DAĞLARA ÇIKMAK İSTİYORUM!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 07 Ağustos 2020, 23:55:35


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: DAĞLARA ÇIKMAK İSTİYORUM!  (Okunma Sayısı 1363 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 16 Ekim 2017, 09:55:13 »

Dün akşam bir kanalda saat 22:30 ila 23:00 suları arasında ilginç bir şey dikkatimi çekti. Bir programda sunucu birkaç kişiyi ayrı ayrı konuk ediyor. Bunlardan ilki değilde, ikincisi oldukça dikkatimi celbetti.

'Kendi deyimi ile güya edebiyat dünyasının zirvesindeki isim Dan Brown'ın son romanı 'Başlangıç' ının çeviri ve yayıma hazırlayan ekibi anlatan ve çevirisini aldığından mutluluktan uçan, anne tarafından Faruk Nafız Çamlıbel'in (hemen o an Atsız Atamızın Faruk Nafız'e yazdığı cevap aklıma geldi) akrabası olduğunu ifade eden, diğer akrabalarının da içinde falancaların yabancı soylu evlliliklerine övünçle dem vuran, ayrıca 13 ülkede üst düzey bir gizlilik içinde nasıl tamamladıklarını anlattı.

Yalnız dikkatimi çeken buraları da değil, şu idi: Çeviri yaparken bilim dilinde Türkçe oldukça geri imiş, bazı hususları öğrenip kelime olarak Türkçe karşılığını tam vermek amacı ile kendi kendisinin de Türkçe kelime ürettiğini ve pekâla bunların da yerleştiğini, kullanıldığını vb. oldukça rahat anlattı. Kendi kendime hayret ettim, hatta şaşkınlık geçirdim. Bir ülke düşünün ki, tarihi başlangıç itibari ile tarih yazan, tarih yapan ve Türk dili Petek Demir denen kadının anlattığı kadar çaresiz olsun. Ya kendisi Türk dilinden, Türkçe'de kullanılan kelimelerin sınırsızlığından bir haber yahut Türkçeyi çevirmenliğe nasıl seçildiğinden bahis ederken ki kadar kolay zannediyor. Az evvel Ahmet Vefik Paşa hakkında yazı yazdım. Ya bir Abidelere bakın bir de bu ıssızlara! Türk dilinin dünyada en eski dil olduğunu ve seslerle seslerin ifade ettiği ilgilerden yararlanmayı, 'Edebiyat-ı Umumîye' mecmualarındaki makaleleri, Türk Yurdu'nun Genç Kalemlerini sanırım hiç okumamış. Fakat Türkleri sözde her yönden inceleyen 'De Guignes' gibi, 'Silvestre de Sacy' gibi, 'Abel de Remusat' gibi hatta 'Arthur lumley Davids', 'Vambery', 'Radloff' ve 'Leon Cahun' gibi doğubilimcilerin eserlerine vâkıf olduğu dahi söylenemez.

Nitekim 'Ululuğun denizinde göremez kimse kara' diyelim. Fakat televizyon izlemek de istemiyorum. Dağlara çıkmak istiyorum!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ALBASTI
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.470


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #1 : 16 Ekim 2017, 10:16:25 »

Dağlara çıkmanın tam zamanıdır!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.212 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.