ŞANLIURFADA TÜRKMENLERİN DURUMU
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 25 Mayıs 2020, 08:34:46


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: ŞANLIURFADA TÜRKMENLERİN DURUMU  (Okunma Sayısı 6505 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Türkçü Komando
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 179


Güneydoğulu! Bozkurtlar!


« : 27 Mayıs 2012, 20:59:08 »

Biz horasandan Karacahöyüke buradanda 1635 lerde ıv.Murat ın Bağdat seferinden 3yıl önce Şanlıurfanın Cülap bölgesine 84000 hane olarak yerleşmişiz.Osmanlıya Bağdat yolunu biz açmışız.Sonradanda Halep valisi Abas Paşa keyfi muameleyle bizi Rakaya isken etmeye çalışmıştır.Rakada yaşama şartları zor olduğu için, Rakaya gidiyoruz diyerek şuandaki Güneydoğu bölgesine dağılmışız.Bir kısmı Irak (Musul ve Kerkük ),bir kısmı Fıratı geçip Gaziantepe,bir kısmı Suriyeye bizlerde Karacadağa yerleşmişiz.Biz Oğuzun Beydilli boyunun Türkan oymağındanız.Şuanda Şanlıurfaya bağlı Karacadağ eteklerinde 58 Türkanlı Türkmen köyü bulunmaktadır.Şanlıurfa merkez,Ceylanpınar,Viranşehir,Siverek ve Hilvan ilçelerinde yerleşen çok akrabamız bulunmaktadır.

Bizim özüldüğümüz doğulu insanların hepsine kürt denilmesi.Ben Urfalıyım Türk oğlu Türküm.Urfada kim kürt ? Hangi aşiret,Karakeçilimi ( Oğuz – Kayı boyu Osmanlı devletinin kurucuları),Badıllı mı (Oğuz – Beğdilli),Türkanlı mı (Oğuz – Beğdilli ),Çavuldur mu (Arapça konuşuyorlar Oğuz boyu),Kısas mı (Oğuz – Karkın boyu ),Yazar mı (Oğuz – Yazırboyu),Düger mı (Oğuz –Döğer boyu),Bucak mı (Bayır – Bucak Türkmenleri),Avşar mı (Oğuz – Avşar boyu),Mirdasi mi (Oğuz – Beğdilli boyu),Horzum mu( Oğuz – Beğdilli boyu Harzamşahlar devleti kurucuları) saymakla bitmez,Hanefi mezhebinden Arapların tümü,Şafii mezhebinden olanların da bir kısmı Türkmendir.Adana ve civarından meşhur Avşar kırımından Diyarbekir e sürülen 20 bin çadır Avşarın varlığı biliniyor.Nerde bunların çocukları.Yüzlerce Türkmen aşiretinin son yüzeli yıl içinde ilgisizlik ve ihanet sonucunda Kürtçe ve Arapça konuşmaya başladıkları ve kendilerini kürt veya arap zanetiklerini bizatihi kendimiz biliyoruz.Şanlıurfada bayram hutbesi Kürtçe okunup tv lerde yayınlanacağına bu kaybedilen değerlere sahip çıkılsın.Hutbe kürtçe okununca cemaatin büyük bir kısmı tepki olarak camiyi terk etmişti.

Zamanla bu bölgede yaşayan Türkmenler Osmanlı zamanında olduğu gibi şimdide yönetimin ilgisizliği ülkemizin ihmalinden ve özeliklede kırsal alanda eğitimin eksikliğinden dolayı bir kısmı dilerini kaybedip kürt ve arap aşiretlerin etkisinde kalıp şuanda Kürtçe veya Arapça konuşmaktadırlar.Ama yaşama şekli Türkmen,aşiret isimleri Türkmen,yerleşim yerlerinin ismileri Türkmen ve Türkmen insan isimlerini hala korumaktadırlar.Türkmen kültürümüzü,anelerimizin dokudukları ve şuanda kulandığımız kilim,halı desenleri ve kıl çadırı yaşantımızı korumaktayız.

