Atsız Ata'nın Kitapları Hakkında
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 16 Temmuz 2020, 19:51:32


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
Gönderen Konu: Atsız Ata'nın Kitapları Hakkında  (Okunma Sayısı 14762 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
TüRKaaN
Ziyaretçi
« : 06 Ocak 2010, 23:35:18 »

Sevgili kandaşlarım. İkamet ettiğim yerde Atsız Atamızın kitaplarını bulmak çok zor. Sizin göndermiş olduğunuz ekitapların hepsini indirip kağıda bastım. 1500 sayfam ve 1 tonerim şu anda bitti. Ama çok faydalı oldunuz. Bu yüzden size çok teşekkür ederim. Yalnız Atsız Atamızın kitaplarının diğerlerini de bulmak istiyorum. Lütfen elinde olan varsa diğer kitaplarını da bilgisayar ortamına dökebilir mi, özellikle şiir kitaplarını? Şimdiden çok teşekkür ederim.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Dodurga-Avşar-Eymür
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 388« Yanıtla #1 : 17 Nisan 2010, 13:40:09 »

Toner harcamak yerine direk internetten de okuyabilirsiniz. Ben o şekilde yaptım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Bazı şahısları sevmediğim için beni hiçbir kanun, hiçbir mahkeme mahkûm edemez. ben herkesin sevdiği insanları sevmeğe mecbur değilim.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 18 Nisan 2010, 00:49:37 »

Tüm kitaplarını internetten alışveriş yapılan sitelerde bulabilirsin.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gök Alp
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 119


« Yanıtla #3 : 20 Şubat 2012, 22:38:47 »

ATSIZ’IN KİTAPLARININ YENİ BASKILARI HAKKINDA BÂZI DÜŞÜNCELER


Ötüken Neşriyat nitelikli yayınları kaliteli bir baskıyla okurlara ulaştıran ve Türk fikir hayâtına önemli katkıları olan bir yayın kuruluşudur. Uzun bir geçmişe sâhip olan yayınevi Necip Fazıl’dan Cemil Meriç’e, Arif Nihat Asya’dan Nihâl Atsız’a kadar Türk düşüncesinin ve edebiyatının önemli şahsiyetlerini milliyetçi nesillere ulaştırmış ve ticârî bir girişim olmanın çok ötesinde bir misyonu deruhte ederek millete karşı vâzifesini yerine getirmiş, borcunu ödemiştir.

Yayınevi yakın bir zamanda, yanlış anımsamıyorsam 2010’un sonlarına doğru, merhum Atsız Beğin Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor adlı romanlarını – tıpkı 70’lerde olduğu gibi - Bozkurtlar adı altında yayınlayarak piyasada kimi dağıtım problemleri dolayısıyla zor bulunur hâle gelen külliyatın yeniden neşri için faaliyete geçmiştir (Bu yeni basımların daha geniş bir okur kitlesine ulaştığı satış rakamlarından da anlaşılmaktadır. Yayınevinden bir arkadaş İrfan Yayınları’nın yıllık satış rakamını neredeyse üç ayda geçtiklerini, Bozkurtlar’ın yıl boyunca 30.000 adet basılmış olacağını ifâde etmiştir ki bu çok sevindirici bir durumdur). Bu faydalı girişim için kendilerini kutluyorum ve minnettâr olduğumu belirtmek istiyorum. Eminim pek çok Atsız okuru da benimle aynı kanıdadır ve yeni baskıları ellerine aldıklarında benzer heyecanları duymuşlardır. Şahsen ben görür görmez bu baskıları süratle edindim ve hemen hemen ayda bir yayınlanan diğer kitapları da almak sûretiyle külliyâtı “yeniden” itmâm ettim. Bununla birlikte yeni basımları gözden geçirdikçe ve yayınlanacak olan diğer kitaplar da netleştikçe külliyâtı gerçekten tamamlamış olmadığımı/olamayacağımı fark etmeye başladım. Bu konu hakkında bâzı tenkidlerim olacak.

Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor’un Bozkurtlar adı altında tek kitapta toplanılması yayınevinin de belirttiği gibi “yazarının vaktiyle verdiği lütufkâr müsaadeleri”ne dayanılarak düşünülmüş ve iyi de olmuştur. Kitapta bâzı matbu hatâlar olmakla birlikte zannımca en önemli eksik daha önceki baskılarda yer alan resimlerin bu baskıda kullanılmamış olmasıdır. Bunlar romanın geçtiği dönemi ve kahramanları okurun gözünde canlandırmasına yardımcı olan faydalı çizimlerdi. Bir de Çuçu ve Kara Ozan’ın Kür Şa d’ı karşılıklı övdükleri dörtlüklerde yer alan
“… Erlik ululuktan yana
Tanrı Kür Şad’dan geridir…”
mısrâlarındaki “Tanrı”nın “Tamu” olarak bizim muhafazakârlığımıza mı kurban edildiğini yoksa basit bir tashih hatâsı mı olduğunu düşünmekten geri kalamadım. Umarım ikincisidir; zîrâ cehennemin erlik yarışına girmesi düşünülemez.

Yolların Sonu adlı şiir kitabının Ötüken baskısında daha önceki baskılarda bulunan “Ayrılık” adlı şiir yer almamaktadır. 98’de yayınlanmaya başlayıp şimdilerde internet dergisi olarak devâm eden Orkun’da Atsız’ın bu kitabında bulunmayan “Türkistan İhtilâlcilerinin Türküsü” başlıklı bir şiiri neşredilmişti. O şiir bu baskıya eklenebilirdi. Şiir kitabı yayınlarında önemli olan yazarının hayattayken gerçekleştirdiği neşirden ziyâde mümkün mertebe tüm şiirlerin toplanmasıdır.

Atsız’ın Baysan Basım’da ve aynı düzen korunarak gerçekleştirilen İrfan Yayınları’na âit baskılarda Makaleler I-II-III-IV adlarıyla yayınlanan, çeşitli târihlerde pek çok farklı mevkûtede çıkmış yazılarının derlemesinde bâzı eksikler bulunuyordu. Bu baskılara ansiklopedi maddesi olarak veya başka yayınlar için kaleme aldığı akademik çalışmalarının da dâhil edilmesi güzel olurdu. Ötüken’in yeni baskıları bunu gerçekleştirmek için bir fırsat sayılabilirdi; fakat ne yazık ki bu tür eksiklerin tamamlanması bir yana, pek çok yazı yeni baskılara alınmamış ve o eski hacimli baskılar Turancılık, Millî Değerler ve Gençlik ile Tarih, Kültür ve Kahramanlar adıyla iki cilde indirilerek kuşa çevrilmiştir. Zannediyorum bundan kaynaklanabilecek rahatsızlıkları öngören yayınevi bu durum sebebiyle hem Yağmur Atsız’a bir açıklama yazdırmış hem kurumsal bir sunuş eklemiştir. Ne yazmış Yağmur Beğ? Atsız’ın Türk Ülküsü’nün 1966 basımında benzer bir elemeye gitmesini örnek gösterdikten sonra şunları: “…Makaleler I-II-III-IV adlı kitaplardaki bâzı metinlerin ve o metinlerde söz konusu edilen bâzı şahısların da okuyuculara artık bir şey ifâde etmeyeceği düşüncesiyle birkaç makâlenin daha çıkarılması karârına varıldı…” Yağmur Beğ bu ayıklamaya karışmadığını, işi, “meselelere vâkıf ve fevkalâde titiz bir başka arkadaş”ın üstlendiğini ekleyerek açıklamasını sonlandırmış. Yağmur Beğin dediği gibi birkaç (!) makâle çıkarılmış olsaydı herhâlde önceki baskılarda 274 olan makale sayısı 91’e düşmezdi. Gerçi kimi makâleler içeriğine uygun olarak Türk Ülküsü ve Türk Edebiyatı Tarihi’ne dağıtılmıştır; fakat onların da sayısı çok değildir. Türk Ülküsü’nde 15, Türk Edebiyatı Tarihi’nde 8… Yayınevi kendi “Sunuş”unda “…Bu tasnif ve ayıklama esnasında, birçok makalenin değişik kitaplarda tekrarlanmış olduğu[nun] görüldü”ğünü kaydetmiş; fakat ben bunu göremedim. Aynı konuda ve hatta aynı başlığa sâhip makâleler var; lâkin bunların içeriği, yayınlandığı dergiler ve târihleri bambaşka… Ahlâk konusunda, gençliğin yetiştirilmesi hakkında yazılmış veyâ 3 Mayıs’a değgin makâleler buna örnek gösterilebilir. Bu yazıları mükerrer saymak mümkün değildir.

