Elinizi Neşet Ertaş tan Çekiniz... (Açılımcılara)
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 31 Mayıs 2020, 03:18:58


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Elinizi Neşet Ertaş tan Çekiniz... (Açılımcılara)  (Okunma Sayısı 1376 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tengiz
Ziyaretçi
« : 28 Eylül 2012, 00:28:44 »

 Uçmağa varışıyla tüm Türkiye de Türküseverleri ve Türk halk mirasını sahiplenen yurdum insanının yüreğine acı oturtan büyük ozanımız Neşet Ertaş'ın cenazesi ve ardından söylenenler, onun yaşamındaki ''ağırbaşlılık ve yerindelik'' ile bağdaşmadı. Doğal olarak bunun nedeni kendi güzel benliğinden değil, aramızdan ayrılışının Türkiye nin en bunalımlı ve tiksinti dolu siyasi çatışmalarının olduğu döneme denk gelmiş olmasıydı. Cenazesine artık adını duymaktan bunaldığımız parti önderleri topluca katılmış, Tayyip bey ise arapça terennümlerde bulunarak cenazeyi uğurlamıştı. Gel gör ki bu siyasiler Neşet Ertaş'ın ''öldü'' dedikodularının yayıldığı hastalığında ve yaşamında ona göstermedikleri ilgiyi onun tabutunun önünde alel acele göstermeye çalıştılar.

 Tüm olayın buraya kadar olmasını umuyor, buna karşın yüreği sevgiyle dolu olan Neşet Baba mızın adının ''açılım'' denilen Türkiye Cumhuriyeti tarihinin karşılaştığı en büyük taviz ve kışkırtma etkinliğine karıştırılmasından korkuyorduk. Neşet Ertaş önceleri ''açılıma'' davet edilmiş, buna karşın o hep olduğu gibi aklı selim ve yerinde davranarak adını bu türlü kirli oyunlara bulaştırmamıştı. Onun gönlü sevgiyle doluydu buna karşın böylesi güzel erdemlerini ipsiz sapsız oluşumlarda tüketmeyecek kadar akıllıydı.

Cenaze töreninin ertesi günü ekranlarda gördüklerimize bilinçli birer Türkçü ve yurtsever olarak inanamadık. Neşet Ertaş ın yaşam öyküsünden parçaların döndüğü yayınların içine hemen ahmet kaya denilen komünistten dönme pkklı kürtçü faşist ve bölücü nün resimleri koyuluyor, söz döndürüp dolaştırılıp ahmet kayan ın sözde ozanlığına ve barışseverliğine bağlanıyordu.

Kendisi her türlü politik davaya, pisliğe, hakarete bulaşmış; yaşamını ekmeğini yediği Türkiye Cumhuryetine kin güden politik şarkılar bestelemeye adamış; her fırsatta sözde eşitliği barışı savunup Avrupadaki konserlerinde ''geberene kadar kürdüz'' diye çığlıklar atan arkadan vurucu böylesi bir herifin adı nasıl olur yaşamı boyunca hiç bir politik dava gütmemiş olan kendi halinde bir ozanla aynı kefeye konulurdu? Tüm radyolarda aynı terane: O kimseye kürt çerkez alevi bilmem ne demeden şöyle yapmıştı, böyle yapmıştı; Sanırsınız ki Neşet Ertaş her gün ''Türkiye mozaiktir gelin tüm çerkezler kardeş olalım'' diye gazetelere demeç veriyor, ak parti nin açılım şölenlerine katılıyordu...
Ne karıştırıyorsun şunu bunu? Niye Türkiyedeki etniklerin adlarını hatırlatıp duruyorsun insanlara? Bu art niyet değil de nedir? ''O gönlünü sevgiye barışa adamış Kırşehirli bir ozandı'' diyemiyor musun? Hiç utanmıyor musun bu kadar yüce gönüllü bir sanatçı nın adını öldükten sonra kendi kirli siyasetine bulaştırmaya?

Neşet Ertaş Abdal Türkmenlerindendi; kendisi bir Türkmen geleneğini yaşatıyordu, öz be öz Anadolu Türkçesi konuşuyor; yurdunu bağrına basıyor; buna karşın kimseye ''sen şöylesin, böylesin, ben buyum'' demiyordu.  Babası Muharrem Ertaş ''insanlar gücenirler'' diye hiç bir partiye oy bile vermemişti. Onlar ''aşık'' idi, tüm benliklerini bağlamalarının telleri arasında getirip götürüyorlardı.

Bu gün Neşet Ertaş eğer adına açılım denilen rezil hainliklerin hiç birisine katılmadıysa, hiç bir Türksünü Türkçe dışında bir dille söylemeye kalkmamışsa, Yurdunun iç işlerini ve düzenini bozan en ufak bir eylemi olmamışsa, dahası kendisi öz be öz Türkmen ve bu Türkmen geleneğinin; ''Türk geleneğinin'' yaşatıcısı ise biz daha size ne diyelim? Bilemez miydi o da eline tutuşturulan ''bilmem nece'' şarkıyı ezberleyip ona buna açılım şovu yapmayı?

Biz de kalkıp Neşet Babamıza bir siyasi görüş yapıştırmaya çalışmıyoruz elbet. Tümüne karşın; o öz Türkçesinden dilinden geleneğinden yurtseverliğinden ve kanından ödün vermeden bu dünyadan bizlere bıraktığı sapına kadar ''Türk'' bozlaklarıyla ayrılıp gitti. Bizler onun sıcak yüreğini hissediyoruz; onun Türk kültürüne bıraktığı miras, onun maddi varlığından bile çok yücedir.  

Şimdi kirli ellerinizi Neşet Ertaş ın üzerinden çekiniz; Türkiyeyi bir gün mozaik yapıp parçaladığınızda onun Türküleri yalnızca biz Türklerin kahvehanelerinde ve radyolarında çalacak; kırk dilli etnik döküntülerin değil...

Tengiz
EVİREN YILI
Dokuzunçayın Yirmisekizi
(2012)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.049 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.