Bizler Karacadağa yerleştiğimizden beri köylerimizi ve yaylalarımızı ülkemizin ve milletimizin huzurunu bozan terör belasından muhafaza etmişiz.1992 yılında yaylamıza düzenlenen baskında karşılık vermişiz.Bir vatandaşımız şehit olmuş ve 2 pkk lıda öldürülmüştür.Yaylanın yolu ve iklim şartlarından dolayı ancak bir gün sonra silahlı kuvetlerimizn müdahalesi olmuştur.Ama ne acıdırki o yaylalarımızın yoları yapılmamış hala aynı durumdadır.

Karacadağda yaşayan 58 Türkanlı Türkmen köyleri özelliklede eğitim konusunda bilinçli ihmal edilmiştir.Ben 34 yaşındayım şuanda Karacadağ Türkmen Derneği Başkanıyım,en böyük Türkmen köyü olan Çıkrık köyünden ilk üniversite mezunuyum.Türkmenım ama Türkçeyi özülerek söylüyorum bana köydeki ilkokuldada öğretmediler ilçedeki orta okulda Türkçe konuşmayı öğrendim.Bunu hatırladıkça düştüğümüz veya düşürüldüğümüz durumdan dolayı yöreğim sızlıyor.Bir Kürtçe tv açmak için ve yayınının devamı için milyarları harcayan devletimiz,bu bölgede varlığımızı görüp bizlere sahip çıkamadı dilimizi kaybetmemek için hiçbir girişimde bulunmadı ve hiçbir açılımda yapmadı.Karacadağ coğrafi olarak Ş.Urfa merkezden uzak olup Diyarbakır ve Mardin üçkeninde bulunmaktadır.Bize dağda silahlı baskınlarla yapamadıklarını köylerimizi gezip gençlerimizin beynine girerek kürt olduklarını onun için köylerine hizmet götürülmediğini anlatarak kandırmaya çalışıyorlar.

Aslen Türkmen olmalarına rağmen menfaatleri icabı veya kendilerini öyle zanetikleri için kürt geçinen aşiretlere her türlü imkan tanınmaktadır.Aslında onlarda bizim gibi Türkmen olmasına rağmen hükümetin Kürtlere imkan tanımasından faydalanmak için kürt geçinmektedirler.Biz aslımızı inkar etmediğimiz için her şeyden mahrum tutulmaktayız.

KÖYLERİMİZİN HİZMET DURUMU

Karacadağ eteklerinde bulunan 58 Türken Türkmen köyümüzün hiçbirinin yolu asfalt değildir.Köylerimizin çoğunun kışın üç ay yoları çamurdan dolayı kapalıdır.Kış aylarında yolardan dolayı hastaneye ulaştıramadığımızdan hayatını kaybeden çok hastalarımız oluyor.Yazın kulandığımız yaylalarımızın hiç birinin yolu açılmamıştır.Deve yada eşeklerle ulaşımı sağlıyoruz.Oysa Karacadağ çok engebeli de değildir.Hemen bitişiğimizde Diyarbakır ve Mardine bağlı yaylaların yoları açılmış ve asfaltı bile yapılmıştır.Çevremizi çembere alan bütün köylerin yolarının asfaltı yapılmıştır bizim yolar hariç.Yılardır yaptığımız müracaatlar sonuçsuz kalmıştır.

Diyarbakır sınırındaki bir köyümüz hariç 5000 nöfuslu Gürakar beldemiz dahil hiçbir köyümüzde sağlık ocağı bulunmamaktadır.Yaklaşık 40 bin nüfuslu Türken Türkmen köylerinin hepsi bu sağlık ocağında hizmet görmektedir.Karacadağdaki köylerimizde yeterli aşı,sağlık taraması ve sağlık takibi yapılmamaktadır.Sağlık ocağı olmadığından dolayı ailelerimiz aile planlaması konusunda bilinçli değiler.Bu köylerde bulaşıcı hastalıklar da hadsafhadadır.Tifo – Brucella,Hepatit ve Sıtma hastalıkları çok yaygındır.

Köylerimizin yüzde sekzeninde su şebekesi yoktur.Hala yılar önce kendi imkanlarımızla yaptığımız köyün ortak çeşmesinden su taşımaktayız.Karacadağın kışıda çetin olduğundan kış aylarında insanımız ve hayvanlarımız cidi su sıkıntısı yaşamaktadır.

