Yapılan Bu Ateşkes ile Ne Hedeflenmektedir?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Ekim 2020, 07:47:53


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yapılan Bu Ateşkes ile Ne Hedeflenmektedir?  (Okunma Sayısı 1027 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 27 Ekim 2017, 16:58:49 »

Ekonomik kriz için sistemli saldırı başladı. Bağımsız Türkiye için bağımsız ekonomi olmalıdır. İbadi'nin Türkiye ziyareti ile birlikte Kandil'e ortak müdahale söz konusu oldu. Amerika ve Nato telaşta S - 400 üzerinden cevap vermeye çalışmaktalar. Nato 'S - 400 alınırsa Nato'dan çıkarsınız, çıkarsanız da birtakım teknik yaptırımlar uygulanır' diyor. Amerika açıkça tehdit ediyor. Büyük ada toplantısına katılanların tümü tahliye edildi.

Meğer araya Schröder girmiş, Alman hükümeti  Schröder'e teşekkür ediyor ve Büyük ada toplantısında Türk olmayanlar ülkelerine geri döndüler. Metin Topuz'un telefonunun içindekiler çözüldü. Cıa ajanı Henri J. Barkey, Metin Topuz dosyasında Osman Kavala ile birliktedir. Henri J. Barkey, 15 Temmuz gecesi Büyük ada toplantısını tertipleyen kişidir. Fetö adına bankaya yatırılan 8 milyon 800 milyar lira unutulmuş!

Kerkük'te son durum dün Pkk Altunköprü'ye saldırdı. Irak'ta 12. Tugayın karargahına Peşmerge yanlarında muhafızları ile birlikte konuşmak için gitmişler. Komutana, şu an etrafta Işid kuvvetleri var. Peşmerge silahlı bir şekilde komutanın odasına girmiş. Toplantı başladığında kapı kapatılmış. Hemen biri silahını çıkartıp komutanın başına silahını dayamış. Derhal bütün askerlerin birlik komutanlarının kışlayı terk etmesi emrini ver demiş. Üniformalarını da çıkartıp terk edecekler demiş. Birlik komutanı buna itiraz etmiş, kabul etmemiş. Kabul etmeyince bacağından vurmuşlar. Burada birkaç subayı daha vurmuşlar. Bunun üzerine diğer birlik komutanları da askerlerine bazıları rütbelerini çıkartıp atmış. Askerlerine emir vermişler ve 12. Tugay boşaldıktan sonra bütün silahlarını yağmalayarak şehri bu şekilde ele geçirmişler. Türkiye'den, Suriye'den, İran'dan getirdikleri Kürt nüfusları buraya yerleştirmişler. Şehrin demografisini değiştirmeye başlamışlar. Erbil'e sınır kapısı koymuşlar. Kerkük'ten Erbil'e geçmek isteyenlerden 10 bin Dinar haraç alıyorlarmış. Kürtçe bilip bilmediklerini öğrenmeden uydurdukları sınır kapısından geçirmiyorlarmış.

Kerkük'te Altunköprü ilçesi bombalandı. Yaralılar var. Irak güçleri ile Peşmerge arasında Kerkük'ün ele geçirilmesinden sonra şiddetli çatışmalar yaşanırken Irak güçlerinin Erbil Dahok sınırı arasındaki Ninova'yı üç yeni askeri birlik ve savaş helikopteri gönderdiği belirtildi.

Irak kuvvetlerinin Dahok ve Türkiye arasındaki Fişhabur sınır kapısını kontrol altına almak istediği belirtildi. Irak ordusundan bir yetkili Peşmergenin son saldırısında AB ve Amerika'nın Işid'e karşı kullanılmak üzere verdiği füzeleri kullandığını  ileri sürdü. Irak ordusu ile Peşmerge ateşkes hususunda anlaştı ve bunu duyuran ise Amerika'da Işid karşıtı koalisyon sözcüsü Albay Ryan Dillon oldu.

Irak ordusu, 16 Ekim'de peşmergenin elindeki Kerkük'e operasyon başlatmış 24 saat içinde de bahsedilen bölgeleri Barzani yönetiminden geri almıştı. Barzani yönetiminin referandumu dondurma teklifini Bağdat kabul etmedi. El İbadi ise referandumun iptalini istedi. Türkiye'den yapılan bu ateşkese ilk tepki ise 'Bunun hangi kapsamda yapıldığı, hangi sonuçları doğuracağına bakacak göreceğiz. Bunların detaylarına bakmak lâzım. Hiçbir çatışma olmadan, bu sınır kapılarının teslimi yapılacak mı, takip edip göreceğiz.' diye ifade edildi. Türkiye ve İran Bağdat yönetimine destek verdi.

Sizce yapılan bu ateşkes ile ne hedeflenmektedir? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #1 : 29 Ekim 2017, 18:36:46 »

1 Kasım'da görev süresi dolan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’nin yetkilerinin diğer mercilere devredilmesi gündemiyle toplanan bölgesel parlamentoda kapalı oturum gerçekleştiriliyor. Kapalı oturumda Barzani’nin mektubu okundu. Yetkileri Parlamento Başkanlığı, Hükümet ve Adalet Yüksek Konseyi’ne devredilecek.

