Ötüken nerededir?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 18 Eylül 2020, 09:33:47


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Ötüken nerededir?  (Okunma Sayısı 56761 defa)
0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
HunTürk
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 15


Kök Tengri Türk'ü korusun.


« : 30 Mart 2011, 02:43:42 »

Kandaşlarım, ana yurdumuz ve kutlu ormanımızın bulunduğu Ötüken'in şimdiki yeri hakkında kesin bilgisi veya araştırması olan var mı? Bir süredir araştırıyorum ama kesin bir sonuca varamadım. Altta başka bir siteden aldığım bir alıntıyı veriyorum.
Alıntı
Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.turkcebilgi.com/%C3%B6t%C3%BCken/ansiklopedi#ansiklopedi


Ötüken eski Türklerin (Moğol, Göktürk vb.) geleneksel inancı Tengricilikte Toprak Ana'ya verilen isimlerden biridir. Moğollarda Etugen, Itügen ya da Odigan gibi şekillerine de rastlanır. Ötüken-Kültü, Tengri-Kültü ile birlikte özellikle Göktürk Kağanlığı sırasında büyük önem kazanmıştır.

"Ötüken" adı verilen, ormanlarla kaplı bir dağ, eski Türk'ler için çok kutsal sayılır. Bilge Kağan, Orhun Yazıtları'nda Ötüken Dağı'nın 'Türk memleketinin yüreği' olarak önemini dile getirmiştir. Hatta yazıtlarda, Çinli'lerin oyunlarına karşı koyup direnebilmek için "Ötüken Ormanı'nından ayrılmayın." öğüdü verilmiştir. Ancak Ötüken şu an Rusya ve Moğolistan arasında bir yerlerdedir.

Kaşgarlı Mahmud, Divân-ı Lügati't-Türk'te; "اتوكان - Ötüken" "Tataristan çöllerinde bir yer adı. Uygur iline yakındır."1 şeklinde tanımlanmıştır. Ayrıca Kaşgarlı, çizdiği haritada, Basmıl bozkırlarının altında, "Feyafi-yi Tatar" (فإيافي تتار) Tatar bozkırlarını İli Nehri'nin sol tarafında (batısında) göstermiştir.

Eski inanca göre ''Toprak Ananın ve Yer Su'ların Keyifi Ağaçların Durumundan belli olur. Eğer Ağaçlar saglıklı ve güçlü yetişiyor ve bol Meyve veriyorlarsa Toprak Ana insanlardan memnun olduguna inanılır. Toprak Ana'ya edilen bir Dua güçlü ve büyük bir Ağaca doğru yöneltilir.
[/color]
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
HunTürk
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 15


Kök Tengri Türk'ü korusun.


« Yanıtla #1 : 30 Mart 2011, 02:49:56 »

Bir alıntı daha:
Alıntı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
http://www.turkopedi.com/tag/otuken-nerede


Ötüken, Türkçe sözcük.

Ötüken, Oğuz Destanı‘nda Tiyenşan Dağları’yla Orhun Havzası arasında bulunduğu belirtilen, ormanlık, sulak, kutsal bölge. Orgun Irmağı, Ötüken dolaylarından doğmaktadır.

Ötüken, eski Türk dini Tengricilik’te Toprak Ana‘ya verilen addır.

Ötüken‘i ilk olarak Hunlar merkez – başkent olarak kullanmışlardır. Ön Türkler’in Ötüken‘i kullanıp kullanmadıkları konusunda henüz bir bulguya rastlanılamamıştır.

Hunlar‘dan sonra Göktürkler ve devamı niteliğindeki Kutluk Devleti de Ötüken‘i başkent olarak kullanmıştır.

Bilge Kağan, Orhun Anıtları‘nda Ötüken için, ” Türk Yurdu’nun  yüreği.” diye bahsederek Ötüken‘in önemini vurgulamıştır. Düşmanları karşısında başarılı olmaları isteniliyorsa Ötüken Ormanları‘ndan ayrılmamaları, “Ötüken (ormanlı) Dağında oturursan ebedi yurt tutup oturacaksın.” biçiminde salık verilmiştir.

Kaşgarlı Mahmud da eseri Divan-ı  Lügatit Türk‘te Ötüken‘in “Uygur İli’ne yakın, Tataristan Çölleri’nde bir yer.” olduğundan bahsetmiştir. Kaşgarlı Mahmud’un bu tanımlaması önceki kaynaklarda geçen Ötüken tanımlamasına ters düşmektedir. Bilge Kağan, Kül Tigin Yazıtları Orhun Irmağı yakınlarında bulunduğuna göre Göktürkler‘in başkenti olan Ötüken‘in de o civarlarda, yakın bir yerde olması gerekmektedir. Bu nedenle Kaşgarlı Mahmud’un tanımlaması sağlıklı değildir.

Eski göçebe Türk Kültürü’nde çadır yaşamının tercih edilmesi, Türklerin sürekli hareket halinde yaşamış olması ve Ötüken Bölgesi‘nin pek çok istilaya maruz kalması nedeniyle Ötüken ile ilgili her hangi bir kalıntıya ulaşılamamıştır.

