Kırım’da Yaşananların Dağlık Karabağ Sorununun Çözümüne Etkileri Neler Olabilir?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 12 Temmuz 2020, 03:40:56


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Kırım’da Yaşananların Dağlık Karabağ Sorununun Çözümüne Etkileri Neler Olabilir?  (Okunma Sayısı 2882 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 11 Mayıs 2014, 17:32:09 »

Azerbaycan’ın iki ana gündemi vardır. Birincisi Dağlık Karabağ, ikincisi ise enerji güvenliği. Hangi konu hakkında konuşursanız laf dönüp dolaşıp bu iki konuya gelir. Azerbaycan ile komşu ülkeler Bakü ile  ilişkilerini bu iki konuya göre şekillendirmekte. Azerbaycan’ın ve Kafkasların en önemli haber ajanslarından APA’nın kurucusu ve başkanı Vusala Mahırgızı ülkesinin dış dünyayla ilişkilerini yakından bilen bir medya yöneticisi olarak durumu böyle özetliyor. Dağlık Karabağ sorunu hayati bir mesele. Gerek resmi makamlar, gerekse sokaktaki vatandaş, kiminle konuşulsa 26 yıl önce başlayan, ancak kökleri 200 yıl öncesine dayanan bu mühim hususun önemi derhal hissedilmektedir.

'Milat Rus-İran Savaşı'

Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Ali Hasanov deneyimli bir politikacı. SSCB döneminde de siyasette idi. Sorunun 1820’li yıllarda yaşanan Rus-İran savaşıyla başladığını söylüyor. O savaş sırasında Ermenilerin Çarlık Rusya tarafından Azeri topraklarına bilinçlice yerleştirildiğini belirtiyor. Rusya’nın 'iki taraf arasında gerginlik yaratıp bundan istifade etmeye dayalı politika güttüğünü' savunuyor. Ve ekliyor: 'Sorunun iki taraf arasında bir sorun olduğunu söyleyemem. Bu bölgede çıkarları olan büyük güçler arasındaki siyasi mücadelenin sonucudur. Sovyet döneminde de bize karşı adaletsizlik devam etti. Fakat bu Rusya’nın Ermenileri sevdiği anlamına da gelmez.'

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı ise Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1993 yılında Ermenistan’ı Dağlık Karabağ’da işgal gücü olarak tanımlayan ve bu topraklardan çekilmesini talep eden kararlarının neden uygulanmadığını soruyor. Bakanlık sözcüsü Elman Abdülayev, sorunun bugüne kadar çözümlenememiş olmasının uluslararası toplumdan kaynaklandığı görüşünde. Buna rağmen diplomatik çabaların henüz sonuçlanmadığını belirtiyor. Azerbaycan ve Ermeni liderler arasında geçen yıl aralık ayında Kiev’de gerçekleşen görüşmenin müzakerelere 'yeni bir ivme' kazandırdığını söylüyor. Diplomasi gereği çözümün anahtarını elinde bulunduran Rusya’yı doğrudan hedef almıyor. Moskova’yı 'arabuluculardan biri, çözümün parçası' olarak tanımlıyor. Minsk Grubu’nun 'daha etkin' rol oynamasını istediklerini dile getiriyor.

Sizce Kırım’da yaşananların Dağlık Karabağ sorununa ya da bu sorunun çözümüne etkileri neler olabilir? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Börü:Tegin
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.950« Yanıtla #1 : 11 Mayıs 2014, 20:29:21 »

 Abla çok ince soruyorsun. Yanıtlamaya çalışırken ne yazacağımı şaşırıyorum. Sorduğun soruların bir bölümüne yanıt alamıyorsun. Diğer kişilerin neden yanıt vermediğini bilmem ancak, ben sorduğun soruları okurken bile karıştırıyorum. Çok bilge bir kişilik olduğun için sorularında cımbızla seçilip alınmış gibi. Neyse ben soruna kendimce yanıt vereyim.
 
 Azerbaycan gelirinin büyük bölümünü savunmaya yatırıyor. Bence orduyu bu kadar güçlendirmesinin nedeni Ermenilere göz dağı vermek ve uygun zamanı bulduğunda saldırmaktır.  Bu uygun zaman da batının Rusya'ya yaptığı yaptırımlardan kıvrandığı zaman olabilir. Putin ne kadar dik ve sağlam gibi görünerek batıya göz dağı verse de sonunda kıvranarak Ukrayna üzerindeki baskıyı azaltacağını sanıyorum. Bu arada Azerbaycan'da ne yapacağını bilmeli ve çöküşte olan Ermeneline bir yumruk da o vurmalıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK:KANI:KURUMASIN:
TURAN:TUGU:YIKILMASIN:
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #2 : 11 Mayıs 2014, 20:41:04 »

Soru da bilgiden doğar, cevap da. Teşekkür ederim BÖRÜ:TİGİN. Soruyu tersten sormayı seviyorum. Ben resmi de öyle yaparım, önce bozarım sonra ona en son şeklini veririm. Bugün bir yerde, bir kelime yazdım. Kelimenin sözlük anlamı olarak 3. anlamı ifade etmek istemiştim.  Ne var ki, ilk mânâsı dikkate alınabilir diye döndüm ve sildim. İşte bazen böyle şeyler oluyor. İnce eleyip sık dokumak Peynir Sırıt
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ATSIZALP
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.337


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #3 : 11 Mayıs 2014, 20:46:40 »

Kırım ile Karabağ arasında bir bağlantı kurulamaz.

