ALPER TUNGA HAKKINDA TARTIŞMAK İSTER MİSİNİZ?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 04 Ağustos 2020, 19:55:33


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
Gönderen Konu: ALPER TUNGA HAKKINDA TARTIŞMAK İSTER MİSİNİZ?  (Okunma Sayısı 12783 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
fahrettin öztoprak
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 87« : 02 Mayıs 2010, 14:17:47 »

Alper Tunga'yı Firdevsi'nin Şehname adlı kitabından öğreniyoruz. Divan-ı Lugatü't Türk ve Kutadgu Bilig'de de ondan bahsedilir. Ancak VII. Yüzyılda yaşayıp yaşamadığı araştırılmalıdır. O bir yüzyıl ileri götürülmüş olabilir. Çünkü Firdevsi bir tarihçi değildir, şairdir ve edebiyatçıdır. Araştırılması gerek. Kanaatim Alper Tunga'nın M.Ö. 6. Yüzyılda yaşadığıdır. Arkadaşlar bu hususta ne düşünüyorsunuz?
Firdevsi'nin kitabında yoktur ama, tarihi araştırmalara göre elde edilen bilgilerde vardır. M. Ö. VI. Yüzyıl ortalarında Sakaların, diğer deyimle İskitlerin kraliçesi Tomris Hatun, Saka topraklarına akınlar düzenleyen Büyük Kiros ile, yani İkinci Keyhüsrev'le savaşmış, VI. Yüzyılın son çeyreğinde onu mağlup etmiş, hatta öldürmüştür. Daha önce Tomris Hatun'un oğlu Persler tarafından katledilmişti. Ancak Tomris Hatun'un beyi kimdi? Yani o dönemdeki Türk kağanı kimdi? Bu Alper Tunga olabilir mi? Yahut Alper Tunga Tomris Hatun'un oğlu mudur. Bu zayıf bir ihtimal ama yine de araştırılması gerek. Görüşü veyahut konu hakkında bilgisi olanlar fikirlerini belirtebilirler mi?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
fahrettin öztoprak
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 87« Yanıtla #1 : 02 Mayıs 2010, 14:42:24 »

Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim kardeşim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
fahrettin öztoprak
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 87« Yanıtla #2 : 02 Mayıs 2010, 14:47:45 »

Söz konusu sitedeki bilgelere baktım, Alper Tunga'nın ve Tomris Hatun'un da Büyük Kiros, ya da Kurus döneminde yaşadığı anlaşılıyor. Çünkü bu Pers kralı, Saka Türklerine ilk saldırıyı başlatan İran hükümdarıdır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Uraltu
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 589« Yanıtla #3 : 04 Mayıs 2010, 17:02:44 »

Yunanlılarca Madova

Perslerce Afrosiyap(Babil-Sümer dininin kötülük tanrısı-Yunan mitos'undaki Mars savaş tanrısının eşdeğeri)

Türk illerinde                 : Alpertulga
Orjinaldeki söyleniş        : Alppartulga
Yazılış bu günki alfabe ile: Alppartulga
bu isimi ilk kahramanlığını gösterdiğinde aldığı ismidir.

Alp: kök dilde bilindiği üzere yüce savaşçı yani öldürme ustası demektir.

Par:pars yani kaplan demektir.Pers demekte Pars demektirsöylenerek zamanla dehenere olmuştur.Perslerin sembolü arslandır pars denen hayvan yani

Tulga:Savaş miğferi demektir.Kafatası anlamınada kullanılmaktaydı bazen bu sözcük.Kafatasıda beyni koruyan bir zırh görevi gördüğü için bazen kafatası anlamındada söylenirsede aslında miğfer demektir.

ALP-PAR-TULGA :Tulgalı pars öldürücü savaşçı olarak çözümlenir.O zamanki dil ile şu anki dil arasında çok fark olduğu için tercüme bu şekilde yapılabilir.

Böyle denmesinin sebebi şu dur.Alpertulga doğduğunda Saka devleti evvelde yenik düşerek yaptığı bir antlaşma ile Pers imparatorluğuna vergi vermek gibi bazı maddelerle bağımsızlığını kısmen yitirmiş bir devletti.Alpertulga muazzam bir bilge olarak yetiştirildi.Ve çok  cesur ve savaş ustası bir askerdi.
Daha 15 yaşında perslere duyduğu nefret ve baş kaldırma hissinden dolayı Perslerin sembolu olan arslanlarla meydanlarda döğüşür halk izlerdi.Bu döğüşlerini zırhsız olarak yani çıplak diyelim sadece deriden yapılmış bir donla yalın ayak elinde sadece İskit kısa kılıcı ve başında miğferi ile çoğu zaman birden fazla aç bırakılmış arslanla döğüşürdü.Böyle bir döğüşte sadece başına tulga adı verilen miğferi takar başka zırh kullanmadığı gibi elbise ve ayakkabıda giymezdi.
her yıl belirli günlerde iskit bayramlarında Karnea- Şubat-gibi bir çok eski antik Türk bayramlarında meydanlarda bu şekilde döğüş sergilerdi.Bir prensin bu şekilde riskli bir döğüş sergilemesi büyük övgü ve hayranlıkla izlenirdi.Büyük bir ün yapmıştı.Çok uzaklardan izlemeye gelenler vardı.
O gladyatör bir köle gibi döğüşen tek Kral oğluydu o devirde.Alpertulganın bu döğüşleri yapmasındaki bir diğer amacı ise sürekli içinde yatan perse karşı yürütmek isdediği bir direniş savaşıydı.Dünyada en çok perslerden nefret ederdi.Yunanlılar için ise oğlancı siyasiler sözü meşhurdur.
Her arslan öldürdüğünde yumruğunu göğsüne vurup halkı selamlarken görüyormusunuz parslar öldürülebilir diye mesaj verirdi kahkaha atarak.

