BİR TÜRK YURDU "BORCALI"
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 07 Haziran 2020, 08:29:16


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: BİR TÜRK YURDU "BORCALI"  (Okunma Sayısı 6554 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Gazan Han
Deli Bozkurt
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.424


İLHANLILAR


« : 23 Haziran 2014, 16:00:49 »

 

Gurcistan'in  güneydoğusunda bir bölge. Daha önce Azerbaycan Türklerinin çoğunluk olduğu bölge Gurcistan'in bagimsizligindan sonra Türklerin Azerbaycana yogun göç etmesiyle Türk nüfusun azaldigi fakat her yani Türklerin biraktigi izlerle dolu bir bölgedir Su an Borcali'da Azerbaycan Türklerinin orani % 30'un altında olmasına rağmen Türklerin yoğun olarak yasadigi bazi kasaba ve köyleri mevcut. Türkler Gürcistan hükümetinden kültürel özerklik talep etmiş ama bu talep olumsuz karsilanmis. Mesela Türkçe koy isimleri Gurcuce'yle değiştirilmiş. Tekrar Türkçe isimlere dönme talebi red edilmiş. Okullarda Türkçe ders talebide red edilmiş. Azerbaycan hukumetiyse bölgeden gelen Türklere kapilarini acmasina rağmen Bölgedeki Türkler için görünür bir hamle yapamamistir. Borcali bir ozanlar yurdudur. Kültürel zenginliği yüzyıllarca bünyesinde barindirmis bu Türk yurdu su siralar kaderine terk edilmiştir. Tiflis'in güneyinden başlayarak Azerbaycan sinirina kadar olan bolgedir Borcali.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gazan Han
Deli Bozkurt
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.424


İLHANLILAR


« Yanıtla #1 : 23 Haziran 2014, 16:06:16 »


Borçalı adı Timur zamanında 1380'de Gürcüce kaynakta ilk defa kullanılmıştır.

18. yüzyılda Safevilerin yerini alıp Afşar Hanedanını kuran Nadir Şah'ın öldürülmesinden sonra Afşarlar hanlıklara bölünmüştür. Bu sırada Gence Beylerbeyliğinin yerine Gence Hanlığı kurulmuştur. Borçalı'da da Gence Hanlığı'na bağımlı Borçalı Sultanlığı kurulmuştur. Borçalı Sultanlığı, sık sık Kartli Krallığı'na baş kaldırmış ve İran’ın bölgeye seferleri yapmasına yol açıyordu. 1750'li yıllarda Kartli kralı II. Teymuraz, Borçalı Sultanlığı’nı kendi yönetimine bağlamıştır. Kartli ve Kaheti krallıklarını birleştirerek Gürcistan’ın doğusunu bütünleştiren II. İrakli (1746-1798), 1765'te hanlığa son vermiştir.

1801'de Rusya İmparatorluğu'nun Kartli-Kakheti Krallığı'nı ilhak ettikten sonra 1840'ta Borçalı bölgesi Gürcü Guberniyasına  bağlanmıştır. 1880’de de Tiflis Guberniyası içinde Borçalı Uyezdi kurulmuştur. Borçalı Uyezdi sınırları içinde yönetim merkezi Büyük Şulaveri'nin yanı sıra bugünkü Tsalka, Manglisi, Tetritskaro, Dmanisi (Başkeçid), Bolnisi (Garatepe) ve Marneuli (Sarvan) ilçelerini, ayrıca Azerbaycan ve Ermenistan sınırları içindeki bazı toprakları kapsıyordu.

Sovyetler Birliği döneminde Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin bir bölgesi olmuştur. Borçalı Uyezd'da Türkler, Almanlar, Urumlar, Ruslar ve Gürcüler yaşıyordu. Gürcistan bağımsız olunca yine Gürcistan sınırları içinde kalmıştır.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gazan Han
Deli Bozkurt
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.424


İLHANLILAR


« Yanıtla #2 : 24 Haziran 2014, 16:06:58 »

Borcali'nin batisinda Ardahan'in hemen kuzeyinde Ahiska Türklerinin bölgesi yer almaktadır. Batum çevresi ise Acaristan bölgesidir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.061 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.