İstiklal Savaşı gazisi Yakup Dede'den bir tarih
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 23 Ekim 2018, 18:23:39


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: İstiklal Savaşı gazisi Yakup Dede'den bir tarih  (Okunma Sayısı 3270 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« : 16 Temmuz 2009, 21:59:54 »

İstiklal Savaşı gazisi Yakup Dede'den bir tarihEskişehirli İstiklal Savaşı gazisi 112 yaşındaki Yakup Satar, kulakları ağır işittiği ve gözleri tam görmediği için ziyaretine gelenleri artık randevu ile kabul ediyor.

Satar ailesi, birkaç gün önceden randevu almayanları geçerli mazeretleri olmadıkça kabul etmiyor. Merkez Hayriye Mahallesi’ndeki evinde 74 yaşındaki kızı Zekiye Satar ile birlikte yaşayan asırlık gazi Yakup Satar,bugüne kadar, 6 çocuk, 36 torun ve torunlarının torununu görmeyi başarmış. Halen kulakları ağır işiten ve gözleri de tam görmeyen İstiklal Savaşı gazisi, rahatsızlığı sebebiyle yatağından pek çıkamıyor artık. Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda ülke savunmasına katılan fedakâr gazi, 5 yıl süreyle İngilizler’in elinde esir kalmış. İki ülke arasındaki esir mübadelesinde ülkesine gelen Yakup Satar’ın evi sürekli ziyaretçileri ile dolup taşıyor.

Sevenleri, özellikle dini ve milli bayramlarda Yakup Satar’ın elini öpmek ve ondan yaşadığı dönemlerle ilgili hatıralarını dinlemek istiyor. Yaşı gereği zor günler yaşayan Satar ise gösterilen bu ilgi ve alakadan biraz bunalmış durumda. Bu yüzden ziyaretine gelenleri artık randevu ile kabul ediyor. Yakup dedenin yanında kaldığı kızı Zekiye Satar, özellikle son yıllarda ziyarete gelenlerin yoğunlaştığına dikkat çekiyor. Babasının yaşlılık ve hastalığı sebebiyle artık gelen herkesle ilgilenemediğini dile getiren Zekiye Satar, “Babamın gözleri tam görmüyor ve kulakları ağır işitiyor. Yaşı sebebiyle bitkin düşüyor. Durum böyle olunca ziyarete gelecek vatandaşlara belirli bir gün ve saate randevu veriyoruz. Böylelikle ziyaretlerin belirli günlerde olmasını sağlıyoruz. Devlet erkânından gelen ziyaretçilere bile randevu ile kabul ediyoruz. Rastgele çıkıp gelen ziyaretçileri kabul etmiyoruz; çünkü babam artık ayakta duracak halde değil, günlerini yatarak geçiriyor. Zaman zaman rahatsızlığı da artıyor.” diyor.

“Babamızla gururlanıyoruz.” diyen Yakup dedenin kızları Zekiye Satar ve Meliha Işıkada, ‘Zaman zaman da duygulanıyoruz. Babamız 112 yaşında. Eskiden 30 Ağustos, 29 Ekim törenlerine ve dini bayramlardaki etkinliklere katılırdı. Şimdi sadece tuvalete gidip gelebiliyor, evin içinde dolaşıyor. Bize her zaman 30 Ağustos’u, 29 Ekim’i anlatırdı. Savaşı güç şartlar altında kazandıklarını, ayaklarında çarık olduğunu, bir yandan yoklukla diğer yandan da düşmanla savaştıklarını söylerdi. Şimdi fazla konuşamıyor.” diyorlar.

