Işid'in Müdahaleleri Kimin İşine Yarıyor ve Temel Finans Kaynakları Ne?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 25 Eylül 2020, 04:44:18


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Işid'in Müdahaleleri Kimin İşine Yarıyor ve Temel Finans Kaynakları Ne?  (Okunma Sayısı 2580 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 15 Ağustos 2014, 15:56:57 »

İlk defa 2012 yılından beri Amerika uçakları Irak'ı bombaladı. Arkasından da İngiliz uçaklarının devreye girdiğini gördük. İngiliz sas komandolarının da Sincar dağlarına indirildiği haberleri de geldi. Niye müdahale ettiler? Yani bugüne kadar 2012'de Irak'da Amerikan askerlerinin çekilmesinden bu yana Amerikan askerlerinin çekilmesine destek vermesine rağmen Işid'in daha evvel farklı isimlerin altında ama en sonunda Işid'in geldiğini, ilerlediğini gördük. Son iki haftadır da meydana gelen gelişmeler bu operasyonu hızlandırdı, neden böyle oldu?

Amerika ve İngiltere'nin Irak ve genel olarak Ortadoğu'daki politikalarına bakarsak, önce Amerika'nın politikaları 2008 yılında Obama'nın seçim konuşmasında 'biz bölgeden çekileceğiz' demişti. 2011 yılında da çekildi ama geride bir enkaz kaldı. Siyasi olarak bölünmüş bir ülke bıraktı. İngiltere Suriye'ye askeri müdahale konusu meclisine geldiğinde, oylamadan hayır çıktı. 'İngiltere Suriye'ye askeri operasyonda bulunmayacaktır' dendi. Obama'da 'İngiltere madem girmiyor, bizde girmeyeceğiz' dedi. Işid Suriye'ye geçene kadar kimse müdahale etmedi. Işid önemli kent ve ticaret merkezlerini, çok kritik yerleri almaya başladı. Irak'a peşmergeye silah sevkiyatı olacak Avrupa'dan Işid'e karşı kullanmaları için ama 1970 yıllardan başlayan bir düzen var Ortadoğu'da. Amerika'nın daha fazla dahil olduğu bir düzen var. Yani İngiltere'nin kurduğu o sistemin dışında. Burada savaşsız bir dönem söz konusu değil, sürekli hareket halinde bir Ortadoğu. Irak elbette enerji bölgesi ve İsrail açısından bazı hatlar var, stratejik hatlar var. Burada İran ve İsrail arasında tampon oluşturuyorlar. İsrail açısından iki önemli tampon ülke var biri Mısır diğeri Türkiye. Türkiye nato müttefikidir. Amerika'nın müttefikidir. İran'dan endişe edilir. Enerji havzaları ile de ilgili bir konu. Işid oradaki birçok yerel aşiretin, uluslararası pek çok savaşan, bomba atan insanın bir araya gelerek oluşturduğu bir hareket. Işid'in kuruluşundan itibaren devlet ve hilafet ilan etmeyi hedeflemiş olması kendilerince en büyük cazibe nedenlerinden bir tanesidir. Avrupa'da, Kafkasya'da, diğer yerlerde yaşayan militanlarının Irak'ta toplanmalarının nedeni bu. Bu biraz da karma bir yapı, Saddam döneminden kalan kesimlerin de destek verdiklerini görüyoruz.

Işid'in müdahaleleri kimin işine yarıyor?  Işid'in temel finans kaynakları ne? Kim bunu bu kadar büyüttü? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #1 : 15 Ağustos 2014, 21:13:30 »

Almanya Dışişleri Bakanı ise Irak'a gidiyor. AB üyesi ülkelerin Dışişleri bakanları Irak'ta dini azınlıklara karşı işlenen "suçlar ve ihlaller"i kınadı, Almanya, insanlar katledilirken "kenarda durup seyredemeyeceklerini" söyledi.

Bugün yapılacak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısında da IŞİD'e parasal yardım veya destek veren ülkelere karşı yaptırım tehdidi içeren bir karar tasarısının onaylanması bekleniyor.

Brüksel'de olağanüstü toplanan Avrupa Birliği dışişleri bakanları IŞİD'e karşı savaşan Irak'lı Kürtleri silahlandırma konusundaki kararı tek tek üye ülkelere bıraktılar.

AB dışişleri bakanları yazılı açıklamalarında "AB Irak'daki güvenlik durumunun kötüleşmesinden ciddi kaygı duymaya devam ediyor ve IŞİD ve müttefiki silahlı gruplar tarafından yürütülen saldırıları en sert şekilde kınıyor" ifadesini kullandı.

'İnsanlık suçları'

Açıklamada "temel insan haklarına karşı işlenen ve özellikle de dini azınlıkları ve zor durumdaki grupları hedefleyen suç ve ihlaller" de kınandı.

Bakanlar, bu ihlallerin insanlığa karşı işlenmiş suçlar kategorisinde ele alınması ve soruşturulması çağrısı yaptı.

