Rekor büyüme-rekor cari açık...
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 16 Ocak 2021, 02:21:50


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Rekor büyüme-rekor cari açık...  (Okunma Sayısı 7594 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Türk eri
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 146


Ben bir Türk'üm! Dinim, cinsim uludur!


« : 01 Temmuz 2011, 11:29:07 »

Rekor büyüme-rekor cari açık...

Türkiye İstatistik Enstitüsü Kurumu (TÜİK), 2011 Ocak - Şubat ve Mart ayları yani birinci çeyrek büyüme oranını yüzde 11 olarak açıkladı. Bu oran birinci çeyrek için dünya rekorudur. İkinci sırada Arjantin ve üçüncü sırada Çin geliyor. Bir okuyucum, iktisadi terimler konusunda beni uyarmış... İmran Ünal, iktisadi terimlerin parantez içinde de olsa açıklanmasını önermiş. Çok haklı...
Ekonomik büyüme, bir ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasında (GSYH) meydana gelen artıştır. GSYH ise, bir ülke sınırları içerisinde belli bir zaman içinde, üretilen tüm nihai mal ve hizmetlerin para birimi cinsinden değeridir.
Örneğin, Türkiye’nin 2010 yılının birinci çeyreğinde, sabit fiyatlarla GSYH’sı 23 milyar 335 milyon lira iken, 2011 yılının aynı çeyreğinde, yani bir yıl sonra yüzde 11 oranında artarak 25 milyar 896 milyon liraya yükseldi. Başka bir ifade ile bu iki çeyrek arasında ekonomik büyüme yüzde 11 oldu.
Bir ekonomide büyüme oranı yüksek olursa, halkın refahı daha hızlı artar... Ekonomi daha canlı olur... İstihdam artar, yani işsizlik azalır. Vergi gelirleri artar... Böylece bütçe açıkları azalır.
Ne var ki, nasıl olsa yüksek büyüme var diye, rehavete kapılmak da yanlıştır. Bu noktada önemli olan,
Bir... Büyümenin toplumsal maliyeti var mı? İki... Büyüme sürdürülebilir mi?
Türkiye’de büyümenin maliyeti cari açıktır... Cari açık, diğer ülkelerle yaptığımız dış ekonomik ilişkilerden dolayı ortaya çıkan açıktır. Bir yerde kabaca, diğer ülkelerle yaptığımız ekonomik ilişkilerden dolayı uğradığımız kayıptır... Zarardır.
Büyüme neden cari açık yaratıyor... Çünkü, üretimde kullandığımız aramalı ve hammaddeyi içerde üretmiyoruz... İthal ediyoruz. İmalat sanayii girdi olarak kullandığı aramalı ve hammaddenin yüzde 70’ini ithal ediyor. O zaman büyümenin maliyeti olarak, cari açık ortaya çıkıyor.
Büyüme için mutlaka cari açık vermek gerekmez. Örneğin bizim cari açığımızın GSYH’ya oranı yüzde 8’dir.
Ancak bize yakın büyüyen, Arjantin’de yüzde 3’tür. Çin’de ise tersine cari fazla var... Endonezya’da da cari fazla var. Demek ki cari açık vermeden de büyümek imkânı var.
Teknoloji ve yatırım malı ithalatına kimse itiraz etmiyor... Yanlış olan aramalı ve hammadde ile tüketim malının, büyük oranda ithal edilmesidir... Bunları, içerde üretirsek yine büyürüz... Ancak cari açık vermeden büyürüz.
Neden içeride üretmiyoruz... Çünkü sıcak para döviz kurlarına baskı yapıyor. Düşük kur ithalatın daha ucuz olmasını sağlıyor. Örneğin, Türkiye’de çoğu iplik fabrikası kapandı...Pamuk ekimi daraldı...
Çünkü bunları ithal etmek, üretmekten daha ucuza geliyor.
Özetle, ithalata dayalı büyüme, uygulanmakta olan sıcak para ve kur politikaları sonucu ortaya çıktı.
Cari açık sürdürülemez... Yunanistan, sürekli cari açık verdi... Cari açığın GSYH’ya oranı, 2003-2006 arasında yüzde 7, 2006-2011 arasında ise yüzde 11 ile yüzde 15 arasında değişti. Bu nedenle borçlandı. Sonunda çuvalladı.
Sürdürülebilir bir büyüme için, Türkiye’nin ithalata bağımlı büyümeden kurtulması gerekir.

Esfender Korkmaz
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Ben ve Milletim, Tanrı'nın kırbacıyız...
Karagerey
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 1.857« Yanıtla #1 : 01 Temmuz 2011, 16:30:23 »

Ben böyle büyümeye ne diyeyim.Evet büyüyoruz,ayın 30'unda bankalara gelsinlerde ne kadar çek senet yazılmış görsünler,kredim bir ay gecikti,arkadaşlarımın çoğunluğu çeklerini ödeyemedi.Evet borç olarak iyi büyüyoruz.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Karagerey Altemur
Erlik Adana
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 01 Temmuz 2011, 16:34:57 »

Kardeşim küçükken sorardı, devletimizin matbaası yok mu, neden para basıp fakirlere dağıtmıyor, diye.

