ARADA Kİ FARK NEDİR, AŞAĞIDAKİLER KİMDİR?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 26 Şubat 2020, 13:10:43


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: 1 2 [3] 4
  Yazdır  
Gönderen Konu: ARADA Kİ FARK NEDİR, AŞAĞIDAKİLER KİMDİR?  (Okunma Sayısı 11555 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yaşlıkurt
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 54« Yanıtla #20 : 02 Nisan 2011, 23:02:17 »

Alıntı
Biraz evvel bir televizyon kanalında gözüme çarptı bu oğlan  kılıklılar, banane oynarsa oynasın diyebilisiniz ama bu ibneler biz Türk'üz diyorlardı.
İşte bu yüzden bunları bilen varmı diyerek bilgilenmek amaçlı başlık açtım, çok kişide bunların yaptıklarını onaylıyor izlediğimie göre, bizim törelerimize aykırıdır ama bilen yok, varmı böyle bişey bizde.Tarkannn, adın gözelde fikrini bilemem senin
Her oynayana ibne dersek zamanında bu ibneliği herkes yaptı derim bende sadece eteksiz oynadık öylemi Tarkan?
Şimdi kültürü senden başka bilen yok herhal buralarda yada Kamın sitesinde. Sen bilirmisin ibneler  en çok nereden veya hangi bölgeden çıkar eğer merak ediyorsan sor Kam emmine o söylesin koç. Ama yok ibneler yok onlar Türk mürk değil demek saçmalık bence. Bu konu saçmalık bence. Merak ediyorsan dediğim gibi ibne nereden çıkar de konu aç bizde yazalım hani bölgelerden ibneler çıkar
Esen kalın
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkün Türkten başka dostu yok bu böyle biline
Erlik Adana
Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : 03 Nisan 2011, 10:59:15 »

          Eğer tartışmayı Kamcı ritüel dayanaklarına çekersek, korkarım bir şeyleri yanlış anlatmak durumuna düşeriz. O halde, er-dişi özellikteki Kore Tanrılarına da değinmek oradaki bir tür din işinin (Kamları andıran yapıda) er-dişi kişilerce yapıldığını anlatmak durumunda kalırız. Ben rastlamadım, Türk Tarihi'nin okuduğum hiç bir döneminde bahsedilen adi özeliğe dair ize bile rastlamadım. Rastlasak gizleyecek de değiliz.

           Köçek Kültürü'nün sosyolojik izdüşümünü anlatmağa yetkin olduğunu düşündüğüm ve yorumunu esirgeyen kandaşlarım da var. Halk kültürüne afbuyrun şeylik demek ne kadar doğrudur, bu bağlamda konuşulmadıkça faydasız olur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
SonOsmanli03
Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : 03 Nisan 2011, 13:54:27 »

Köçekliğin elbette Türk kültüründe yeri yoktur ama anadolu Türklüğündede bir gelenektir. Kalkıpta köçeklere ipne yakıştırması yapmak densizliğin daniskasıdır.  Veyahut arkasında başka şeyler aranabilir. Canımı sıkan asıl noktada çingenemidir hindumudur o orospuyla bizim köçekleri kıyaslamassın.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
TARKAN
Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : 03 Nisan 2011, 14:19:34 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Köcekler Davul Zurna [Camli Köskün Önü] felaket


Çarşının ortasına çık, eline zilleri tak, eteği giy başla göbek atmaya. Bu hangi Türk'ün töresinde var. Ben polemik olsun diye açmadım bu başlığı, hem varsa böyle bir töre tvlerde bunları gördükçe lanet yağdırmayalım ve bunlara benzemek için uğraşan Türk çocuklarına da kızmayalım, bırakalım Köçek olsunlar. nasıl olsa Törede var bizim geleneğimizdir bu.

Benim Şahsi görüşüm şudur, bundan en fazla bir kaç yıl sonrasında şemame adlı kürt oyunu  nasıl bizim mankurtlar tarafından Türkleştirilerek her yerde bu rezilliği sergileyeceklerse, bundan yılar evvel de bu köçekliği birilerinden kapan Türkümsülerin bu güne getirdiği saçmalıktır, Türkün Töresinde, ananesinde ve geleneklerinde böyle bir olay yoktur. Bizde bir adamı rezil edeceksen ona etek giydirirsin ve o kişi bi daha insan içerisine çıkamaz, ya kafasına sıkar veya bu gücü kendisinde bulamazsa o diyarı tekeder.

Öğrenmemek ayıp değil. bilmemek ayıptır, ben bilmediğimden sordum siz başladınız hakarete


Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Flash tv Ankara Havaları KÖÇEKLER "Salla"
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : 03 Nisan 2011, 14:21:01 »

Köçekler genellikle batı karadeniz bölgesinde düğün boyunca oynayarak düğünleri şenlendirmesi için parayla tutulan kişilerdir.

Her bölgede amaçsal anlamda buna benzer örnekler görmek mümkündür. Örneğin bizim Çorum'da köy düğünlerinde hareket olması için hünerlerini sergileyen davulcular ya da nadiren parayla tutulmuş olan karşılıklı oynayan 2 kişilik ekiptir. Fakat, kıyafetleri köçeklerin gibi etek falan içermez. O yüzden köçekleri bir nevi yerel folklor sanatçıları olarak adlandırabiliriz yalnız, alışılmış dışındaki kıyafetleri yüzünden bir çok yerde garipsenirler. Buna bende dahilim...

