İslamcılığı Siyasi Bir Alternatif Olmaktan Çıkartmak İçin Ne Yapmalıdır?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Temmuz 2020, 22:26:27


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: İslamcılığı Siyasi Bir Alternatif Olmaktan Çıkartmak İçin Ne Yapmalıdır?  (Okunma Sayısı 1597 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 18 Haziran 2014, 21:45:23 »

Sisi Paşa iken Sisi başkan oldu % 96,5 ile bir yıl sonra kendisi devlet başkanı oldu. Burada sürpriz olan seçime katılım oranı bir hayli düşük, Müslüman kardeşleri bitirmeye çalışıyorlar. Suriye seçimlerine Amerika utanç verici, gülünç dedi. Mısır seçimlerine bakıldığında Amerika huzur içinde yapılan bir seçim yapıldığını ifade ediyor, sadece Amerika'nın değil Avrupa’nın da bakışı böyle. Sisi ile çalışmak için sabırsızlandığını açıkladı. İlk kutlayan Suudi Arabistan oldu. Suudi Arabistan, Mısır'ı destekliyor. Hatta 'Mısır'a imkânı olup da yardım etmeyenlerin aramızda yeri yok' açıklaması yaptı. Suudi Arabistan kralı Abdullah ve körfez ülkeleri devrimci hareketlerin dahası krallıkların yıkılmasına karşı tehdit olabileceğinden dolayı Mısır'ı destekliyor. Laik, laik yaşama ait [seküler] bir kurum olmasına rağmen Mısır'daki ordu, Suudi Arabistan kralı buraya destek veriyor. Batının ikilemi ise şu Müslüman kardeşler gibi İslamcı, İslami hareketleri o ülkenin kendi iç kuvvetleri ile yok etmek istiyorlar yani bir siyasi bir alternatif olmaktan çıkartmak istiyorlar. Ama seçim sonuçlarına baktığımızda Mısır gibi ülkelerde İslamcılığı siyasi bir alternatif olmaktan çıkartmak mümkün değil. Din siyaset ilişkisinde batının algıladığı öyle sağlıklı bir siyaset kurmak çok zor. Camp David dengesinin devam etmesi, İsrail'in varlığına herhangi bir şekilde tehlike oluşturmayacak bir yapının orada durması isteniyor ve bu da elbette ta Enver Sedat'tan beri devam eden o çizgi. Seçimlere meşruiyet veren, onu tanıyan siyasi yapılar esasen bir ülkenin demokratik olup olmamasına da bakmıyorlar. İki tip ülkede demokratik seçimlere katılım oranı düşük oluyor; birincisi batılı ülkelerde yani demokrasinin her şartta ve durumda uygulandığı, herkesin oy vermeye gitmese bile kendi istemediği biri seçilse dahi kendi demokratik haklarının korunacağını bildiği düzenlerde öyle seçim sandığı çok fazla kullanılmıyor. Çünkü orada demokratik kurallar sandık dışındaki kurallarla belirlenmiş. Yani milyonların oy kullanmasına da gerek yok.

İslamcılığı siyasi bir alternatif olmaktan çıkartmak için ne yapmalıdır? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ben
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 36


« Yanıtla #1 : 18 Haziran 2014, 22:56:56 »

Kapitalizmi de alternatif olmaktan çıkartmakla başlamalı işe.Bunun için de sosyal devlet yapısı önemli.Holdinglerden vs. kurtulmak,natodan kurtulmak lazım.Zaten dinciliğin etkisi zayıflar refah seviyesi artınca.Milli düşünce Türkçülük de otomatik olarak yayılacaktır bunlardan sonra.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Alp_
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 35


« Yanıtla #2 : 15 Mayıs 2019, 13:16:25 »

Tarihe bakıldığında Meşruiyet; Başarıdan,Soydan,Tanrıdan ve fransız devrimi sonrasıda halktan alınıyor. bunlar bir arada da olabiliyor.

İslam dini meşruiyetini herşeyin yaratıcısı olduğuna inanılan Allahtan tümdengelim yoluyla alıyor. Allahın sözlerini yorumlama hakkına sahip olanlar onun adına konuşarak müslüman topluluk veya toplumlarda  hakimiyet ,saygınlık ve haliyle  güç sahibi oluyorlar.

bu meşruiyet 2 şekilde kırılır; ya İslamın kaynağının ilahi değil insani olduğunu insanlara anlatıp bu inancı silersiniz yada dini reforme edip dinin Allah ile kul arasında olduğunu (kişisel alan) devlet işlerine ve politikaya karıştırılamayacağını,Allah adına konuşmaya kimsenin yetkisi olmadığını ve kurana göre asla olamayacağını anlatırsınız.

ikiside çok zor olmakla birlikte uzun vadede ve iyi bir planlama ile  başarılabilir..

Bakınız bugun Akp kendini islamla ve osmanlı ile özdeşleştirip meşru kılmaya çalışıyor. halkımızda müslüman olması sebebi ile bu adamların anayasayı bile çiğnemesine ses çıkarmıyor.

kısaca;

Osmanlı meşruiyetini; başarılarına,kendini selçuklu hanları ile ilişkilendirmesine (akrabalık iddiası) ve islama hizmet maksadına bağlayıp meşrulaştırmıştı.

Başbuğ Atatürk meşruiyetini; 1)başarısına (osmanlı dağılmıştı elde kalan bir avuç Türk ile bu devleti kurdum) (Tanrının Kut vermesi olarak ta düşünülebiliir)
                             2) halka .(meclise) osmanlı padişahi gazi ünvanımı alsada meclis bana onu geri verdi)
                              3) osmanlı hanedanlarının adaletsiz ve haksız uygulamalarına. (böylece onlar haksızdı yeni devlet kurmaya mecburduk)


işte akp nin yapmak istediği bir önceki devletimizin kendini meşru kılma yöntemini taklit etmektir..Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.234 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.02s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.