Atsız’ın dînî konularda genelde tehevvürle kaleme aldığı yazıların çıkarılmasını doğru bulmam; fakat bir nebze olsun anlayışla karşılayabilirim. Bununla birlikte kendisinin düşünce dünyâsı hakkında bir fikir sâhibi olmak isteyenler için bunlar da vazgeçilmezdir. Gereksiz polemikler olarak algılanmaları doğru değildir. Atsız’ın Ruh Adam’ı yazarken fenâfillah olduğunu iddiâ edenlerle karşılaşmışımdır yahut pek dindar olduğunu ifâde eden yazarlar olmuştur. Oysa bu yazıları okuduğumuz zaman anlaşılıyor ki kendisi – Yağmur Atsız’ın da ifâde ettiği gibi – lâdînî bir insandır. Onu olmadığı hâlde pek mütedeyyin göstermekten bir fayda hâsıl olmaz. Bu konulardaki görüşlerinin hiçbirine katılmam ve bana da çok incitici gelirler; fakat bunlar kendisinin Türk milliyetçiliği târihinde işgâl ettiği yeri, temsil gücünü, önemini azaltmaz. Ayrıca internette dolaşan, kendilerine Atsızcı diyen pek çok serserinin kullandığı ve herkesin mâlûmu olan bu yazıları kimden ne için saklayacağız? Kimilerinden “bu yazılar insanlara kendimizi anlatmamızı zorlaştırıyor” yakınmasını duymuşumdur. Doğrusu eğer Atsız’ın vâzettiği her şey Türk milliyetçiliğinin kavânini olarak kabûl edilmiş olsaydı bu yakınma mâkûl sayılabilirdi. Oysa böyle bir şey yoktur. Başka türlü düşünen pek çok milliyetçi mütefekkir vardır. Gökalp Türkleşmek, İslamlaşmak, Muasırlaşmak adlı eseriyle Müslüman ve çağdaş Türk kimliğini, düşünce sisteminin esâsına koymuştur. Bunu da Hüseyinzâde Ali Turan’dan almıştır. Bu gerçeği “Türkçülerin faaliyetinde bir veche mâhiyetini haiz olan bu üçüz umdenin asıl babası Hüseyinzâde Ali’dir” demek sûretiyle Yusuf Akçura da vurgulamıştır. Dolayısıyla Atsız’ı sansürlemenin hiçbir gerçekçi gerekçesi olabileceğini zannetmiyorum. Diyelim ki Atsız’ın polemikleri veya dîne ilişkin yazılarını belli gerekçelerle yayın dışı bıraktık. Peki, “68. Vilayete Seyahat” adlı satirik ifâdelerle dolu o muhteşem yazısı hangi gerekçeyle bu kitaplara alınmadı? Kürtçülüğe dâir öngörülerini içeren ve bugün başımıza belâ kesilen pek çok meseleyi ele alan yazılarını neden bu yayın faaliyeti içinde göremedik? Kimi polemikleri şahsî kavgalar sayılamayacak kadar yazıldığı dönemin havasını, durumunu yansıtmaktadır. “Dârülfünûn”la ilgili yazıları, eleştirileri bu kabildendir.

