Kür Şad Hakkında Aklıma Takılan Bazı Sorular
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Ağustos 2020, 07:17:33


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kür Şad Hakkında Aklıma Takılan Bazı Sorular  (Okunma Sayısı 7266 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
İlteriş Kağan
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 3« : 13 Şubat 2012, 20:32:46 »

Kandaşlarım,ben Hüseyin Nihal Atsızın kitaplarını okuyarak büyüdüm.Tabi ki Kür şadı ve ihtilalini biliyoruz.Fakat bunun çin kaynaklarında nasıl geçtiğine dair uzun bir çalışma yaptım..

Fakat Hiçbir kaynak Kür Şadın Esir düşmüş olduğunu söylemiyor,çin kaynakları kür şadın abisiyle birlikte çin sarayına sığındığını daha sonra bildiğiniz üzere 40 kişiyle çin sarayını bastığını bu ihtilal girişiminden sonra türklerin serbest bırakıldığı yazılı..

aşağıda çin kaynaklarında Kür şad hakkında geçen yazıları yazacağım.

"T'u-li'nin kardeşi olan Chie-Shih-Shuai, 629 yılında Çin'e sığınır. Ancak daha sonra, Göktürkleri bağımsızlığa kavuşturmak amacı ile bir plan yapar. Göktürk kabile reislerinden 40 kişiyi yanına alır. Plana göre, her gece saray dışına çıkıp dolaşan imparator'u bir baskınla ele geçireceklerdir. Harekat başarılı olursa, T'u-li'nin oğlu, kağan ilan edilecektir. Ancak olay gecesi bir fırtına patlak verince imparator sarayı terk etmez. Chie-Shih-Shuai ve yanındakiler, doğruca saraya saldırırlar. Dört savunma hattını yardıktan sonra bir Çin generalinin yardıma gelmesi neticesinde püskürtüldüler. Kaçmaya çalıştılarsa da Wei nehri kenarında sınır devriyeleri tarafından yakalandılar ve öldürüldüler."

Yukarıdaki Kaynak Ahmet taşağılın göktürkler kitabının 2. cildindeki çin kaynakları kısmındaki yazıdan alıntıdır..

Aşağıdakide Ahmet taşağılın anlattığı olay.


629 yılında göktürk devletinin çin tarafından yıkılmasından önce,tuli kağanla kardeşi chie-she-shuai çine geldi.

Bundan sonrasını bildiğimiz gibi anlatıyor.

Yine Göktürkler kitabının 2. cildinde kaynaklarıyla beraber..Ufak bir araştırmadan sonra İngilizce vikipedi sitesindede aşağıdaki kaynaklarla beraber çine sığındığı yazılı.

Yani anlayacağınız hiçbir yerde kürşadın esir düştüğü ibaresini göremedim.ayrıca kür şadın şipi kağanın oğlu olduğu geçiyor çuluk kağanın değil.Şu konu üzerine beni aydınlatacak kandaşım yokmudur.Benmi yanlış okuyorum,hocalar mı yanlış söylüyor..Saygılar


Facebook'a Ekle
Kayıtlı

İslamiyet Türkler sayesinde yaşadı ve yükseldi. İslamiyet Türkleri değil, Türkler İslamiyeti yüceltti. Biz İslam olmadan önce de büyüktük. Keramet İslamiyet’te olsaydı her Müslüman millet yükselirdi.


Hüseyin Nihal Atsız
sng
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 14 Şubat 2012, 12:56:34 »

Diyelim ki esir düşmedi de sığındı...eeeeeee???
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
SUNGAR
APTAL OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 80


« Yanıtla #2 : 14 Şubat 2012, 13:44:10 »

Bence gayet açık; eğer Kürşad sığındıysa neden sığınmış olabilir.Yaptığı icraata bakınca ihtilali yapmak için sığınmacı olarak girmiş fırsatını buluncada yapmıştır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

En güzel isimler Allah'ındır, O'na o isimlerle dua edin, O'nun isimleri konusunda eğriliğe sapanları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasını göreceklerdir." (A'raf 7/180)
SUNGAR
APTAL OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 80


« Yanıtla #3 : 14 Şubat 2012, 14:03:31 »

Çin kaynaklarında Açina Şiye Şır Ar adındaki Göktürk soyundan gelen kişi tarafından Çin sarayına bir ihtilal gerçekleşmiş ve bu sayedede Türkler asimile olmaktan kurtulmuştur.

