Hilafetin (Halifeliğin) Kaldırılması.
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 06 Haziran 2020, 14:52:32


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Hilafetin (Halifeliğin) Kaldırılması.  (Okunma Sayısı 6009 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« : 04 Aralık 2009, 11:20:38 »

 1 Kasım 1922'de saltanatın kaldırılması ile, Sultan-Halife gibi, çifte görevi olan Osmanlı hükümdarının elinden egemenlik hakları, devlet yetkileri alınmıştı. Eski Osmanlı hükümdarına sadece, dini başkanlık yetkiler tanınmıştı. Hükümet, TBMM'nin seçtiği Halife Abdülmecid Efendi'den, sadece Müslümanların Halifesi ünvanını kullanmasını, gösterişli hareketlerde bulunmamasını istemişti. Abdülmecid, halife seçildikten sonra kendisine verilen talimata aykırı olarak, "Halife-i Müslimin" ünvanından başka sıfat ve ünvanlar taşıyarak, Cumhuriyet hükümetinin talimatı dışına çıkmıştır.
Bazı politikacılar ise; "Hilafet aynı hükümettir, hilafetin hukuk ve görevini iptal etmek hiç kimsenin hiç bir meclisin elinde değildir" diyerek, Halife'yi, Padişah gibi yaşatmak istiyorlardı. Bu durum halifelik kurumu hakkında bir an önce önlem alınmasını gerektiriyordu. Fakat Gazi Mustafa Kemal Paşayı halifeliğin kaldırılması için zorlayan önemli sebep, Halife mevcut oldukça Türkiye'de yapılması zorunlu olan sosyal ve laik karakterdeki devrimlerin yapılamayacağı idi.

3 Mart 1924 tarihli, "Hilafetin ilgasına ve Hanedan-ı Osmaniye'nin Türkiye Cumhuriyeti memalik-i hariciyesine çıkarılmasına dair kanun"la hilafet kaldırılmıştır. Böylece, yeni Türkiye önemli bir adım daha atmıştır. Hilafetin kaldırılmasının Türkiye'de ve dünyada geniş yankıları olmuştur. Hilafetin kaldırıldığı 3 Mart 1924 günü, bir diğer kanunla da Şer'iye ve Evkaf Vekaleti (Bakanlığı) kaldırılmıştır. Şer'iye ve Evkaf Vekaleti'nin kaldırılması sonucu, bu vekalet tarafından yönetilen okullar ve medreseler de kaldırılmıştır. Ayrıca aynı gün, Erkan-ı Harbiye-i Umumiye vekaleti de kaldırıldı. Böylece ordu siyaset çatışmasının da önüne geçilmiş oldu. Tevhid-i Tedrisat kanunu da o gün kabul edilmişti.
  
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
turatbek_aytmatov
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 703


KIRGIZ TÜRK


« Yanıtla #1 : 23 Eylül 2010, 09:25:42 »

İnançlı bir Müslüman olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün bu ülkeye yaptığı en büyük hizmetlerinden biri nedir diye sorsanız, Tekke ve Zaviyeleri kaldırmasıdır derim!Siyasal İslamcıların hücum edeceği bu hükmümün gerekçesi, Atatürk eğer o Tekke ve Zaviyeleri kaldırmamış olsaydı, bugün Türkiye’de bırakın her şehir ya da semtte, her mahallede adına İslam denen farklı farklı dinlerin mevcut olacağıydı!19. yüzyıldaki Tekke ve Zaviyeler hem emperyalizmin hem de din bezirganlarının kontrolüne geçmişti..
 
