Türkiye’nin S – 400 Sevkiyatını Batı Neden Engellemeye Çalışmaktadır?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Kasım 2020, 09:22:49


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye’nin S – 400 Sevkiyatını Batı Neden Engellemeye Çalışmaktadır?  (Okunma Sayısı 719 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 28 Ekim 2017, 19:48:52 »

Bir ülke kararlı ise geleceğine sahip çıkabilir. Tıpkı bugün yaşanan bu kur hareketlerinin vesayet altında tutmak isteyenlerin tehditleri olabilir. Birileri bu kur hareketlerine seviniyor da olabilir. Bu hafta ortası bir çıkış dalgası gördük. Türk lirası hep atak yedi. Pazar, Çarşamba, Perşembe günü bu hafta nasıl kapanacak bilmiyoruz. Fakat Türk lirası seri şekilde değer kaybediyor.

Türkiye'ye yönelik birtakım hareketler var. Bu hafta içinde hazinenin ihaleleri vardı. Faizin yükselişine rağmen yeterli talep gelmedi. Bu hafta biraz karamsar, Türkiye sıkıntı çekiyor. Türkiye geleceğini inşa etmek kendi göbeğini kendi kesmek ve vesayetten kurtulmak istiyorsa bu gibi haftalara hazırlık yapmalıdır. Vize gerginliğinin olduğu hafta o dönemde de kur 3.60 seviyesinden bir anda 3.80’e bir yolculuk yaptı.

Almanlar Türkiye’ye aktarılan kaynakların kısılmasını istiyormuş. Hep tekzipler geliyor. Gerginlik kademe kademe tırmanacak. Geçen Eylül ayının ortasında kurlar konusunda tam tersi oldu. Çin yuanının, yuronun değerlenmesi gelişen ülkelerin para biriminin kaybetmesini önledi. Çapraz etkilerle değerleniyormuş gibi göründü. Çin bir karar aldı. Yuanı açığa satmanın önünde koyduğu kuralları kaldırdı ve yuan değer kaybetmeye başladı.

Gelişen ülke paraları değer kaybedecek. Türk lirası en fazla değer kaybeden ülke paralarından biri olabilir. Artık yabancı para girişi olmayacaktı net girişi olmayacaktı. Çıkışlar başlayacaktı. Bu Türkiye’de kur ve faiz yükselişi şeklinde karşımıza çıkacaktı. Bunu yaşıyoruz. Siyasî gelişmelerle ara dalgalanmalar görüyoruz. Muhtemelen Aralık ayı sığ olur. Sakinleştirme mesajları bir şeyi düzeltir mi, bilmiyoruz. Hareket dışarıdan geliyor, hep döviz satmaya teşvik edildi.

Hareket yumuşasın biraz zaman kazanmak amacı ile öncelikli hedefini dış baskıdan kurtulmak olarak koymalıdır. Bunun için gerekli bedelleri ödemeye hazır mı? Kararsız ise kur yükselişlerinde niyet bozuyorsa akıntı ile sürüklenmeye devam edebilir. Krizler bu kur artışları yaşanmaya devam eder. Son zamanlardaki aşırı tüketim düzeyini sürdürmesi mümkün değildir. Bu yaşam standardı bir miktar gerileyecek. S – 400 girişimi bir başlangıç olabilir.

Nato’nun amacı belli idi. Her yere yerleşecekti. Orta Asya’ya doğru ilerlemeye çalışacaktı. 1998 yılından sonra hesapları tutmadı. Büyük Ortadoğu Projesi de boşluğu dolduramadı. Şimdi Suudi Arabistan’da S – 400 anlaşması yapmaya Rusya’ya gidiyor. Suudi Arabistan değil ama Türkiye çok önemli bir ülke, her yolu deneyeceklerdir.

Türkiye’deki istedikleri hesap tutmazsa Türkiye’yi farklı bir ülke kapsamına alıp belki farklı bir müdahaleler olabileceğini dile getirenler var. Türkiye’nin bu müdahaleyi düşünenlere karşı savunmak için o ülkelerden aldığı silahları kullanabilecek olup olmaması başka ancak Türkiye bugün S – 400 ile ilgileniyorsa, Mig – 29 ve Su – 34 savaş uçaklarını almak istiyorsa bu ‘Türkiye Nato güvenlik sisteminde kendisini güvende hissetmiyor’ anlamına gelir. Nitekim bu füzeler savunma için tasarlandı. Batı’nın bölgedeki hedeflerine ulaşması için önce Türkiye’deki güç kaybını gidermesi gerekecektir. Türkiye’nin de kendi tedbirlerini alması lâzımdır.

Nato’nun Türkiye’nin Rus savunma sisteminin S – 400’leri satın alması nedeni ile kaçınılmaz sonuçlarla karşı karşıya kalacağı açıklamasını değerlendiren Rus askeri uzman ‘İttifakın tepkisinin histerik olduğunu belirtti. Herkesin bugün tek patron denilen Washington’a boyun eğdiği sıkıyönetim kampı olduğunu ve bu patronun silahı kimden ne kadar alınacağını dikte ediyor. Bu elebaşı bu kamptaki etkisini kaybetmek istemiyor. Bu yüzden bu kadar sert tepki veriyor. S – 400’ler alınırsa gerçekten Türkiye’yi koruyacak. Bir deli baş eğmeyen Türkiye’yi cezalandırmaya karar verirse ona karşı da koruyacak. Bu sistem başta sivilleri vurmayı seven Amerika’nın yolunu kesecek Rakka ve diğer kentlerde nelerin yaşandığını hatırlayalım. Nato histerik bir tepki veriyor ama belli bir bağımsızlık düzeyi olan Türkiye’nin diğer Nato ülkelerinden farklı olarak patrona yaranmayı değil, kendi güvenliğini düşünüyor.’

Rusya’dan alacağı yeni silahlarla Türkiye kaçınılmaz olarak Nato’dan uzaklaşacaktır. Trump, Suriye’nin Humus kentindeki hava üssü El Shayrat’a roket saldırısının yapılmasını istedi. Türkiye’nin yanı sıra S – 400 füze sitemine Çin ve Hindistan tarafından da ilgi gösterildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin silah envanterine yeni tür Rus yapımı silahlar, özellikle S – 400 silahları eklenirse bu durum Nato ve Batı için kaygı verecektir. Bundan birkaç yıl evvel Çin ile Rusya S – 400’ün sevkiyatı için bir sözleşme imzaladılar. Fakat bu sözleşmenin uygulanması dış güçler tarafından ertelenmişti. Şimdi ise Çin ve Rusya ertelenen bu sözleşmeyi uygulamaya aldılar.

Sizce Türkiye’nin S – 400 sevkiyatını Batı neden engellemeye çalışmaktadır? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #1 : 30 Ekim 2017, 21:42:00 »

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Kongresi’nin İran’ın füze programıyla ilgili aldığı karara tepki göstererek, “Füze ürettik, üretiyoruz ve üretmeye de devam edeceğiz” dedi.

Ruhani, “Zamanı geldiğinde kendimizi savunmak için bu silahları da kullanmaktan çekinmeyiz” ifadelerini kullandı. ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde geçen cuma İran’ın uzun menzilli balistik füze programına karşı yeni yaptırımlar öngören yasa tasarısı 2’ye karşı 423 oyla kabul edilmişti.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.22 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.