Dünyada Gelmiş Geçmiş En Büyük Hükümdar Hangisidir ?
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 17 Aralık 2018, 04:42:37


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: 1 2 [3] 4 5
  Yazdır  
Gönderen Konu: Dünyada Gelmiş Geçmiş En Büyük Hükümdar Hangisidir ?  (Okunma Sayısı 25185 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
YABGU
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 829


Mustafa Kemalin Askeri , Atsız Atanın Kalemi.


« Yanıtla #20 : 23 Aralık 2013, 21:35:41 »

Turan:Türk iran coğrafyasını hiç bir osmanlı padişahı geçememiştir Türkmen tehlikesini herzaman 1 ci planda tutmuştur Sultan Selimin Türkistan görüşü yoktur hicaza yürüyüp islamın kalbine oturmak gibi bir hayali vardır bunu not et böyle tarihi oku sentezci olduğun belli Osmanlıyı taraflı yerden okuma Yavuz Sultan selimden beri Osmanlı hicazı elinde tutabilme çabasından Batıya yürüyememiştir bunun en önemli delili Osmanlının en önem verdiği sancağı Teke sancağı olmuştur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Turan:Türk
Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : 23 Aralık 2013, 21:42:02 »

Osmanlı'nın İran'ı geçtiğini tartışmaya katarak konuyu batırdın... Neyse konu burada kapansın çok uzattık...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Oğuz Şad
Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 2.650


Zamanı Tanrı Yaşar!


« Yanıtla #22 : 23 Aralık 2013, 21:47:24 »

Arkadaş Yavuz Sultan Selim'i yine okumanı öneririm. Sultan Tahta ilk geçtiğinde yeniçerilere bir konuşma yaparak Allah izin verirse Türkistan'a ve Hindistan'a gideceğini söylemiştir. Yolun yarısına varmadan Memlükler Safevilerde iş birliği yapar ve sultan Tebriz'den geri döner. Bu arada Dört Halifeler Yavuz'un sarayındaki asker ile ona Haremeyn yolunun açık olduğunu bildirir. Bunda sonra Yavuz Memlük üzerinden Arap çöllerine geçer...

Ne Safeviler nede Memlükler Yavuz'a yolunu değiştirecek kudrete sahip değillerdi ve de karşısına çıkarak bedelini acı ödediler. Yavuz isteseydi bahaneler para etmezdi giderdi, yapardı. Yavuz, Osmanlı padişahları içinde en kudretlisiydi belki Yıldırım Bayezıd onunla kıyas edilebilir ama o da gölgesinde kalır. Diğerleri hep şartların oluşmasından büyük isim sahibi olmuşlardır. Yavuz çok değil 20 sene padişah kalsaydı dünya tarihini değiştirebilirdi, ama Türklüğe dair tek bir çivi çakar mıydı orası şüpheli...

Konuyu ''Yavuz Turancıdır'' ''Düşmanlık etmeyen kürt'den zarar gelmez'' diyerek başka temele kaydırma istersen. Başka bir başlık da bu fikirlerini ispat edebileceğin bir yazı yaz altında günlerce aylarca tartışalım, kararı okuyanlar versin.


Dünya tarihinin en büyük İmparatoru Çingiz Kağan'dır. Fakat yaptıklarıyla hayran olduğum imparator ise Emir Timur'dan başkası değildir. Ve yine Ulu Önder Atatürk de Timur'a ayrı bir hayranlık duyar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Töre Konuşunca Han Susar!
YABGU
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 829


Mustafa Kemalin Askeri , Atsız Atanın Kalemi.


« Yanıtla #23 : 23 Aralık 2013, 21:57:12 »

Oğuz Şadın görüşlerine katılarak Yavuz Selim büyük bir imparatordur lakin ortada olan konular çerçevesinde Turancı değildir. Konu hakkında görüşümü bildirmemişim Türk hakanları içinde tabiki oyun Attilayadır hem savaşçılığı hem diplomasisi hem kızıl elması hepsini yerine getirmiştir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Açina Tayeçe
Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : 23 Aralık 2013, 22:04:37 »

 Türk Kağanları arasında hiç bir zaman birini diğerinden ayıracak kadar tercih de bulunamadım.Hepsine hayranım. Ne Mete'yi, ne Attila'yı, ne Bilge Kağan'ı,ne Cengiz Kağan'ı Ne Timur'u ne Alp Arslan'ı, ne Yavuz Sultan Selim'i, ne de Şah İsmail'i bir diğerinden ayıramıyorum. Hepsinin kendine göre bir kudreti, ayrı bir özelliği, ayrı bir şahsiyeti var. Ancak Mustafa Kemal Atatürk yüreğimde her zaman ayrı bir yere sahip.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türk Çerisi
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 796


« Yanıtla #25 : 23 Aralık 2013, 22:05:45 »

Türk hükümdarlarını neye göre kıyaslayacağız ki? Bence kıyas yanlıştır. Eğer Türklüğün ilerlemesine ve yücelmesine vesile olanları ön planda tutarsak bir çok isim çıkar.

