Otağımızda yayınlanan konuların Linkleri hakkında
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 28 Kasım 2020, 23:27:11


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Otağımızda yayınlanan konuların Linkleri hakkında  (Okunma Sayısı 2429 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
AY YILDIZ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« : 15 Ağustos 2009, 18:07:48 »

Kam Ağabey ve Değerli Kandaşlar,

Hukuki açıdan durumumuz şudur:Haberleri linksiz ve alıntı yapıldığı belirtilerek yayınlamaz ve izin almazsak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasının 36. maddesine ve 5680 sayılı Basın Yasası’nın 15. maddesine aykırı olarak suç işlemiş oluruz.Ayrıca bu durum mesleki etik (basın yayın )ilkelerine de aykırıdır.

Böyle devam eder ve fark edilirsek, şikayet üzerine hakkımızda Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulabilir, men ve içtinap davaları açılabilir; zarar ve ziyan nedeniyle maddi ve manevi tazminat davaları açılabilir.
----
İlgili kanun maddeleri;

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasının 36. maddesi:

- Basın Kanununun 15 inci maddesi hükmü mahfuz kalmak üzere basın veya radyo tarafından umuma yayılmış bulunan günlük havadisler ve haberler serbestçe iktibas olunabilir.
    Gazete veya dergilerde çıkan içtimai, siyasi veya iktisadi günlük meselelere mütaallik makale ve fıkraların iktibas hakkı sarahaten mahfuz tutulmamışsa aynen veya işlenmiş şekilde diğer gazete ve dergiler tarafından alınması ve radyo vasıtasiyle veya diğer bir suretle yayılması serbesttir. İktibas hakkı mahfuz tutulsa bile sözü geçen makale ve fıkraların kısaltılarak basın özetleri şeklinde alınması, radyo vasıtasiyle veya diğer bir suretle yayılması caizdir.
    Bütün bu hallerde, iktibas edilen gazete, dergi ve ajansın ve eğer bunlar da başka bir kaynaktan alınmışlarsa o kaynağın adı, tarih ve sayısından başka makale sahiplerinin adı, müstear adı veya alameti zikredilmek icabeder.

5680 sayılı Basın Yasası’nın 15. maddesi

Zorunlu bilgileri göstermeme
 
MADDE 15. — 4 üncü maddeye göre basılmış eserlerde gösterilmesi öngörülen hususların gösterilmemesi veya gerçeğe aykırı olarak gösterilmesi halinde, süreli yayınlarda sorumlu müdür ve sorumlu müdürün bağlı olduğu yetkili, süresiz yayınlarda yayımcı ve adını ve adresini göstermeyen veya yanlış gösteren basımcı beşyüzmilyon liradan yirmimilyar liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılır. Bu ceza, bölgesel süreli yayınlarda ikimilyar liradan, yaygın süreli yayınlarda beşmilyar liradan az olamaz.
 

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 15 Ağustos 2009, 19:08:57 »

Tabi Dürüstlük Türkün özünde vardır.ilk kaynaktan alınan haberlerin nereden alındığını yazmamak ahlaksızlıktır,fakat  anomim haberlerde  kaynağı yazmak gerekmez çünkü haberin alındığı yerin hiç bir emeği geçmemiş olduğu için.  Birde Türkün özüne ve benliğine aykırı,düşman,fesat vs,merkezlerden alınan haberler ilk kaynakta olsa alınır asla o şerefsiz şer ocaklarının linki verilmez.Bu olaylar biz gazeteci misali bu işten maddi kazanç sağlamadığımız içinde suç olmaz kanısındayım olursada ne yapalım kuştan korkan darı ekmez.

Kandaşlarım makalelerde veya buna benzer düşünce yazılarından faydalanılır ama kimden alıntı yapıldığıda kesinlikle altına not düşülür,eğer link verilemiyorsa yalnızca alıntıdır yazmakta kafidir.bu konulara AY YILDIZ kandaşımızın değinmeside taktire şayandır,Güzel bir konuya temas etmiştir,sağolsun kendisine teşekkür ederiz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
AY YILDIZ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 428


NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE! NE MUTLU TÜRK DOĞANA!


« Yanıtla #2 : 15 Ağustos 2009, 19:58:39 »

Açıklama ve bilgilendirmen için sağol ağabey.

Dediğin gibi maddi bir kazanç elde etmiyoruz; ayrıca Türkiye'de milyonlarca internet sitesi, forum var; günde milyonlarca defa bu konuda ihlaller yapılmakta...

Eğer bizi şikayet ederlerse, ben de TAM ADALET İÇİN, BU BENZER İHLALERİ YAPMIŞ OLAN HERKESİN ARAŞTIRILMASI ADINA ergenekon iddianamesi kadar uzun binlerce sayfalık yazı hazırlarım. Onlar inceleyinceye kadar da dava "zaman aşımından düşer." Gülümseme

Şaka bir yana, ağabey elimden geldiğince haberleri, kendi ifadelerimle, yorumlayarak ve kısaltarak yazacağım, birebir alıntılardan kaçınacağım, tek orta yol bu görünüyor. Esenlikler dilerim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

BAĞIMSIZLIK BENİM KARAKTERİMDİR!
YA İSTİKLAL, YA ÖLÜM!
Son Başbuğ M.Kemal ATATÜRK
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.225 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.