Ötüken, günümüzde Moğolistan sınırları içerisinde yer almaktadır. Ancak, tam olarak yeri belirlenememiştir. Ötüken’in bulunması amacıyla fazla çalışma da yapılmamıştır. Bir gün Ötüken bulunursa yapılacak kazı çalışmalarıyla Türk Tarihi’nin karanlık kalan bazı konularının aydınlanması da olasıdır.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ALBASTI
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.528


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #2 : 11 Mart 2015, 23:13:55 »

Bilmem nerede olduğunu görmedim de ama biliyorum ki benim yüreğimde bir od var adı da Ötüken!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Salur Kazan
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 96« Yanıtla #3 : 12 Mart 2015, 03:16:19 »

Ön-Türkçe uzmanı Kazım Mirşan'a göre Ötüken, orman demek değildir. Hunların başkent olarak seçtiği ve Ötüken adını verdiği "iddia edilen coğrafya" da, toprak yapısı itibariyle zaten şimdi olmadığı gibi geçmişte de ormanlık bir coğrafya değildir. Bu bilgiler ışığında Ötüken, bir "coğrafya" da değildir çünkü farkındaysanız, hala yerinin neresi olduğunu bilemiyorlar.

Mirşan'a göre Ötüken "yürürlükteki / geçerli anayasa" anlamına gelmektedir. Yani Ötüken, "Türk Nasihatleri / Türk Töresi" demektir. Yoksa, Bilge Kağan'ın, çinlilerin oyunlarına karşı koyup direnebilmek için Ötüken Ormanı'nından ayrılmayın anlamında "çevrilen" nasihati, TURAN hedefi ve Dünya Hakimiyeti düşüncesi olan ve üstelik bunun için harekete geçip dünyanın altını üstüne getirmiş bir ırk için, saçma bir çeviridir. Hangi rus çevirdiyse artık. Etrüsk metinlerinde geçen TURAN kelimesini "Etrüskler Turan adında bir tanrıya tapıyorlar herhalde?" diye kuşkulanarak Turan'ı Etrüsklerin "DOĞA TANRISI" zanneden, yani Türklük adına hiçbir şey bilmeyen kişilerden böyle bir çeviri beklenir zaten.

Bilge Kağan, o nasihatinde "Türk olmayanların oyunlarına gelmemek için Türk töresinden ayrılmayın. Türk nasihatlerini unutmayın." demektedir.

Başa dönersek, Teoman tarafından Ötüken merkezli kurulduğu söylenen devlet, aslında "Türk töresine dayalı hukuk devleti" anlamına gelir. Devletin "merkezi" budur. Bu anlamıyla düşüldüğünde Bilge Kağan'ın söylediği söz "merkezden ayrılmayın, dağılmayın, birbirinizden kopmayın, birlik olun, birliği sürdürün" anlamına da gelir.

"Töre konuşunca, Kağan susar!"

Veysel ağabey güzel söylemiş: Ötüken dağda, taşta, ormanda değil.

Esenlikler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
KHAZAR Manash
Khazar Manash
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.195


Türk var oldukça,Türkçülük ateşi de yanar durur.


« Yanıtla #4 : 12 Mart 2015, 17:43:11 »

Yürek Türklük için atarsa orasi Ötükendir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük, din gibi derin, tasavvuf gibi mistik bir sistemdir. Ondaki ihtişamı ve bu uğurda ölmekteki ululuğu ancak ruhunda istidat olanlar duyabilir.
Açığma-Kün
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 195« Yanıtla #5 : 02 Ekim 2017, 10:21:21 »

Ruhumun benden kaybolduğunda gittiği yer!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kaan ULAŞ
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 6.082


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #6 : 27 Ekim 2018, 08:59:33 »

Ötüken, bizim ruhumuzdadır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
ALBASTI
OTAĞ BEKÇİSİ
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 9.528


Orta Asyadan Anadoluya , Metehandan Mustafa Kemale


« Yanıtla #7 : 20 Aralık 2019, 03:22:45 »

Cografik olmasada biliyorum ki ötuken benim yüreğimde
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Hiçbir, bölücü, yobaz, kansız ve abd emperyalizminin uşağı, TÜRK'ü yıldıramaz!
BUNA İNANIYOR, BUNUN İÇİN SAVAŞIYORUZ!
Tanrıdağ Kızı
Börte
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bayan
ileti Sayısı: 362


Yufka yüreklilerle çetin yollar aşılmaz.


« Yanıtla #8 : 27 Temmuz 2020, 00:17:05 »

Yüksek okulu bitirince kazığı dikeceğim yerdir. Tabii bir Türk ülkesinde yaşamak daha iyi olacağından Ötüken'e en yakın, Kırgızistan da olabilir. Hem işimi orada kurmayı hem de bir Türkçü okulu açmayı düşünüyorum. Artık boş vakitlerde kapı kapı öğrenci toplarım. Sırf şu hayâlim için bile zaman makinesini icat edecek kuvveti buluyorum kendimde, ne var ki mümkünsüz şeylere dileklerimizden gelen azim de söz geçiremez.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Tanrı Dağları'ndan bir rüzgâr eser..
Eser de bağrıma, hüznümü keser..
Öfkemiz Atsız
Berk🐺
BAŞKURT
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 8« Yanıtla #9 : 27 Temmuz 2020, 12:05:21 »

Ötüken, muhayyel bir atalar mirasıdır. Adı geçince hakikaten sarhoş ettirecek derecede güzel hatıralar, hiç yaşamamış olsak da sanki ruhlar âleminde hafızamıza kazınmış. Tanrı bize o mekânı görmeyi nasip etsin.
Tanrıdağ Kızı kandaşım, nihayet bu karara varmış olman beni çok sevindirdi; Türkiye sevdanın baskın gelmesinden korkuyordum. Biliyorsun ben gidemiyorum ama sen gidersen ben de gitmiş kadar olurum. Basit de değil başka ülkeye yerleşmek ama bu sefer de inatçılığın devreye girerse tüm engelleri aşabilirsin. Türkçülüğe büyük hizmetler yapman dileğiyle, hepimizin; mekân ne olursa olsun yapması dileğiyle.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Tarihler 1944'ü gösterdi, Atsız'ım bozkurtlara buyruğu verdi!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.366 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.152s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.