Anıtkabir' de neden aslan heykelleri var?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Ağustos 2020, 13:03:40


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Anıtkabir' de neden aslan heykelleri var?  (Okunma Sayısı 10071 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« : 25 Nisan 2014, 22:38:15 »

Kandaşlarım Başbuğumuz Atatürk' ün yattığı Anıtkabir' de neden aslanlı yol var? Neden aslan figürü seçilmiş ve bize anlatılanlar ne kadar doğru?


262 metre uzunluğunda, yerde asimetrik şekilde dizilmiş ve aralarında açıklıklar bulunan taşlardan oluşan yolun her iki yanında ikişerli halde 24 aslan heykeli bulunmaktadır. Taşların arasındaki açıklık sayesinde o yolda yürürken yere bakmanın Ataya saygıdan olması mantıklı bir açıklamadır.Ancak aslanlar için mantıklı bir açıklama bulunmamaktadır.

Aslanlı yoldaki bizlere anlatılanlar şunlardır:

-24 aslan 24 Oğuz boyunu anlatır. Aslanların yerde yatmış olmaları barışı simgeler. Aslanların çifter halde bulunmaları da Türklerin birlik baraberliğini simgeler.


Aslanlı yol ile anlatılanlar bunlardır. Bu bana mantıklı gelmedi. Araştırdım ve aslanlar ile Türkler arasında bilinen Türk tarihi içerisinde bir bağ bulamadım. Ne önceki Türk devletlerinin bayraklarında, ne Türk Mitolojisinde ne Türk destanlarında aslanın Türkler arasındaki önemi ile ilgili bir şey bulamadım. Atatürk paralarda, resmi mekanlarda ve Türklerin sembolü olarak bozkurtu seçmişken aslanın kullanılması kafamı karıştırdı.


12 hayvanlı Türk takviminde bile geçmeyen aslan neden Anıtkabir' de kullanılıyor? Aslan da nereden çıktı?


Önce aslanın özelliklerinden başlayalım:

Aslan kedigillerdendir. Kedigillerden sayılan hayvanlar arasında en sosyal olanıdır. Gruplar oluştururlar, gruplar halinde avlanırlar ve gruplarında hiyerarşi vardır. Çok eşlidirler. Afrika kökenlidirler. Tüm dünyada geçmiş zamanda yaygındırlar. Asya' da ise Hindistan dışında yok gibidiler.
Hint kültüründe de aslanın önemli bir yeri vardır. Aslan ayrıca İngiliz Kraliyetinin simgesidir.

Kandaşlarım Türklerde çok eşlilik olmamıştır. Çünkü kadın hiçbir zaman Türklerde geri planda yer almamıştır. Ayrıca Anıtkabir' de çifterli dizilen ve birliğin simgesi olarak belirtilen aslan heykellerinde aslanların özelliği yer almaz. Aslanlar grup halinde yaşadıkları için çoklu halde dizilmeleri gerekirdi, çifterli değil. İkili dizilmeleri birliği açıklamaz. Aslanların birliği açıklama ifadesine Hintlilerin aslanlı (4 tane) tanrısıyla rastlıyoruz. Bunların yakın olması birliği ifade ediyor. Ancak bu Hint kültürü ve Hindu inanışıyla ilgilidir. Türklerde bu yoktur.

Yerde yatmış haldeki aslanlar da barışı simgeliyor deniyor. Bu da mantıklı gelmedi. Oturan aslanlar pasifliği simgeleyen erkek aslan motifidir. Barışı bile savaşla kazanan Türk ırkı için barışı korumak bile pasif olmakla değil mücadeleyle sağlanır. Hem yerde yatmış aslan figürü Mısır' daki eski inanışa dayanır. Ermenistan bayrak armasının sağ alt bölümünde yere yatmış aslan olması ve onun da barışla özdeşleştirilmeye çalışılması da bir başka örneğidir.
Anıtkabir' in yapılma aşamasında ortaya atılan projelerde önce Türk bilim mimarları projeden uzak tutulmuş ve sadece Avrupalı mimarlara yer verilmiştir. Ancak ülke genelinden gelen bir tepki Türk mimarların da dahil edilmesini sağlamıştır. Daha sonra projede Emin Onat ve Orhan Arda' nın projesi kabul edilmiştir.

Önce Avrupalı mimar şartı koymak bile benim şüphelenmem için yeterlidir. Hele ki projede son kararı verenin de şartı değiştiren aynı heyet olması sonuç için de şüpheyle yaklaşılmasını gerektirir.


Kandaşlarım aslanın Türk motifi olarak benimsenmeye çalışılması ile ele alınır bir kanıt yoktur. Sadece birkaç (O da gerçekliği tartışılan sadece bir aslan benzetmesi ve parsa benzeyen aslanvari resimli Türk parası) benzetme var. Onlarla da ilgili herhangi bir şey bulamadım.

Aslan yahudilikte de önemli bir yere sahiptir. Kral Süleyman tarafından yapılan Süleyman Mabedinin de sembolüdür.Aslanın kullanılması ile ilgili bir ortaya atılan gerekçelerden biri de Türk Tarih Tezi ' dir. Buna göre Hititler Türk kabul edilmiştir. Hititlerde de kullanılan aslan figürü de bu yüzden Anıtkabir' de kullanılmıştır ifadesi vardır. Atatürk' ün de Anadolu' nun 7 bin yıllık Türk yurdu olduğu söylemi ile aslanın kullanılması arasındaki bağ ile Anıtkabir' de aslanın kullanılması açıklanmaya çalışılmıştır.

Halbuki Türk Tarih Tezinde Hititlerin Türk olduğuyla ilgili net bir söylem yoktur. Başbuğ Atatürk' ün sözü de Hititlere bağlanmaya çalışılmıştır ancak Atatürk' ün bahsettiği Anadolu' ya önceden giren şimdilik bilindik Saka ve Avar Türkleri ve diğerleridir. Yapılan diğer araştırmalar da Anadolu' daki Sümerlerin (yabancı bilimadamlarınca 500 kelime, Türk araştırmacılarca 350 kelime ortaklığı)  dilleriyle Türkçe arasındaki benzerlik dolayısıyla en eski olarak Sümerler ile Türkler arasında bağ kurulmasıdır. Hititlerin Anadolu' ya girişi Kafkas ve Çanakkale olarak düşünülmesi ve Türklerin de Orta Asya' dan Kafkaslar üzerinden, Kayıp Mu araştırmasında da Çanakkale üzerinden girişi Hititlerle bilinen tek ortak özelliğimizdir. Atsız Ata da bu tezin net olmadığını belirtmiştir. Hem diğer Türk devletlerinde ve diğer dönemlerde Aslanın kullanılmaması Anıtkabir' deki aslanları Hititlerdeki aslanlara dayandırmaz.

O halde Anıtkabir' de neden aslanlar kullanılıyor kandaşlarım? Neden bozkurt kullanılmıyor?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Erlik Tanrıöğen
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 26 Nisan 2014, 08:22:49 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.turkcuturanci.com/turkcu/turkcu-savascilardan-makaleler/aslanlari-sevmiyorum!-(yikin-o-heykelleri!-)


Burada konu tartışılmıştı Mergen Kurt. Buradan devam edelim isterseniz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Mergen Kurt
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.014


« Yanıtla #2 : 26 Nisan 2014, 13:50:16 »

Yazımı o konuya ekledim Erlik. Sağ olasın bilgilendirme için.

Yorumu olan kandaşlarım o konudan ( Aslanları sevmiyorum konusu) devam etsinler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.19 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.