Şu âna kadar yayınlanmış olan son kitap bir telif değil, Lâtin harflerine aktarma ve sâdeleştirme çalışması olan Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nden Seçmeler’dir. Yayınevinden öğrendiğimiz kadarıyla Aşıkpaşaoğlu Tarihi ile Oruç Beğ Tarihi’nin de neşredilmesiyle kitaplar tamamlanmış olacak. Oysa Atsız’ın bu türden başka târih çalışmaları da mevcuttur. Şükrullah’ın Behçetüttevârih’i bunlardandır (Kitabın eski Türkler’e ve Osmanlılar’a ilişkin kısımlarını Dokuz Boy Türkler ve Osmanlı Sultanları Tarihi adıyla Farsça’dan Türkçe’ye çevirmiştir). Yine Osmanlı Tarihine Ait Takvimler de yeni yayın programına dâhil edilebilirdi.

Çanakkale’ye Yürüyüş ile Türkçülüğe Karşı Haçlı Seferleri adlı hâtirâları da yayınlanmayacaktır. Birincisinde zülfiyâre dokunan bâzı ifâdeler var; fakat ikincisinde bu da yoktur – ki Büyük Doğu dergisinde tefrîka edilmiştir. – Bunları da bu çalışmanın eksi hânesine yazmak zorundayız.
Batıda bir yazarın “tüm eserleri”nin neşredilmesi önemli ve özen gösterilen bir uğraştır. Bu amaçla pek çok yazarın eseri edisyon kritiği ile yeniden ele alınıp tedvin edilmiştir. Ülkemizde aynı özenin sevdiğimiz, değer verdiğimiz fikir adamlarının, ediplerin eserleri yayınlanırken gösterilmesini istemek sanırım hakkımızdır. Ötüken Neşriyat’ın bu samîmî eleştirilerimizi dikkate alıp belirttiğimiz hususları yeniden düşünmesini temenni ediyoruz. Bunlar şüphesiz yaptıkları iyi ve güzel bir işi daha da güzelleştirme çabasından özge bir şey değildir.


Göktürk Ömer Çakır

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.orkun.com.tr/asp/orkun.asp?Tip=Makale&Makale_Nu=*YNYP*-WVJDWIFTBSFLHBQGALVEEO*F-C/B,OQLHBQGALVEEO*F-C/B,OQOKYSJAOYHGUH*/E/DR
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Esref1989
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 20


TENGRİ TÜRK'Ü KORUSUN.


« Yanıtla #4 : 17 Aralık 2013, 09:10:31 »

 Nihal Atsız'ın kitaplarını Türkistan'daki kardeşlerimiz için Rusça'ya çevirilme durumu var mı yardımcı olabilirim .Böyle bir konu açılmış ama kapatılmış sonradan.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

GÜNEŞ'iN DOĞDUĞU YERDEN BATTIĞI YERE KADAR HER YERİ ZAPTEDEBİLİRİM(BAŞBUĞ ULDIZ HAN).TENGRİ TÜRK'Ü KORUSUN.
Erlik Tanrıöğen
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 17 Aralık 2013, 16:18:24 »

Kendine Atsızcı diyen pek çok serseri ifadesi Atsızcıların serseri olduğu gibi bir anlam içermez. Hatta böyle düşünmek için özel bir çaba gerekir. Niyet okuyuculuğu yapmaya gerek yok, uzaktan da olsa Göktürk Ömer Beğ'i tanırım. Kendisi samimi ve namuslu bir Türkçü, bir Atsızcıdır. Doğal olarak herkes birbirinden farklı düşünmelidir, elbette kimsenin her görüşüne katılmak mümkün değildir ama kendisini tanımadan kısaca ve yaralayıcı bir yazı yazmak haklılık olmaz.

Yazının içeriği ile ilgili bir şey varsa onu da davet edip tartışalım. Camiadaki saçma sapan tüm ayrılıklar ortaya böyle çıkmıyor mu?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Açina Tayeçe
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 17 Aralık 2013, 19:13:04 »

Bu şahsı tanımıyorum ancak facede dolaşan fikirlerinden tanıyorum. Kendisi Nihal Atsız'ın oğlu olan Buğra Atsız'a hakaret edebilecek kadar çok iyi bir tarihçi(!) dir. Vahdettin hakkında çok olumlu düşüncelere sahiptir. Hani belkide çok tepki alacağını bilmese, Atatürk uyduruk bir kahramandır bile diyebilir. Henüz böyle bir beyanını görmedim ama içinden böyle düşündüğünü sanıyorum. Serseriler diye tabir ettiği Atsızcılarda, Vahdettini tanımayan kesimdir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Oğuz Şad
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 2.641


Zamanı Tanrı Yaşar!