Mehdi Aleyhisselam
 
 
Buradan hareketle de bendeniz Diyanet İşleri Başkanlığı’nın İslâm’ın temiz olarak yani bozulmadan muhafaza edilmesi bağlamında çok önemli bir işlev gördüğü kanaatindeyim.Tekke ve Zaviyelerin kaldırılıp yasaklanmasına ve Diyanet’in yol göstericiliğine rağmen maalesef yine de pek çok tarikat ve cemaat zuhur etmiştir ki bunlar yakından incelendiğinde görülüceği gibi tamamına yakını sadece amel konularında değil, iman konularında bile birbiriyle taban tabanazıttırlar.
 
 
İslâmi cemaatler ve tarikatlar olgusunu incelemiş ve bazılarını çok yakından gözlemlemiş biri olarak bunlarla ilgili tespitlerim şunlardır:
 
1) Bütün cemaatler kendi şeyhlerini (önderlerini) Peygamberimizin günümüzdeki vekili gibi görür. Bazılarının da Mehdi Aleyhisseam olduğuna inanılır.
 
2) Cemaatlerin hiç birinde bireyselirade ya da sorgulama yoktur. Şeyh ya da önderin sözü Allah kelamı hükmündedir ve önderin emrini tartışan küfre giripdinden çıkar.
 
3) Cemaatlerin hiç biri birbirini sevmez ama açıktan birbirlerine düşmanlık yapmazlar..Pek çok cemaat kendi dışındaki cemaatlerin şirkte (küfürde) olduğuna inanır.Gettolar ve holdingleşme
 
4) Cemaatlerin bazıları dış dinamiklerle yani yabancı istihbarat örgütleri ile irtibatlıdır.
 
5) Cemaatlerin geneli iktidar olanı destekler yani bunlar durakta beklemeyi sevmezler, gelen her otobüse binerler.
 
6) Her cemaatin kendi gettosu vardır, aralarında kız alıp verirler, alışverişleri ve arkadaşlıkları beraberdir. Buradan hareketle de bunların birbirinden kopması kolay değildir.
 
7) Pek çok cemaat son dönemde holdingleşmiştir.. Müritlerin yaptığı ticaret, topladığı kurban derisi ve zekatlar bu holdinglerin ana sermayesidir. Hodingin mutlak hakimi de cemaat önderleridir. Şeyh ya da önder, parayı elinde tutanın gücü elinde tuttuğunu bilir ve yönetimi çocukları dışında hiç kimse ile paylaşmaz.
 
 
Cemaatlerin hedef kitlesi daha ziyade 16-30 yaş arası olanlardır.. Bunlarla önce arkadaşlık edilir, akabinde kendi sosyal çevrelerine sokularak ona kişilik verilir ve dini hassasiyetleri de kullanılarak saflara alınır. Yurtlar, dersaneler, okullar temel alanlarıdır.
 
 
9) Bütün cemaatlerde şeyh ya da önderin pek çok zaman akşam namazını Kabe’de yatsıyı da Mescid-i Aksa’da kıldığına inanılır. Şeyhlerinin evliyalıklarına imanları Allah’a imanları gibidir.10) İstisnasız bütün cemaatlerde şeyh ya da önder emreder, müritler zerre sorgulamaksızın emredilen yere eksiksiz oy verir.
 
Bürokrasideki müritler!
 
 
11) Bürokrasideki müridin şeyhe bilgi taşıması ve istediğini yapması Uhud Gazasında cenk yapması gibidir yani bilgi getiren ve icraat yapan peşin olarak şehit ilan edilir.
 
 
12) Cemaatlerin tamamına yakınında müritler yani mensuplar cennete ancak şeyhleri ya da önderlerinin himmetiyle girebileceklerine inanırlar. Önderlerini ahiretlerinin sigortası olarak görürler. MATERYALİZMden farkı yok !!!!!
 
 
13) Pek çok cemaatin kendine göre İslâm’a hizmet şekli vardır. Kimi Kur’an öğretmenin tek yol olduğuna inanır, kimi dış dünyaya İslâm’ı anlatan kitap gönderir, kimi tebliğ yapar, kimi bürokrasiye girer, kimi okul ya da dersane açar, kimi siyaseti etkilemeyi olmazsa olmaz görür.
 