İstiklal Savaşı gazisi Yakup Satar, Kurban Bayramı ziyeretine gelenlere, vatanı çok güç şartlar altında kazandıklarını, bunun kıymetinin iyi bilinmesi gerektiğini işaret ediyor. Düşmanların dost gibi görünüp sürekli Türkiye’yi bölmeye çalıştığına dikkat çeken Yakup dede, “Bu vatanın kıymetini biliniz. Birbirinizden ayrılmayın birlik olun, birbirinizi kırmayın, birbirinizi mutlu tutun. Düşmanın oyununa gelip birbirimize düşmeyelim. Bizler gibi gençler de ülkeye dört elle sarılmalıdır. Bu vatan elden giderse bir daha geri getirilemez. Biz bu vatanı çok zor şartlarda kurtardık ve gençlere teslim ettik. Gençler bu vatanı sonuna kadar korumalıdır.’’ diye nasihatta bulunuyor.

Ermeni soykırımı iddialarına da dikkat çeken Yakup dede, ‘’Bu ülkede en rahat Ermeniler ve Rumlar yaşadı. Ticareti onlar yaptı, parayı onlar kazandı. Biz hep savaştık. Açlıktan ölmüş hayvanların etini yemek zorunda kaldığımız zamanlarda Ermeniler ayakkabılarını boyatmadan çarşıya ve pazara inmezdi. Şimdi ise Türkler Ermenileri katletti diye haykırıyorlar. Hayır böyle bir şey yok. Bunlar bilinçli yapılan oyunlardır. Bu dedikodulara kanmayalım.’’ diyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kaan Ulas
OTAĞ BEKÇİSİ
Türkçü BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.234


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #1 : 05 Ekim 2017, 07:04:22 »

İşte bizim Delerimiz Yakup Dede gibiydi. Şimdi ise savaşmayanların torunları bizleri yönetiyorlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
AttilaHunTürk
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.506


« Yanıtla #2 : 05 Ekim 2017, 07:17:27 »

İşte bizim Delerimiz Yakup Dede gibiydi. Şimdi ise savaşmayanların torunları bizleri yönetiyorlar.

Kandaşım acı ama gerçek bu. Vatanı deli gibi sevenler, cesurlar, yiğitler milli mücadelede şehit oldu, savaştan kaçan korkaklar, mandacı köpekler ve etnikler ise bu boşluktan istifade edip topraklarımıza, haklarımıza çöreklenmeye kalktı. İşte savaştan kaçanların torunları yüzünden ülke bu halde . Vatanseverler vatan için can verdi, kalanlar kaçanların torunları.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Kaan Ulas
OTAĞ BEKÇİSİ
Türkçü BOZKURT

Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 4.234


Madem ki Türküz; o halde Türk gibi yazarız.


« Yanıtla #3 : 08 Ekim 2017, 09:29:01 »

“Askerin üstünü başını görseniz ağlardınız. Ağustos ayı. Hava kavurucu sıcak. Otlar iyice kavrulmuş, cayır cayır yanıyor. Ayağımız çıplak. Yanan otları ayağımızla söndürüyor, oraya çöküp düşmana ateş ediyoruz. Sivrihisar’a yakın bir yerde mola verdik. Gece gizlice kasabaya gittim, zifiri karanlık. Bir evi fener ışığı aydınlatıyor. Evin kapısını çaldım. Kapıyı açıp açmamakta tereddüt etti. ‘Korkma, ben Mustafa Kemal’in askeriyim. Ayağımda ayakkabı yok. Parasını vereyim, ayağıma giyecek bir şeyler ver’ dedim. Tesadüf, orası yemenici dükkânıymış. Bana bir çift yemeni verdi. Sökülünce dikmem için de balmumu iple iğne de verdi. Hemen yemeniyi ayağıma sardım. O kadar rahat etti ki ayağım. Bana artık karada ölüm yok. Birliğime adeta uçarak gittim."
"Memleketin kıymetini bilin"
“Biz bu vatanı çok zor şartlarda kurtarıp size teslim ettik, kıymetini bilin...”
Yakup Dede
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

ATSIZCA, ATSIZCILIK
Göktürk Tuğra
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 179« Yanıtla #4 : 20 Temmuz 2018, 14:00:11 »Mekanı cennet olsun dedem
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Gökte Kartal, yerde Bozkurt
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.057 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.016s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.