Eğitim konusunda cidi sıkıntılarımız mevcuttur.Hala okulsuz köylerimiz var.Bazı köylerimizdede birleştirilmiş tek sınıflı okularımız ve bir öğretmen yüzlerce öğrenciye eğitim vermeye çalışmaktadır.Taşımalı okularımızda da öğretmen yetersizliği ve yoların bozuk oluşundan servisler ulaşımda cidi sıkıntılar yaşamaktadır.Bu şartlarda kaliteli eğitim göremeyen çocuklarımız SBS sınavında başarısız olup ilköğterimden sonra eğitime devam etme şansı bulamamaktadır.Siverek ilçesinde kız öğrenci yurdu olmadığından dolayı barınacak yer sorunundan dolayı kız çocuklarımız eğitimini devam edememektedir.

Köylerimizin hiçbirinde Kuran kursu yoktur.Aile bireylerimiz ancak ane ve babalarının anlatabildiği kadarıyla dinden ve imandan haberdar olmaktadır.Köylerimizde diyanetin kuracağı Kuran kurslarına ihtiyaç vardır.Bazı köylerimizde ancak kendi imkanlarıyla cami yapmışlar.O camilerinde çoğunun imam kadrosu yoktur.

Karacadağ geçmişte tamamen ormanlıktı .Şuandada tamamen çıplaktır.Köylülerinde faydalanabileceği gelir getirici ağaçlandırmaya cidi ihtiyaç vardır.Şimdiye kadar yaptığımız müracaatlardan sonuç almamışız.

Çoğu köylerimiz tek muhtarlıkta toplanmıştır.Bazı muhtarlıklarımız (Söylemez muhtarlığı gibi 1650 seçmeni mevcut ) dokuz on köyden oluşmaktadır.Muhtarlıklarımızın ayrılması için yaptığımız müracaatlar il encümen meclisinden rededilmiştir.Temel sebebı ise Türkmen köy muhtar sayısı çok olduğunda köye hizmet gütürme birliğinde etkinliğimiz olacak.Bunuda istemiyen bölgenin siyasetçileri engel olmaktadır.

AK Parti kurulduğundan beri Karacadağda Türkmen seçmeninin % 80 nin oyu nu almasına rağmen ve tek başınada iki dönemdir iktidardadır ama köylerimizde hiçbir hizmet yapılmamıştır.Kaymakamlığın ve valiliğin yapmayı düşündüğü hizmetleride üç dönemdir ilçede etkin olan milletvekili ve kardeşleri tarafından engelenmektedir.

Bütün bu sıkıntılara rağmen biz Türkmenler olarak vatanımıza bayrağımıza asla ve asla ihanet etmemişiz ve etmiyeceğizde.Gencimizle ,yaşlımızla vatana ve bayrağa saygımızı korumaktayız.Ama özülerek söylüyorumki Güneydoğuda pkk yı besleyen köylere bizden daha fazla hizmet götürülmektedir.Ve yapılan hizmetleride dağdaki eşkiyanın emeğinin sonucu olarak bilinmektedir.Buda bizi çok özmektedir.Bu vatan ve bu bayrak bizim.Ecdadımızın bu emanetine ve soyumuza layık olup ihanet etmedik ve etmiyeceğiz.

Kaynak
KARACADAĞ TÜRKMEN DERNEĞİ BAŞKANI

Nusret KAYA


Adres: Balıklıgöl cad. Birlik Ap. No:1 ŞANLIURFA
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tata Tunga
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 810Site
« Yanıtla #1 : 27 Mayıs 2012, 21:09:58 »

Şanlıurfa'daki Türkler Türk kanı taşıdığı için ihanet etmez, kürtlei ise ne kadar da iyi beslesen gözünü oyar, çünkü onlar kendilerini Türklerden farklı sayar, kopmak için de her bir haltı yer, ihanet de eder.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Bütün TÜRKLER bütün engellere rağmen bir gün mutlaka birleşecektir. Bunu başarmak için milli çıkarları şahsi çıkarlarlarımızdan, zevklerimizden üstün tutmalıyız. Ancak bunu yapabilen milliyetçidir.
Önemli Olan Türk Kanı Taşımak.