 
14) AKP öncesine kadar cemaatlerin yüzde 70’i İslâmcı partilere oy vermezdi. Bugün AKP’ye militanlık yapan pek çok cemaat ve İslâmcı gurup 90’lı yıllarda Tayyip Erdoğan’ın küfürde olduğuna inanır ve bunu kendi müritlerine açıktan söylerlerdi. Bugün ise bu cemaat ve tarikatların yüzde 90’ı Erdoğan’ın militanı konumundadır.
 
Sayıları ne kadar?15) Bazı cemaat mensuplarının yurt dışındaki bankalarda büyük paraları ve muhtelif ülkelerde gayrı menkulleri vardır.
 
 
16) Cemaat ve tarikat guruplarına mensup olanların sayıları ise çok çok abartılmaktadır. Bütün bu cemaatlere mensup olanlar kesinlikle 1 milyonun üstünde değildir ancak etkileri vakıadır.
 
 
17) Tamamı değil ama bu cemaatlerin bazılarına göre Türkiye bugün Dar-ül Harp yanı kafir devleti konumundadır ve bu düzende devletten çalmak ve onunla mücadele etmek ibadettir.
 
 
18) Bir kaçı hariç cemaatlerin siyasi bir projesi yani Devleti ele geçirmek gibi bir gayesi yoktur.
 
 
19) Cemaatler konusunda zannedilenin aksine TSK’dan ziyade MİT daha çok bilgi sahibidir ve pek çok mensubu bu cemaatlerin içindedir.
 
 
20) Hepsi değil ama pek çok cemaatin bilinçaltında askere ve Atatürk’e karşı büyük bir kin ve öfke vardır.
 
BellibaşlılarıGelelim Türkiye’deki tarikat ve cemaat guruplarının belli başlılarına:
 
 
1) İsmail Ağa Cemaati (Önderi Mahmut Ustaosmanoğlu)
 
2) Fetullah Gülen Gurubu
 
3) İskender Paşa Cemaati. (Zahit Koktu, Esat Coşan ve şimdi oğlu Nurettin Coşan)
 
4) Erenköy Cemaati (Muradiye Vakfı) Önderleri: Tahir Büyükkörükçü-(Gazeteci) Ahmet Taşgetiren ve Topbaşlar
 
5) Süleymancılar. Önderleri: Kemal Kaçar’ın torunları Denizongun kardeşler.
 
6) İhlascılar (Enver Ören)
 
7) Kırkıncı Hoca ve Yazıcılar gibi diğer Nurcu guruplar
 
Nakşibendi Yahyalı Cemaatı.... Önderi Ramazan Dinç.
 
9) Melamiler. Önderi: Ahmet Arslan.
 
10) Hakikatçiler: Önderi: Ömer Öngüt.
 
11) Hazneviler: Önderi:Muhammet Muta Haznevi
 
12) Menzilciler: Önderi: Abdulbaki Erol.
 
13) İcmalciler. Önderi: Prof. Haydar Baş.
 
14) Uşşakiler. Önderi: Fatih Nurullah.
 
15) Cerrahiler Önderi: Ahmet Misbah Ermenkul.
 
16) Kadiri Muhammediye: Önderi Muhammet Ustaoğlu.
 
17) Hizbül Tahrir.
 
18) Tillocular
 
19) Galibiler. Önderleri Hacı Galip Hasan Kuşçuoğlu
 
20) Halveti Tarikatının Şabaniye kolu
 
Samimi olanlar!Bu cemaat ve tarikat guruplarının dışında Adnan Oktar’dan Mustafa İslamoğlu’nun sevenlerine kadar son dönem öne çıkan bazı İslami çevrelerin varlığı da biliniyor ki bunların sayıları da hayli fazla.Kuşkusuz bütün bu gurupların tamamı için din tüccarı, güdümlü ya da küfürde demek asla mümkün değildir. Aralarında samimi yani idealist olanlar gerçekten vardır ve hakikaten İslâm’a hizmet ediyorlar ama dediğimiz gibi bazıları din ambalajı ile emperyalizme hizmet ediyorlar.
 