Keşke şimdi ekonomimizi o yönetse...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 02 Temmuz 2011, 18:12:07 »

Hukumet ıktıdara geldıgınden bu yana pıyasaları canlı tutabılmek ıcın yabancı sermayeyı fınans sektorune cekıp oradan gelen sıcak parayı kredılerle ıc pıyasaya pompalama yolunu sectı. Pıyasadan ve bankaların kredı kullandırma esneklıklerınden 2 senede bır sıkısan ekonomıyı rahatlattıklarını gozlemlemek mumkun. Zıra, kımlık fotokopısıne kredı dagıtma ısını ılk kez Akp'de gordu bu halk... Sonucta halk borc sarmalının ıcıne gırdı, neredeyse her evden 2-3 kısının bır yerlere borc odedıgı bu zamana geldık.
Hukumet bugun ekonomıyı ayakta tuttugu sısteme carı acıgı frenleyebılmek ıcın kısaca buyumeyı yavaslatmak ıcın ''Dur'' demektedır.

Ilerleyen gunlerde yavaslayan kredı kullandırtmadan dolayı pıyasalar sıkısacak, dovız yukselecek bunlara baglı olarak tuketım azalacagından dolayı belkı carı acık frenlense de, daha cok vatandasın etkılenecegı krız gelecektır.

Ekonımıyı yere goge sıgdıramayıp Akp'ye oy verenlerı ben o zaman gorecegım. Gercı bu salak kıtle yıne her seyı ''Allah'ın takdırı'' dıye acıklayacaktır, orası da ayrı konu...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
YigitKam
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 02 Temmuz 2011, 18:17:01 »

Yabancılar Yunanistana akıyor, Türkiyede ki yatırım yapanlarda bunların içinde. Yunanistan bataktan çıkmak için faizlere tavan yaptırınca bizim akapenin götünü bir korku adı, satacak bir şey de kalmadı belki karılarını pazarlamaya başlarlar artık ki etrafındaki tutmalara para yetiştirebilsinler.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
ERGENEKON GÖKTÜRK
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 192« Yanıtla #5 : 02 Temmuz 2011, 22:56:41 »

Ben böyle büyümeye ne diyeyim.Evet büyüyoruz,ayın 30'unda bankalara gelsinlerde ne kadar çek senet yazılmış görsünler,kredim bir ay gecikti,arkadaşlarımın çoğunluğu çeklerini ödeyemedi.Evet borç olarak iyi büyüyoruz.

Haklisiniz, bir örnekte ben vereyim. Akrabalarimin bircogu kredi karti batagina batmislar, birbirlerine kefil olmuslar. Yarin birgün sülale boyu batacaklar bu gidisle. Bunun genel anlamda da böyle oldugunu hepimiz biliyoruz. Fakat bunlarin bircogu hala AKP´ye oy vermektende geri durmazlar. Ne diyelim, sürünsünler. AKP karsi devrimi gerceklestiremezse para biter AKP´de gider diye düsünüyorum. AKP´yi birarada tutan en önemli tutkal ranttir. Rant bitince kacabilenler ülkeyi terkederler. Bir zamanlar Ecevit iktidari devraldiginda "enkaz devraldik" demisti. Bunlar gidince enkaz kalacak mi o bile mechul.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
GöKTÜRK KÜRŞAD
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 400


TTK


« Yanıtla #6 : 02 Temmuz 2011, 23:58:05 »

Bu böcek ruhlu insanlara herşey hak,akepeye oy verirken düşünmüyormu salaklar?Gerçi düşünseler oy vermezlerdi.Enkazı bile satmışlardır,dışarıya peşkeş çekmişlerdir.
ttk
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

TÜRK,bu ülkenin yegane efendisi,yegane sahibidir.Saf TÜRK soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları vardır;hizmetçi olma hakkı,köle olma hakkı.Dost ve düşman,hatta dağlar bu hakikati böyle bilsinler.                          M.Esat Bozkurt
Tanhu Mo-tun
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 8« Yanıtla #7 : 06 Temmuz 2011, 03:44:32 »

FED bu yıl Türkiye'den rekor cari açık bekliyor. Raporlarında 70 milyar dolar rakamı verdiler ve görünen o ki bu rakam dahi az kalacak. Tüketim eğiliminin artmasına yönelik ekonomik büyüme politikası benimseyen AKP için gerçi bunların hiç bir değeri yok. "Borç yiğidin kamçısıdır" teranesini tutturmuş, bildiklerini okumaya devam ediyorlar.

Merkez Bankası sonunda zorunlu karşılık oranlarını artırarak çarpan etkisini ve piyasadaki kredi kullanım miktarını kırmayı hedefledi. Şu bir gerçek ki kredi borcu önü alınamaz noktalarda. Ne yazık ki ülkenin kaderini bunları anlatamadığın bir yığın garip insan belirliyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Tengri Khan tepesinde yine güneş doğacak
Ve gezecektir Gökbörü , Ötüken ormanında
Gün ,Ay ,Yıldız , Gök , Dağ ,Deniz yeniden bir olacak
Yazacaktır "Turan" Türk'ün sancağında !!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.137 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.017s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.