İran, Suudi Arabistan'a Karşılık Verir mi?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 20 Eylül 2020, 00:44:23


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: İran, Suudi Arabistan'a Karşılık Verir mi?  (Okunma Sayısı 1366 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 30 Mart 2015, 21:13:36 »

İran alana çıkmayacaktır. İran'ın Suudi Arabistan ile savaşı uluslararası bir savaşa dönüştürmesi pek mümkün gözükmemektedir. Suriye ve Irak cepheleri vardır. Şayet İran bütün dikkatini Yemen'e verirse, Suudi Arabistan ve diğer körfez ülkeleri ile birlikte oraya doğrudan bir savaş başlatırsa, Suriye'yi kaybetme ihtimali çok yüksektir. Yemen'deki şiddetin etkisi artarak devam ettiği zaman Suriye cephesinde İran aleyhine bir duruma neden olacağı öngörülür. Milyarlarca para, onbinlerce İranlı hem milis hem de askeri birliklerin Esad ile beraber, onun rejimini devam ettirmek üzere savaştığı bilinmektedir. Aksi söz konusu olduğunda Batılı ülkelerle olan yakınlaşma siyasetinde bir geri dönüş yaşamak zorunda kalabilir. Yani bir Sünni hat oluşturulacak ise, kesinlikle bu Mısır üzerinden sağlanamaz. Ortadoğu'da her ülkeye biçilmiş bir rol olsa ve İngilizlerin bir müdahalesi olmadan herhangi gelişme yaşanmasına pek ihtimal verilmese de İranlı bir yetkili Bağdat'ın başkent olacağı bir İran İmparatorluğu'ndan bahsetmektedir. Hâlbuki bölgenin tamamını etkileyebilecek ekonomik, siyasal hem sert hem yumuşak güç unsurlarına sahip olunmalıdır ki, o zaman orada hakikaten etkin olabilmekten söz edilebilsin. Ortadoğu en fazla müdahale edilmeye açık bölge iken, küresel güçler nasıl dışarıda bırakılacaktır?

İran, Suudi Arabistan'a karşılık verir mi? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #1 : 30 Mart 2015, 22:24:38 »

Tahran'daki Türkiye Büyükelçisinin temsilcisi İran Dışişleri Bakanlığı'na davet edilerek cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri ile ilgili açıklama istendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran'ın bölgedeki politikasını eleştiren ifadeleri üzerine Türkiye'nin Tahran'daki temsilcisi İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, Türkiye'nin Tahran Maslahatgüzarı Barış Saygın'ın Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran konusunda kullandığı ifadelere açıklık getirilmesinin istendiğini belirtti.

Afham, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İran konusunda sarf ettiği sözlerin 'Teamüllere aykırı ve uygunsuz olduğunun' bakanlığa çağrılan Türk temsilcisine iletildiğini kaydetti.

Erdoğan'ın sözlerinden üzüntü duydukları ve buna olan İran'ın itirazını Maslahatgüzar Barış Saygın'a aktardıklarını ifade eden Afham, Ankara'dan bu konuda 'ikna edici ve açık' bir cevap istediklerini ifade etti.

Afham, "İran'ın bölgeye stratejik yaklaşımı ve komşularıyla ilişkisi, barış ve istikrardan yana karşılıklı saygıya dayalı işbirliği üzerine olmuştur. İran ve Türkiye'nin bu hedefe ulaşmak için yeterli potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz" dedi.

Türkiye'nin Tahran Büyükelçi Rıza Hakan Tekin'in İran'da olmadığından dolayı yerine Maslahatgüzar Barış Saygın'ın Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını belirtildi.

-alıntı-
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.207 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.