AKP, muhafazakâr mıdır? Muhafazakârlar kimler? Muhafaza Edilen Nedir?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 19 Eylül 2020, 02:58:57


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: AKP, muhafazakâr mıdır? Muhafazakârlar kimler? Muhafaza Edilen Nedir?  (Okunma Sayısı 1880 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 29 Mart 2014, 13:35:25 »

'Muhafazakârlık', siyaset biliminde var olan düzeni sürdürmek ya da muhafaza etmek isteği - 'Muhafazakârlar 'geleneğin hikmeti' ne değer verirler .. -

Buna göre; AKP, muhafazakâr mıdır? Muhafazakârlar kimler? Muhafaza Edilen Nedir?

Lütfen görüşleriniz nelerdir? Teşekkürler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 6.082


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #1 : 29 Mart 2014, 15:34:12 »

Ben irkciyim. Bu yüzden Türklük yoksunu Muhafazarlik veyahut baska siyasi görüsler bana ters. Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #2 : 29 Mart 2014, 15:48:50 »

Ben irkciyim. Bu yüzden Türklük yoksunu Muhafazarlik veyahut baska siyasi görüsler bana ters. Gülümseme

Toprağı alt üst etmeden bir şey ekilmez kandaşım Gülümseme
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tan Hu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 611« Yanıtla #3 : 20 Eylül 2017, 14:49:37 »


"Irkî asaletimiz, enerjimiz ve insanlık meziyetlerimize dünya milletleri ve büyükleri hayran kalırken, bizim kendi milletimizi hiçe saymamız ve kendi kabiliyetlerimizden ümit kesmemiz eğer fena bir kasta makrunsa alçaklık, böyle bir niyete matuf olmadan inanılmış ise kör gözlü bir budalalıktır."(Gök Bilge Atsız Ata)

Türkiye’de geçmişteki Türk-İslam sentezi düşünce evrim geçirerek İslam sentezi düşüncesine bürünmüş, devletin resmi ideolojisine eklemlenmiştir.

Şimdiki süreçte özellikle milli eğitim kurumlarında ve ortaöğretim ders kitaplarında İslam sentezi düşüncenin ideolojik bir aygıt olarak izleri görülmeye başlanmıştır. Bu bağlamda bu düşünce bir muhafazakarlaştırma projesi olarak tekrar pazarlanmaya başlamıştır.

Türkiye’de önceden milliyetçi-muhafazakar düşüncenin çok etkili olduğu alt gelir gruplarının ekonomik, siyasal ve kültürel açıdan muhafazakar değerlere sarılmaları kadar, son dönemlerde devletin toplumu etnikleştirme projelerinin de önemli bir rolü olarak İslam sentezi dediğimiz karışık bir siyasi hareket başlatılmıştır.

Geçmişte Aydınlar Ocağı etrafında örgütlenen milliyetçi-muhafazakar hareket günümüzde mevcut iktidarın desteği ile Osmanlı Ocakları çatısı altında örgütlenmektedir.

Türkçülüğün çok büyük bir değer olduğunu anlamak adına Osmanlı’nın son döneminde başlayan, imparatorluğun bekasını sağlamaya dönük düşünce ve siyasi akımlar olan Osmanlıcılık, İslamcılık ve Türkçülük düşüncesinin, Türk muhafazakarlığının düşünsel mirasını etkilemiş olması incelenebilir. Kemalizm ideolojinin seküler modern ulus-devlet projesi çerçevesinde Türkçülüğü öksüz bırakması bu hareketlerden Osmanlıcılık ve İslamcılık akımlarının galip çıkmasına etmen olmuştur. Pek tabi bu süreci uluslararası kuruluşların yürüttüğü de herkesçe malumdur.

Her toplumsal yapının ortaya çıkış süreci ve koşulları vardır; Türkiye’de siyasal arenadaki muhafazakarlaşma eğilimi de ansızın ortaya çıkmamıştır. Genel olarak muhafazakar bir toplumsal tabanın her zaman için Türk toplumuna içkin olduğu söylenebilir. Osmanlı tebaası alışkanlığından ileri gelen muhafazakar akıl, Türkiye’de toplumun her zaman ve dönem için bir yandan muhafazakar bir hassasiyete sahip olmasını sağlamıştır. Öte yandan da aynı muhafazakar akıl şaşırtıcı bir şekilde değişimden, ya da başka bir ifadeyle modernleşmeden yana olmuştur.

Dolayısıyla geçmişin toplumsal değerleri, siyasal kurumları, toplumsal düzeni neredeyse tamamen değişerek yeni bir düzen ve rejim ortaya çıkıyor: Türkiyelilik!

Bu anlamda kasıtlı bir biçimde “modern Türk tarihinde, demokrasi ya da Cumhuriyet’e karşı Meşrutiyet’i ve padişahı, seküler kurumların dinsel olanlarla yer değiştirmesini ve Osmanlı nizamına geri dönülmesini savunan siyasi bir hareket doğmuştur.

Günümüz Türk siyasal hayatında sağ-sol ayrımı olmaksızın her partinin belirgin bir biçimde muhafazakar siyaset tutumu sergilediğini görmemiz bizce şaşırtıcı değildir. Zira partilerde ülkü olmadığını her daim dile getirmiştik.

Pek tabi burada bahsi geçen husus gerçek manada muhafazakarlığın dincilik, tutuculuk ve gericilik tanımı ile ifade edilmemesi gerektiğidir. Muhafazakarlık', siyaset biliminde var olan düzeni sürdürmek ya da muhafaza etmek isteği 'geleneğin hikmeti' şeklinde ifade edilmektedir. Buradaki gericilik ifadesi Avrupa’da dil anlamı ile tepkicilik olarak kullanılmaktadır.

Ancak Türkiye’de muhafazakarlık çoğu zaman gelişimin karşısında kullanılan bir anlamda ifade ettiğinden, din eksenli bir hareket olagelmiştir. Genel olarak ise İslamcılık ve Milliyetçilik ile birlikte hareketini sürdüren bu kavram yanlış bir tanımlama niteliği kazanmıştır.

Türkçülüğün ahlaki argümanları da bir nevi muhafazakar düşünce sisteminde değerlendirilmelidir.(Varoluşsal Etik Hareket)

Muhafazakârlığı özellikle Türkiye’de belli bir tanım etrafında birleşerek net bir şekilde ifade etmekte ciddi sıkıntıyla karşılaşılabilir. Bu nedenle “örneğin ülkemizde “muhafazakârlık” diye adlandırılan siyasal ve düşünsel tutumları yalnızca söylemlerine bakarak analiz etmeye kalkarsanız, büyük olasılıkla, muhafazakârlığı yeniye, modern olana karşı, geçmişin parlak günlerine sınıfsal (bürokratik seçkin muhafazakârlığı, üstorta sınıf muhafazakârlığı) dinsel-tarihsel (gelenekçi muhafazakârlık), milliyetçi-tarihsel (milliyetçi muhafazakârlık) özlemlere yapılan vurguyu bölümlemek zorunda kalan bir analiz çıkacaktır (ki bugüne kadar en sık yapıla gelen analiz yöntemi budur...)” (Göka, Göral ve Güney, 2003, s.302).

........................


Tan Hu
20.09.2017
turkcuturanci.com
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.22 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.