Dolkun İsa Kimdir?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 10 Temmuz 2020, 20:00:43


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dolkun İsa Kimdir?  (Okunma Sayısı 3217 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« : 05 Mayıs 2014, 21:00:35 »

Amacım sormaktan ziyade tanıtmaktır. Çünkü internette sınırlı bilgi var. Ben de bir kısmını toparladım. Türkçe olarak vereyim istedim kısa olarak. İnternette aratan cevabını otağımızda bulsun, okusun istedim.

Dolkun İsa, Dünya Uygur Kongresi Genel Sekreteridir. Doğu Türkistanlı' dır. Kendisi sürgündeki Doğu Türkistanlıların sesidir ve dünyaya Doğu Türkistan' ı anlatan bir mücadele adamıdır.

Kendisi Çin' den sürgün edilmiştir, kaçmamıştır. Daha sonra Türkiye' ye gelmek istemiş ancak kabul edilmemiştir. Bunu Rabia Kadir Ana' nın Türkiye' ye giriş izni verilmediğinden öğreniyoruz.
Çin' den ayrıldıktan sonra İskandinav ülkeleri başta olmak üzere Avrupa' da ve Asya' da Doğu Türkistan' ı savunmaya devam etmiştir.
1997 yılında gittiği Almanya' da 2006 yılında vatandaşlığa kabul edilmiştir.

2008' de Pekin' de düzenlenen Yaz Olimpiyatları için büyük bir boykot çalışması yapmıştır. Ancak boykot çağrısı ses bulmamıştır. Bizim medyamız da Doğu Türkistan' daki zulmü görmeyip, boykot çağrısını bilinçli bir şekilde sansürlemiştir.

Ayrıca Dolkun İsa, Çin' in düşmanı Tayvan' a bile zor girmiş ve oradaki konferanslara katılması sağlanmasına rağmen ülkeden çıkarılmıştır.

Ülke halkımıza dost olarak tanıtılan Güney Kore ise, Asya Demokratikleşme forumuna katılmak üzere yola çıkan Dolkun İsa' yı havalanında tutmuş, gözaltına almış ve ülkesinden çıkarmıştır. Doğu Türkistan' da olanları anlatmak isteyen Dolkun İsa tutuklanmıştır. Çin tarafından da kırmızı bültenle arama kararı çıkarmıştır.Dolkun İsa kimdire kısaca bir cevap olmuştur umarım. Doğu Türkistan denildiğinde akla sadece Rabia Kadir Ana geliyor ancak Dolkun İsa da ve daha binlercesi var.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #1 : 05 Mayıs 2014, 21:28:33 »

Evet, bir tarafta toprakları için ölerek yaşayanların, diğer tarafta kendi kimliğinden ve tarihinden habersiz yaşayan ölülerin yer aldığı bir mücadelenin bir yüzü. Bir varoluş mücadelesinin adı Uygur Türklerinin verdiği.

12 Kasım 1944 yılında Doğu Türkistan Cumhuriyeti olarak tekrar kurulan Uygur Türk Devleti 20 Ekim 1949 yılında Kızıl Çin ordusunun müdahalesi ile yıkılmış ve Çin'i idare eden Komünist parti kararı ile Doğu Türkistan bir defa daha, tamamen Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlanmıştır. Ardından kültür devrimi adı ile öncelikli olarak, en temel hakların bile kullanılamadığı kültür üzerindeki asimilasyonlara bir de nüfus oyunları eklenmiş. Çin'den Han Hanedanına mensup Çinlilerin Doğu Türkistan'a nakli ve iskanı ile bilhassa Urumçi'de nüfus dengeleri %70 Çin, %30 Türk olmak üzere Uygur Türkleri aleyhine değiştirilmiş, bununla yetinilmemiş Uygur Tüklerinin kendi dilinde eğitim almalarını yasaklayıp, eğitim dilinin Çinceye çeviren, kendi ülkelerinde idari işlerde çalışmalarını engelleyen, sadece basit işlerde çalışmalarına imkân veren bir süreç başlatılmıştır. Sonrası, dış dünyaya kapatılan topraklarda, zulüm en ağır insanlık suçu teşkil eden işkenceler devam etmiş, Türklerin çalıştığı maden ocakları toplu ölümlerin yaşandığı zehirli gaz odaları haline gelmiş, yetmemiş, sonunda sadece Türk oldukları için, nerede ise 8 aylık bebeklerin bile zorla kürtaj edilmesine kadar dayanan, adeta sistemli bir soykırıma karşı, sağır ve dilsizleşen Batı'nın ara sıra lütfen kınadığı, Uygur Türklerinin varolma savaşına dönmüştür.

Değerli paylaşımınız için çok teşekkürler Mergen Kurt
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
BÖRÜ:TİGİN
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 05 Mayıs 2014, 21:39:43 »

 Türkiye gündeminin her gün, hiç olmazsa, bir köşesinde anılması gereken bir konu. Ancak ne yazık ki çok önemli gelişmeler bile gündeme alınmıyor. Geçenlerde Ürümçi'de bomba patladı, kaç kişi biliyor bunu? Çin yaptığı açıklamada yalnızca "Bunu yapanlar karşılığını bulacaklar."  denildi. Bizimkilerde Çin'le alışverişlerini çoğaltsın, genişletsin. Yeter ki Arapların başına bir kötülük gelmesin.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.204 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.