IŞİD şiddetinden kaçarak evlerini terkeden Iraklıların sayısının 1 milyon 200 bin olduğu tahmin ediliyor.

Dışişleri bakanları tek tek üye ülkelerin Kürdistan bölgesel yetkililerinin yaptığı silah yardımı çağrısına olumlu yanıt vermesini memnuniyetle karşıladıklarını kaydettiler ve şu notu koydular:

"Bu tür yanıtlar her bir üye ülkenin imkanları ve yasalarının izin verdiği ölçüde ve merkezi Irak hükümetinin onayı ile yapılacaktır."

Askeri yardım vaadleri

Şu ana kadar fiilen Kürtlere silah yollamaya başlayan iki ülke, ABD ve Fransa. Çek Cumhuriyeti, Kürtlere askeri malzeme yollamaya hazırlandığını açıkladı. İngiltere ve Hollanda ise IŞİD'e karşı Kürtlerden ve Irak hükümetinden gelecek silah yardımı isteğine olumlu bakacaklarını bildirdiler.

Bugünkü görüşmelerden sonra Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Kürt liderler ve Bağdat hükümetiyle görüşmek ve en çok ne tür desteğe ihtiyaç olduğunu tartışmak üzere Irak'a uçacağını açıkladı.

Steinmeier, "İnsanlar orada katledilirken kenarda durup seyredemeyiz. Şu anki tehdit düzeyi devam ederse, silah desteği yapmamız gereği doğabilir, bu ihtimali dışlayamam" diye konuştu."

Toplantı, AB'yi Irak'ta olan bitenle ilgili hiçbir şey yapmamakla eleştiren Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius tarafından çağırılmıştı.

Abadi görevi devraldı

Bu arada Irak'ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Meclis Başkan Yardımcısı Haydar el Abadi'nin dün eski başbakan Nuri Maliki'den görevi teslim almasıyla ülkedeki tehlikeli hükümet krizi şimdilik aşılmış görünüyor.

İç ve dış müttefiklerinin desteğini kaybeden Maliki düne kadar istifa etmemekte direniyordu.

Irak'ın en güçlü Sünni aşiret liderlerinden biri, Sünnilerin haklarını koruduğu takdirde yeni başbakanla işbirliği yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Ülkenin en güçlü Şii din adamı Büyük Ayetullah Ali el Sistani de Abadi'ye destek verdiğini söyledi.

Abadi 2003 yılında sürgünden döndüğünden bu yana bir çok önemli göreve getirilen tecrübeli bir politikacı ve kendisinden önceki başbakan Nuri Maliki'nin mensubu olduğu Dava partisinin daha ılımlı ve uzlaşmalara açık kanadından sayılıyor.

Maliki gönderildi; çünkü onların küreğini onların istediği biçimde çekmiyor ve arada denge görevini üstleniyordu. Ama elbette istedikleri denge değil!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #2 : 17 Ağustos 2014, 08:18:45 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın


ABD Ulusal Güvenlik Dairesi eski çalışanı Edward Snowden ilginç bir iddiada bulundu.Soz konusu iddia bagimsiz kaynaklarca dogrulanmiyor

Gizli bilgileri sızdırdığı için kaçarak Rusya'ya sığınan ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve ABD ulusal güvenlik dairesi eski çalışanı Edward Snowden, IŞİD ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı. Snowden, Irak'ta kaosa neden olan IŞİD'in arkasında ABD, İngiltere ve İsrail istihbaratı olduğunu ileri sürdü.Buna benzer bir cok iddianin gundeme geldigini vurgulayan ISID kaynalari bunlarin psikolojik harp oldugunu vurguluyor

"IŞİD İSRAİL'İN GÜVENLİĞİNİ SAĞLIYOR"

IŞİD'in bölgede İsrail'in güvenliğini tesis ettiğini söyleyen Snowden'a göre ABD, İngiltere ve İsrail istihbaratları dünyadaki bütün terörü "eşek arısı yuvası" adlı bir strateji ile bir araya getirmeye çalışıyor.

Eski ajan Snowden, İsrail'i korumak için, Ortadoğu'da İsrail'e karşı olan grupların kendi içlerinde savaştırıldığını ileri sürdü.

BAĞDADİ'NİN SENATÖR MC CAİN'LE OLDUĞU İDDİA EDİLEN FOTOĞRAF

Snowden'ın açıklamaları büyük yankı uyandırdı. Çünkü daha önce de IŞİD Lideri Ebubekir El Bağdadi'nin bir yıl boyunca MOSSAD tarafından yoğun bir askeri eğitim, dini kurslar ve konuşma becerisi kursları aldığı iddia edilmişti. Ayrıca Bağdadi'nin Washington'daki bir görüşmede eski senatör John MC Cain ile aynı fotoğraf karesinde yer aldığı ileri sürülmüştü.

-alıntı-
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.26 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.027s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.