Ankara Antlaşmasının Hükümleri Uygulandı mı?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 13 Ağustos 2020, 03:09:32


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ankara Antlaşmasının Hükümleri Uygulandı mı?  (Okunma Sayısı 816 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 15 Eylül 2017, 14:08:12 »

Çok yaratıcı, dinamik bir ekonomisi bulunmayan, enerji kaynakları olmayan bir devlet yaşayabilir değildir. Ancak enerjinin dünya pazarlarına ulaştırılması ile güç kazanılabilir. Irak'ın anayasasına göre bütün hidrokarbon kaynaklarının denetimi, kontrolü merkezi hükumette, gelirleri topluyor, anayasal miktarda pay veriyor. Durum bu iken, Irak merkezi hükumetinden bağımsız dünya pazarlarına petrol pompaladılar. Önce bunu Ürdün'e teklif ettiler. Bölge sorunları içinde Ürdün, hem İsrail'in hem Amerika'nın ağır baskısı ile karşı karşıya kalmasına rağmen teklifi kabul etmedi. Irak, Birleşmiş Milletlere başvurarak, izninin olmadığını, petrolün kaçak olarak dağıtıldığını iletti. Bu uluslararası bir kaçakçılıktır, dedi. Petrolü kimse almamaya başladı. Fakat bu petrolü gemilerle İsrail almaya başladı. Yani dolaylı olarak hukuk tanımayan İsrail'e ucuz petrol sağlandı. Kuzey Irak'a ekonomik katkılar yapılarak, bilhassa Türkiye tuzağa düşsün istendi. Barzani'nin Türkiye'de pek çok paravan şirketi bulunmaktadır. Bunlara el konulması gereklidir. Habur sınır kapısının kontrolü üzerinde durulmalıdır. Kuzey Irak'a ekonomik katkılar durdurulmalıdır. Mersin Limanı üzerinde durulmalıdır.

Ankara antlaşması 5 Haziran 1926 yılı, bunun birinci maddesinde, sınır milletler cemiyetinin 29 Ekim 1924 tarihinde çizdiği sınırdır. Yani bugünkü sınırdır. Bu anlaşma zaten Türkiye açısından çok sancılı bir anlaşmadır. 5 Haziran'da oluyor. O zamanın tek partisi Cumhuriyet Halk Partisi epey bir karışıyor. 7 Haziran'da bu anlaşma onaylanıyor. Milletvekillerinin yalnızca yarısı katılıyor. Yine sonuç alınmıyor. En son Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras diyor ki, 'bunu yapmazsak, çok zor durumda kalacağız, sulh için gelin anlaşalım', ayrıca 29 Mart 1946 yılında Türkiye - Irak dostluk ve komşuluk antlaşması imzalandı. Birinci maddesine göre Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğüne yönelik girişimlere engel olma hakkını vermektedir. Şu an Barzani'nin Irak'ın toprak bütünlüğüne yaptığı saldırı karşısında, Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğüne yönelik bu saldırıya engel olması, uluslararası hukukun bir parçasıdır. 5 Haziran 1926 yılında Türkiye, İngiltere, Irak arasında yapılan sınır anlaşması eğer geçersiz olduğu taktirde diplomaside (statüskoante) yani anlaşmada önceki koşullara dönülmüştür. O sorun orada duruyordur. O sorunun nasıl çözüleceği yine bir uluslararası süreç sonunda olur.

Türkiye referandumu önlemelidir. Şayet bir millet, mücadele silahı yalan ve aldatmak olanlara katılacak kadar korkak ise, mevcut kuvvetlerinin en büyüğünden feragat etmiş demektir.

Sizce Ankara Antlaşmasının hükümleri uygulandı mı? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
BAYCU NOYAN
turkcuturanci.com
Atsızcı
***********
ileti Sayısı: 857« Yanıtla #1 : 15 Eylül 2017, 14:23:28 »

İtiraf etmeliyim ki Ankara anlaşmasını duymuştum lakin içeriğinden tek kelime bilgim yoktu, sağol Çi-Çi..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.219 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.