Anamur'da Muz Alarmı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 09 Ağustos 2020, 11:22:22


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Anamur'da Muz Alarmı  (Okunma Sayısı 5282 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« : 03 Haziran 2014, 12:19:51 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın


MUZ Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Güzel, Mersin’in Gülnar İlçesi’nde kurulması planlanan Akkuyu Nükleer Santrali yüzünden, bölgede üretilen ürünlere ’Nükleer Kalıntı Vardır’ logosunun kullanılması gerekeceğini bunun da bölgedeki tarım üretimine büyük zarar vereceğini söyledi.

Anamur İlçesi’ndeki muz seralarında açıklama yapan Birlik Başkanı Mehmet Güzel, tarım ürünlerinin ihraç edilirken ambalajına ’Nükleer Kalıntı Vardır’ logosunun vurulacak olmasının ne anlama geleceğini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın açıklamasını istedi. Güzel, "Nükleer santrallerin 200 kilometre yarıçapı çevresinde yetişen gıda ürünleri etki altında kalır. Bu alan içerisinde kalan bölgelerde yetişen ürünlerde, ’Nükleer Kalıntı Vardır’ anlamına gelen belgeistenecek. Bu da Anamur ile Mersin arasındaki bölgelerde tarımın ölmesi anlamına gelir"dedi. Nükleer santrallerin yapılmasına karşı olmadığını da belirten Güzel, şu değerlendirmeyi yaptı;

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın


"Nükleer santral Türkiye için iyi olabilir. Ama bizim bölgemizde tarımımızı yok etme anlamına geleceği düşünülmektedir. Bölgemizde yetiştirilen muz, çilek ve diğer turfanda ürünlerimizin zarar göreceğine inanıyoruz. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımızdan bu logonun ne anlama geleceğini ve tarım ürünlere zarar verip vermeyeceğini açıklamasını bekliyoruz. Bizim ihracat yapılan çileğimizden, karadutumuzdan böyle bir belge isteneceği söz konusu. Bu belge istenirse, kesinlikle dışarı ihracat yapamayız. Anamur ve Akdeniz bölgesindeki üreticinin ihraç ürünlerinde nükleer kalıntı belgesi istenmesi durumunda ihracat gerçekleşemeyecek ve zararımız çok büyük olacak."
-alıntı-
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Gazan Han
Deli Bozkurt
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.410


İLHANLILAR


« Yanıtla #1 : 03 Haziran 2014, 13:33:15 »

Tamda kiro'lara gore bunlar
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çİ-Çİ
Deli Sarı
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 1.343« Yanıtla #2 : 03 Haziran 2014, 21:12:48 »

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın


Türkiye'de muz üretiminin tamamına yakınını sağlayan Anamur'da Akkuyu Nükleer Santrali yüzünden bölgede üretilen ürünlere ’Nükleer Kalıntı Vardır’ logosunun kullanılması gerekebileceği haberi ilçeyi karıştırdı. Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Torunoğlu, Muz Üreticileri Birliği tarafından yapılan açıklamanın yanlış anlaşıldığını, halihazırda Anamur'da tamamen doğal bir üretim yapıldığını söyledi. Torunoğlu, 'Herkesin içi rahat olsun, Anamur'da üretilen ürünleri gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz" dedi.

Muz Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Güzel, öğle saatlerinde Mersin’in Gülnar İlçesi’nde kurulması planlanan Akkuyu Nükleer Santrali yüzünden bölgede üretilen ürünlere ’Nükleer Kalıntı Vardır’ logosunun kullanılması gerekeceğini yönünde bir açıklama yaptı. Güzel bu durumun Anamur ile Mersin arasındaki bölgelerde tarımın ölmesi anlamına geleceğini söyleyerek ihracat yolunun tamamen tıkanacağını belirtti. Güzel, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na da çağrıda bulunarak bu duruma açıklık getirmesini istedi.

Ancak Akkuyu'da nükleer santralin yapımından sonraki dönemi kapsayan bu açıklama ilçeyi karıştırdı. Yetkililer bu açıklamanın ardından Anamur muzunda sanki radyoaktif kalıntı varmış gibi bir imaj oluştuğunu ve herkesin ticaret ve sanayi odasını aramaya başladığını söyledi. Hatta muz siparişlerinde iptaller bile gelmeye başladı.

RAHATLIKLA TÜKETEBİLİRSİNİZ

Anamur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ferudun Torunoğlu, kamuoyunun bu tip doğal olmayan ürünlere karşı çok duyarlı olduğunu ve konunun ilçede yanlış anlaşıldığını söyledi. İlçede hiç bir tehlike olmadığını ve açıklamanın sadece nükleer santral sonrasına yönelik bir kuşkuyu dile getirdiğinin altını çizen Torunoğlu, "Açıklama yanlış anlaşıldığı için bir anda bir tepki oluştu ve ters tepti.  Halbuki bizim üretimimiz gayet doğaldır. Türk halkı Anamur muzunu, çileğini, dutunu, meyve sebzesini rahatlıkla yiyebilir. Hiç bir atık yok" dedi.
-alıntı-

Sabah böyle bir haber akşam böyle bir haber, haberler sabahtan akşama değişmekte!  Peynir Sırıt
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Hun Türk
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 468« Yanıtla #3 : 04 Haziran 2014, 07:13:21 »

Yalan be o zaman japonyad fransada ameirkada kimse meyve yemezdi.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.227 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.