Hazırladığım Sunum Hakkında
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 04 Ağustos 2020, 00:17:01


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hazırladığım Sunum Hakkında  (Okunma Sayısı 1350 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Metehan İlteriş Gökbörü
TURANCI
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 169


Kün tuğ bolgıl kök kurıkan!


« : 27 Nisan 2016, 01:03:13 »

İyi geceler kandaşlarım. Tarih dersi için Osmanlıcılık, İslamcılık, Türkçülük, Batıcılık konulu ödev verildi. Hazırladığım ödevde hem alıntı yaparak hemde kendi görüşlerimi dipçe şeklinde yazarak belirttim, yanlışım varsa düzelteceğinizi umarak ve görüşlerinizi öğrenmek için sizlerede sunmak istedim. Ödevi yarın sınıfta sunacağım. Ayrıca tarih öğretmenimin islamcı bir yapısı var, Türkçülüğe sıcak baktığını hiç sanmıyorum. Hazırladığım ödev şu ;

OSMANLICILIK

Osmanlıcılık, bütün Osmanlı vatandaşlarını ırk, din ve dil ayrımı yapmadan eşit kabul eden siyasi akımdır. Tanzimat döneminin sonlarına doğru bazı Osmanlı düşünürleri Genç Osmanlılar adlı bir cemiyet kurdular. Daha sonra siyası faaliyette bulunmaya başladılar. Onlara göre milliyet isyanlarını durdurup ülkenin bütünlüğünü korumak için devletin sınırları içinde yaşayan bütün milletleri Osmanlıcılık düşüncesi etrafında toplamak gerekiyordu. Bunun için din, dil, ırk farkı gözetmeden herkesin aynı hak ve yetkilere sahip olması şarttı. Bu yapılırsa Osmanlı birliği gerçekleşir ve devlet yıkılmaktan kurtulabilirdi. Bu düşünceler ancak meşrutiyet döneminde uygulanabilirdi. 1860'dan sonra ilgi görmüştür ve 2.Abdulhamid tarafından bizzat desteklenmiştir. Ancak yenilgi ile sonuçlanan Balkan Savaşları Hristiyan ve etnik unsurların devlete karşı olan gerçek tutumlarını göstermiş oldu. Arnavutların isyanı, Araplar ve Kürtler arasında başlayan miliyetçilik hareketleri kerametin insancıllık ve dinde olmadığını Türk ırkına gösterdi. Türklerin bu fikre sıcak bakmaması sonucu bu insancıl düşünce önemini kaybetti.

Dipçe: Türk ırkının tarihte ve günümüzde nice ihanetlere uğramasının yegane sebebi kardeşlik safsatasına çabuk inanıp yanılmasıdır. Tarih bize ayna olmalıdır. Var olsun Türk ırkı, var olsun Türk yurdu.

İSLAMCILIK

Bu düşünce yine 2.Abdulhamid döneminde ortaya çıkan düşünce akımlarından biridir. 2.Abdulhamid, İslamcılık denilen ümmetçi politika ile Türk olmayan etnik unsurların devletten kopmalarını engellemek istiyordu. Bu düşünceye göre toplumu bir arada tutan temel faktör dindir. Irkı ne olursa olsun bütün müslümanlar birlik olmalıdır. İslamcılar, Batı'nın Osmanlı'ya göre çok ileride olduğunu kabul ediyorlardı. Bu düşünceye göre devletin çöküş durumu söz konusu idi, ancak sebebi İslam değildi. İslamiyet, bilime ve yeniliklere açık bir dindi. Batı'nın bilim ve teknolojisi alınmalıydı, bunda bir sakınca yoktu. Ancak Batı'nın ahlakı onlardan ileri değildi. Onların yaşantısının ve ahlakının taklit edilmesi yanlıştı. Batı'nın Osmanlı Devleti'ne ve diğer müslüman ülkere uyguladığı politikaları engellemenin tek yolu ''İttihad-ı İslam'', İslam birliği idi.

