Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRKÇÜ DURUŞ, TÜRKÇÜLÜK, ATSIZCI GÜÇ => Türkçülerden Sorular => Konuyu başlatan: Alphun üzerinde 06 Eylül 2013, 23:37:40Konu Başlığı: Eğitimde din?
Gönderen: Alphun üzerinde 06 Eylül 2013, 23:37:40
Sizce eğitim müfredatlarında din derslerinin yeri ne olmalıdır?


Konu Başlığı: Ynt: Eğitimde din?
Gönderen: Ambakay üzerinde 06 Eylül 2013, 23:52:46
İmam Hatip liseleri; nurculuk, cemaatçilik gibi safsataları bırakıp öğrencilerini kültürlü birer din adamı olarak yetiştirirse güzel olur. Böylece dînî meseleler birden fazla alana dağılmak yerine, yâni her biri farklı telden çalan tarikatlar yerine bir bütün hâlinde, mantıklı ve doğrucu bir şekilde ele alınmış olur. Bunun için bu işleri yürütecek kişilerin kültürlü birer ilim-bilim adamı olmaları gerekmektedir. Ama günümüzde bu böyle değildir. Böyle yapmak yerine öğrencileri, Said-i K.rdî gibi beyinsiz bir k.rdün yolundan yürütürlerse din dersi meseleleri hiçbir halta yaramaz. İnsanları birbirlerine düşürür.

İmam Hatip okulları dışında düz ve Anadolu liselerinde din dersine gelecek olursak; kendi fikrimce "Din Kültürü" denilen nesne "İslâm"dan ibaret değildir. Bu mantığa göre dersin adı "İslâm Kültürü" olmalıdır. Din dersleri çok gerekliyse, diğer dinlerin de bulunduğu bir ders kitabı okutulmalıdır. Çoğunluk müslüman diye, müslüman olmayan öğrencilere bu dersleri okutmanın yârarı yoktur. Bana kalırsa İmam Hatip Liseleri dışında din dersi okutulmamalıdır. Her öğrenci dînini ailesinden öğrenir. Din eğitimi almak isteyen öğrenciler İmam Hatip Liselerine kaydolmalıdır. En başta bahsettiğim gibi; İmam Hatip Liselerinde ders verecek hocaların, öğrencilerini dîni cemaatçilik, tarikatçılık çerçevesinde değil kültürlü birer dîn adamı olacak şekilde yetiştirmeleri gerekir. Bugün bu durum ne yazık ki yoktur.


Konu Başlığı: Ynt: Eğitimde din?
Gönderen: Köptü Körgen üzerinde 06 Eylül 2013, 23:53:41
Konu gereksiz tartışmalara açık olduğundan tarafımdan kilitlenmiştir.