Sabahattin Önkibar
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

KIRGIZ TÜRK
KUDAY TÜRKÜ KORGOSUN!!!
LAİKLİK TÜRKÇÜLÜĞÜN DİREĞİDİR!!!
karaton
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 19« Yanıtla #2 : 23 Eylül 2010, 10:49:17 »

Kandaşlarım bir ara bende aralarında bulundum, cemaat diyemiyorum onlar kendilerince tarikat diyorlar._Kandaşımın tesbitleri çok doğru,_orada herkes kardeş ve bu sorun benim kafamı bulandırdı._Kürk birisi çıkıyor yarı Türkçe ile bir şeyler anlatmaya çalışıyor._İçi dışı kürt olmuş bu türlü tarikat ve cemaatlerin._Eskiden tanıdığım ocaktan bir abimizi orada gördüm ve sordum: "Hayırdır, ne işin var abi burada?"_"Ben doğru yolu buldum" cevabını aldım._Lafın kısası bu_türlü yerler bizi tamamen milli kimliğimizden bir şeyler kopararak içine çekmeye çalışıyor.

Y.N.: Türkçemizi düzeltelim. Gümüş Kurt
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Yürekli-kam
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 23 Eylül 2010, 10:54:52 »

karaton, bir yol vardır, Bulvar her tarafı ağaçlandırılmış tertemiz, cadde güzergahı   senin hedefine gider. İşte bu bizim yolumuzdur yani normal Türklerin. Birde onun kenarından taliden giden kanalizasyonların içinden aktığı toprak yol, buda o Türk düşmanlarının kendi arzuları ile gittikleri yol.
Bırak isteyen istediği yere gitsin, bir gün bokun içerisinde boğulmak üzereyken ellerini uzattıklarında bizi kurtarın diye, işte o zaman bir tekmede sen vur serefsize.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Ülgen Han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 357


Tengrici Atsız Ata Çerisi


« Yanıtla #4 : 23 Eylül 2010, 12:15:46 »

İhlasçıların , Fetullahçılardan sonra öğrenciler için en tehlikelileri olduğunu düşünüyorum. Bu İhlasçılar kendilerini Türkçü gösterirler ama içleri ümmetçidir. Yurtlarında Kazak yada Selçuk Türkmeni öğrencilerde var.

Bu yurtlar nurcu yurtlarına göre biraz daha esnek görünsede , abi isimli belletmenler , Enver hoca ve İhlas yayınlarının kitaplarının propagandasını yapıyorlar. Sohbetlerine katıldıkları adamlar Vanlı , arap milliyetçisi , Atatürk ve Türkçülük düşmanıdır.

Üniversite yıllarımda bilmeden girdiğim ortamda  istemesemde bana musallat olmuştu İhlasçılar . Ben o nur , ilim , irfan ! yuvaları ve alık şakirt adayları için  albız gibi olduğumdan kaçtılar Peynir
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
turatbek_aytmatov
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 703


KIRGIZ TÜRK


« Yanıtla #5 : 23 Eylül 2010, 12:21:42 »

İhlasçılar ve Fetullahçıların özellikle öğrenciler için en tehlikelileri olduğunu düşünüyorum çünkü üniversite yıllarımda istemesemde bana musallat olmuştu. Ben o nur !yuvalarında albız gibi olduğumdan benden kaçtılar Peynir

FETULLAHÇILAR ATA YURDUM OLAN KIRGIZİSTAN'I DA KARIŞTIRIP ORADA ÖZBEK VE KIRGIZ TÜRKLERİNİN BİRBİRLERİNE DÜŞÜRDÜLER. BURADA MİLLETE TÜRK OKULU AÇIYORUZ TÜRKÇE ÖĞRETİYORUZ DİYE YALAN SÖYLÜYORLAR!!!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