Barzani, mektubunda 'başkan' olarak çekildiğini, ancak "Mesud Barzani olarak, ülkemizin ve sevgili Peşmergemizin ulusumuzun haklarını alması ve kazanımlarını koruması için çalışmaya devam edeceğini" ifade etti.

Mektupta Barzani'nin şu ifadeleri yer aldı:

"1 Kasım itibarıyla süresi dolan başkanlık görevime devam etmek  istemiyorum. Aynı zamanda başkanlık yasasının değiştirilmesi veya süresinin de uzatılmasını kabul etmiyorum. Başkanın yetki ve görevinden kaynaklı yasal boşluğun yaşanmaması için en kısa zamanda tarafların toplanması gerekiyor."

"KDP Genel Başkanı olarak devam edecek"

Irak Türkmen Cephesi Erbil Milletvekili  Aydın Maruf, Barzani'nin meclise gönderdiği mektupta "başkanlık görevine devam etmeyeceğini ve süresinin de uzatılmasını istemediğini" ifade ettiğini kaydetti. Maruf, Barzani'nin bundan sonra görevine KDP Genel Başkanı olarak devam etmek istediğini aktardı.
IKBY Meclisi KDP Başkanvekili Omed Hoşnav, düzenlediği basın  toplantısında bugünkü oturumda 1 Kasım itibarıyla görev süresi olan Barzani'nin yetkilerinin geçici süreliğine devredilmesinin görüşüleceğini ifade etti. Hoşnav, devralınan yetkilerin yeni başkan seçilene kadar sürdürülebileceğini söyledi.

Türkiye'den ilk tepki

Barzani'nin görev süresini uzatmama kararıyla ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Görev süresini uzatmak için yanlış yaptı. Kendi geleceği ile ilgili kararı kendisi verir" dedi.

Muhalifler 2 yıl sonra mecliste

KDP ile 2015 yılında başkanlık yasasının değiştirilmesiyle başlayıp  siyasi çekişmeye dönüşen krizden ötürü yaklaşık 2 yıldır meclise gelmeyen  muhalefet cephesi Goran (Değişim) Hareketi ve İslami Toplum Partisi (Komel) de  ilk defa oturuma katılma kararı aldı.

Barzani'nin, 7 Haziran tarihinde bazı siyasi partilerle bir araya geldiği toplantı sonrası hem milletvekili, hem de başkanlık seçimlerinin 1 Kasım tarihinde yapılmasına karar verilmiş, ancak IKBY Parlamentosu, geçen hafta yaptığı oturumda oy çokluğuyla her iki seçimi de 8 ay erteleme kararı almıştı.
Dün Barzani'nin 1 Kasım'da sona erecek olan başkanlık süresinin uzatılmasını kabul etmediği duyurulmuştu.

Milliyet Haber
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #2 : 30 Ekim 2017, 20:17:08 »

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "ABD, Mesud Barzani'nin bir dönem daha Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanlığına talip olmama kararını ve IKBY Parlamentosunun başkanlık yetkilerini diğer kurumlara devretmesini takdir etmektedir." ifadesine yer verildi.

ABD, YENİ DÖNEME HAZIR MESAJI

Nauert, açıklamasında, "ABD, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani ile aktif bir şekilde temasa geçmeyi sabırsızlıkla beklemektedir. Güçlü bir IKBY, birleşik ve federal bir Irak'ın uzun vadeli istikrarı ve Işid'in mağlup edilmesi için vazgeçilmezdir." ifadesini kullandı.

Bakanlık Sözcüsü ayrıca, IKBY'deki tüm siyasi partilere gündemdeki sorunların çözümüne katkıda bulunmaları noktasında çağrı yaptı.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin Işid'e karşı mücadelede" ve "IKBY ile yeni diyalog başlatmasında" önemli adımlar attığını vurgulayan Nauert, Bağdat ile Erbil arasında işbirliği çağrısı da yaparak, tüm çatışmaların sona ermesini beklediklerini kaydetti.

IKBY'de, yaklaşık 12 yıl boyunca başkanlık görevini yapan 71 yaşındaki Mesut Barzani, 7 Haziran’da aldığı gayrimeşru referandum kararının ardından yaşananlar nedeniyle 29 Ekim’de görevi bırakmak zorunda kalmıştı. Başta komşu ülkeler olmak üzere dünya kamuoyunun karşı çıktığı, IKBY içinde de muhalefet edilen 25 Eylül referandumu sonrası yaşanan gelişmelerden sonra Barzani, 1 Kasım itibarıyla görevine devam etmeyeceğini açıklamıştı. IKBY meclisi de Barzani'nin yetkilerinin "hükümet, meclis ve adalet konseyine" devredilmesini oy çokluğuyla onaylamıştı.

Türkiye'nin şiddetle karşı çıktığı 25 Eylül'deki gayrimeşru referanduma ABD yönetimi de birçok kez karşı çıktığını dile getirmiş, ancak Barzani söz konusu referandumun yapılmasında ısrar etmişti.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.25 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.