Acun'a Ad Veren Türkler
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 29 Ekim 2020, 02:11:39


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Acun'a Ad Veren Türkler  (Okunma Sayısı 4547 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Börü:Tegin
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.950« : 24 Aralık 2014, 00:42:10 »

Acun'a Ad Veren Türkler

Acun'un çeşitli bölgelerine yayılan olan Türkler, bu bölgelere yaptığı etkiler ile sonsuza dek yaşayacak olan Türkçe adları buralara verdiler. Bu adların Orta Asya'da olan bölümünü saymaya gerek yok, ancak Anayurdumuz Orta Asya dışındaki yerlerde verdiğimiz adlar çok önemlidir ve bunları anmak gereklidir.

 Sözü çok uzatmadan konuya başlayalım. Türklerin yayıldığı en önemli bölgelerden olan Ortadoğu'yu çevreleyen denizlerin adı dikkate değerdir. "AK" Deniz, "KARA" Deniz, "KIZIL" Deniz ve "HAZAR" Denizi...
 Diğerlerinden ayrı olarak Hazar Denizi, bilindiği üzere, bu denizin kuzey bölgesinde devlet kuran "Hazar" Türklerinden almaktadır. Bu bölgeye uzun süre hükmeden Hazar Türkleri, Hazar Denizi'ne ad vermişlerdir.


Ak-Kara-Kızıl Denizler: Asıl önemli olan adlar ise, 'Karadeniz', 'Akdeniz', ve 'Kızıldeniz' adlarıdır. Bu adların çıkış noktası Türklerin coğrafi yönlere verdikleri adlardır. Türkler, dört yönü temsilen, Kuzey'e 'Kara', Güney'e 'Kızıl', Batı'ya 'Ak', Doğu'ya ise 'Gök' demişlerdir. Ortadoğu'yu pek çok kez istila eden Türk kütleleri bu bölgelere kendi dillerinde adlar verdiler. İran'ı delip geçtikten sonra önünü kimsenin alamadığı Türk kütleleri, soluğu Doğu Akdeniz sahillerinde aldılar. Ve burayı batı kabul edip bu denize "AKdeniz" adını verdiler. Yine aynı yolla, İran içlerinden fırtına gibi çıkıp Anadolu'yu yurt edinen Türkler Kuzey yolunu kapatan denize "KARAdeniz" adını verdiler. Güney'e yol alan Türkler ise Güney'de bulunan denize "KIZILdeniz" adını verdiler.
 Günümüze dek Türkçe adlarını korumuş olan bu denizlerin ad babası Türklerdir.Bir başka konu ise Avrupa'dır. İslam dinine girmeden önce Türklerin, batıya geçmek için, kullandığı Doğu ve Orta Avrupa bölgesi de Türkçe, pek çok adı barındırır. Örnekler vererek onları da açıklayalım.


Tuna Irmağı: Türklerin erken dönemde Avrupa'daki son duraklarında biri olan, ve kıyılarında büyük Türk kütlelerini barındıran bu ırmağın adı, Türkçe'deki "TUNA(Tona):bay(zengin), varlıklı, gösterişli"" adından gelmektedir.
 
Alp Dağları: Avrupa dillerinde hiç bir karşılığı bulunmayan "Alp" adının Türkçe olduğu kesin olarak ortadadır. Eski çağlarda Avrupa'yı defalarca istila eden Türkler, Alp dağlarının çok yüksek olması dolayısı ile, Türkçe'de "yüce, büyük, ulu" anlamında gelen "ALP" adını bu dağlara vermişlerdir. Transilvanya Alpleri ve Dinar(Dalmaçya) Alpleri de bunlara örnektir.

Balkan Dağları: Yine erken dönemlerde, Hazar Denizinin kuzey yolunu kullanarak Avrupa'ya geçen bir takım Türk kütleleri diğer Türk kütlelerinden farklı olarak Tuna Irmağını geçtiler ve buradaki dağlara ad verdiler. Türkçe'de "dağlık, ormanlık alan" anlamına gelen "Balkan" adını bu dağlara verdiler ve bu ad binlerce yıl yaşayarak günümüze kadar ulaştı.

İber Yarımadası: Bir diğer görüş de, İber yarımadasının adının, Türk kökenli olduğu kabul gören Basklardan geldiğidir. Baskların ana yurdu olan Kafkasya'dan, o zamanki 'İberya'dan, İspanya'ya geçmesiyle, İspanya yarımadasına, "İberya" adı verilmiştir.Çin: Çin adının kökeni, M.ö iki yüzlü yıllarda Çin'de yerleşerek, güçlü bir devlet kuran "Tsin(Th'sin)" Türklerinden gelmektedir. Bu adın, dolayısıyla 'Tsin'lerin kökeni olarak, eski bir Türk boyu olan, "Tuhsin(Tosun)" boyu gösterilir.

 Kaynak:
-Türk Uygarlığı Tarihi, Ziya Gökalp
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK:KANI:KURUMASIN:
TURAN:TUGU:YIKILMASIN:
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.246 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.