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Tanrı Dağları Bozkurdu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 585


Savaşçı Bozkurt


« Yanıtla #2 : 27 Mayıs 2012, 21:16:52 »

Bu iş Partiyle filan olmaz. Partilerin ne halt yedikleri malum zaten.  Türkçü kandaşlarımız özellikle Güneydoğu'daki Türkmen köylerimiz için daha fazla çalışmalar yapmaktadır. Her ne kadar bazı aşağlık mahluklar Şanlıurfa kürt şehri (!)  dese de ; sonuçta gökten kemik yağmadı. Şanlıurfa adından da anlaşılacağı gibi işgalcilere direniş gösteren Türkmen şehridir. kürtlere yedirilmeyecektir. Biz umutsuzluk gösterirsek kürtleri sevindiririz. Umutsuz ifadelerden kaçınalım kandaşlar . Çünkü biz Türküz. Türk'e umutsuzluk yoktur.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'ün Yüceliği, Tanrı Dağlarını aşmıştır Gökleri delmiştir.
Türkçü Komando
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 179


Güneydoğulu! Bozkurtlar!


« Yanıtla #3 : 27 Mayıs 2012, 21:51:26 »

Fars çingeneleri Şanlıurfayı Türk'den soyutlayıp 2 etnik guruba haslediyorlar Bugün hepimizin bildiği gibi bölgede özellikle bazı şehirlerde yanlız bırakılan Türk soylular ya göç etmiş ya asimile olmuştur kalanlarda direnmektedir bu sorunlar yüzyılların birikimidir Şanlıurfa Türkmeni dirençli ve kahramandır.

Bölge ile özel olarak ilgilenmek lazım acilen ama hükümet kırdoların zırtını zıvazlıyor

ŞANLIURFALI KAHRAMAN TÜRKMEN BAYAN

http://www.youtube.com/watch?v=vKK5Uj8xPas
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tanrı Dağları Bozkurdu
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 585


Savaşçı Bozkurt


« Yanıtla #4 : 27 Mayıs 2012, 22:55:43 »

Dinini kitabını s.ktiğimin sürüsü... Zerdüşt soysuzlar. O doldurduğunuz Camiler bir depremle başınıza yıkılsın Enkazdan BDP kurtarsın sizi... 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türk'ün Yüceliği, Tanrı Dağlarını aşmıştır Gökleri delmiştir.
Türk Çerisi
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 795


« Yanıtla #5 : 27 Mayıs 2012, 23:40:23 »

Kimlere küfrettiğini anlamadım ama Urfa Türkmenleri konusuna lütfen hassasiyetle yaklaşın. Çünkü Urfa Türkleri Osmanlı zamanından beri sahipsiz bırakılmıştır. Devletimizin Urfadaki Türkmenlere yönelik en ufak bir milli politikası olmamıştır. Göz göre kürtçülük politikasının kucağına atılmıştır. Sahipsiz kalmışlardır, Türkmen oldukları için Türk devletinden yüz bulmamışlardır.

Ozan Budalanın şu şiirini herkes okusun. Bu şiir Urfanın Türklüğü açısından ucundan bucağından bilgi vermektedir.


Seksen bin haneyle isyan edince

Anadolu benim dedi Beğdili

Kadoğluyla Yusuf  Paşa gelince

Paylı Mamalı'yı vurdu Beğdili.

 
Kara bayrak salak kanlı salaca

Aşiretin ucu vardı Maraş'a

Yetişti imdada beğ Kurd Karaca

Zor ile yollara durdu Beğdili.


Davullar döğündü çekildi sancak

Koç yiğit atına bağlandı ponçak

Deveci Ali öldü kırıldı kolcak

Eylenip Colap'ta kaldı Beğdili.

 
Ali Beğim on batman gürz atardı

Kurd Karaca bir orduya yeterdi

Cerid Bekir al kanlara katardı

Nice alayları yardı Beğdili.

 
Suluca Karahöyük belli yurtlan

Aldı beni Beğdili'nin dertleri

Çöle düştü Beğdili'nin kurtları

Rakka çölünün kurdu Beğdili.