Doğu Köktürk Devleti, bağımsızlığını kaybettikten sonra (630) esir düşen Kieli Kağan Çin'e getirildi. Türkler de Çin Şeddi boyunca parça parça yerleştirildi. Böylece, onların Türklüklerini unutup Çinlileşmeleri planı uygulanmaya başlandı.
Kieli Kağan 634'te kederinden öldü. Esir Türklerin arasında, esarete dayanamayıp, hayatlarına son verenler görüldü. Çinlilerin tutumu tepkilere yol açtı. Çeşitli yerlerde bulunan Türk toplulukları ayaklandı. Çinliler, bu ayaklanmaları şiddetle bastırdılar.
Çin hâkimiyetine karşı başkaldırışlar arasında hayranlık verici olanı "Kürşad İhtilali"dir. Eski Köktürk hakanı Ye-hu'nun oğlu olan Kürşad, Çin sarayındaki muhafız birliğinde görevliydi. Bu cesur Türk Tigini, Köktürk Devleti'ni canlandırmak için 39 arkadaşı ile birlikte gizli bir plan hazırladı. Çin İmparatoru Tay-Çung bazı geceler şehirde tek başına dolaşıyordu. Bu durum kollanacak, imparator yakalanıp Türklerin bağımsızlığını tanımaya zorlanacaktı. Çin sarayında esir bulunan Holuku Tigin de, kağanlığa getirilecekti.
Planın uygulanacağı gece ansızın şiddetli bir fırtına çıktı. 40 Türk yiğidi, planın anlaşılmasından çekindiler. Kararın geciktirilmesini uygun bulmadılar. Dışarı çıkmayan imparatoru, saraya baskın yaparak tutsak almaya karar verdiler. Doğruca saraya yürüdüler. Muhafızlarla çarpışarak saraya girdiler. Yüzlerce Çinli askeri öldürdüler. Fakat dışarıdan gelip saraya doluşan Çin ordusu çok kalabalıktı. İmparatorun ele geçirilemeyeceğini anlayan Kürşad, sarayı terk etme emrini verdi. İmparatorun ahırına hücum eden 40 Türk, seyisleri öldürüp, buldukları atları alarak saraydan kaçtılar. Döğüşe döğüşe, şehir yakınındaki Vey Irmağı'na doğru çekildiler. Fakat burada yakalandılar.
40 Köktürk yiğidinden hiçbiri kurtulamadı. Kanlarının son damlasına kadar cesurca çarpıştılar. Kürşad ve bütün arkadaşları öldürüldü (639). Ancak büyük cesaret isteyen bu hareket, Çin sarayında derin yankılar bıraktı.
Çinliler, Türkleri Çinlileştirmekten vazgeçip, onları Sarı ırmağın kuzeyine naklettiler. Yalnız ismen kendilerine bağlamakla yetinmek zorunda kaldılar. Bu suretle, Kutluk ile başlayan Türk bağımsızlık hareketinin tohumu atılmış oldu.

Kaynak:Türk Milli Kültürü  İstanbul, 1983), Makaleler I (N. Atsız, İstanbul 1992)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

En güzel isimler Allah'ındır, O'na o isimlerle dua edin, O'nun isimleri konusunda eğriliğe sapanları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasını göreceklerdir." (A'raf 7/180)
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 14 Şubat 2012, 14:26:07 »

Kursad'ın basarı ıhtımalı cok az olan ve sonunda olumun neredeyse kesın oldugu ıhtılal'e kalkısması Cın'de gonul rızasıyla bulunmadıgını gosterıyor. Ve yıne Cın hukumdarına kendı sarayında 40 kısıyle saldırabılmesınden gozetım altında olmadıgını rahat hareket edebıldıgını gosterıyor.

Bızlerın Cın kaynaklarını okumuslugumuz olmadıgı gıbı, Ahmet Tasagıl'ın tezlerının dayanaklarının nelerden kaynaklandıgını bılmıyoruz.

Bu olayı kaynakların yetersız olusundan dolayı hayatın akısıyla yorumlayabılırız. Zıra Atsız'ın Turk tarıhının en buyuk kahramanı payesıne oturttugu Kursad'ın, Tasagıl'ın ıfade ettıgı gıbı sıgınmacı arkasından da Kahraman olması celıskılıdır. Bu konuda Atsız'ın bahse konu makalesı zaten eldekı bılgılerın hayatın akısının ırdelenerek yorumlanmasıdır. Aynı bılgılerden ıkı farklı ve gercek cıkması da hem hayatın akısına hem de tarıh bılımının uzerıne bına edıldıgı yasanmıslıgın tek dogrusuna terstır.

