İran'ın Etkinliğinin Bu Kadar Artması Ne Anlama Gelmektedir?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 21 Eylül 2020, 21:08:39


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: İran'ın Etkinliğinin Bu Kadar Artması Ne Anlama Gelmektedir?  (Okunma Sayısı 1527 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 01 Nisan 2015, 23:08:32 »

Tikrit'i Işid'den temizleyecek Irak ordusu denildi ancak 20 - 30 bin arasında İran'dan geldiği söylenen İran devrim muhafızlarının doğrudan doğruya komuta ettiği Şii milisler denilmektedir. Yani burada belirtilen Şii milis, hem Irak içindeki Şii aşiretler hem de İran'dan gelen ve bunların içine yerleşen profesyoneller. Birisi İran devrim muhafızlarının komutanı. İran ve İran'ın destekçileri daha birkaç yıl önce Irak'ta meydana gelen olayları unutmuş gibi görünmektedir. Yani bizzat Işid'i ortaya çıkaran unsurların birincisi Maliki'nin Irak'ta iktidara gelmesinden sonra çok sert radikal bir biçimde Şii yanlısı Sünnileri ötekileştiren bir siyaset izledi. Sünni Araplar içinde bir otorite boşluğu oldu. Bütün bu gelişmeler Işid denilen yapıyı etkinleştirdi. Ciddi bir sebep olarak görüldüğünden Maliki iktidardan uzaklaştırıldı. Yerine gelen İbadi her ne kadar bir ciddi kopma olmasa da sanki biraz daha kuşatıcı bir siyaset izleyecek beklentisi oluşmuştu. Fakat koalisyonun da desteklediği bu Musul ve Tikrit operasyonları, Türkiye'nin önceliklerini sıralarken dört öncelikten birisi de Tikrit'in ya da Musul'un kurtarıldıktan sonra kimin eline geçeceği konusu idi. Batı bu bölgeyi Işid'den kurtaralım da ne olursa olsun demektedir. Devrim muhafızları komutanı Kasım Süleymani Ortadoğu'da son zamanlarda bir efsaneye dönüştü. İran'ın aslında düzensiz birliklerinin başında yani dini lider bu komutan, bu milislere öncülük eden, onları organize eden, onları yönlendiren, belli siyasal amaçlar doğrultusunda araçsallaştıran kişidir. Tikrit kurtarıldıktan sonra aynı zamanda Saddam'ın şehri, Saddam'ın doğduğu şehir, buranın yeniden Şii milislerin elinden alınması ve kan dökülmesi hatta Işid ortadan kalksa bile Irak'a huzur gelmeyecektir. Suriye'nin toprakları Işid'in kontrolü altında ancak bunu Işid'in elinden kurtarmakla Suriye kurtulmuş olmamaktadır. Irak ulus devlet hâkimiyeti yeniden tesis edilmelidir. Ancak İran 'Bağdat bizim başkentimizdir' demektedir. İran burada kalıcı olmak istemektedir. Eğer kalıcı olurlarsa Irak'ın önümüzdeki dönemde bütünlüğünün sağlanması mümkün olmayabilir. 1980 yılında başlayıp 1988 yılına kadar devam eden İran - Irak savaşı vardır. Bölgede bir güç mücadelesi ta 1960'lı yılların sonunda Şah döneminde başlayan bir mücadeledir. Bugün Irak ile karşılaştırıldığı zaman devlet yapısı, ordusu olmayan, ordusu ancak dış destek ile ayakta durabilen bir Irak görülmektedir. Şu an bölünmüş bir Irak'tan söz edilmektedir. İran buradaki nüfuzunu arttırabilir. Oraya girdiler fakat oradan geriye çıkabilecekler mi!

İran'ın etkinliğinin bu kadar artması ne anlama gelmektedir? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2015, 01:06:37 »

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İran ve bölgedeki ülkeleri Irak'ta mezhep savaşına karşı uyardı.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Genel Sekreter Ban, Kuveyt temasları kapsamında İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile görüştü.

Suriye, Irak ve Yemen'deki gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Genel Sekreter Ban, Yemen'de çatışmalar nedeniyle insani yardım ulaştırmanın çok zorlaştığını vurguladı.

Ban, İran ve bölgedeki diğer ülkelerin, Irak'ın mezhep savaşı yaşanan bir bölge haline gelmesini önleme sorumluluğu olduğunu belirtti.

İran'dan, ulusal uzlaşı için Irak hükümetini desteklemesini de talep eden Ban, Suriye'de de çatışmaların sona ermesi için diyalog ve geçiş hükümeti konularının desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan BM Irak Misyonu'ndan, ülkedeki çatışmalarda ve terör eylemlerinde, Mart ayında 997 kişinin öldüğü 2 bin 172 kişinin yaralandığı bildirildi.

Ölenlerden 729'unun, yaralananlardan ise bin 785'inin sivil olduğu kaydedildi.

-alıntı-
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 5.271 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.0069999999999997s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.