Büyük  kızının adı Manu
Küçük kızının adı As dı.
En çok küçük kızını severdi.O kızı yüzmeyi çok severdi.Ve çok güzeldi.Bu yüzden insanlar ona Kuğu-As derdi.Zamanla söyleme üşengeçliği bu ismi Kas ve kaz'a çevirdi.
Büyük kızı savaş esnasında en büyük hainliği yaparak perslere gelin gitti.
Perslerce adı Mennuce olarak değiştirilmiştir.Babasına hainlik yapan bu kızı Alpar lanetleyerek öldü.
Alparın oğlullarıda vardı hepsi atalaranın yanında öldüler.
Soyu sadece Kuğu-As adlı kızının kızı olan Tomris hatunla devam etti.Tomris hatunun yunanlıların bildiği adı Leydi Origana dır.Bu aslında onun gerçek ismi olup Arıkan (Saf kan) kelimesinin yunanlarca telaffuz edilememesinden dolayı türetilmiş bir ismidir.Tomris diye bildiğinizde aslında (TaMuras)yani bugünki dil ile Mirasın dışında kalan veya dış imparatorluk anlamındaki lakabıdır.Persler Alpertulganın ölümü ile Turan Topraklarını yakıp yağmaladılar.Ama İskit devletini tamamen ortadan kaldırmadılar.Hanedanlığa ait Kral sülalesinden olan herkezi yok ettiler.Ve İskitin başına bir hain yönetim kadrosu geçirdiler.Alpertulganın büyük kızı Mennüce ve iranlı kocası iskit devletinin başına geçti ve İskit halkına perslerin gölgesinde büyük zulüm ettiler.En büyük zulmü iskit kadınları görüyordu perslere saray fahişesi yapılmak üzere dünyaca ünlü güzelliğe sahip iskit kızları alıkonuyor odalık ediliyordu.Kuğu-As adlı kızı eşiyle birlikte ve Tomris adlı kızları ve beraberlerindeki bir grup Türklerle bir müddet ege ve akdeniz kıyılarında yaşadılar.Direniş gösterdilersede erkekleri tükenen bu grup sonunda sadece kadın topluluğuna dönüştü.Amazon hikayelrinin kaynağı işte burasıdır.saf kanı bozmamak için herkezle evlenmeyen bu kadınlar ege akdenizde tutunamayıp karadenize ve oradan hazar dağlarına çekilmiştir.Kadın klanlığı haline isteyerek değil mecburen dönüşmüşlerdi ilk Kraliçeleri Tomrisdir.Asıl adı arıkan olan Alpertulganın son torunudur.

Batılı ulusların leydi Origana olarak tanıdığı bu güzel asil yiğit İskit kızının bir hikayesinide anlatmadan bu konuyu geçemem.
Ona pirincin hanımıda denir.Çeltik tarları vardı.
Gürcü bir klan başı erkekleri iyice yok olmuş olan bu İskit yerleşimcilerinin Kraliçesi Leydi Origana'naya kafayı takmıştı.Ona sürekli tehtit ve baskı yapıyordu.istediği onunla yatmaktı.Ama rızası ile olsun istiyordu.Sonunda bir gün Prenses onu sarayına çağırdı sen ve ben yarı çıplak olarak yemek yiyeceğiz dedi.
Gürcü beyi heme kabul etti.Sonunda amacına ulaştığını düşünmüştü.Ama yinede iskit kadınları korkulacak kişiler olduğu için içerde hiç bir kesici delici alet olmaması şartı ile kabul etmişti.
Prenses bir demirciye demir tabaklar hazırlattı altın ile kaplattı.Tabaklar havada süzülebilecek ve kenarları çok keskin olacaktı.Bu tabaklarla günlerce atış çalışması yaptı.Sonunda ustalaşmıştı.
Yemek akşamı masada sadece ikisi vardı ve yemeğin sonunda adam hadi artık dedi ve yatma teklifi etti.
Organa bir kadınla beraber olabilmen için bir şey gerekir dedi.Gürcü beyi nedir o şey dedi.
Tabağı masadan alan Prenses  rıza! diye öfke ile haykırıp fırlattı tabak adamın boğazını yırtı şah damarı kopan Gürcü beyi orada öldü.Prensesin liderliğinde zamanla  kadın iskit savaşçıları oluştu ırzlarını ve soylarını temiz tutmak için uzun zaman kavga veren bu kadınların Riza adlı silahlarının kökeni buraya dayanır.
Riza diski tabak gibidir keskindir usta ellerde etkilidir.