« Yanıtla #7 : 17 Aralık 2013, 21:54:37 »

Alıntı
Ayrıca internette dolaşan, kendilerine Atsızcı diyen pek çok serserinin kullandığı ve herkesin mâlûmu olan bu yazıları kimden ne için saklayacağız?
Göktürk Ömer Çakır

Atsız'ın bazı sözlerini ve eserlerini cımbızla çekip Atsız'ı sadece o söz veya eser den ibaret gibi göstermek suretiyle kara propagandalarına alet edenler az değil. Şayet yazar olmaya heveslenmiş olan Ömer Çakır bunu kastediyorsa doğru diyor. Yalnız herkesin kriptolanmış cümlelerden doğru anlamı çıkartması mümkün olmadığı gibi zorunluluğu da yoktur. O yüzden yazıldığı gibi okur ve ona göre muamele de bulunuruz.

Makale yazmış olmak için yazmanın da, Atsız ve Türkçülük konusunda otorite gibi kendini kasmanın da alemi yok Ömer Çakır! Senin Türkçülük konusunda yazıp edebi şaheser gözüyle gördüğün o zırvalamalarını, müsvedde kağıtlarına karalar o ''serseri'' dediklerin, soytarı Ömer Çakır!

Buraya geleceğinden umudu olan varsa boşuna beklemesin. Zira, kendisi de biliyor ki o bizim ''serseri'' olduğumuzu ispatlayamaz, lakin biz onu paçavraya çevirip ''soytarı'' olduğunun etiketini sırtına yapıştırırız.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Töre Konuşunca Han Susar!
Bögü:Alp
Atsız'ın İzinde
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.975


Döğüşen Türk, oyanan Türk, kalkan Türk!


Site
« Yanıtla #8 : 28 Aralık 2015, 00:19:59 »

Alıntı
Ayrıca internette dolaşan, kendilerine Atsızcı diyen pek çok serserinin kullandığı ve herkesin mâlûmu olan bu yazıları kimden ne için saklayacağız? Kimilerinden “bu yazılar insanlara kendimizi anlatmamızı zorlaştırıyor” yakınmasını duymuşumdur.
Göktürk Ömer Çakır

Niçin böyle bir ifade kullandığını ben çok iyi biliyorum. Kısaca anlatayım; Atsızcılar.com'daki "serseriler" Mehmet Âkif'e ağıza alınmayacak şekilde küfürler savuruyorlardı. Ömer Çakır Beğ'de bu durumdan rahatsız olmuş, bir Türkçüye yakışır şekilde Mehmet Âkif'i savunma yazısı yazmıştı. Bu serseriler de evli barklı adama etmedik küfür bırakmayıp otağdan atmışlardı.

Siz bu durumda bu sitedekilere ne dersiniz?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

«Dünyada en büyük iftiharım, Türk yaratıldığımdır!»
Ulu Başbuğ Atatürk!
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 12


Son Başbuğ Atatürk'ün Neferi!


Site
« Yanıtla #9 : 28 Aralık 2015, 12:34:01 »

Gökbilge ATSIZ'ı okuyan Irkçı, okuyupta anlayan Türkçü olur. 
Ortalık malesef sadece okuyanlarla dolu olsa gene razıyız, yarım yamalak okuyanlarla da dolu.
Seçmece bir kaç sözü üzerinden Irkçılık naraları atan ergenlerle dolu. Kut'lu Türkçülük ideolojisine en büyük zararı verenler...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, hiçbir dinin veya siyasetin sentezi değildir, olamaz!.
Sayfa: [1] 2
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.235 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.02s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.