Basit bir pil yapımı
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 25 Ekim 2020, 19:27:32


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Basit bir pil yapımı  (Okunma Sayısı 13899 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Uraltu
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 589« : 20 Mart 2010, 19:00:30 »

Bir cam kaba sulu asit çözeltisi konulup içine de çinko ve bakır çubuklar daldırılırsa, basit bir volta pili elde edilmiş olur. Hatta bu pille basit bir elektronik saat bile çalıştırılabilir. Bu düzeneğin benzerini ilk defa 18. yüzyılın başlarında İtalyan bilgin Alexandra Volta yaptığı için, bu pile Volta pili denir. Bu pilde çubuklar asit çözeltisine daldırılınca, çinko çubuk asit içinde çözünür ve üzerinde eksi (–) yükler birikir, bu esnada bakır çubuk üzerinde de artı (+) yükler birikir. Böylece bir tarafta (–) yük fazlası, diğer tarafta (+) yük fazlası oluşur. Bu iki çubuk bir telle birbirine bağlanırsa, (–) yükler telin içinden (+) kutba doğru akarak telde elektrik akımını oluşturur.
Çinko metali asit içinde tamamen çözünene kadar pil enerji verir. Ancak arada sırada bakır çubuk çıkarılıp kimyasal olaylar sonucunda üzerinde biriken hidrojen kabarcıkları silinmelidir.
Sulu çözeltiler kullanıldığı için, bu pile sulu pil adı da verilir. Elektrik ileten sıvılara elektrolit adı verilir. Asitli sular, tuzlu su elektriği iletir. Saf su, şekerli su elektriği iletmez. Volta pili yapmak için asit çözeltisi yerine limon, elma ve greyfurt gibi asitli yiyecekler de kullanılabilir. Ayrıca tuzlu su, bakır ve çinko çubuklarla da basit bir pil oluşturulabilir. Bu pilleri kullanarak, basit elektronik saat ve hesap makinesi çalıştırılabilir ve küçük led ampullerini yakabilirsiniz. Volta pili içindeki sıvı, pilin taşınmasını zorlaştırır aynı zamanda sıvı zamanla buharlaşır.
Yapılan çalışmalar sonucu Volta pili geliştirilmiş ve kuru pil üretilmiştir. Bu kuru pilin yapısında çinko kap, kömür tozuna emdirilmiş asitli madde ve en ortada da kömür çubuk bulunur. Çinko kap pilin (–) kutbunu, kömür çubuk ise (+) kutbunu oluşturur. Pilin en dış kısmı, başka yerlere değmemesi için plâstikle kaplanır. Pilin altındaki ve kömür çubuğun üzerindeki metal kapak açıkta bulunur. Küçük bir ampul, bir kuru pile iletken tellerle bağlanırsa, pilin kutupları arasında elektrik yüklerinin akacağı bir yol oluşur. Ampulün içinden geçen akım, ampulün çevreye ışık vermesini sağlar.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Uraltu
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 589« Yanıtla #1 : 04 Ağustos 2010, 19:46:48 »

kandaş bir de yen bir şey buldum rastlantı icabı başka şey yaparken buldum .
bir çaydanlığa aliminyum olacak ama su koyuyosun voltmetrenin kırmızı ucu suya sok diğerini çaydanlığa değdir 0.80 volta kadar akım aldım burda dönen mesele şu sanırım hidrojen ile iyonlar ve aliminyum arasında bir elektronalış verişi oluyor galiba param olsa ben buduna sınırsız enerji bulurum gök taşıtları bile yaparım ama yok o yüzden şansınıza küsün  Peynir
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Uraltu
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 589« Yanıtla #2 : 05 Ağustos 2010, 23:02:01 »

Peki Tengiz 'im bu metodu kullanarak bu akımı artırmanın bir yolu olamazmı ? Çok uğraştım denemediğim atıp tutmadığım kalmadı ama 0.60 lık akımı biraz tuz serperek 0.90 kadar çıkardım ama bu da geçici tabi .
Kandaşım ben küçükkende çok uğraşıyordum şimdi 35 yaşındayım ama hala bazen uğraşırım .Bir ara çok uğraştım .Pil yapma değildi tabi amacım .Akü ve bataryaları kapasitesinin olduğundan çok daha fazla uzun süre enerji verebilecek bir sistem kurdum. Fakat  maddi imkansızlıklardan ötürü küçük bir prototip olarak kaldı .Alternatif ve verimli enerjiler üzerine bir kaç projem oldu .Fakat başarılıda oldum ama olayı büyütmek gerekiyordu maddi imkan yüzünden bunu yapamadım .
1-Elektirikle elektirik üretmek
2-manyetikle elektrik üretmek
3-Bataryalarda akım mayalamak bu ismi biz taktık biraz komiktir ama iyi bir projeydi .(başardıkda diyebiliriz.)
4-Kablosuz elektirik aktarımı (Batarya Şarj ) Bu da rastlantı .
5-Ve küçük bir haarb (rastlantı sonucu bulduk.Deneyler yaparken arkadaşın cep çaldı açtığında arayanın bulunduğu o da da ampül patladı aynı zamanda o deney esnasında cep bataryası bir anda boşaldı defalarca sınadık)

Fakat parasız bir halt olmuyor bilimle aramı soğuttum biraz epeydir .
Konu pil den çıktı ama senin bu konu ile ilgili ve biligili olduğunu görünce paylaşayım dedim .
Halen bulunmayı bekleyen çok şey var kandaşda bizim imkanlarımız kısıtlı .Amatörce bile bir çok şey öğrenilebiliyor kısmende olsa başarılabiliyor .Onu anlatmak istedim .
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.235 Saniyede 24 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.