Örneğin Göktürk Kağanları sayesinde Türkler millet olmanın tüm donanımını edinmiştir ve milletleşme evrimi tamamlanmıştır.

Bakınız, mesela Selçuklularda Tuğrul ve Çağrı beyin devleti kurması tüm dünya tarihine yeni bir yön vermiştir. Selçuklular sayesinde İslam dünya üzerinde tutunmayı başarmış, bizans yıkılış dönemine girmiş, haçlı seferleri başlamış ve bu seferler avrupaya çok pahalıya mal olmuş, Türkler için iran, kafkasya, orta doğu ve Anadolu kapıları açılmıştır.

Cengiz Han sayesinde anadoludaki Türk nüfus kat kat artmış, Türkçe yeniden dirilerek belki de yok olmaktan kurtulmuştur.

Bu saydıklarıma daha birçok eklemeler yapılabilir. Şimdi hangisi hangisinden daha önemlidir nasıl karar vereceğiz ki?
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Öncül
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 7


Henüz sabrım taşmadı


« Yanıtla #26 : 23 Aralık 2013, 22:28:12 »

Yazdığın seçeneklerin arasından seçmek gerekirse hiç düşünmem Cengiz derim. Çünkü; Cengiz Han'ın Moğol İmparatorluğu Dünya'nın %22'sine yayılmış, 34 milyon km² 'den fazla bir alanı kapsamış, 100 milyondan fazla kişiyi topraklarında barındırmış ve tarihin bitişik sınırlara sahip olmuş en büyük imparatorluğu olmuştur.

Bana göre gelmiş geçmiş en büyük hükümdar Türk devlet geleneğinin temel taşlarını oluşturmuş olan Asya Hun İmparatorluğunun hükümdarı Mete Han'dır. Mete Han, hükümdarlığı esnasında Asya kıtasında yaşayan Türk soyundan bütün toplulukları kendi idaresinde tek bayrak altında toplamıştır. Yani büyük Turan ülküsünü gerçekleştiren ilk Türk hükümdarıdır. Mete'nin hükümdarlığında devlet sınırları 18 milyon km² genişliğe ulaşmıştır. Mete, 26 kavmi hakimiyeti altında toplamış ve onları 84 eyalete ayırmıştır. İmparatorluğunun sınırları doğudan batıya Japon Denizi'nden İdil Nehrine ve kuzeyden güneye Sibirya'dan Tibet ve Keşmir'e uzanmıştır.
 
Mete Han’da çok kuvvetli bir millî şuur vardı. Halkını iyi tanıyan, teşkilatçı ve iyi bir devlet adamıydı. Attığı sağlam temeller sayesinde Hun hanedanı 436 sene ayakta kalmıştır. Türk ordularındaki disiplin, ıslık çalan ok, saf düzeni ve onluk sistem Mete Han’ın hediyeleridir. Onun koymuş olduğu kanunlar da "Türk töresi" olarak bilinir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tunçyürekli
Türkçü - Turancı BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.163« Yanıtla #27 : 23 Aralık 2013, 22:48:48 »

Ancak Mustafa Kemal Atatürk yüreğimde her zaman ayrı bir yere sahip.
Aynen içimden geçenleri yazmışsın. Bence de bizim böyle düşünmemizin nedeni, Atatürk'ün günümüze daha yakın çağda yaşamış olması ve daha çok elle tutulur somut anılarının olması. Bir de yok olma, var olma savaşının komutanı olması nedeniyle, yakın çağ Ergenekonundan kurtarmış olma niteliği de var.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

DEME BANA KAYI, OĞUZ, OSMANLI/TÜRK'ÜM BU AD HER ÜNVANDAN ÜSTÜNDÜR/YOKTUR ÖZBEK,AZER,KIRGIZ,KAZANLI/TÜRK MİLLETİ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR!
Alp77
YörükoğluYörük
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Türkçü - Turancı BOZKURT
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 990« Yanıtla #28 : 23 Aralık 2013, 23:13:07 »

Kandaşlar bu Yavuz'un Türkmen katliamı yaptı sözleri buz gibi yalandır, Yavuz birilerini öldürmek icin Türk'tü veya Türk değildi ayrımı yapmazdı.
Yavuz islamcıdır uygulamalara bakarsak, ben Türk bilincinin Yavuz'da varolduğuna eminim, lakin Turancı demek uygun olmaz.

Trabzon'u Fatih fethetti ve ilk fetih namazını, islam'i fetih geleneğine göre, kiliseden camiye çevrilen bir eski kilisede kıldı.
Fatih ve oğlu II.Bayazıt Trabzon'a cami yaptırmadılar, bilinen birkaç kilise camiye çevrildi sadece.
Fatih'in Trabzon fethi ile Yavuz'un tahta çıkması arasında 51 senelik zaman var.
51 sene boyunca kimse Trabzon'a cami yaptırmadı, ilk cami yaptıran Yavuz'dur Trabzon'a.
Bunun iki sebebi var.

