Hem Berlin Hem Türk Hem Cemaat Kelimeleri Yan Yana
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Ocak 2020, 14:35:32


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hem Berlin Hem Türk Hem Cemaat Kelimeleri Yan Yana  (Okunma Sayısı 1160 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çiğdem ATSIZALP
Deli Sarı
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.317« : 04 Eylül 2014, 13:15:42 »

Berlin Türk Cemaati’nin düzenlediği toplantıda bir araya gelen değişik kesimlerden temsilciler Müslümanlarla Yahudilerin ortak hareket etmesi, birlikte etkinlikler düzenlemesi ve ortak görüşler sergilemesi gerektiği fikrinde birleşti.

Almanya’da Berlin ile Bielefeld kentlerinde bir hafta içinde üç caminin kundaklanması Türk sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirdi.

Berlin Türk Cemaati değişik kesimlerden temsilcileri bir araya getirerek kundaklamaların önüne geçebilmek için çare arayışına girdi.

Berlin Türk Cemaati’nin merkezindeki toplantıya farklı partilerden milletvekilleri de katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Berlin Türk Cemaati Başkanı Bekir Yılmaz, Almanya’da 2001 ile 2012 yılları arasında Müslüman ibadethanelerine yönelik olarak 219 aşırı sağcı ve ırkçı saldırı düzenlendiğini, aynı yıllar içinde Yahudi ibadethaneleri ile mezarlıklarına yönelik saldırıların sayısının 400’e yükseldiğini belirtti.

Yılmaz, Alman toplumunda Müslümanlarla Yahudilere yönelik olumsuz bir hareket gözlendiğine dikkat çekerek, “Sadece taziye ziyaretlerine gidip, işi orada bırakmak yerine aşırı sağcı ve ırkçı saldırılara karşı çalışmalar yapacak bir platform oluşturmayı istiyoruz.” dedi.

Berlin Türk Cemaati’nin çağrısına icabet eden tüm katılımcılar toplumun değişik kesimlerinden temsilcilerin katılacağı bir platform oluşturulması fikrine olumlu baktılar.

Toplantıda ilk sözü alan Hıristiyan Demokratik Birlik (CDU) partili Federal Milletvekili Cemile Yusuf, Almanya’da bu yıl Berlin ile Bielefeld kentlerinin dışında Mölln kentinde de 21 Ağustos tarihinde bir caminin kundaklandığını ancak soruşturmanın gidişatını engellememek adına bu kundaklamanın basına duyurulmadığını bildirdi.

Milletvekili Yusuf’un “Irkçılık artık toplumun merkezine oturmuş durumda. Irkçılık toplumun eğitimli dediğimiz kesiminde kol geziyor” ifadesi toplantıya katılan diğer temsilciler tarafından da onaylandı.

Yeşiller Partisi’nden Turgut Altuğ yabancı düşmanlığı ve ırkçılığa karşı var olan çalışmalara yeterli maddi kaynak ayrılmamasından yakındı ve buna örnek olarak Kreuzberg Antisemitizm ile Mücadele İnisiyatifi’ni gösterdi. İlgili İnisiyatif’ten Aycan Demirel Müslümanlar ile Yahudilerin ortak hareket etmeleri gerektiğine işaret etti.

Toplumda Müslüman ve Yahudi düşmanlığının arttığını vurgulayan Demirel “Toplumun iki kesimi de farklılıkları değil benzerlikleri ön plana çıkararak ortak bir düşünceyle ortaya çıktıklarında, bu pedagojik olarak gençleri de olumlu yönde etkileyecektir.” şeklinde konuştu ve Müslümanlarla Yahudileri ortak etkinlikler tertipleyerek sorumluluk üstlenmeye çağırdı. Aycan Demirel’in bu çağrısı toplantıya katılan tüm temsilciler tarafından kabul gördü.

-alıntı-

Neden acaba Müslüman ve Yahudi düşmanlığı artmıştır? Almanlar neden böyle düşünmektedir? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.049 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.