Kökenini ve nereden geldiğini bilmiyorum ama, şahsen bir türlü sevemiyorum bu köçekleri...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
SonOsmanli03
Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : 03 Nisan 2011, 14:24:05 »

Bende sevmiyor ve yakıştıramıyorum bize ama bir şekilde yer edinmiş toplumuzda ve kabulde görmüş.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türkçü Kasırga
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.018


IRKÇI


« Yanıtla #26 : 03 Nisan 2011, 15:55:37 »

Bazi arkadaslar yazmis köcekcilik öyle yada böyle Türk kültürünün bir parcasi olmustur diye !!

Sunu belirtmek istiyorum, Türklerin tarihinde hic bir zaman köcekcilik gibi sapkin oyun gelenegi olmamistir.
En önemlisi eski Bozkir yasalarinda kadina benzemeye calisanlarin (ibneler) cezasi direk idamdir.
Türkler arasinda birakin kadin gibi etek giyip kivirtarak oynayanlari, süse düskün erkekler (!) dahi hafif olarak görülür ve toplum icerisinde iyi gözle bakilmazdi böyle kisilere.

Köcekciligin nerde ve ne zaman ciktigi hakkinda saglikli bir bilgi yok. Eski Osmanli gravürlerinden yola cikarak tahminimce bunun ilk cikis noktasinin Saray cevresindeki azinlik unsurlarin kadin kiligina girerek Sultanlari pasalari eglendirmek icin bu ahlaksizligi yaydiklarini ve zaman icerisinde diger Türk bölgelerine sirayet ettigini tahmin ediyorum.

O degilde, Orta Asya Saman kültürünün izlerini tasiyan Ic Anadolu oyunlarinada son yillarda bu ibne köcekleri dahil ediyorlarya güzelim oyun havalarini rezil kepaze ediyorlar. Ulan yigitlerin oynadigi miskette, harmandalinda ibne köceklerin kivirtmasida ne oluyor...

Kadin kiligina girip güya milleti eglendirdiklerini sanan bu ibneler Türk kültürünü erozyona ugratmaktan, sapkinligi yaymaktan baska bir halt yapmiyorlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
TURAN4534
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 197« Yanıtla #27 : 03 Nisan 2011, 16:13:03 »

 Konunun uzatıldığını düşünüyorum. Eğlence maksatlı oynanan bir oyundur ve hiç bir ibnenin etek giyip köçek oynayarak kendisini tatmin ettiğini düşünmüyorum.  Peynir

 Türk'ün yapısına uygun olmadığı ortadadır ama eğlence imkanlarının kısıtlı olduğu zamanlarda insanlar değişik uğraşlar ile meşgul olmuştur. Neticesi de budur. Abartılmaması gerektiği düşüncesindeyim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türkçü Kasırga
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.018


IRKÇI


« Yanıtla #28 : 03 Nisan 2011, 16:49:01 »

Han,

Eglence imkanlarinin kisitli oldugu devirlerde Türklerin fazlasiyla zamanlarini gecirecekleri oyunlari vardi bunlardan; cirit, yarenlerin bir araya gelip oynadiklari oyunlar, celik comak ilk akla gelenlerdir. Daha onlarca Türk irkinin sert yapisina göre uyarlanmis oyunlar vardir.

Simdi köcekcilik yapanlar ibne veya degiller bilemeyiz lakin o etegi giyen birisi ibne olsa ne olur olmasa ne olur ?
Türk olsa ne olur olmasa ne olur ? Sonucta kadinligi temsil eden o etegi giyip kivirtiyormu kivirtmiyormu ?
Türk kültürünü erozyona ugratmak icin güzelim Ic Anadolu oyun havalarinin yanina bu köcekleri ilistirdiler. Yakinda her zeybek oyun havasinin yaninada dansöz falan ilistirirlerse hic sasirmayalim. Türkcü yapilan tahribatin farkinda olmalidir.

Köy yerlerinde yalan söyleyene, erkege yakismayacak hal ve hareketlerde bulunanlara, ciddi olmayanlara köcek derler.
Bu köy yerlerinde en agir sözlerden birisidir, demek ki bu köcekler Türk milleti arasinda da hafif görüldükleri icin, tasvip edilmedikleri icin milletimiz yamuk hareketleri olanlara bu sifati yakistiriyorlar.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
TURAN4534
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 197« Yanıtla #29 : 03 Nisan 2011, 17:07:19 »

 Bu oyunun Türk'ün yapısına uygun olmadığını az önce söyledim. Ama köçek bugün en azından bulunduğum yöre için söylemek gerekirse pek oynanan bir oyun değildir.
 Bugün televizyon, internet ve sosyal hayatta çok daha kötüleri ile karşılaşmaktayız. Genç nesil eğlence ve zaman geçirmek maksatlı her haltı yerken üç beş adamın köçek oynaması önemsenmeyecek kadar değersizdir.
 Kültür erozyonuna neden olabilecek nice şeyler bugün toplumda kabul görmektedir. Ve bunların pek çoğunun tarihi bir geçmişi bile yok.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: 1 2 [3] 4
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.062 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.