Halil İnalcık - Hellenizm Megali İdea ve Türkiye
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 15 Ağustos 2020, 11:10:38


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Halil İnalcık - Hellenizm Megali İdea ve Türkiye  (Okunma Sayısı 2564 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Kagan_Bahadir
Ziyaretçi
« : 22 Mart 2012, 16:31:01 »

HELLENİZM, MEGALİ İDEA VE TÜRKİYE

“Ege’de Yunan ihlalleri, ‘Lozan’dan sonra uluslararası gelişmelerin Yunanistan lehine işlemesinden kaynaklanmaktadır.’ Özellikle, ‘Yunanistan, AB’nin parçasıdır ve kendisiyle çarpışacak bir Türkiye’nin aynı zamanda AB’yle çatışacağının farkındadır’.

Türkiye’nin Batı’yla ilişkileri yoğun olduğu halde Yunanistan’ın Doğu’yla ilişkileri buna bakarak çok daha sınırlıdır. Bu yüzden, Ege Denizi’nde uluslararası sular, Türkiye’nin Akdeniz memleketleriyle ilişkileri için hayati önem taşır. Ege’de 1500 ada Yunanistan sınırları içindedir ve bunlardan, üstünde insan yaşayan adaların karasuyu hakkı vardır. Kardak bunalımında ortaya çıktığı gibi, Yunanistan, Türk kıyılarına yakın yerlerde egemenlik iddiasıyla Ege’de kontrol sahasını biteviye genişletme peşindedir. Son olarak nüfussuz adacıkları, Avrupalı yabancılar dahil, halkın gelip yerleşmesine açmıştır; bu önlem, kuşkusuz, karasularını genişletmek için başvurulmuş yeni bir önlemdir.

Karasuları, Lausanne’da 3 mil olarak kabul edildi. 1936’da Yunanistan tek taraflı olarak 6 mile çıkardı. ‘Dost’ Türkiye itiraz etmedi. Bu değişiklik sonucu, Yunanistan’ın Ege’de payı %35’e çıktı, 1947’de Oniki Ada’nın ilhakıyla bu ölçü %47’ye erişti. Ege’de Türk karasularıysa ancak 7.1’lik bir paya ulaştı. 1981’de Başbakan Andreas Papandreu, Yunan karasularının 12 mile çıkarılmasından söz etti. Türkiye, Ege’yi bir Yunan gölü haline getirecek bu iddia karşısında bunun bir ‘savaş nedeni’ olacağını ilan etti ve 1995’te TBMM hükümete askeri müdahale yetkisi veren bir kararı kabul etti. 12 mil kabul edilirse buna denk olarak kıta sahanlığı ve hava sahası da genişler. Bunun sonucu, Yunan karasuları yüzde 72.8’e çıkacak, Türkiye, Yunan karasularını kullanmadan açık denizlere çıkamaz duruma düşecektir.