 
Taylı uğrun uğrun çaldı kalemi

Urbanoglu Yusuf Paşa gulamı

Beğdili'nin name tuttu alemi

Zorunan Rakka'ya vardi Beğdili.

 
Budala'm der ne olacak hâlimiz

Ara yerde telef oldu elimiz

Bundan sonra Rakka'dır yolumuz

Rakka'ya sürgün oldu Beğdili.Daha bunlar gibi birçok şiir vardır. Şiirde adı geçen Colap bölgesinin bir kısmı Urfa, bir kısmı ise suriye topraklarında kalmaktadır. Dolayısıyla suriyenin çöllerinde kaçan Türkmenlerin öenmli bir kısmı Urfa'ya yerleşmiştir.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Çalış didin ve çalış yıldızlar kapacaksın,
Bir Tanrıya bir de Türklüğe tapacaksın!
Türkçü Komando
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 179


Güneydoğulu! Bozkurtlar!


« Yanıtla #6 : 28 Mayıs 2012, 00:05:27 »

Geri zekalının evlatları madem o kadar şikayet ediyorsunuz, bir de ilk çıktığı günden beri a.q.p. sine yüzde 80 oranında oy çıkarıyoruz diyorsunuz. Ağzımı bozmayayım diyorum ama sinirleniyorum. Size müstehak ümmetçi ipneler. kekolar pkk sına üst düzey sahip çıkarken siz neden Türkçülüğe sahip çıkmıyorsunuz!!!! Bir de rekor oy çıkarttığınız tayyipten hizmet bekliyorsunuz.

Tunçyürekli soydaş Dernek başkanı şahıs akp ye oy verdiğini söylemiyor büyük bir oranda Türkmen oyu almalarına rağmen akp nin ikiyüzlülük hizmet götürmediğini hatta teröristlere destek veren köylere hizmet götürerek mukafatlandırdığını söylüyor.

Önceki dönemlerde Şanlıurfadan Milliyetçi vekil çıkardılar Türkçü vekil vardıda oy vermedilerse o zaman kızmakda haklısınız.

Çeri soydaşımızın tesbitleri yerinde bugün bile gidin görün urfada Türkler direniyor büyük baskılara rağmen göğüs geriyorlar.
İnternetten urfa haber sitesi bile farklı Türk izleri belli oluyor açıkca pkk başı ite küfür yorumlarını gördüm hemde yorum  yüzlerce beğeni almıştı.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Türkçü Komando
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 179


Güneydoğulu! Bozkurtlar!


« Yanıtla #7 : 28 Mayıs 2012, 00:33:05 »

Türk Çerisi soydaşım sanırım videodaki bdp li çakallara atıfda bulunuyor, 1927 yılındaki sayımda urfada 82.000 Türk tesbit edilmiş bu rakam korunsaydı şimdi 600.000 civarında olacaktı yani her iki kişiden biri demektir böyle bir nufus malesef yok şu anda.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tunçyürekli
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 1.156« Yanıtla #8 : 28 Mayıs 2012, 01:45:50 »

 Dediğim gibi bir an sinirle yazdığım iletimi sildim. Çünkü güneydoğu bölgesinde hiç bir Türk'ü gücendirmemek gerekir. Ama adamlar hala marifetmiş gibi bir de a.q.p.ye yüksek oranda oy çıkardıklarını söylüyorlar. Şanlıurfa, a.q.p. ye en yüksek oranda oy veren illerden biridir. Bölgede Türk nüfus olduğunu göstermesi açısından en azından Türkçü olmasa da mhp gibi partilere bölüştürebilirdi oylarını ve hükümetin k.rtçü politikalarını cezalandırabilmesi açısından iyi mesaj olurdu bu. k.rdün olduğu her ilde pkk ya dişe dokunur oranda oy çıkması gibi...
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

DEME BANA KAYI, OĞUZ, OSMANLI/TÜRK'ÜM BU AD HER ÜNVANDAN ÜSTÜNDÜR/YOKTUR ÖZBEK,AZER,KIRGIZ,KAZANLI/TÜRK MİLLETİ BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR!
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.081 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.017s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.