Van Gölü'nden canavar değil uranyum çıktı..!
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 05 Temmuz 2020, 17:41:05


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Van Gölü'nden canavar değil uranyum çıktı..!  (Okunma Sayısı 4523 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
SUNGUROĞLU
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 132


Attilâ'nın oğlusun sen unutma!


« : 07 Ağustos 2011, 14:02:47 »

Efsanelerle gündeme gelen Van Gölü'nden canavar değil uranyum çıktı. Bilim adamları gölde kirlilik ararken 7.5 milyar dolarlık uranyum buldu. Türkiye'de kurulacak nükleer santralde bu uranyumun kullanılması için de çalışma başlatıldı. Elazığ Fırat Üniversitesi'nden Kimyager Prof. Dr. Mehmet Yaman'ın geçtiğimiz ay uluslararası hakemli bir dergi olan Clean-Journal'da Van Gölü'nde yüksek oranda uranyum olduğuna ilişkin bir makalesi yayınlandı.

 Yaman ve ekibi 2 yıl boyunca Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki tüm göl ve akarsuları tahlil etti. Tahlil sonucunda Dicle ve Fırat'da litrede 1 mikrogramdan az, Van Gölü'nün 30 ayrı noktasından alınan suda ise ortalama litrede 76 mikrogram uranyum bulundu. 2008 yılında Van Gölü'ndeki kirliliği araştırmak için laboratuarda analiz yaparken yüksek oranda uranyum tespit eden Prof. Yaman çalışmalarını 3 yıl boyunca sessizce yürüttü. Uranyum çalışmasının sonuçları dünyaca kabul gören bir dergide yayınlayarak güvenceye aldı. Yaman'a İstanbul Teknik Üniversitesi'nden de destek geldi. TÜBİTAK'tan da araştırma desteği istendi.

Araştırmacılar, Van Göl'ünde uranyumu toplayacak polimerik bir reçine çalışması başlattı. Bu polimerin hammadesi İzmir Aliağa'daki fabrikadan alınıp modifiye edilecek. Böylelikle Türkiye kuracağı Nükleer reaktörlerinde kullanılacak olan uranyum hammadesini dışarıdan almayacağı gibi ihracatını da yapabilecek. Prof. Dr. Yaman, eşinden bile gizlediği uranyum araştırmasının ayrıntılarını SABAH'a anlattı. Yaman, şöyle konuştu: "Açıkçası böyle bir sonuç beklemiyordum, şok oldum. Aylarca ne yapacağımı kime söyleyeceğimi bilemedim. Daha önce MTA'nın ve Almanların Van Gölü'nde uranyum araştırması olmuş ama sonuçları yayınlanmamış. Gizlendiğini düşündüm, korkuttu beni. O yüzden araştırma sonuçlarımı uluslar arası bir bilimsel dergiye gönderdim. Şimdi yapılması gereken bu uranyumu çıkartmak. Gölde yapılacak daha pek çok araştırma var" Türkiye'nin 50 yıllık uranyum ihtiyacını karşılıyor Maden Tetkik Arama (MTA) Türkiye'nin karadaki toplam uranyum miktarının 9 bin ton olduğunu tahmin ediyor. Yozgat Sorgun'da da ilk uranyum araması başladı. Ancak henüz Türkiye'de uranyum madeni tespit edilerek çıkartılmadı. 5 bin megawatt bir santral için yılda bin ton uranyuma ihtiyaç var. Uranyumun kilogramı 220 dolara kadar çıkıyor. Ancak ortalama 150 dolardan bile hesaplansa Van Gölü'nde bulunan 50 bin tonluk rezerv 7.5 milyar dolar ediyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Eğer bir millet özgür olacaksa; gurura, irade gücüne, meydan okumaya, nefrete, nefrete ve yine nefrete ihtiyaç duyar.
Açığma-Kün
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 195« Yanıtla #1 : 07 Ağustos 2011, 14:28:57 »

Van gölünden canavar değil Uranyum çıktı  Gülümseme Göz Kırp Peynir, Ermenisi kürdü çıkmasında bırakın uranyum çıksın, en azından bir işe yarar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
açina
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 07 Ağustos 2011, 14:35:00 »

Uranyum gibi bugün petrolden daha değerli bir madenin çıkması, küresel güçlerin ülkemiz üzerindeki hayallerini daha da güçlendirecek.  Tabi buda kürt ve ermenilerin daha da azmasına yol açacak. Görceğiz bakalım. Bu satılık iktidar özelleştiriyorum diye bu doğal kaynağımızı da kimlere peşkeş çekecek?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
SUNGUROĞLU
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 132


Attilâ'nın oğlusun sen unutma!


« Yanıtla #3 : 07 Ağustos 2011, 14:41:09 »

Bulan bilim adamları, psikolojileri bozulup (!) intihar etmezlerse işimize yarayacak umarım... Gülümseme Tabii, Açina Tayeçe'nin de dediği gibi 'özelleştirilmezse'
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Eğer bir millet özgür olacaksa; gurura, irade gücüne, meydan okumaya, nefrete, nefrete ve yine nefrete ihtiyaç duyar.
ANKARALI GÖKTÜRK
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.261


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #4 : 07 Ağustos 2011, 17:12:27 »            Türkeli her türlü değerli madenlerin bence yurdudur. Çocukluğumdan beri gözlemlediğim bu kadar çok sayıda elementin hem dış oyunla hemde içerdeki sahtekarlarla bir sonuç alınamadığıdır. Uranyum ve polonyum nükleer enerji anlamında büyük değer taşımaktadır. Tez zamanda doğu güneydoğu hattında tesislerin kurulması ne güzelde olur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
Taluyka
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 119Site
« Yanıtla #5 : 14 Eylül 2012, 12:55:30 »

Büyük Ortadoğu Projesi'nin nihai amaçlarından biri bu yer altı kaynakları. Bilindiği üzere Anadolu'muzda petrolün yerini alacak kaynaklar bulunmakta. Andaların dediği gibi küresel güçlerin ağzının suyunu görür gibiyim. Israrla bu madenlerin adlarını bile gün yüzüne fazla çıkartmamaya çalışıyorlar. Sebebi ise petrolü tamamen bitirmek ve geçen süre içerisinde BOP'u tamamen kurup bu kaynaklara çöreklenmek. Petrolün yarısı bile Suudların elinde bulunmamasına rağmen bugünkü bolluklarını görüyoruz. Peki Bor yataklarının %75'ine sahip olan ülkemizin (bor petrolün yerini aldıktan sonraki) durumu ne olur ? Tabi bu kaynaklara milli bakabilecek bir iktidara sahip olabilecek miyiz? İşte tüm sorun burada. Bekleyip göreceğiz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ULU KÖK TENGRİ TÜRÜK İLİN BUDUN TUTA BİR EDE.
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.237 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.02s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.