Kırımda artık Türk kalmamıştır, Kırım Türkler için nostaljik takılma aparatı olmaktan öteye varamaz, Türkler Kırım hakkında sadece şimdilerde olduğu gibi slogan vari sözler söylemenin ötesine varamaz. Ruslar Türklerin neredeyse tamamını Kırımdan sürmüş orayı ruslaştırmıştır, Kırımı Türk toprağı yapacak güç Türk milletinde yoktur.
Karabağın durumu bambaşkadır, orada kan hala akmakta, yara kanamaktadır, yeni kopan kol hastaneye acil yetiştirildiğinde yerine dikilir ve eski halin ile aynı olur. Azarbaycan hükümeti gücünü yerinde bulduğunda her an bu işlemi gerçekleştirebilir ama Türkiye Fıstır, orada ne olacaksa Azarbaycanlılar yapacaktır eğer Türkiye müdahil olurda o savaşa girerse dünya savaşı çıkar ve bunuda kaldırabilecek Türkiyeyi idare edenlerde göt yoktur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« Yanıtla #4 : 11 Mayıs 2014, 23:51:56 »

Ben Karabağ' ı etkilemeyeceğini düşünüyorum.
İnternette Kırım Tatar meclisinin zamanında Kırım hakkında Ukrayna lehine verdiği kararı aradım bulamadım. Bulsaydım ekleyecektim. Heralde rusça kaynaklarda mevcuttur. Ama ben kısaca bilgi vereyim. Kırım Tatar meclisi Rusyayı kendi yerleşkelerinden def etmişti. Arkasına Avrupa'yı almıştı. O zaman mantıklı olanı yapmıştı.

Fakat daha sonra, Ukrayna Kırım' da bir güç olamadı. Sosyalizmi orada yıkamadı. Ukraynalı halk Rusça konuştu ve rus yanlısı oldu. Buradan söylüyorum ki Kırım' daki  rus yandaşlarının önemli bir kısmı ruslaşmıştır ve rus değildir. Rusya da en çok Kırım' da etkili. Çünkü sovyetler yıkıldıktan sonraki kominleri Kırım' a gitmişti. Orada alt yapıları vardı yani.


Bu demek oluyor ki Kırım rusların olacak. Tabi bunun sonucu ne olur? Tatarların geçmişteki tercihi oradaki soydaşlarımıza büyük bir tepki olarak gelir. Asimilasyon artarak devam eder. Ancak dediğim gibi Kırım' daki Türk soylu nüfus Kırım' ın % 14' ü. Çok bir şey değişmez. Referanduma katılmamaları iyi oldu ancak bu yetmeyecek. Türkiye' nin devreye girip zamanında yaptığı gibi garantörlüğü temsil etmesi ve güvenliğe dayalı bir söz alması olacak ruslardan. Güç kimdeyse onlarla uzlaşacaklar. Asimileye engel olunmaya çalışılması yapılacak en önemli hamle. Onun dışında Kırım' ın ruslardan alınması artık imkansız.Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #5 : 11 Mayıs 2014, 23:59:23 »

Türkiye ile ilgili olan özellikle stratejik öneme sahip yerler bir bir ya Amerika'nın, ya Rusya'nın ya da Amerika ve Rusya'nın yahut AB'nin çeşitli dalavereleri ile sonra da sözde kınamalar, üzüntüler, lütfen ayıplamaları ile süren, sürdürülen bir manzara. Bu neden? Türkiye orta ölçekli bir ülke.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Hun Türk
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 468« Yanıtla #6 : 12 Mayıs 2014, 03:39:47 »

Türkiye jeopolitik ve jeostratejik gücünü kullansa bir süper ölçekli ülke olabilir. Ama hainler ve devşirmeler tarafından yönetildiği için bu güçlerini açığa çıkartamıyor. Şu an orta ölçekli olabilir ama potansiyelini kullanabilirse çok büyük bir ülke olabiliriz ama potansiyeli kullanamıyoruz. Çok büyük bir genç nüfus, doğal kaynaklar var ve kaynaklara yakınlıkta var, enerji hatları, ticaret hatları ve hatta illegal hatlar(uyuşturucu,silah,insan kaçakçılığı vb.) üzerinden geçiyor. Yapılması gereken sadece bu potansiyeli ortaya çıkarmak. Bu potansiyeli ortaya çıkarmak içinde yönetici kadroların hain olmaması lazım. Bugün Türkiyenin bu beyin gücü harekete geçirilse, doğal kaynaklarımız çıkarılsa ve peşkeş çekilmese, nitelikli mal üretme ve ithal ikamecilikten uzaklaşıp üretime dayanan ekonomiye geçmez isek. Önümüzdeki yüzyıllar boyunca orta ölçekli kalırız bu gidişle. Bunun olmaması içinde milletin artık gözünün açılıp bir daha hainleri seçmemesi gerekiyor. Ama son seçimde de gördük ki hala akıllanmamışlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Hun Türk
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 468« Yanıtla #7 : 12 Mayıs 2014, 04:11:26 »

