Tarihte Türk bilimciler ve Türklerin bilimsel buluşları
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 04 Haziran 2020, 15:41:49


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Tarihte Türk bilimciler ve Türklerin bilimsel buluşları  (Okunma Sayısı 1314 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Tunga Bey
ULAK
Atsızcı
**
ileti Sayısı: 393« : 02 Nisan 2019, 22:52:41 »

Bu başlık altında yapacağımız paylaşımlarda, Türk bilimcileri, yapıtları ve buluşları ile Türklerin bilimsel  gelişmeye sağladığı büyük katkıyı anlatan yazıları okuyacaksınız.

Birinci yazımız:
ANADOLU TÜRKLERİNİN İLK YAZDIĞI KİTAP ASTRONOMİ KİTABIDIR

Anadolu'da Türklerin yazdığı ilk kitap nedir? Bu soruya yanıt verirken genellikle türlü şiir kitaplarından söz edilir. Ancak sorunun doğru yanıtı: astronomi kitabıdır. Evet Türklerin Anadolu'da kaleme aldığı ilk yapıt bir bilimsel çalışmadır. Anadolu'da yazılan ilk yapıt, Malazgirt zaferinden 30 yıl sonra Danişmendlilerin Kayseri Dizdar'ı olan İbnül Kemal İlyas bin Ahmed'in yazdığı Keşfül Akabe adlı kitaptır. Bu astronomi kitabı (ne yazık ki) Anadolu Selçuklarının resmi dilinin farsça olması nedeniyle öz dilimiz Türkçe ile yazılamamıştır. Bu kitap yazarı tarafından Danişmendoğlu Melik Gazi adına sunulmuştur.


Kaynak: Açık Medeniyet Gazetesi
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tunga Bey
ULAK
Atsızcı
**
ileti Sayısı: 393« Yanıtla #1 : 02 Nisan 2019, 23:30:23 »

MATEMATİĞİN TÜRK BABASI: HAREZMİ

Muhammet el Harezmi, (780 - 850) Diyofantusla birlikte çağdaş cebirin babası olarak gösterilen Türk soylu bilim insanıdır. Harezmi, lineer ve ikinci dereceden denklemlerin sistematik çözüm yöntemlerini geliştirdi. Sonradan Batı'da kullanılacak olan ilk trigonometri tablolarını, Harezmi hazırladı. Günümüzde bile hepimizin kullandığı arap rakamlarını (1,2,3...), sıfır'ı ve onluk sayı sistemini Batı'ya tanıttı. Yazdığı cebir kitabı onaltıncı yüzyıla dek Avrupa üniversitelerinde ders kitabı olarak okutuldu. Özellikle Afrika, Asya ve Akdeniz çevresindeki il, dağ ve ırmakların koordinatlarını o güne dek yapılabilen en yakın biçimiyle saptadı. Halife Memun'un dünyanın yarıçapını ölçme ve haritasını çıkarmak için görevlendirdiği 70 coğrafyacıyla birlikte çalıştı. İngilizcedeki 'algebra' ve Türkçe'deki karşılığı cebir sözcüğü Harezmi'nin denklem çözme yöntemlerinden biri olan 'el-cebr'den türetilmiştir. Yine bütün batı dillerinde kullanılan 'algoritma' sözcüğü bu kavramı ilk geliştiren kişi olduğu için onun adının latince çevirisi olan 'algoritmi'den gelmektedir. Yine onun adından türetilen İspanyolca 'guarismo' ve Portekizce 'algarismo'  sözcükleri rakam anlamındadır.


Kaynak: Açık Medeniyet Gazetesi
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Tunga Bey
ULAK
Atsızcı
**
ileti Sayısı: 393« Yanıtla #2 : 03 Nisan 2019, 16:55:50 »

ANTROPOLOJİ VE JEODEZİNİN ÖNCÜSÜ: BİRUNİ

Muhammet Biruni (937-1048), Aristo'yu eleştirmiş; boşluğun olanaklı olduğunu, gezegenlerin dairesel yörüngelerde hareket etmek zorunda olmadığını söylemiştir. Deneylerin otoritenin üstünde olması gerektiğini söyleyerek bilimsel yöntemin öncülüğünü yapmıştır. Dünyanın çapını, çevresini ve eğimini şaşırtıcı bir yakınlıkta ölçmüştür. 13 yıl Hindistan'da gözlem ve araştırma yapan Biruni, Hindistan'ın tarihinden sosyolojisine dek bir çok konuda tarafsız yazılar yazarak antropolojinin öncüsü olmuştur.


Budizmi, ibraniliği, hristiyanlığı, hinduizmi ve zerdüştlüğü nesnel ve yansız biçimde inceleyen Biruni, bu çalışmaları dolayısıyla karşılaştırmalı dinler alanının da öncüsüdür. Günümüzde bile kullanılan ve elementlerin yoğunluğunu ölçmeye yarayan piknometre adlı aygıtı da o geliştirmiştir. Bilimsel çalışmalarına saygı amacıyla Ay'daki kraterlerden birine Biruni adı verilmiştir. Türk zekasının ve bilimsel düşüncede Türklerin üstün yerinin örneklerinden biri olarak ulusal tarihimizde önemli bir yere sahiptir.

Kaynak: Açık Medeniyet Gazetesi
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.05 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.