Türkiye'nin notu 19 yıl sonra ilk kez yatırım yapılabilir seviyede
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 06 Ağustos 2020, 19:17:22


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Türkiye'nin notu 19 yıl sonra ilk kez yatırım yapılabilir seviyede  (Okunma Sayısı 3451 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Türk eri
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 146


Ben bir Türk'üm! Dinim, cinsim uludur!


« : 21 Eylül 2011, 13:15:54 »

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors (S&P), Türkiye'nin yerel para cinsi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkardı. Alınan karara göre Türkiye'nin notu BB(+)'dan BBB(-)'ye yükseltildi. Türkiye'nin not görünümü ise pozitif olarak belirlendi.

İki kademelik not artırımı gerçekleştiren S&P, böylece Türkiye'yi TL bazında yatırım yapılabilir ülkeler kategorisine çıkaran ilk reyting kuruluşu oldu.
S&P Türkiye'ye en son 1992 yılında BBB notu vermiş, sonrasında Türkiye'nin notu bir daha asla yatırım yapılabilir seviyeye çıkmamıştı.

Türkiye'nin döviz cinsi notu ise halen yatırım yapılabilir seviyenin altında. S&P notun daha güçlü mali tablo ve sosyal güvenlik reformlarıyla artacağı mesajını verdi.

Kuruluş, Türkiye'nin yerel para cinsinden kısa vadeli kredi notunu ''B''den ''A-3''e yükseltirken, ülkenin döviz cinsinden uzun vadeli kredi notunu ''BB'', kısa vadeli kredi notunu da ''B''de bıraktı.

Kuruluştan yapılan açıklamada, ülkenin kredi notunun artırılması kararının, Türkiye'nin finansal sistemindeki iyileşmenin devam etmesi, ülkenin mali sektöründeki toparlanma ve derinlik kazanan yerel piyasalara ilişkin görüşlerini yansıttığı ifade edildi.

S&P, Türk bankacılık sisteminin yeterince sermayelendirildiğini ifade ederek, devletin, kamu bankalarındaki paylarını azaltmasını beklediklerini belirtti.

Kuruluş, ülkenin yerel ve yabancı para cinsinden kredi notları arasındaki farkın, Standard and Poor's'un merkezi hükümet kredi kriterlerini Haziran ayında revize etmesinden kaynaklandığı vurguladı. Bu kriterler, merkez bankalarının bağımsız para politikaları uygulamasını, dalgalı döviz kuru rejimini ve yerel borçlanma piyasalarının derinliğini yansıtıyor.

S&P, bu yıl ekonomisi yüzde 6 oranında büyümesi öngörülen Türkiye'nin GSYH'sindeki büyümenin 2012-2014 döneminde yaklaşık yüzde 3'ün biraz üzerinde gerçekleşmesi beklentilerine karşın hükümetin, net genel hükümet borcunun gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranını 2014 yılına kadar yaklaşık yüzde 35 seviyelerine getirmeye yönelik taahhütlerine bağlı kalacağına inandıklarını ifade etti.

S&P, bu yıl merkezi hükümetin faiz dışı fazlasının GSYH'nin yüzde 1'ini hafif aşacağı tahmininde bulunarak, ülkenin cari işlemler açığının ise bu yıl GSYH'nin yüzde 10'u seviyesinde olmasının beklendiğini kaydetti.

Kuruluş ayrıca, ülkenin yerel ve döviz cinsi kredi notlarının görünümünün ''pozitif'' olarak belirlenmesinin, notların önümüzdeki dönemde daha da artacağına işaret ettiğine dikkati çekti.

Ülkenin kredi notlarının gelecekte artırılmasının, ekonominin beklendiği gibi soğumasına, cari işlemler açığının azaltılmasına ve yurtiçi kredi büyümesinin mali hesaplar ya da finansal sektör istikrarını etkileyebilecek kötü bir etki yaratmadan yavaşlayabilmesine bağlı olduğu vurgulandı.

Kuruluş, daha derin bir sosyal güvenlik reformunun daha güçlü bir mali performansa yol açması halinde de Türkiye'nin kredi notunun artırılabileceğine işaret ederek, Türkiye'nin dış finansman ihtiyacını azaltacak ya da hükümetin mali hesaplarını kuruluşun mevcut beklentilerinin ötesinde azalatacak bir düşüş yaşanması durumunda ülkenin kredi notunun mevcut seviyelerde kalabileceğine vurgu yaptı.

BORSA UÇUŞA GEÇTİ!
Kredi derecelendirme kuruluşundan gelen bu iyi haberle birlikte İMKB 100 Endeksi 3 bin 500 puandan fazla artarak 61 bin 721,84 puana kadar yükseldi. Dolar kuru ise hızla 1.80 liranın altına gerileyerek 1.76 lira seviyesine kadar çekildi. Gösterge faiz yüzde 7.86 sevieysine indi. Dolar daha sonra bir miktar daha yükselerek 1.78 seviyelerine çıktı. Gün sonunda İMKB'deki artış yüzde 5.10 olurken kapanış 60.889'dan gerçekleşti. Dolar kuru ise borsanın kapandığı dakikada 1.79 lira sınırında bulunuyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Ben ve Milletim, Tanrı'nın kırbacıyız...
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : 21 Eylül 2011, 13:28:33 »

Dünya sermayesine peşkeş çekilen ülkemize verilen bu olumlu notlar sanmayın ki, ülkemiz atılım içerisinde olduğundan veriliyor.

Bugün ülkemizde kayda değer ne kadar kalburüstü teşekkül varsa ya yabancı bir ortağı var, ya da tamamen yabancıların eline geçti.

Piyasalarda yaprak kımıldamıyor, icra daireleri rekor üstüne rekor kırıyor ama ne hikmetse; Türkiye'nin notu yükseliyor.

Velhasıl, şu an sağma makinesine bağlanan inek gibiyiz. Sütünü sağdığı ineğe gözü gibi bakan çiftçi misali; batılı sermaye kuruluşları da finansına ortak oldukları Türkiye'yi poh pohlayıp ayakta tutmak zorundalar. Ta ki, sütten kesilen ineğin başına gelen, bizimde başımıza gelene kadar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.211 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.