Azerbaycan kendini tanıtmak için atletico madrid'e forma reklamı vereceğine avrupada ve amerikada lobi oluşturmak için para dağıtsa daha iyi olur. Ekonomik gücü olmayan ermeni köpekleri bile diasporada ki zengin ermenilerin lobilere para aktarması ile şu an siyasi lobi bakımından avrupada ve amerikada bizden ve Azerbaycandan etkililer. Bizim Türklerin(iş adamları vb.) cebinden hem para çıkmıycak hemde lobin olacak ha oldu canım iyi günler. Azerbaycanda ki petrol ve doğalgaz paralarından 3 5 beş amerikada ki 3 5 avrupada ki lobilere akıt bak ne oluyor. Obama denilen zenci Azerbaycanada soykırım yapılmıştır diye ötmüyor mu. Gerçi bu köpekler(avrupa ve amerika) para alsalar dahi Türk düşmanı olmalarından ötürü(avrupada orta çağ ve o zamanlardan kalma Türk korkusun devamının getirdiği Türk düşmanlığı.) yine bir bok söylemezler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Hun Türk
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 468« Yanıtla #8 : 12 Mayıs 2014, 04:39:44 »

Şu an rusya Azerbaycanı arka bahçesi olarak görüyor. Benim fikrim Azerbaycan rusya için ukraynadan daha önemlidir. Ne Azerbaycanın kendi kontrolünden çıkmasını ister nede ermenileri açık destekleyerek veya tarafı olarak kendi gözünde gördüğü şekliyle ifade ediyorum sömürgesini kaybetmek istemez. Çünkü Azerbaycanın altı petrol ve doğalgaz kaynıyor bunu batıya kaptırırsa sonu olur. Ve orta asya geleceğin orta doğusudur çünkü çıkarılmamış doğal kaynakları sayesinde bu büyük güçlerin iştahını kabartıyor. Çin,rusya,avrupa,amerika hepsinin gözü burada. Rusyaya sorsalar ukraynayı mı yoksa orta asyanın anahtarlarından biri olan Azerbaycanı mı kaybetmek istersin deseler ukraynayı seçer. Amerika orta asyaya girebilmek ve buraları sömürebilmek için afganistana saldırdı. Iraka ve oradan irana atlayıp oradanda orta asyaya girebilmek için uğraşıyor. Gürcistanı niye kışkırttı sanıyorsunuz kafkaslardan girebilmek için. Ukrayna niye karıştı sırf bu yüzden. Kıroistanı niye kurdurmak istiyor sanıyorsunuz hem bizim önümüzü orta asya ile olan bağlantımızı kapatmak, hem israilin güvenliğini sağlamak, hem orta doğunun en önemli petrol kaynaklarını sömürmek, hemde orta doğudan orta asyaya bir koridor açabilmesi için bu kıroistan çok önemli. Kıroistanı kurarsa önünde bir tek iran var onuda halledebilirse sonra  ver elini orta asya. Ha birde suriye var onu unutmuşum kıroistanının güvenliği için suriyeyide alt etmesi lazım. Aslında arap baharı denilen şey afrika coğrafyasından çini atmak(son on yılda çin afrikada büyük yatırım yaptı ve önemli ekonomik anlaşmalar yapmıştı) orta doğuda ise rusyanın ve çinin etkisini azaltıp kıroistanın ve israilin güvenliğini sağlayıp ve bölgenin tüm kaynaklarını sömürmek yoksa elin amerikalısının elin avrupalısının allahın arabının ve çıfıtının demokrasiye kavuşturmak gibi bir derdi yok iş tamamen duygusal(petrol,doğalgaz vb). Genişletilmiş orta doğu projesi dediği arap baharı ile tüm orta doğuyu ve afrikayı kendi tayyepçikleri ile doldurup oraları sömürmek ve girebilirse orta asyayada girip buralarıda sömürmek ve tayyepçikleri ile doldurmak. Burayada girerse projenin doğu tarafınıda çözmüş olur. Ama projenin doğu tarafı daha zor sonuçta karşında kıytırık araplar ve bedevi vb yok. Karşında sana buraları kaptırmak istemeyen çin,rusya belki hindistan ve düşük ihtimal iran(başarabilme oranı bakımından) var. Bunları alt etmek daha zor. Dikkat ederseniz araya Türkiyeyi katmadım çünkü başta bu gürcü olduğu sürece amerikanın sömürgesiyiz hala. Gerçi iranda rusyanın piyonu.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.216 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.