İran ile Türkiye'nin Operasyon Yapması Düşük Bir İhtimal midir?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Ekim 2020, 04:00:46


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: İran ile Türkiye'nin Operasyon Yapması Düşük Bir İhtimal midir?  (Okunma Sayısı 541 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 05 Ekim 2017, 15:59:41 »

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Erdoğan' ı Sadabat Sarayı'nda törenle karşıladı. Ekonomik, askeri, siyasi, ticari ve kültürel konuların ele alındığı görüşmelerde 4 önemli anlaşma imzalandı.

Irak üçlü mekanizmanın ilk maddesi hâline geldi. Barzani'yi İsrail'den başka tanıyan dünya yok. Modsad ile masaya oturulan karar meşru olamaz. Irak'taki muhatabımız merkezi yönetimdir. Suriye'de çatışmasızlık bölgesini çok önemsiyoruz. Terörle mücadelemiz masum insanların kurtuluşuna vesile olacak ama önceliğimiz Irak ve Suriye denildi.

İran'da Erdoğan 'İsrail istihbaratı ile masaya oturularak alınan kararlar meşru olamaz.' Ayrıca Erdoğan İran cumhurbaşkanına 'Amerika ve İsrail bu referandumu yaptırdılar. Amerika ve İsrail, Kürdistan'ı kurmaya kararlılar' dedi.

Amerika, Kuzey Irak'a silah yığıyor. Amerika kaynakları 'Irak uçurumdan geri adım atacak' dedi. Putin, 'vana kapatılmamalıdır. Petrolün akışının engellenmesi pertol fiyatlarını yükseltir. Bu yüzden vana açık olmalı' diyor. Erdoğan ise 'vana bizim elimizde kapatırız.' diye cevap verdi.

Erdoğan ayrıca 'ağırlaştırılmış adımlar geliyor' dedi. Amerika'nın teröristleri petrol denizinde yani Deyrizor'da Pkk yerleşmiştir. Rusya'dan Amerika'ya bir uyarı var: 'Ölümcül hatalar yapmayın.' dedi.

'Büyük tuzak son anda engellendi' Marmaris'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'a düzenlenmek istenen baskını yapanlara 4'er kez ağırlaştırılmış hapis cezası verildi. 'Tam bu duruşmanın yapıldığı sırada Pkk'lılar silahlarla mahkemeyi basacaklar ve önüne geleni indirecekler, ortaya büyük bir kaos çıkacakmış, son anda önlenmiş. Eğlem öncesinde Pkk'lılar yakalanmış.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelecek. Maduro 'Yeni dünyanın lideri Putin' dedi. Melih Gökçek, 'Belediyeden istifa etmem ama Akp'den istifa ederim' dediği ifade edildi. Pek çok kimse şimdi Akp belediye başkanlarının istafa ettirilmesine 'hani sandıkla gelen sandıkla gidiyordu' demektedir.

İran'ı harekete geçiren birkaç unsur var. İsrail'in varlığı! İran ve İsrail coğrafyayı kullanarak birbirlerini kuşatmak istemektedirler. Askeri eğitimlerinden de sorumlu olan İran Hizbullah'ı finanse etmektedir. İran Hizbullah aracılığı ile İsrail'in Golan tepelerine kadar geldi. Yine Ürdün ve İsrail sınırına yakın Dera bölgesine konuçlandı. Bu hamlesi ile İran, İsrail'e 'ben senin dibine kadar geldim' demek istedi. İsrail ise 'sizin direniş ekseninizi kıracağım' demekte, yani direniş ekseni diye tanımlanan bölge İran'dan, Bağdat'tan başlıyor. Irak'tan geçiyor. Suriye'den İsrail'in dibine kadar geliyor. Bu hat boyunca İran'ın çok güçlü olduğunu söylemek doğru olur. Buradaki vekalet savaşçıları arasında bir koridor kurmuş durumdadır.

Buna esas olarak 'direniş hattı' adını veriyorlar. İsrail bu direniş hattına 'bir kama sokmak istiyor, bu kamayı da sözde Kürdistan vesilesi ile yapabileceğini, ayrıca kurmak istediği bu bölgede aynı zamanda sadece İran için değil, bölgenin en güçlü devletlerinden birisi olan Türkiye'ye bir tehdit' olduğunu biliyor. İran kendisi ile bölge arasındaki bağların kopartılmak istendiğinin farkında olduğundan İsrail'i tanımıyor. Böyle bir devletin varlığını kabul etmiyor. Açık açık da İsrail ile hesaplaşacaklarını sürekli belirtiyor. Türkiye'nin de böyle bir tepkiyi vermesi oldukça sıcak gelişmelerin yaşanacağını gösteriyor. Bernard Henri Levy, kendisine yeni Lawrence denilmekte, Amerika'nın bölgeye gönderilen diplomatları, özel temsilcileri, düşünce kuruluşlarının temsilcileri var, Bernard Levy de onlardan birisidir. New York Times 'İran ile Türkiye'nin operasyon yapması düşük ihtimal' demektedir.

Sizce İran ile Türkiye'nin operasyon yapması düşük bir ihtimal midir? Teşekkürler.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.232 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.