Esenlikler sözcüğü
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Mayıs 2020, 12:26:14


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Esenlikler sözcüğü  (Okunma Sayısı 811 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Genç Irkçı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 454« : 02 Nisan 2018, 22:26:29 »

Esen sözcüğünün etimolojisine baktım Farsça yazıyor. Doğru mu acaba? Eğer öyleyse bu sözcük yerine kullanılabilecek bir selamlaşma ifadesi var mı Türkçemizde? Gerçekten şu selamün aleyküm lafına çok ayar oluyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk bu ülkenin yegane efendisidir. Saf Türk soyundan olmayanların bu memlekette bir tek hakları vardır: hizmetçi olma hakkı. Dost, düşman ve hatta dağlar hakikatı böyle bilsinler-Mahmut Esat Bozkurt
Kurtçebe Noyan
Türkçü Turancı Militan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 665


Dr.Rızâ Nûr'un çizdiği, Atsız'ın yazdığı yoldan!


« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2018, 22:52:42 »

Esen sözcüğünün etimolojisine baktım Farsça yazıyor. Doğru mu acaba? Eğer öyleyse bu sözcük yerine kullanılabilecek bir selamlaşma ifadesi var mı Türkçemizde? Gerçekten şu selamün aleyküm lafına çok ayar oluyorum.
Esen sözcüğünün etimolojisine Farsça olduğunu bilmiyordum açıkçası, şimdi baktım ve anladığım kadarıyla Farsçadır, ve bunun dışında Türkçemizde kullanılabilecek bir selamlaşma aklıma hiç bir fikir gelmiyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Türk Budun, Ökün!?… Kendine gel. Aklını başına topla. Her söze, herkese inanma. Beynini işlet. Geçmişini hatırla." Hüseyin Nihâl ATSIZ
UralAltay
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 115« Yanıtla #2 : 02 Nisan 2018, 23:52:28 »

Anladığıma göre, Sevan Nişanyan'ın kökenbilim sözlüğüne başvurmuşsunuz.
Nişanyan'ın bu sözlüğü iyi tıldağ ile yarattığına inanmak için çok uğraşsam da, sürekli gördüğüm apaçık yanlışlar ve yalanlar, yalnızca yanlış bilgilendirilmeden geliyor olamaz diye düşünmeden edemiyorum.

Şaşmaz biçimde hint-avrupa görüşlerine yürekten bağlı ve batı dillerindeki bizcil (nostratic) ya da apaçık Türk kaynaklarından geçmiş sözcükleri bile hint-avrupa dillerinden Türkçeye geçmiş sayan ya da bunu beceremiyorsa kaynağının "belirsiz, ancak büyük olasılıkla Tokarca gibi (uydurma) dillerden geçme" olduğunu belirten Gerard Clauson bile, esen sözcüğünün, güney doğu dışında (Doğu Türkistan/Çağdaş Uygurca) tüm Türk dillerinde görülen, Türkçe kökenli bir sözcük olduğunu belirtir.
Buna karşı çıkan, benim bildiğim tek araştırma Gerhard Doerfer'in Türkische und mongolische Elemente im Neupersischen: II Tiirkische Elemente (Çağdaş Farsçadaki Türkçe ve Moğolca Öğeler: II Türkçe Öğeler) savındadır.

Türk erteklerini incelemiş herkes, esenin kökenini kolayca bilebilir. Birden çok ertekte, yağısıyla yıllarca güreş tutup yorgun düşen bahadırlar, Tanrı'dan gelen bir yel ile güçlenirler, bir başka anlamla esenlik kazanırlar. Türkçe gibi köklü bir ertek geçmişi olan bir dil söz konusuyken, ne böyle bayağı bilgileri, ne de Türkçe ile ilgili daha önceden yapılmış araştırmaları bilmeden bir Türkçe kökenbilim sözlüğüne girişmek, kişinin ya ne yaptığını bilmez, beceriksiz bir munduz olduğunu, ya da bu işe kötü bir tıldağ güderek giriştiğini gösterir. Uzun süredir Nişanyan'ın kökenbilim sözlüğünü (ve onun tüzdemi olan sözce.com'u) kullanmaktan çekinmemin nedeni de budur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
UralAltay
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 115« Yanıtla #3 : 03 Nisan 2018, 01:01:15 »

Şimdi Nişanyan'ın sözlüğünü yokladım ve "ek açıklama" adı altında benim dediklerimi birebir yinelemiş olmasına karşın bu kökeni uygun gördüğünü gördüm.
"Türkçe makul bir etimolojisi yoktur. ▪ Doerfer, Türk. und Mong. Elementen im Neupersisch sf. 2:478 İrani alıntı olasılığı üzerinde durur; ▪ Gerard Clauson, An Etym. Dict. of Pre-Thirteenth Centu sf. 248 bu görüşe karşı çıkar."
Uygun ve kökenbilim demeye yerinen Nişanyan'ın, "Türkçe makul bir etimolojisi yoktur." savına karşılık olarak, Zeynep Korkmaz'ın Türkçede Eklerin Kullanılış Şekilleri ve Ek Kalıplaşması Olayları incelemesini okumasını önermek yeterli olmalıdır.

Alıntı sahibi: Zeynep Korkmaz
50. -n: Türkçede zarf ve daha çok edat haline gelmiş bulunan kelimelerin bir kısmı aslen -n eki ile yapılmış zarf-fiillere irca edilebilmektedir. Gerçi, Moğolcada hala da işlek olan bu ek, Türkçede bugün zarf-fiil eki olarak genellikle kullanılmamaktadır. Ancak, gerek Eski Türkçede gerek daha sonraki tarihi metinlerde ve bugünün bazı lehçelerinde, -n ekinin hal gösteren zarf-fiiller yaptığına işaret eden seyrek örnekler vardır: Kökt. "taşra yoruyır" tiyin kü eşidip,, balıkdakı tağıkmış tağdaki inmiş; eçümüz apamız tutmuş yir sub idisiz bolmazın tiyin az budunuğ itip yaratıp "ecdadımızın tuttuğu yer su sahipsiz kalmasın diyerek, az (sayıkdaki) halkı teşkilatlandırıp" Divanü Lügat-it-Türk'te:
kolsa kalı oğrayın birgil takı azukluk
kargış kılur umalar yunçığ körüb konukluk "konuk sana uğrayarak (azık) isterse ona azıklık ver; konuklar konuklukta rahatsız olurlarsa ilenirler" [...]
-n ekiyle tüzdem olan +n eki de kipleşerek pek çok kez addan ad türetmiştir (örn: yüzükoyun).

Üstüne üstlük, Nişanyan'ın kendisi de, sözlüğünde -n ekini kullanarak eylemden ada türemiş "inan" örneğini vermekte; örneğe kaynak olarak Fransiscus Meninski'nin 1680'de yazdığı Türkçe-Latince sözlüğü göstermekte ve sözcüğün (esen söz konusuyken varlığına "makul bir etimoloji" bulamadığı) -ın ekiyle oluştuğunu söylemekte.
Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın

Böyle bir iki yüzlülüğe gülsem mi, bu otağdakiler bile böyle bir güldürüye kanabiliyor diye ağlasam mı bilemiyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.061 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.