Gerçek şudur: Yunanistan, AB üyesi olarak adeta dokunulmaz bir konumda, Türkiye’nin hayati menfaatlerine karşı pervasızca saldırgan önlemler almakta devam etmektedir. Türkiye’de hükümetler ve politikalar değişebilir, fakat uzun vadeli jeostratejik güvenlik gerekleri değişemez. AB ve NATO üyesi Yunanistan’ın aynı zamanda Moskova ile işbirliği içine girdiği (Andreas Papandreu’nın Rusya ziyaretleri), Rusya’nın gelişmiş silahlarını aldığı (Kıbrıs’a uzun menzilli füzeler gönderilmesi) gözden kaçmamaktadır. ‘Azami’ 12 mil karasuyu kuralı uluslararası hukukun tanıdığı bir esastır. Yunanistan, Türk gemilerinin ‘zararsız geçiş’ yapabileceğini ileri sürerek Ege’de bu hakkını kullanmak istiyor. 12 mil uygulanırsa, Türkiye’nin karasuları 16.3 oranından 9.27 oranına inecektir. Türkiye, 12 mil sözleşmesini imzalamamıştır. Ege denizi yarı-kapalı bir denizdir, bu sebeple Yunanistan’ın 12 mil uygulaması, Türkiye’nin açık denizlerle bağlantısını engelleyecektir. Türkiye, böyle bir tutumun açıkça saldırı anlamına geldiği kanısındadır. Düşmana karşı düşmanca davranılır. 12 mil uygulaması, ancak başka bir devletin itirazı olmadığı takdirde geçerli olur; benzeri durumlarda (1951 İngiltere-Norveç balıkçılık davası) Uluslararası Adalet Divanı bu görüşü benimsemiştir. Yunanistan ‘kıta sahanlığı’ konusunda da, mevcut karasuları çizgisini esas alma tezini ortaya atmakla, Türkiye’nin Ege’de petrol arama haklarını sınırlandırmak istemektedir. Yunan adalarının çizgisi, Türkiye’ye kıta sahanlığı bırakmamaktadır. Kıta ülkeleriyle adalar arasında eşitlik, uluslararası hukuk bakımından benimsenmemiştir, Türkiye’nin görüşü şudur:

Ege denizi ve adaların coğrafyası özel bir durumdadır; burada ancak ‘hakkaniyet’ prensibi uygulanabilir. Anadolu’nun Ege’de kıta sahanlığı gözardı edilemez. Sonunda, iki tarafın karasularında araştırma yapabileceği açıklanarak gerilim bir süre için ertelendi. Hava sahasına gelince, karasuları üzerindeki hava alanı, o devletin egemenliği altındadır. Yunanistan, 1931’de hava egemenlik alanını 10 mile çıkardı. Türkiye, bu tek yanlı tasarrufa 1974’te karşı çıkarak, Yunan hava sahasının karasularını, yani 6 mili aşamayacağı görüşünü öne sürdü. Yunanistan ise, 6 mil ötesinde 10 mile kadar sahanın kendi egemenlik sahası olduğunu ileri sürmektedir. Türk uçaklarının bu münazaalı 4 mil içinde uçmaları, Yunanistan tarafından Yunan hava sahasını ihlal biçiminde yorumlanmaktadır. İki devlet arasında defalarca bunalıma neden olan bu durum, 2003’te iki taraf arasında tekrar gündeme gelmiş, bir Türk uçağı düşürülmüş, Yunanistan şikayetini bu kez AB’ye götürerek Türkiye’yi ‘saldırgan’ durumda göstererek AB’yle karşı karşıya getirme taktiğini kullanmıştır. Son kez Kıbrıslı Rum lider, AB kalkanı arkasına sığınıp Türkiye’ye karşı kılıç sallamak cesaretini kendinde bulmaktadır.

Ege Denizi’ni kendi iç denizi haline getirerek Türkiye’yi kuşatmak ve Akdeniz’den ayıran bir duvar kurmak için Yunanistan’ın çeşitli zamanlarda tek taraflı aldığı bu önlemler, maalesef Türk hükümetlerinin, ‘dostluğa riayeten’ vaktinde protesto etmemesi sonucu, Türk Devleti’ni stratejik bakımdan ziyadesiyle zayıflatmıştır. Halen, Yunanistan hükümeti bu ‘haklarını’ savunmak için tüm AB’yi arkasına alma çabasındadır ve durum Türkiye için çok tehlikeli bir aşamaya erişmiştir. Türkiye’nin AB’ye katılma girişimi, saldırıyı nötralize etmek için tek yol gibi görünür; ama müzakere tarihi almak için yapılan görüşmelerde Avrupa, Osmanlı döneminde olduğundan da daha çok, Helen yandaşlarının davasını kendi davası gibi benimseyerek karşı çıkmaktadır.”

HALİL İNALCIK
(Not: Makalenin sadece bir bölümüdür)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.233 Saniyede 21 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.012s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.