SİBER SAVAŞ
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 09 Nisan 2020, 16:38:33


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: SİBER SAVAŞ  (Okunma Sayısı 4011 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
İLTERİŞKAĞAN
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 412


BİN CİHANA DEĞİŞMEM ŞU ÖKSÜZ TÜRKLÜĞÜMÜ


« : 01 Kasım 2010, 22:40:52 »

İSRAİL'in İran'ın nükleer tesislerine bir siber saldırı düzenlediğini duyduğumdan bu yana siber savaş dünyasını öğrenmeye çalışıyorum. Yeni kabul edilen Kırmızı Kitap'ta siber savaşın da ayrı bir bölüm olarak yer alması, ilgimin zamanlamasının çok da yerinde olduğunu kanıtladı.
İsrail'in yaptığı söylenen si-ber saldırıda, "Stuxnet" adı verilen bir solucan, İran'daki nükleer tesisin bilgisayar sistemine yollanmış. Bu virüs, saldırdığı sistemleri ya bozuyormuş ya da geriletiyormuş. Üstelik saldırılan taraf bozulmayı göremiyormuş, her şeyi normal sanıp çalışmayı sürdürüyormuş. Saldırılarda nokta atışlar yapılmadığından aynı virüs ayrıca Hindistan ve Çin'i de vurmuş.
Çin'e siber saldırı olması pek tesadüf değilmiş gibi geldi bana. Çünkü Çin özellikle 2001 yılından bu yana Amerika tarafından en tehlikeli siber düşman olarak görülüyor.

DÜŞEN İSTİHBARAT UÇAĞI
O yıllarda ABD, rutin olarak Çin üzerinde istihbarat toplama uçakları uçuruyormuş. Son derece hassas, üstün teknolojiyle donatımlı uçaklardan biri, taciz için etrafında uçan Çin uçaklarının arkadan çok yaklaşması nedeniyle geçirdiği sarsıntıdan sonra düşmüş. Mürettebat kurtulmuş, güvenlik kılavuzunda belirtildiği gibi uçağın sistemini, Çinlilerin eline geçmemesi için tahrip etmeye başlamışlar. Programları bozuyorlar tabii ki ama vakit az olduğu zaman sisteme sıcak kahve boca edilmesi de verilen emirler arasındaymış. Bunların hepsi yapılmış fakat hızla gelen Çin askerleri, sistemin önemli bir bölümünü kurtarmışlar.
Böylece 1 Nisan 2001'de yaşanan bu olay ile ABD'nin elindeki son istihbarat teknolojisi ele geçirilmiş.
Bu gelişme, Amerika'da istihbarat çevrelerinde bir korkulu rüya olmuş. Çünkü Çin, bu bilgileri kullanarak yeni bir siber güç oluşturabilir ve sal-dırabilir korkusu yaşanmaya başlanmış. Gerçi Amerikalılar sonra yüz milyonlarca dolar harcayarak sistemlerini yenilemişler ama Çinliler elde ettikleri bilgiyi kullanmaya başlamışlar.

DİJİTAL KALE'DEKİ ÖRGÜT
Devam etmeden önce size biraz ABD'deki National Security Agency'den (NSA) bahsetmek istiyorum. Bu süper gizli örgüt, Amerikalılar tarafından bile fazla tanınmaz. Casus, istihbarat denince herkesin aklına ya CIA ya da FBI gelir, halbuki NSA hepsinden daha güçlüdür. Amerika'nın elektronik istihbarat toplama işleri o örgüte emanet edilmiştir. Eğer Dan Brown'un "Dijital Kale" adlı romanını okuduysanız orada anlatılan NSA örgütünü biraz tanımışsınız demektir. Amerika, tehlikelerin büyümesi üzerine son olarak bir siber komutanlık oluşturdu ve bunun başına da General Keith Alexander'ı atadı. Bu generalin aynı zamanda NSA'nın da başı olduğunu belirtmeliyim.
Bu birimlerde yapılan tüm değerlendirmelerde asıl siber tehlikenin Çin'den geleceği üzerinde duruluyor.

İKİ BÜYÜK SALDIRI
Nitekim 2008'de ikisinin de Çin'den geldiği sanılan iki büyük saldırı oldu Amerika'ya karşı. Birincisinde hem Obama'nın hem de McCain'in kampanya merkezlerindeki bilgisayarlara saldırıldı. Amerikan istihbaratçıları, bunu Çin'in bir güç gösterisi olarak yorumluyorlar.
Diğer saldırı çok daha vahimdi; çünkü bu kez hedef NSA'nın süper korunan bilgisayar sistemiydi. Bunun bir hacker tarafından yapılmış olması ihtimali de var tabii ki ama Amerikan kaynakları bunun bir casus örgütünün veya devletin işi olduğunu düşünüyorlar.

