Düşünerek Konuşmak Nedir?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 07 Ağustos 2020, 12:49:50


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Düşünerek Konuşmak Nedir?  (Okunma Sayısı 788 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 08 Kasım 2017, 13:46:41 »

Konuya İyi Hazırlanmalıdır

Hazırlanmayı iki yönden incelemek doğru olur: Birincisi konuşma yazısını yazmadan önceki hazırlanmadır. Konuşma yazısını yazabilmek için gerekli bilgilerin, belgelerin kaynaklardan toplanması için yeterli bir hazırlık yapılmalı, bundan sonra konuşma konusu plâna göre yazılmalıdır. İkincisi de konuşma yazısının kolayca okunabilmesi için yapılacak hazırlanmadır. Konuşma yazısı birkaç kez iyice sesli olarak okunmalıdır. Bu düzgün bir okuyuş yapıncaya dek sürdürülmelidir. O kadar ki yazıda bir sözcüğü gördüğünüz zaman arkasını kâğıda bakmadan getirebilecek kadar okuma çalışması yapılmalıdır.

Kâğıda Fazla Bağlı Kalınmamalıdır

Konuşma sırasında kâğıda fazla bağlı kalmak, dinleyicileri gözden uzak tutmak anlamına gelir. Gözler kâğıttan çok, dinleyiciler üzerinde olmalı, onların tepkileri ölçülmeli, konuşma ona göre yapılmalıdır. Kâğıttan özellikle okunmak zorunluğu bulunan yerler okunmalı, bunun dışında kalan kısımlar ise kâğıda bağlı kalmadan, dinleyicilere bakılarak söylenmelidir. Bu konuşmada başarıyı, etkiyi arttırır.

Bazı konuşmacılar başını kâğıda eğer, okumasını bitirinceye kadar dinleyicilere bir kez olsun bakmaz. Bazıları da gözlerini dinleyicilerden başka taraflara, etrafa kaydırırlar, başka bir şeylerle konuşuyormuş gibi görünürler. Bunların hepsi yanlış davranışlardır. Hem kâğıda fazla bağlı kalınmamalı, aynen konuşur gibi okumalı, hem de dinleyicilerden başka taraflara bakmamalı, gözleri dinleyicilerden ayırmamalıdır.

Ses, Tonlama, Vurgu, Ulama

Konuşmada en önemli öğe kuşkusuz sestir. Güzel konuşmada sesin önemi başta gelir. Anlatımda sıcaklık, içtenlik, etkileyicilik, inandırıcılık konuya, konuşmaya uygun bir sesle sağlanır. Ses, düşüncelerin iyi anlaşılmasına, amacın gerçekleştirilmesine yarar.

Konuşmalarımızda sesimiz dümdüz ve hep aynı kalınlıkta değildir. Anlattıklarını içinde duyan konuşmacı duygularını, coşkularını, düşüncelerini kişiliğiyle birleştirerek, özgünlük kazandırmak için sesini yer yer alçaltıp yükseltir ki, buna TONLAMA denir. Tonlama özellikle ünlem ve soru cümlelerinde kendini gösterir. Duyguları, düşünceleri daha etkin olarak belirtebilmek için konuşmada tonlamanın yeri çok büyüktür. Tonlama yapılmayan bir konuşmada tekdüze ilgi çekmeyen özelliksiz bir konuşmadır. Konuşmanın başarısı biraz da tonlamaya bağlıdır.

Önemi, özelliği belirtmek istenen heceler, sözcükler, cümleler diğerlerinden daha baskılı olarak söylenir. Buna VURGU denir. Hece, sözcük, cümle vurguları bunun için yapılır. Ayrıca yine vurguyu sağlamak için önemi üzerinde durulmak istenen sözler yinelenir. Vurgu, konuşmada anlatılanların daha iyi ve etkin olarak anlaşılmasını sağlar.

Ünsüz bir harfle biten bir sözcükten sonra ünlü harfle başlayan bir sözcük gelince, bu ikisi bir hece gibi söylenir. Buna ULAMA denir. Ulama, doğal söyleyişin bir gereğidir. Ulama yalnız konuşma dilinde vardır.

Konuşmanın güzel olması, konuşmacının başarıya ulaşması, dinleyicilerin konuşmaları dinleyebilmesi ve etkilenmesi sesin amaca göre değerlendirilmesine bağlıdır. Tonlama, vurgu, ulama bunun için yapılır. İyi, doğru, değerli yerinde konuşmamız için, söze başlamadan önce düşünmeli, sözlerimizi tartmalıyız. Konuşan yalnız konuşulması gerekeni konuşmalı, öz'den ayrılmamalı, sözü gereksiz yere uzatmamalıdır. Konuşmaları gelişigüzellikten kurtarmak için bilerek, düşünerek ve yararlı konuşmayı da öğrenmelidir.

Sizce düşünerek konuşmak nedir? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.23 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.022s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.