ERHAN BAŞYURT KİMDİR
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Mayıs 2020, 16:09:24


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ERHAN BAŞYURT KİMDİR  (Okunma Sayısı 7389 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.863« : 02 Temmuz 2011, 20:26:45 »

Aslında kim olduğunu biliyoruz ama ben yinede biraz öz geçmişini vereyim ..
  1970 Malatya doğumlu,Boğaziçi Ü. uluslararası ilişkiler,y.lisans ise Y.Teknik Ü.... Atatürk İlke ve İnkılapları bölümü(çok ilginç).
   Aksiyon dergisi ,Zaman gazetesi,Bugün gazetesi...(genel yayın yönetmenliği)
    Bu kişinin -ermeni evlatlıkları- adlı bir kitabı var.Bu kitaptan bir paragraf yazacağım.Bu şahıs hakkında fikirlerinizi ve bilgilerinizi merak ettim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.863« Yanıtla #1 : 06 Temmuz 2011, 15:46:31 »

Benim ilginç bir huyum vardır. Kitap alırken yazarına hiç bakmam,ismi dikkatimi çektimi kesin alırım.Çokğu zaman ,hadi canım bu kadarda saçmalanmaz diye attığım kitap olmuştur.Ama şunu iyi bilirimki yanlışlarıda ,karşı tezleride bilmek gerekir.Bu açıdan baktığımız zaman daha çok faydalanmışımdır.Bu kitapta böyle alınmıştı.İçinde ermeni tehciri ile ilgili çok ilginç bilgilere ulaşmıştım.bu bilgileri aktaracağım ama önce içinde birazda canımı sıkan o biligyi vermek istiyorum:
         Kurtuluş savaşı sırasında Doğu Cephesi komutanı Kazım Karabekir Paşa'nın Çocuk Davamız kitabı da bu konuda ilginç detaylar veriyor.  Karabekir Paşa, savaş sırasında yetim kalan 4 bin kadar erkek yetim çocuğu  Erzurum ve çevresinde ,sokaklar ya da bakamayacak durumda akrabalarının yanından toplatıyor. Bunların yarısıyla  Gürbüzler Ordusu kuruluyor.Askeri eğitim veriliyor. Bir kısmına sanayi gürbüzler mektebinde zanaat öğretiliyor. Türk'lük bilinci veriliyor. Türk Yılmaz o dönemde Paşa tarafından kaleme alınıyor.

       Karabekir Paşa'nın koruma altına aldığı kimsesiz erkek çocuklar arasında Ermeni yetimlerde bulunuyor. Özellikle Gürbüzler Ordusunda kabiliyetli olanlar  Bursa'da yeni açılan Işıklar Askeri Lisesi vedaha sonra Kuleli Askeri Lisesine gönderiliyor.Diğerleride geçimlerinide sağlayacak meslek erbapları olarak hayata atılıyorlar.
         Prof.Dr.Salim Cöhce,Karabekir paşa'nın o dönemde Ermeni olan çocukları bilinçli bir şekilde, Anadoluya göç etmek zorunda kalan Türk ailelerin yetimleri olarak gösterdiğini kaydediyor.Buna Bulgaristan Şummu göçmeni olarak nufusa kayıtlı bulunan ve bu gün hayatta olmayan bir tarih Prof ünü örnek göteriyor.Cöhce, Karabekir Paşanın askeri okula yerleştirdiği ve subay olan çocukların çoğunluğunun Öz Türk yetimleri olduğu kanaatinde.
        Karabekir Paşanın Gürbüzler Odusu ile patrikhanenin rakamlarınında yakınlık arz ettiği görülüyorZira  kız çocuklar çocuk ordusuna alınmıyor. Onlar evlatlık ya da besleme olarak dağıtılıyor. Sadece erkek çocuklar alınıyor. Bu erkek çocukların çoğunluğu  Türk yetimler olsa bile,ortada  Ermeni kimsesiz çocuklar olduğu da bir gerçek.
       Profesör Cöhce Karabekir Paşa'nın İzmir suikasti sebebiyle suçlandığı halde,idamdan kurtulmasını biraz da bu harp okullarına giren gürbüzler ordusunun fertlerine bağlıyor. Karabekir Paşanın davasında kendisini seven bu gençlerin etkin olduğu belirtiliyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.863« Yanıtla #2 : 06 Temmuz 2011, 16:09:01 »

Bu konuyla ilgili ikinci paragraf:
      Münevver Ayaşlı Dersaadet  isimli eserinde bu konuyla ilgili çarpıcı detaylar veriyor.İşgal sonrası Kuleli'deki bu yetimlerin büyük oranda askeri okula devredildiklerini, bunlara Kazım Karabekir Paşa'nın doğudan gönderdiği Ermeni yetimlerinde katıldığını anlatıyor. Ayaşlı şöyle dvam ediyor:Birde bakarlar ki mektepte Ermeni çocuğu dolu,mekteptekiler ermeni gelenler ermeni ne olacak? Hepsine Türk ismitakarlar ve sünnet ettirirler... Şüphesiz içlerinde halis-muhlis türk çocuklarıda vardı fakat rivayete nazaran azdı. Ayaşlı bu dönem mezunlarının önemli bir kısmının 1960 İhtilali'ni gerçekleştirenler olduğu iddiasına da yer veriyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.863« Yanıtla #3 : 06 Temmuz 2011, 16:17:09 »

Kitapta geçen diğer bir konu ise, 1919 da itilaf kuvvetlerini arkalarına alan Ermenilerin yetim hanelerdekileri ve evlatlıkları geri alma bahanesiyle bir çok Türk yetimleride aldıkları ve zorla hırıstiyan yaptıklarıda belgelenmiştir
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.863« Yanıtla #4 : 08 Temmuz 2011, 13:43:08 »

   Tunceli-Dersim bölgesinin etnik yapısını anlamak için ,kitaptan bir paragraf:Bir kısım müslümanlar da bu çocukları aileleriyle birlikte saklıyorlar.Agos gazetesinden Hrant Dink, bu tür toplu kurtarmaların özellikle kürt aleviler arasında çok olduğunu ama bir genelleme yapılamayacağını söylüyor. Nitekim bazı ermeni yazarlar ,tehcir sırasında 20 binden fazla Ermeninin sadece Dersim bölgesine sığındığını ve kabul gördüğünü kaydediyorlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.115 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.