 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gülertekin
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 209« Yanıtla #4 : 04 Mayıs 2010, 17:09:46 »

Önce Öğreteceksinki Uraltu kandaş,sonra tartışacağız,bizim seninle bir konuyu tartışabilmemiz ne haddimize düşmüş.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı


BU KAYNAKTAN SU İÇENİN YÜREKLERİ TUNÇ OLUR,
TÜRKE KEFEN BİÇENİN

ÖLÜMÜ KORKUNÇ OLUR.

ATSIZCI
Uraltu
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 589« Yanıtla #5 : 04 Mayıs 2010, 17:14:05 »

Rica ederim kandaşım. Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Uraltu
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 589« Yanıtla #6 : 04 Mayıs 2010, 17:31:12 »

yaşlı kaan tahtında oturmuş heybetli omuzları yürürken dağ gibi görünen yiğit oğlunun kapıdan girişini seyrederken yüzünde bir tebessüm vardı.

Tahtın önüne geldi.Yere diz vurdu geniş göğsüne sağ yumruğunu kapatıp Au dedi.
Baba Arslanları öldürüyorum.izin ver üzerlerine yürüyelim
Yaşlı Kaan bu kadar onursuz yaşamak yeter diye cevap vermişti.
Muhafız takımım senindir.Yanına askerde vereceğim.
Gidin atlarınıza pers leşi çiğnetin.ırmaklarından kan akıtın.
Kurt başlı bayrağın gölgesi Irak topraklarına vursun.

O günü hiç unutmadım.Hemde hiç.Bir onu birde mağaranın ağzında olanlar unutulmak için yaşanmadı.
Toplanın gök çeliklerimizi kanla ıslatalım  o günden bu güne değin her hesabı soralım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Köptü Körgen
Köptü Körgen
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.403« Yanıtla #7 : 04 Mayıs 2010, 17:34:58 »

Uraltu andam çok güzel bilgiler. Bilgilerin içinde "Karadenize çekilen kadınlar,saf ırkı bozmamak için herkesle evlenmeyen kadınlar" sözleri dikkatimi çekti. Eğer Yunan mitolojilerine bakarsak Amazonlar'ı görürüz. Bu kadınlar tıpkı yazdıklarınız gibi çok iyi savasçılardır. evlenmezler. vs. vs. bunlarda daha sonra yapılan arkeolojik arastırmalar sonucunda amazon kadınlarının karadenizde yaşadıkları bilimsel olarak ispatlanmıştır. Ayrıca tabak fırlatma (riza) silahıda bir çoğumuzun bildiği xena(zeynaya) ne kadar benziyor değil mi? Yani yine yunanlı heredotun efsanelerine girmiş ve korkuyla bakılıp imrenilmiş kadınlar bizim TÜRK kadınlarımızdır. Tıpkı korktukları ve yenebilmek için bütün yunanistanı toplayıp üstlerine gidilmiş Truvalılar gibi.


TTK
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Her 3 mayısta bozkurtlar. Kol kol inerler düze... Bu ruh yaşadıkça, elbet bir gün gelecek, bozkurtlar hükmedecek, gece ile gündüze...
Uraltu
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 589« Yanıtla #8 : 04 Mayıs 2010, 17:42:07 »

Eğer Asina soyundansan insanlar senden korkmakta haklılar.Onlara hak veriyorum.Ve eski korkularının kapılarını çalmak üzere olduğunuda müjdeliyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Uraltu
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 589« Yanıtla #9 : 04 Mayıs 2010, 17:51:00 »

Denize bakan bir yamacın mağarasında köpüren dalgaların ve martıların sesinde ve 93 yaşında bir Türk görüyorum ben tanrıya beni gençleştir yada acuna bir daha gönder intikam alayım alayım diye haykırıyor.
kötülükle ve Tiranlıkla olan savaşında hayatını heder etmiş balasını oğullarını yarini yitirmiş krallığını askerlerini kaybetmiş bir ihtiyar.Saray bahçesindeki şenlikleri mazide kalmış ama hala diri bedenli bir ihtiyar.Yeri bulundu o yakarışlarından tanındı tanrıya yakarırken anlattığı derdinden kimliği bilindi.Yüzü urlarla kaplı bir persli onu bulduk dedi.
Bir mağaranın ağzında denize bakan bir kayalığın dibinde elinde bir sopa olan bir ihtiyar üstüne gelen 20 yaşlarındaki 18 pers süvarisini sırıtarak alay ederek karşılamıştı.Çok adil bir döğüştü düşmanın sayısı tam Türk'e göreydi.93 yaşındaki elinde sopa olan bir ihtiyar ve 18 kişilik mızraklı pers süvarisi.Ne kadar adil değilmi?
O gün mızraklarla süsülürken Tanrıya hep aynı şeyi söylüyordu beni bir daha gönder.
umarım tanrı duasını kabul etmemiştir.Yoksa bu alçakların başları büyük belada tam da vakti gelmek üzere Sırıt
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1] 2 3
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.225 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.011s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.