Bızlerın bu konudakı referans aldıgı kısı Atsız'dır. Cın kaynakları o zamandan bu zamana degısmedıyse gercekler aynıdır. Tasagıl'ın gecmıs yorumların hatalı bulduklarını sebepleıyle yazması gerekırdı. Cunku oz Turkce olan Elegest yazıtlarındakı bır cumleden dolayı bıle kellı fellı tarıhcıler kurtlerı Turk yapıvermıstı. Akabınde bu hatanın nedenlerı ve dogruların one surulmesıyle saglıklı yoruma ulasılmıstı. Kı, buradakı bılgıler hem Cın kaynaklarında Cın'ce gecıyor hem de onların bız Turklere taktıkları Cın'ce adlarla gecıyor.

Ozetle, Cın kaynaklarında gectıgı gıbı orjınal nushaların bu konuda yetkın kısılerın yorumuna acılmadıgı muddetce butun yorumlar tahmınden oteye gecmez. Bızler de loto oynar gıbı tahmınde bulunacagımıza Turk tarıhı uzerıne en yetkın gordugumuz Atsız'ın tezlerıne kosulsuz bıat etmeyı tercıh ederız.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
sng
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 14 Şubat 2012, 14:37:25 »

Sungar kandaşım iyi niyetli açıklamaların için sağolasın. Fakat bunları aklı var olan herkes biliyor değil mi?
Türkçüyüm, Atsız'zın kitaplarıyla büyüdüm diyeceksin ve sonra Kür Şad ihtilaliyle ilgili sorular taşıyacaksın üstelik bu otağda konu edeceksin.  Şokta Şokta Göz Kırp
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
SUNGAR
APTAL OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 80


« Yanıtla #6 : 14 Şubat 2012, 15:01:05 »

Sungar kandaşım iyi niyetli açıklamaların için sağolasın. Fakat bunları aklı var olan herkes biliyor değil mi?
Türkçüyüm, Atsız'zın kitaplarıyla büyüdüm diyeceksin ve sonra Kür Şad ihtilaliyle ilgili sorular taşıyacaksın üstelik bu otağda konu edeceksin.  Şokta Şokta Göz Kırp

Tamam da siz beni İlteriş Kağanla karıştırdınız heralde,konuyu açan ve sonra Kür Şad ihtilaliyle ilgili sorular taşıyan o dur, ben değil.

Ben zaten buna binaen H.Nihal Atsızın makalesinden örnek verdim,referans olarak...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

En güzel isimler Allah'ındır, O'na o isimlerle dua edin, O'nun isimleri konusunda eğriliğe sapanları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasını göreceklerdir." (A'raf 7/180)
sng
Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 14 Şubat 2012, 15:39:22 »

 Sungar ben sen açtın demedim. Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
İlteriş Kağan
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 3« Yanıtla #8 : 14 Şubat 2012, 17:04:38 »

Bu kadar sert tepki olacağını düşünmedim..sadece konu hakkında birşey bilmeyen ve at gözlüğünü takıp bir görüşe odaklanan insanlar böyle sert tepki gösterir,buda hayvanların yaptıklarından farksızdır.

türkiyenin yetiştirdiği en büyük eski türk tarihçisi ahmet taşağıl sığındığını söylüyor,çin kaynaklarını gösteriyor,ingilizce vikipedidede kaynaklarıyla beraber sığındığı yazılı..siz kalkmış atsız böyle yazdı o şöyle yazdı falan..kardeşim biz o makaleleri okumadık mı..atsız orada yorumunu yazmıştır,biz kaynak istiyoruz..

Kürşad tabikide büyük birşey yaptı,fakat açıkça tüm kaynaklarda çine sığındığı yazılı.630 savaşında esir düşmemiştir yazılı..


ben iyi niyetle şu kandaşlarıma bir danışayım diyorum,bir gerizekalı geliyorniye sorguluyorsun diyor.tarih sorgulanır doğrular bulunmaya çalışılır..tarih böyle bir konudur


Sonuç şu ki kürşad esir düşmemiş,çin sarayına abisiyle sığınmıştır..kahraman biri olabilir.fakat bir romanda gördüğümüz esir düşme meselesi atsızın yorumudur..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

İslamiyet Türkler sayesinde yaşadı ve yükseldi. İslamiyet Türkleri değil, Türkler İslamiyeti yüceltti. Biz İslam olmadan önce de büyüktük. Keramet İslamiyet’te olsaydı her Müslüman millet yükselirdi.


Hüseyin Nihal Atsız
Boran
Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 14 Şubat 2012, 17:10:30 »

Tarih sorgulanır, Atsız sorgulanmaz. Defol hayvan
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.217 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.