek emeli,

Gökbilge'dir davada, bu yüzden Atsız Ata,
Tanrı her doğan Türk'e, O'nun ruhundan kata...


Alp
Amir Temur
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 38« Yanıtla #7 : 28 Aralık 2013, 13:07:14 »

Alp77 kardeşim tekrar sağolasın. Elimden geldiğince, dilim döndüğünce söylerim. Ama daha çok dinlemeyi severim. Biliyorum diyen, bilmediğini bilmez.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Alp77
YörükoğluYörük
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 990« Yanıtla #8 : 29 Aralık 2013, 14:07:53 »

Kürtçe kelime hazinesi olarakta "dil" olmaya yeterli değildir.
Bunu ilerde belki yeterli hale getirebilirler onu bilemem, lakin 8-10 bin kelimelik dialektler ilim çevrelerinde ayrı dil vasfı taşımamaktadır.

Kürtçeyi analiz ederken galiba kürtleri yani bu mefhumu konuşanları da analiz etmek gerek.
Kendilerinde bulunup, kendilerinden başka hiçbir ayrı toplulukta bulunmayan, herhangi bir tane bile gelenek, adet, kültürel herhangi bir
şeye sahip olamamak ta galiba kürtçe kadar, kürtlerin kendilerini de tartışmaya açma sebebidir.
Kürtleri kürt yapan ne varsa, köken olarak Türklere, ermenilere, araplara ve farslara dayanmaktayken galiba kürtçe olgusundan daha evvel, kürt olgusunun kendisi iyi incelenip analiz edilmeli tekrar tekrar.
Bunu hem biz kendimiz hem de buradan bizi izleyen kürtler için yapmak gerek.
Tarihten beri biz kürtlerin neyiyiz? Normal kürtlerin ağaları var, biz Türkler kah kürt ağalarının Ağa'sı, kah Hakan'ı kah Padişah'ı olagelmişiz, tarihten beri bir denklik mevzu bahis olmamıştır aramızda. Bu asker'i sahada, siyasi sahada, sanatta hep böyle olagelmiştir.
Belki de denklik sadece inanç sahasında yaşanmıştır, ki bunu da şeytana tapmaktan kurtulsunlar, yezidi veya zerdüştlükten kurtulsunlar diye yapmışızdır. Anlayan kürde bunda ibret vardır, Türk kürdün üstüdür. Ameeen Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Nihal Atsız Ata'dır, Türkçülüğün kapısı,
O'nun mahiyetinde, çizilmiştir yapısı,

Nihal Atsız atmıştır, davaya son temeli,
Turan Yurt kurulması, O'nun birtek emeli,

Gökbilge'dir davada, bu yüzden Atsız Ata,
Tanrı her doğan Türk'e, O'nun ruhundan kata...


Alp
Mergen7
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 19


« Yanıtla #9 : 29 Aralık 2013, 21:42:10 »

krt denilen şey nedir ki,trt şeş dedikleri TRT Türkçe kısaltmadır şeş de farsçadır.Kendi kanalları diye övündükleri şey bile krt değildir.Kendilerini medlere dayandırma çabaları da bir saçmalıktan öte değildir.Gerekçeleri medlerin de mezopotamya denilen bölgede yaşamasıdır.Ne kadar saçma.Onlarca uygarlık var herhangi bir kültürel,dilsel araştırmaları yok,genetik araştırmaları yok kendi kökenlerini bir yere yamamaya çalışıyorlar.
Ansiklopediden bakıyorum krt nedir diye(Büyük Laorusse) 17. yüzyıldan ötesi yok.Bu mu millet?Millet olmayanın dili mi olur?Kendine krt diyenler gerçekçi olmalı krtçe diye bir dil yok.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.062 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.