Karabekir: Irk Meselesini Fevkalade Mühim Görüyorum
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 11 Ağustos 2020, 21:53:23


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Karabekir: Irk Meselesini Fevkalade Mühim Görüyorum  (Okunma Sayısı 2482 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« : 04 Ağustos 2012, 21:52:13 »KARABEKİR: IRK MESELESİNİ FEVKALADE MÜHİM GÖRÜYORUM

Karabekir tüccarlarının, Atatürk muhalifliğine kılıf bulmak için ortaya koydukları seçme sözlere, Karabekir’in kaleminden cevap vermeye devam ediyoruz.

Kâzım Karabekir, askeri hayatında II. Abdülhamid’e muhalif olan kesimin yanında da olmuştur. Daha sonra İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin de Karabekir’in beklentilerini karşılamadığı bilinmektedir. Cumhuriyet yönetimine muhalif olmamasına karşın, Atatürk ile aralarında çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle bir süre siyasi yaşamdan uzak kalmış ve 1939’dan ölümüne değin CHP Milletvekili ve daha sonra TBMM Başkanı olarak yeniden siyasi yaşama dönmüştür. Bu konuya ve Kâzım Karabekir’in Dersim ile ilgili görüşlerine daha evvel değinmiştik.

Bu makalede Kâzım Karabekir’in, tüccarları tarafından “nedense” göz ardı edilmiş bir başka yönünü göreceğiz. Kâzım Karabekir Erzurum’dayken Harbiye Nezareti’ne gönderdiği  bir lâyihada Türklük ve diğer milletler hakkındaki görüşlerini ve orduda görev alacak subaylarda hangi özelliklerin aranması gerektiğini şu sözler ile açıklıyor:

“Bendeniz ırk meselesini fevkalade mühim görüyorum. Bugün bir Suriyeli asker veya mülkiye memuru, namuskârane, Türk milletiyle beraber çalışabilir, fakat bilakis düşmanlarımız hesabına da çalışması da mümkündür. Bu imkân daima göz önünde bulundurularak bu zevatı her yeri Türklerle meskûn yerlerde kullanmak pek basiretkârane olur. Dünyada yalnız Türk’e has olan safiyetten hâlâ vazgeçilmezse daha şahidi olacağımız feci mukadderatımızı zavallı Türk tarihine kaydedeceğiz demektir.Dersim’in Erzincan’a en yakın aşâirinde bile Kürtlük cereyanı yapılırken ve o biçare halk Araplarla ve Ermenilerle ittifak ederek büyük bir devlet olacaklarına dair tahrik ve iğva olunurken Erzincan hükümeti uyuyor, belki de malumatı var da igmaz veya teşvik ediyor. Bugün bir Kürt – Arap birliği diye çalışılırken velev iffet ve sadakatle binlerce şahidi dahi olsun hassas noktalarda bir Arap mutasarrıfı veya bir Kürt kaymakamı bulundurulması kendi elimizle korkulan felaketleri ihzar demektir. Mesela bugün Bayburt vakası hiç yoktan hükümet-i mahalliye ve daha ziyade mevki kumandanının idraksizliğinden çıkmıştır. Mevki kumandanı ise ahz-ı asker kalem reisi Şamlı Miralay Hasan Lütfü Bey’dir. Bu gibi zevatın pek namuslu olması ve Türk’ten iftirak eden ve memleketlerinden Türk’ü kovan vatandaşlarından ve ırktaşlarından bile teneffür etmesi, variddir. Fakat en ehven olarak bunların kendi memleketlerinde vaziyetlerini tespite kadar vakit geçirmek politikası gözetecekleri de nazar-ı teemmüle alınmalıdır. Binaenaleyh, bir Türk gibi, kalbi hiçbir zaman çarpmayacaktır. Mahzurlu olmakla beraber ufak rütbeden olanlar pek o kadar haiz-i ehemmiyet olmayabilir. Fakat kaymakam, mutasarrıf veyahut erkan-ı harp ve kumandanlar hakkında nasp ve tayinlerde her Nezaretçe esaslı düşünmek pek lazımdır.”

Irk meselesinin önemine vurgu yapan, Suriyeli bir Arap’ın Anadolu’da görev almasından doğabilecek sıkıntılara vurgu yapan, bunun riskine dikkat çeken bir Karabekir… Tüccarlarının işi neredeyse “Bugün yaşasaydı AKP’li olurdu” raddesine getirdiği düşünülürse, Karabekir’in gözden kaçan sözlerini okuyabilmek ve onu anlayabilmek için birilerinin seçtiklerine değil, biraz vakit ayırıp tüm yazdıklarına göz atmanın gerekliliği bu makale ile bir kez daha ortaya çıkıyor.

Anılarını kaleme almamış padişahların adına “hatıra defterleri” uydurulan bir ülkede yaşayınca, anılardan dilediğini kullanan dilediğini yok sayanların “tarihçilik suçu” gözümde nedense bir derece daha azalıyor.

KAĞAN BAHADIR
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sancaktar Turan
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 495


"Kutlu Turan sancağını, Türkeli'ne asacağız!"


« Yanıtla #1 : 04 Ağustos 2012, 21:58:53 »

Eline sağlık, Kağan Bahadır kandaşım.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

"Benim adım TÜRK, kanım TÜRK, ruhum TÜRK,vicdanım TÜRK!"

"Türklüğü yüceltmek için yaşa, Türk'e kılınç kaldıran eli kır!"

"Tanrı Türk'ü üstün yarattı!"
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.234 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.006s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.