Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini

TÜRK TARİHİ ve EDEBİYATI => Türkiye Tarihi => Konuyu başlatan: ayh4n üzerinde 05 Ocak 2015, 02:59:16Konu Başlığı: İki Devlet, Bir Millet!
Gönderen: ayh4n üzerinde 05 Ocak 2015, 02:59:16
27 Nisan 1920 (Hüseyin Nihâl ATSIZ)


Birinci Cihan Savaşı sonlarında Moskof Çarlığı”nın yıkılmasıyla kurulan Azerbaycan Türk Devleti, 27 Nisan 1920”de komünist Ruslar tarafından istilâ olunarak ortadan kaldırılmış, bu sırada Moskoflar”ın her girdiği yerde âdetleri olan kırgınlar, yağmalar ve vahşetler bol bol yapılmıştı.
Azerbaycan, Türkiye”yi kuran Türkler”in ilk yığınak bölgesiydi. Anadolu, Irak ve Suriye buradan ilerlemek suretiyle ele geçirilmişti.
On Üçüncü Yüzyılda Horasan”dan Akdeniz”e kadar uzanmış Büyük Türkiye”yi idare eden İlhanlılar”ın merkezî bölgesi Azerbaycan”dı. Yani bir bakıma Türkiye bugün eski başkentini kaybetmiş bir devlet gibidir.
Kuzeyi Rus, güneyi Acem elinde kalmış olan Azerbaycan bugün de Türk”tür. Batı Türkleri”nin bir bölümüdür. Kırgınla, kültürle ve hileyle yok edilmek istenmesine rağmen büyük bir dirilikle direnmekte ve güçlenmektedir.
Kıbrıs, Adalar, Batı Trakya ve Kerkük neyse Azerbaycan da odur. Büyük geçmişi ve kültürü olan büyük milletler nasıl olsa zincirlerini kırarlar. O gün, umulmadık derecede yakın da olabilir. İstek ve inanç her güçlüğü devirir. İnanalım ve bekleyelim.

Hüseyin Nihâl ATSIZ, Ötüken, 16 Nisan 1975, Sayı: 4


Konu Başlığı: Ynt: İki Devlet, Bir Millet!
Gönderen: Onbaşı üzerinde 05 Ocak 2015, 13:43:52
Bir yürekte iki can, Türkiye-Azerbaycan!


Konu Başlığı: Ynt: İki Devlet, Bir Millet!
Gönderen: Onbaşı üzerinde 05 Ocak 2015, 13:53:06
Ebulfez Elçibey: Türkiye ile birleşmeliyiz
Son röportajını ZAMAN'a veren Ebulfez Elçibey, yine dobra dobra konuştu. Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı ve Azerbaycan Halk Cephesi Partisi (AHCP) Genel Başkanı Ebulfez Elçibey Zaman'a verdiği son röportajında, ülkesindeki ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi. 'Bunları birinin açıkça söylemesi gerek.' diyerek, her zamanki açık üslubunu sürdüren Elçibey, Türkiye ve Azerbaycan'ın sınırları kaldırarak konfederasyona gitmeleri gerektiğini söyledi.
/BASINDAN


Konu Başlığı: Ynt: İki Devlet, Bir Millet!
Gönderen: Börü:Tegin üzerinde 05 Ocak 2015, 21:53:01
 "İki devlet bir millet" söylemini hiç sevmem. Orta Asya Türklerini yok saymak gibi, o ne öyle.


Konu Başlığı: Ynt: İki Devlet, Bir Millet!
Gönderen: ayh4n üzerinde 05 Ocak 2015, 22:35:27
"İki devlet bir millet" söylemini hiç sevmem. Orta Asya Türklerini yok saymak gibi, o ne öyle.

Dediğinizi anladım fakat aslında o anlamda kullanılmıyor.
Konu Azerbaycan ve Türkiye iken söylenen bir söz. Orta Asya Türkleri konuşmanın dahilinde değil. Yoksa onlar da aynı millet tabiki.