Hassa gerçeği.
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 11 Aralık 2019, 15:13:20


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hassa gerçeği.  (Okunma Sayısı 4332 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
ATSIZALP
OTAĞ BEKÇİSİ
Türkçü BOZKURT

ileti Sayısı: 8.935


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« : 13 Haziran 2015, 11:28:27 »

HASSA, HASSALI ''DERVİŞ PAŞA''

Osmanlı  komanın derinliğine girmiş son nefeslerini alırken ortalık artık ite köpeğe kalmış iç ve dış düşmanlarımız gemi azıda artık Türklere ne zarar verirsek diye elinden geleni geriye bırakmıyorlardı. En çok da vatanın  stratejik önemi olan bölgelerde vatan hainleri dışarıdan güç alarak kendilerini bulundukları yerin beyi ilan ederek oranın yerli halkına zulm ederek bütün zenginlikleri kendilerinin himayesine alıyor daha sonra da köpekliğini yaptıkları Osmanlının düşmanlarına sevinç gösterileri ile bu yaptıklarını anlatarak onların güvencelerini alıyorlardı, bazıları ak bey (AKBAY), bazıları da  kara bey (KARABAY) olmuşlardı.


Osmanlı ordusunun işte bu hainleri tepelemesi için İslahiye de tertiplediği askeri gurubun başında İbrahim DERVİŞ PAŞA adında bir Anadolu Bozkurtu vardı. Bu bey geçinen köpeklerin kafalarını ezmekle görevli Derviş paşa ilk iş olarak kendisine derebeylerinin bulundukları yerin tam orta bölgesine yerleşim yeri kurmak oldu ‘’HASSA’’ (Hatay ilimizin Türkmen, güzide bir ilçesidir şu an)


Bu derebeyleri Tiyek, Akbez ve Hacılarda konuşlanıyorlardı, Hassa tam da ortalarına kuruluyordu, Derviş paşa bu üç yerleşim biriminden yüzlerce haneyi birkaç haneden oluşan Hassaya davet etmiş ve orada Hassa ilçesini kurmuştur. Hassayı kurmakda ki amacı burada ki derebeylerini yerle yeksan ederek oralarda yaşayan bir birine düşman olmuş yerli Türkmen halkı kaynaştırmak, Osmanlı ordusunun o yörede ki gücünü ve nufusunu artırmak,  en azından ordumuza o taraflardan bir zararın gelmesini engellemeti.


Derviş Paşa işlemlere başlamasının ardından Tiyek beyi kara bey bütün ahalisini alarak Derviş beyin safında yer alıp Hassaya yerleşir. Tiyek denilen mahal tamamıyla Avşar Türkmenlerinden oluşan bir yerleşimdi ( Benim Baba annem Tiyeklidir),  Zorda kalan Akbez beyi alt edilerek Derviş paşanın emrine girdirilir ve onun da mahiyeti Hassaya taşınarak göz önünde tutulur, Hacılar beyi yok edilir, tarih de bu beyden bir eser bulunmamaktadır, yani her kansız gibi o da tarihin karanlık sayfalarına bir Türk paşası tarafından gömülmüştür!


Tiyek beyi Karabayın Osmanlının muallak döneminde derebeyliğine soyunması da manidardır, bazı tarihi yazılar zorda kalmasının bir eseri olarak gösteriyor bu durumu, at izinin it izine karıştığı bir dönemde Osmanlı ordusunun güçsüz görünmesi de bir nedenlerden olabilir, nevsi müdafa cihetiyle. Hassa ya zoraki yerleşimi sağlanan Akbez halkının 1900 lü yılların ardından terki diyar ederek yeniden eski yurtlarına dönmesi karşılığında Tiyekli Türkmenler hala Hassa da bulunmaktadırlar Dedemli köyü ile birlikte buranın %80 lik nufusunu oluşturmaktalar.


Derviş paşa kurduğu yerleşim birimine neden Hassa adını vermiştir, bunu iki söylenti ile açıklayabiliriz.


a)   Derviş Paşa 1865’te  isyan halinde bulunan yöremiz halkının iskanı için şimdiki Hassa’nın  bulunduğu yere  gelir ve buraya civar yerleşim yerlerinden yüze yakın hane   indirip  bir  kaza oluşturur. Osmanlı ordusu 1843’te ıslah edilerek beşe ayrılır bunlardan biri olan Hassa ordusunun merkezi İstanbul olup bizzat saraya bağlıdır. Derviş paşanın askeri gurubu da Hassa Ordusuna bağlı olduğu için kurulan bu yeni kazaya Hassa ordusuna ait manasına gelen “Hassa”adı verilir.


b)   Derviş Paşa Hassa’ya gelir ordusunu buraya konaklatır ve isyan halinde bulunan halk hiçbir zorluk çıkarmadan Derviş Paşaya itaat eder. Bu durum Derviş paşanın  çok hoşuna  gider, yerli halka izafeten  “Buranın halkı  Has’mış”  “Buranın halkı bütünüyle iyi ve has insanlardır”der. Derviş paşanın bu sözlerinden dolayı buranın adı Has insanlara ait manasına gelen HASSA olur.


Hassa Derviş paşa zamanında ve sonrasında göç aldı yada bilinçli olarak diğer Türkmen boylarından yerleşimler sağlandı, Tiyekden inenlerin Türkmen olup Oğuzların Bozoklar koluna ait Avşarlar olduğunu söylemiştim ve hassanında %80 i bunlardan oluşur. Daha sonraları Ulaşlı Türkmenlerini kapulu oymağından da Hassa ya aileler getirilmiştir. Adana, Maraş, Urfa yöresinden de karageçililerden aileler  iskan edildi, (Benim Dedem Karageçili aşiretindendir, Hassaya sonradan gelenlerden)


Derviş Paşa, ruhun şad olsun, kurduğun yurt kurulalı 150 yılı geçti, daha nice yıllarda senin adını yad ederek var olacaktır.


Veysel Top/ yürekli-kam/ 12/05/2015    turkcuturanci.com
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.192 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.