Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Türkiye Tarihi => Konuyu başlatan: Çepni77 üzerinde 15 Kasım 2010, 20:04:09Konu Başlığı: Stalin Atatürk'ten Korktu Mu?
Gönderen: Çepni77 üzerinde 15 Kasım 2010, 20:04:09
http://www.youtube.com/watch?v=gHZSep5ro0I


Ölümünün 70. yılında Atatürk'le ilgili yeni bir belge ortaya çıktı. Belgeyi Atatürk Kültür Dil Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Sadık Turhal açıkladı. Sovyet arşivlerinden çıkan belgeye göre, Atatürk 29 Ekim Bayramı'nda Sovyet lider Stalin'in mesaj göndermemesini sert bir dille eleştirdi.
1936 yılında Atatürk, bir gece geç saatlerde yanında arkadaşları ve manevi çocuklarıyla birlikte Rus Büyükelçiliği'nin resepsiyonuna gidiyor.
O günlerde gazetelere yansıyan haberlere göre, Atatürk resepsiyonda  yakın dostlarıyla müzik dinledi, ancak Sovyet arşivlerinden çıkan  belgeye göre, gece bu kadar sakin geçmedi...
O gecenin sakin geçmediğini gösteren belgeyi Atatürk Kültür Dil Tarih Kurumu Başkanı Sadık Turhal, Atatürk'ün 70. Ölüm yıldönümünde açıkladı.
Belgeye göre, resepsiyonun olduğu gece Atatürk Rus Büyükelçisi'yle bir görüşme yaptı. Konu Cumhuriyet Bayramı için Sovyetler'den gelen mesajdı.
Ankara'ya gönderilen Cumhuriyet Bayramı mesajı Soyvet lideri Stalin'den değil, Sovyet Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Kalinin'den gelmişti.
Atatürk, ''Sizin önderiniz Stalin mi?'' diye sordu. ''Ben bu ülkenin önderi ve Cumhurbaşkanı'yım. Mesajı Stalin göndermeliydi'' dedi.
Atatürk 29 Ekim mesajının Sovyet lider Stalin'den gelmesi gerektiğini sert bir dille büyükelçiye iletti. Rus Büyükelçi Atatürk'e Stalin'i doğrudan arayıp bu konuyu görüşün önerisi getirdi. Ancak Atatürk'ten tarihi bir yanıt geldi:
"Eğer beni kabul ettiklerini hissedersem ilk adımı ben atarım. Sizin güçlü ordunuz olduğunu biliyorum ama ondan korkmuyorum. Benim arkamdaki  18 milyonluk halk emretmemle ardımdan her yere gelir. Size zarar verebilirim ama bunu hiçbir zaman yapmam, çünkü benim sözüm dostluğum kadar kutsaldır."
Atatürk'ün bu sözleri ve konu  stalin'e bir raporla iletildi. Belgeyi açıklayan Sadık Turhal, arşivlerden çıkan bu raporun ardından Stalin'in  Atatürk konusunda dikkatli davrandığını söyledi ve "Atatürk ölene kadar Türkiye'ye yönelik ifade bile kullanmadı" dedi.
[/color]
Atatürkün yanıtını aldıktan sonra kim bilir altına kaçırmıtır Stalin. ;D Bu yanıtıyla ne kadar asaletli olduğunu gösteriyor son başbuğumuzun!


Konu Başlığı: Ynt: Stalin Atatürkten korktu mu???
Gönderen: AzadQurd üzerinde 15 Kasım 2010, 20:17:13
qardaş yalnızca Stalin deyil sovetler birliyi doneminde butun sovet başkanları, KQB ,NKVD zaten esas korkulu ruyası tek Atatürk deyil bütün TÜRKLERDİ. KQB arxivlerinden bile alıntı vardı rus kanallarının  birinde verdiler sovetlerin en korkdugu sovetleri TÜRKLERİN yıkacağından korkuyorlardı.Bunun basit misali Türkiye ile Azerbaycanın arasına ermenistan ssdb deye uyduruk bir devletden baryer çekdiler tarihen Türk toprağı olan Zengezür vilayetini alıb ermenistana verdiler(bak haritaya Azerbaycanla Naxçivan arasındakı uzun bogaz gibi yer) ki toprak sınırı kalmasın aramızda,ama anlamadıkları bir şey vardı tabii bizim sınırımız olmasa bele kalblerimiz bir yerde zaten bu özellik sadece bize ait emin olun.Esen kal qardaş.


Konu Başlığı: Ynt: Stalin Atatürkten korktu mu???
Gönderen: Erlik Tanrıöğen üzerinde 15 Kasım 2010, 20:30:15
Alıntı
"Eğer beni kabul ettiklerini hissedersem ilk adımı ben atarım. Sizin güçlü ordunuz olduğunu biliyorum ama ondan korkmuyorum. Benim arkamdaki  18 milyonluk halk emretmemle ardımdan her yere gelir. Size zarar verebilirim ama bunu hiçbir zaman yapmam, çünkü benim sözüm dostluğum kadar kutsaldır."
Atatürk'ün bu sözleri ve konu  stalin'e bir raporla iletildi. Belgeyi açıklayan Sadık Turhal, arşivlerden çıkan bu raporun ardından Stalin'in  Atatürk konusunda dikkatli davrandığını söyledi ve "Atatürk ölene kadar Türkiye'ye yönelik ifade bile kullanmadı" dedi.

             Davetiye şiirini size de hatırlatmadı mı? Atsız Ata büyük ihtimalle bu olayı bilmiyordu, yeni açıklanmış sonuçta. Ama çok benzer şeyleri o da Mussolini'ye yazmış. Ey büyük (!) liderler Türkçüler'in elinde böyle rüsvay olursunuz işte. Cesaret, halden daha önemli belki de uluslararası diplomaside. Bir parça da Kür Şad ruhu...
             Bağışla Başbuğ. Yüreksizlere bıraktık emanetini.