KIRGIZ TÜRK
KUDAY TÜRKÜ KORGOSUN!!!
LAİKLİK TÜRKÇÜLÜĞÜN DİREĞİDİR!!!
Gümüş Kurt
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 23 Eylül 2010, 12:37:31 »

İhlasçılar ve Fetullahçıların özellikle öğrenciler için en tehlikelileri olduğunu düşünüyorum çünkü üniversite yıllarımda istemesemde bana musallat olmuştu. Ben o nur !yuvalarında albız gibi olduğumdan benden kaçtılar Peynir

FETULLAHÇILAR ATA YURDUM OLAN KIRGIZİSTAN'I DA KARIŞTIRIP ORADA ÖZBEK VE KIRGIZ TÜRKLERİNİN BİRBİRLERİNE DÜŞÜRDÜLER. BURADA MİLLETE TÜRK OKULU AÇIYORUZ TÜRKÇE ÖĞRETİYORUZ DİYE YALAN SÖYLÜYORLAR!!!

Adamlar çekirge sürüsü gibi her yeri istila ediyor kandaşım. Bunları acilen ilaç sıkmamız gerekli. Bazı iyi niyetli Türk kandaşlarımız, özellikle Türkiye dışındakiler Fetullah Gülen'in  Türk okullarını açmasından dolayı hayırsever biri olarak görüyor.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Ülgen Han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 357


Tengrici Atsız Ata Çerisi


« Yanıtla #7 : 23 Eylül 2010, 12:38:26 »

Turatbek abi varol. İyiki geldin , hoşgeldin. 1 gün önce bir iletimde  bu konudan bahsettim .Sen benden iyi bilirsin. Fettullahçılar Orta Asyada Türk okulu adı altında misyonerlik faaliyeti yapıyorlar. Onların amaçları Amerikaya uydu devlet ,dini imanı para olan , vatan satıcı işadamları eğitmek olur sadece. Kırgızlar ve Özbekler bu oyunun farkına varırsa , başlarına yıkarlar .
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
oguz sad
Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 23 Eylül 2010, 12:42:56 »

Turatbek abi varol. İyiki geldin , hoşgeldin. 1 gün önce bir iletimde  bu konudan bahsettim .Sen benden iyi bilirsin. Fettullahçılar Orta Asyada Türk okulu adı altında misyonerlik faaliyeti yapıyorlar. Onların amaçları Amerikaya uydu devlet ,dini imanı para olan , vatan satıcı işadamları eğitmek olur sadece. Kırgızlar ve Özbekler bu oyunun farkına varırsa , başlarına yıkarlar .

Fethullah'ın okullarında Türkçe eğitim verilmediğini sadece seçmeli Türkçe ders verildiğini, okullarında görevli olan eğitimci ve idareci sınıfına dahil kişilerin de bir çok ülkede ''Abd ajanı'' sebebi ile sınırdışı edildiğini topluma anlatabilirsek; önemli bir yol kat etmiş oluruz.

Keza, Fethullah'ın düzenlediği Türkçe olimpiyatlarında ''Üsküdara gider iken'' ezgisini söyleyen zenci çocuğunda onu, eline tutuşturulan metinden aylarca ezberleyerek, anlamını dahi bilmeden söylediğine dikkat çektiğimiz de kel düşer takke görünür.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Ülgen Han
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 357


Tengrici Atsız Ata Çerisi


« Yanıtla #9 : 23 Eylül 2010, 13:12:18 »

Oğuz Şad abi bu halk onların gazete ve dergi müsveddelerini almak sevapmış gibi onlara oluk oluk para akıtıyor. Afyon bağımlısını kurtarmak kadar zor olsa_da elimizden geleni yapmalıyız.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.064 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.01s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.