Tesla Coil
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 31 Mart 2020, 01:28:05


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tesla Coil  (Okunma Sayısı 3961 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Uraltu
SOYSUZ BİR PİÇ OLDUĞUNDAN ATILDI
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 589« : 21 Ekim 2009, 00:25:20 »

TESLA COİL ÇALIŞMA PRENSİBİ HAKKINDA

Bilindiği üzere Tesla bobini; çekirdeği hava boşluğundan oluşan, yüksek voltajlı bir rezonans trafosu olup 6 bileşenden oluşur. Bileşenlerden birincisi; çekirdeği demirden oluşan, yüksek voltajlı birincil trafo; ikincisi bir yüksek voltaj kapasitörüdür. Üçüncü bileşen, birbirinden hava boşluğu ile ayrılmış iki telden oluşan 'kıvılcım boşluğu,' dördüncüsü; 10-15 sarımlık, kalın bir telden oluşan birincil bobin, beşincisi; reçine kaplı ince telden sarılmış, yüzlerce sarımlık 'ikincil bobin'dir. Birincil bobin, ikincil bobinin dip tarafında yer alır ve bu ikisi birlikte, çekirdeği hava boşluğundan oluşan ikincil bir trafo oluşturur (birinci trafonun çekirdeği demir). Altıncı bileşen ise, genellikle alüminyumdan oluşan simit şeklinde bir metal olup, ikincil bobinin tepesine yerleştirilmiştir. Sistem çalışırken oluşan yüksek voltaj kıvılcımları, bu toroidden kaynaklanır ve tüm yönlerde havaya dağılır.
Birincil trafo 220V AC'lik gerilimi 10,000 V'un üzerine çıkarır ve bu gerilim, yüksek voltaj kapasitörünü doldurur. Kapasitör, birincil bobin ile trafonun çıkışı arasında seri olarak bağlıdır. Dolayısıyla, voltaj yeterince yükseldiğinde, kıvılcım boşluğunu aşan bir kıvılcım sıçraması oluşur. Kıvılcım, yolu üzerindeki havayı iyonlaştırıp iletken hale getirir. Dolayısıyla bu kıvılcım, trafoyu kısa devre yaparken, kapasitörle birincil sarım arasındaki devreyi de kapatır. Kapasitörde depolanmış olan enerji, birincil sarım üzerinden akmak zorunda kalır. Kapasitörün yüklenmesi ve kıvılcım boşluğunun ateşlenmesi birbirini hızla izler. kıvılcım boşluğu saniyede 120 ile 1000 kez arasında ateşlenebilir. Fakat en yüksek enerji patlamaları 120 Hertz civarında yer alır.

Enerji birincil bobine aktarıldığında, bu bobini sarmalayan bir elektromanyetik alan oluşur. İkincil bobin, bu değişen elektromanyetik alanın enerjisini emer ve birincil bobinde oluşmuş olan voltajı daha da yükseltir. İkincil bobindeki voltaj, küçük bobinler için yüz binlerce, büyükler içinse milyonlarca voltu bulabilir. Dolayısıyla, ikincil bobini etkin bir şekilde topraklamak büyük önem taşır. Toprak ve toroid aslında bir kapasitörün, ikincil bobinle birbirine bağlanmış, zıt yüklü iki plakası gibidir: İkincil bobinde oluşan yüksek gerilim altında, birbirine zıt yükler toprağa ve toroidden havaya fışkırır.

Projeyi gönderen arkadaşında yazdığı gibi Nicole Tesla kablosuz bir taşıyıcı kullanarak yüksek güçte manyetik dalgalar yardımıyla enerjiyi bir noktadan başka bir noktaya taşımayı başarmıştır.Bu nasıl oluyor peki…
Manyetik dalgaları kullanarak enerjiyi bir yerden başka bir yere transfer edebiliriz..Örneğin elektrik enerjisini osilatör ve bir bobin yardımıyla manyetik dalgalara dönüştürüp, bu manyetik enerjiyi tekrar elektrik enerjisine çevirecek yüksek sarım sayılı bir bobin kullanarak transfer edeceğimiz noktaya enerjiyi kablosuz ulaştırabiliriz.Televizyon ve radyo vericileri gibi. Ama şu anki teknolojiyle verimi çok düşük olur.Peki neden verimi düşük olur.Çünkü manyetik dalgalar lazer gibi doğru biçiminde değil her yönde yani daire biçiminde yayılırlar.Bu nedenle enerjinin yalnızca küçük bir bölümünü kullanabiliriz.Eğer manyetik dalgalarıda lazer ışınları gibi tek bir noktaya odaklamayı başarırsak verimi büyük oranda yükseltebiliriz.

Somut olarak NASA’nın üzerinde uğraştığı bir proje;
Ay yüzeyine Güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde eden Fotovoltaik paneller yerleştirip elektrik elde etmek ve ürettiği enerjiyi mikrodalga sinyaller yardımıyla Ay’dan Dünya’ya transfer edip uygun alıcılar kullanarak mikrodalga sinyalleri tekrar elektrik enerjisine çevirip bundan enerji elde etmek.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 2.221 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.