Yeni Bir Krize Doğru
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 16 Ocak 2021, 17:36:38


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Yeni Bir Krize Doğru  (Okunma Sayısı 2882 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Türk eri
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 146


Ben bir Türk'üm! Dinim, cinsim uludur!


« : 10 Eylül 2011, 23:27:45 »

Dünya büyük resesyonun(2008 krizi) yaralarını henüz sarmamışken yeni kriz gelecek söylentileri bütün dünya ekonomilerini allak bullak ediyor. Her ülke ufukta görünen krizi daha az zararla atlatabilmek için var olan risklerini şimdiden minimize etmeye çalışıyor. Kriz zamanlarında ülkeler için en büyük risk ''cari açık''tır.

Küresel(!) dünya adım adım iktisadi buhrana doğru ilerlerken, Türkiye önlem olarak hangi hedefleri seçti, bunları bir incelemek gerekir.
-Ekonomik büyümenin devamı
-Döviz kurlarının belirli seviyede istikrar kazanması
-Cari işlemler açığının kapatılması
-Politika faizlerinin düşük kalması
-Enflasyonun bugünkü düzeylerde kalması

Bu hedefler birbirleriyle oldukça çelişkilidir.
1-Enflasyonun düşük seviyelerde kalması için faiz mutlaka yükseltilmelidir. Böylece yabancı sermaye ülkeye daha fazla girer ve döviz bolluğu içerisinde yerli paranın değeri korunur
2-Cari işlemler açığı kapatılmak isteniyorsa Türk Lirasının değeri mutlaka aşağıya çekilmelidir. Yani döviz kuru artmalıdır. Aksi taktirde ithalatçı için dış ülkelerden mal satın almak daha karlı hale gelir.
3-Ekonomik büyümenin devamı ve cari açığın kapatılması birlikte gerçekleştirilemez. Çünkü enerji, hammadde ve aramallarımızın çoğu ithal mallardan oluşuyor.

İktisatta birden fazla hedef, hedefsizliktir. Kaldı ki bu hedefler birbiriyle çelişiyorsa kesinlikle öyledir. Yani hiçbir politika yapıcı bir taşla iki kuş vurmayı hedefleyemez. Bu ancak tesadüfi bir durumdur ve asla istenildiği-beklenildiği zaman gelmez.

Ülkeler kriz öncesi cari açıklarını kapatmak yada olabildiğince düşürmek istiyorlar. Bunu sağlamak için de her ülke kendi ihracatçısını korumak ve ihracat miktarını genişletmek için yerli parasını düşürüyor. Her ülke bunu yapmaya çalıştığı için doğal olarak ülkeler arasında bir kur savaşları meydana geliyor. ABD ve avrupa uzun süredir zaten bu savaşın içinde. Çin de dış ticaret fazlası vermeye devam etmek istediği için parası sürekli düşük değerde. Bu savaşı kaybeden ülkeler şu anda İsviçre ve Japonya'dır. İsviçre'nin bankacılık sektörünün sağlamlığına güvenen herkes parasını oraya götürüyor. Dolayısıyla söz konusu ülkede aşırı miktarda döviz birikiyor ve bu da İsviçre frangının değer kazanmasına neden oluyor. Japon yeni de aynı İsviçre frangı gibi sürekli değer kazanıyor. İsveç ve Danimarka da çok yakında aynı duruma düşecek gibi görünüyor. İşte bu sebepten dolayı isviçre geçen gün tarihi bir karara imza attı. İsviçre parasının euro karşısındaki değerinin 1 euronun 1.2 isviçre frangının altına inmesine izin vermeyeceğini açıkladı.

Heyhat! Zamanında kurun serbest olması gerektiği yönünde Türkiye'ye baskı yapanlar şimdi neredeler? Neden hiç bir Avrupa ülkesi İsviçreye sesini yükseltmiyor? Hani kuru sabitlemek veya sadece belirli sınırlar içerisinde seyretmesine izin vermek küresel dünyada görülmemeliydi? Hani sınırlar, duvarlar kalkmıştı? Gerçi bu çifte standartlara şaşırmamak gerekir. Türkiye bir seneden fazladır kredi derecelendirme kuruluşlarından not artışı beklerken, İsrail'in geçenlerde S&P tarafından notu bir anda arttırıldı. Geçen hafta İsrail'de yarım milyon insan hayat pahalılığından dolayı sokaklardaydı. Ve bu not artışının Türkiye ile olan gerilimin tırmandığı sırada olması bir tesadüf mü? Artık şaşırmıyoruz değil mi?

Türk Eri

10 Eylül 2011


Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Ben ve Milletim, Tanrı'nın kırbacıyız...
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.09 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.