RUSYA'NIN BÜYÜK SALDIRISI
Bu arada Rusya'nın da siber saldırı gücü üzerinde çalışmakta olduğunu söylemeliyim. Bu gücü denemek için 2007 yılında Estonya'ya büyük bir siber saldırı düzenlendi. Ülkede var olan her bilgisayar ve telefon birden susturuldu. Saldırının kimden geldiğinin ortaya çıkmasından sonra Estonya, ülkesinde bulunan çok sayıda Rus'u olası tepkilerden korumak için, vatandaşlarına "Evden çıkmayın, sakin olun" çağrısı yaptı. (Bu bilgileri "The Kremlin Conspiracy" adlı kitaptan aldım; yazarı; Douglas Boyd.)


1 trilyon dolar
SİBER savaşlar sadece ülke çıkarları için yapılmıyor. Başkan Obama, internet üzerinden yapılan entelektüel hak veya entelektüel mülkiyet hırsızlığı boyutunun 1 trilyon dolara yaklaştığını söyledi. Sonunda çok büyük bir ödül olması nedeniyle hacker'lar her geçen gün daha da bilgili ve saldırgan oluyorlar.
"Peki neden Amerika tüm sistemini kriptolu yapmıyor" diye sorabilirsiniz. Belki kripto, sistemi koruyacaktır ama bu defa da bilgi toplama işi sekteye uğruyor. Yani bir kripto korumasından en fazla yarar sağlayacak birimler, işte bu nedenle kriptoya karşı çıkıyorlar.


Türkiye de dahil birçok ülkede siber savaş birimlerinin oluşturulması, suçlanan hacker'lara devlete çalışma fırsatını açacak gibi geldi bana. Amerika'da yetenekli hacker'lar yakalandıklarında, "Gel devlete çalış, ülkeni saldırılara karşı koru" çağrısı yapılıyor. O birimlere iyi personel bulmanın en iyi yöntemi bu gözüküyor. Benden söylemesi...

S.Turgut
31.10.2010 HaberTürk

ALINTIDIR.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Damla damla ırkımın kanı,
Bir kımız çamçağına akarken,
Altaylar'da öğrenmiştik biz,
Ölümle anda olmayı.
Umay'ın kanatlarında,
Tanrı Dağı'na bakarken,
Küçücük ellerimizle Güneşe dokunmuştuk.
Sonra bizim olsun istedik güneş,
İşte herşey böyle başladı...
hun_turk58
or-ok-on
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 419


Rehber KAN, hedef TURAN


« Yanıtla #1 : 01 Kasım 2010, 23:17:05 »

 Artık herşey bilgisayarla yapılıyor. Tüm güvenlik şifreleri, uçakların yazılımları ve bilmediğim ya da aklıma gelmeyen nice şeyler. Gerçekten de önemli bir konu ve her ülkenin güvenliği için önemli bir tehdit. Bir bilgisayardan bilgisayara nasıl virüs yolluyorlar, nasıl sistemi çökertiyorlar bir türlü çözemedim gitti.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

--"Biz dogrudan dogruya millet severiz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanagı Türk toplulugudur. Bu toplulugun fertleri ne kadar Türk kültürüyle dolu olursa, o topluluga dayanan cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur." Atatürk
ERGENOKON
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 01 Kasım 2010, 23:25:39 »

Bunların bizim sistemimizi ele geçirmek bilgisayara ihtiyaçları yok akp sağolsun o işi satın aldığı savcılarla hallediyor. Siberini casusunu bırak Kozmik odaya bile elini kolunu sallaya, sallaya giriyorlar.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
İLTERİŞKAĞAN
Normal Üye
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 412


BİN CİHANA DEĞİŞMEM ŞU ÖKSÜZ TÜRKLÜĞÜMÜ


« Yanıtla #3 : 01 Kasım 2010, 23:28:13 »

TÜRK SİBER KUVVETLERİ

MGK bildirilerine ilk kez yansıyan siber tehditle mücadele için ulusal çapta savaş başlatılıyor. Pentagon'unkine benzer, kendi bütçesi olan, özerk bir Siber Ordu Komutanlığı kurulacak...

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bildirilerine ilk kez yansıyan "siber tehdit"le mücadele etmek için topyekûn harekat başlatılıyor. Kamuoyunda "Kırmızı Kitap" olarak adlandırılan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne (MGSB) tehdit algısı olarak giren siber terörizme karşı 20 kurumun ortak hazırladığı "Ulusal Sanal Ortam Güvenlik Politikası" hayata geçirilecek. TÜBİTAK başkanlığında Cumhurbaşkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Başbakanlık gibi kurumların katılımıyla geliştirilecek strateji, yerli hackerlerin yanı sıra küresel ölçekli siber tehditlerden de korunmayı öngörüyor.