1-Çepnilerin inanç(alevilik) durumu
2-Yavuz'un Doğu Karadeniz'i islamlaştırması (Türkleştirmesi)


Bu birinci madde zaten Yavuz'un Anadolu'nun en eski en köklü alevileri olan Çepnilerin desteğini almış olmasının göstergesidir.
Daha şehzade iken en iyi destek alevi olan Çepnilerden geliyor kendisine, peki durum bu iken hangi akla hizmet edipte Türkmen alevi kesebilir?
3 defa saraydan dahi izinsiz gürcülere akın etti, fetih yapabildi. Peki kimler ordusunda idi bu fetihlerde? cevap:Çepniler.
Elli defa desem de anlamak istemeyenler var, kürdlere toprak veren ilk Akkoyunlu Uzun Hasan idi, bunun aksini iddia etmek komik bir yalan olur.
Ayrıca kürdleri Yavuzdan 10 kat fazla kullanan Safevi devletidir, inceleyin Safevi liderlerini ve kürdlerin nasıl Safeviler tarafından kullanıldıklarını.
Evvelden de bahsettiydim Yaresaniler, Yezidiler (Yezdanizm'ciler, ezidiler) hemen hemen hepsi Safevilerle yaşamışlardır.
Osmanlı Devleti kürdlerin islam olanları ile irtibat kurdu herdaim. Ki Idris Bitlis mevzusu ortada, Akkoyunlu hizmetinde idi, sonradan II.Bayazıt hizmetine girdi. Yavuz idris bitlisi getirmedi, lakin babasının kadrosunuda kovmadı ve babasından kalan her devlet adamından istifade etti.

Bu konuyu az da olsa daha bugün Kutlu Altay hocaya sordum, ki o eski bir makalesinde bahsediyordu diye ona danıştıydım.

Yavuz islamcı bir Türk hükümdarı idi, lakin şehzadelik dönemi dahi kendisinde Türklük bilincinin varolduğunu göstermektedir.
 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Nihal Atsız Ata'dır, Türkçülüğün kapısı,
O'nun mahiyetinde, çizilmiştir yapısı,

Nihal Atsız atmıştır, davaya son temeli,
Turan Yurt kurulması, O'nun birtek emeli,

Gökbilge'dir davada, bu yüzden Atsız Ata,
Tanrı her doğan Türk'e, O'nun ruhundan kata...


Alp
Alp77
YörükoğluYörük
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Türkçü - Turancı BOZKURT
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 990« Yanıtla #29 : 23 Aralık 2013, 23:48:58 »

Türk hükümdarlarını neye göre kıyaslayacağız ki? Bence kıyas yanlıştır. Eğer Türklüğün ilerlemesine ve yücelmesine vesile olanları ön planda tutarsak bir çok isim çıkar.

Örneğin Göktürk Kağanları sayesinde Türkler millet olmanın tüm donanımını edinmiştir ve milletleşme evrimi tamamlanmıştır.

Bakınız, mesela Selçuklularda Tuğrul ve Çağrı beyin devleti kurması tüm dünya tarihine yeni bir yön vermiştir. Selçuklular sayesinde İslam dünya üzerinde tutunmayı başarmış, bizans yıkılış dönemine girmiş, haçlı seferleri başlamış ve bu seferler avrupaya çok pahalıya mal olmuş, Türkler için iran, kafkasya, orta doğu ve Anadolu kapıları açılmıştır.

Cengiz Han sayesinde anadoludaki Türk nüfus kat kat artmış, Türkçe yeniden dirilerek belki de yok olmaktan kurtulmuştur.

Bu saydıklarıma daha birçok eklemeler yapılabilir. Şimdi hangisi hangisinden daha önemlidir nasıl karar vereceğiz ki?


Kesinlikle bence hususi noktalara değinmişsin.
Tuğrul beğ halifeyi evire çevire yendi sonra halife kendisine biat edip etek öptü. Arap halifenin ayak öptüğü ender bir örnektir.
Tuğrul beğ istifini bile bozmadan yoluna devam etti, halifeyi de affetti. Ki Tuğrul beğin yendiği halife ordusunda Karahanlı Türkler, araplar, kürdler hepsi varken yendi. Demekki Tuğrul beğ iki lafla anlatılabilir sıradan bir hakan değil.
Hele dedesi Selçuk beğe ne demeli? Galiba Gökbörü demeli.

Acunda şer, Oğuz'da er bitmez denilir. Er bitmeyen yerde herdaim büyük Hakanlar var demektir.
Dipnot:Motun okuyorsa kesin sanki ordaydın gibi anlatma diyordur.Peynir
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Nihal Atsız Ata'dır, Türkçülüğün kapısı,
O'nun mahiyetinde, çizilmiştir yapısı,

Nihal Atsız atmıştır, davaya son temeli,
Turan Yurt kurulması, O'nun birtek emeli,

Gökbilge'dir davada, bu yüzden Atsız Ata,
Tanrı her doğan Türk'e, O'nun ruhundan kata...


Alp
Sayfa: 1 2 [3] 4 5
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.077 Saniyede 22 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.019s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.