Dipçe: İslam birliği denilen birlik, müslüman Türk ile, müslüman Arap'ın birlik içinde olması durumudur. Tarihimizde ırkımıza en büyük fiziksel ve kültürel soykırımı yapan, Türk'lere yecüc ve mecüc sıfatını yakıştıran, Türk'ler müslüman olduktan sonra bile her türlü ihaneti yapan Araplar ile birlik durumunda olmak, atalarımıza ihanettir. Bizler bu düşünceye asla kapılmamalı, bundan kat ve kat önemli olan hangi dine mensup olursa olsun kan kardeşlerimizle ırkdaşlarımızla birlik olmalıyız.


BATICILIK


Devleti kurtarmak ve modernleştirmek amacıyla Tanzimat'tan sonra ortaya çıkan fikir akımlarından biridir. Batıcılık fikrinin temelini Tanzimat dönemindeki ve daha önceki ıslahat hareketleri oluşturur. Batıcılık düşüncesinin ilk savunucusu bizzat padişahlardır. Sadrazam Mustafa Reşit Paşa bu düşüncenin öncülerinden biridir. Batıcılara göre Osmanlı Devleti'nin en önemli sorunu Batılı olamamaktan kaynaklanmaktadır. Tek kurtuluş yolu çağın fikir ve ihtiyaçlarına uygun medeni bir devlet ve millet haline gelmek, yani Batılılaşmaktır. Işık kaynağı Batıdır, ona gitmek şarttır. Batıcılar, Batının sosyal, siyasi ve ekonomik ve felsefi fikirlerine uygun bir devlet oluşturulması gerektiği düşüncesindedir.

Dipçe: Elbetteki bilime, sanata ve modern yaşama önem verilmelidir. Fakat bu Batının kültürünü benimsememize bir neden değildir. Asla kendi kültürümüzden uzaklaşmamalı, modernleşmeyi Avrupa ülkelerine benzemekle karıştırmamalıyız. Biz Avrupalı falan değiliz, buz gibi Asyalıyız!

TÜRKÇÜLÜK

Osmanlı Devleti'nin son yıllarında devletin Osmanlı milliyetçiliği veya İslam kardeşliği temellerine dayandırılması fikirleri akımları karşısında, devletin asıl sahibi Türk milletine dayanması gerektiğini savunanlara Türkçü, onların ilkelerine dayanan akımada Türkçülük denir. Türkçülük, ''Her şey Türk için, Türk'e göre'' gikrini savunan Türk milliyetçiliğinin adıdır. Arap ve Batı kültürüne karşıdır. Eski Türk kültürüne dönülmesi gerektiğini savunur. İslam adı altında Arap geleneklerinin Türk Halkına dayatılmasına karşıdır. Türkçülük dört kaynaktan gelmektedir;

1- Kökü çok eski olan ve Türk milletinin bilinç altında yüzyıllardan beri yaşayan milliyetçilik.
2- Tanzimat'tan sonra, Avrupa'daki milliyetçilik hareketlerine benzeyen halkçi bir hareketin bizde de tatbik olunmasını isteyen milliyetçilik hareketi.
3- Devletimizin içindeki yabancı unsurların ihaneti dolayısıyla doğan tepki.
4- Türklerin 400 yıldan beri çektikleri büyük sıkıntılar.

Dipçe: Türkler, Türkçülük ile güçlenecek, kurtulacak, ilerleyecek, yükselecektir. Böyle köklü ve şanlı bir ırka sahipsek, bunu yükseltmek görevimiz, bununla övünmekte hakkımızdır. Barış, kardeşlik yalanları diğer ırkların Türk ile aynı seviyeye ulaşma hilesidir. Ayrıca yurdumuzda Türkçülüğü şahlandıran, alevlendiren Hüseyin Nihal Atsız'ı unutmak olmaz. ''Vaktiyle bir Atsız varmış, var olsun.'' Tanrı Türk'ü Korusun.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Bir kemiğin ardından saatlerce yol giden itler bile gülecek kimsesizliğimize...

Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.193 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.