MGK'DA GÖRÜŞÜLDÜ

Siber tehdit, önceki gün düzenlenen MGK Toplantısının ardından yayınlanan bildiride "Global düzeyde ulaştığı boyut ve bu tehdidin ulusal güvenliğe etkileri kapsamlı surette ele alınmıştır. Bu bağlamda, siber tehdidin engellenebilmesi açısından milli düzeyde yürütülen çalışmalar değerlendirilmiştir" ifadeleriyle yer almıştı. Çalışmanın ilk hedefi, yasal mevzuatın hayata geçirilmesi olacak. Daha sonra tüm kurumların bilgi işlemcilerine bilinçlendirme ve bilgilendirme brifingleri verilecek. Bilgilendirme çalışmaları kapsamında bilgisayar korsanlarının şirket ya da kurum bilgilerine nasıl ulaşabildikleri, hangi programları kullandıkları anlatılacak. Kötü niyetli hackerlerin metodolojisi konusunda bilgilendirme yapılarak "beyaz hackerler" yetiştirilecek.

BEYAZ HACKERLAR

Beyaz hackerler, önlem alabileceği gibi karşı saldırı da yapabilecek. Çalışmanın en büyük ayağını "uluslararası eşgüdüm" bölümü oluşturacak. Çalışma, Başbakanlığın onayının ardından hayata geçecek. Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın ön çalışmalarını başlattığı Siber Ordu'nun önceki gün düzenlenen MGK Toplantısı'nda da gündeme geldiği belirtiliyor. Pentagon'daki 15 bin bilgisayarın korunmasından sorumlu olan Siber Komutanlığın bir benzeri Türkiye'de kurulursa, başta TSK olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun bilgisayarlarına, hackerların sızmaları önlenebileceği gibi, siber alemde de karşı operasyonlar yapılabilecek. Siber Komutanlığı, diğer komutanlıklar gibi kendi doktrinlerini geliştirebilecek, kendi bütçesine ve özerk bir komutaya sahip olacak.

Yerli üretim şifre cihazı

Çalışma, siber tehdide karşı geliştirilen teknik cihazların üretimine de destek vermeyi öngörüyor. ASELSAN tarafından üretilen yeni nesil IP kripto cihazı sayesinde sadece kurum içi değil, kurumlar arası da yüksek güvenlikli bilgi akışı sağlanabilecek. Örneğin, Genelkurmay Başkanlığı, yüksek gizlilik içeren bilgileri bu sistem sayesinde İçişleri Bakanlığı'yla da paylaşabilecek. Bilgisayarların IP paketlerini şifreleyen sistem, virüs bulaşması halinde alarm veriyor, bilgiler karşı tarafın eline geçmeden siliyor.

C.KARAASLAN  29.10.2010 Sabah
ALINTIDIR
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Damla damla ırkımın kanı,
Bir kımız çamçağına akarken,
Altaylar'da öğrenmiştik biz,
Ölümle anda olmayı.
Umay'ın kanatlarında,
Tanrı Dağı'na bakarken,
Küçücük ellerimizle Güneşe dokunmuştuk.
Sonra bizim olsun istedik güneş,
İşte herşey böyle başladı...
hun_turk58
or-ok-on
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 419


Rehber KAN, hedef TURAN


« Yanıtla #4 : 01 Kasım 2010, 23:31:26 »

Bunların bizim sistemimizi ele geçirmek bilgisayara ihtiyaçları yok akp sağolsun o işi satın aldığı savcılarla hallediyor. Siberini casusunu bırak Kozmik odaya bile elini kolunu sallaya, sallaya giriyorlar.

Ne güzel demişsin kandaş. Adamların bizim bilgisayarlara böcük solucan göndermesine gerek yok. Yılanın başını sokmuşlar zaten.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

--"Biz dogrudan dogruya millet severiz ve Türk milliyetçisiyiz. Cumhuriyetimizin dayanagı Türk toplulugudur. Bu toplulugun fertleri ne kadar Türk kültürüyle dolu olursa, o topluluga dayanan cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur." Atatürk
Gök Yeleli Asena
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 183


Gök Çeri


« Yanıtla #5 : 01 Kasım 2010, 23:42:39 »

Hackerlik bilişim suçları kapsamında değerlendiriliyor.. Ve cezası da pek iç açıcı değil.. Bizde de devletin kendi yapılanması içerisinde mutlaka ciddi bir siber savaş birimi olması gerektiği yadsınamaz bir gerçek.. Yazılım dünyasında sınır yok.. Dolayısı ile saldırı kadar savunmada çok önemli bu bağlamda..

Hülasa; pek çok milli değerimizin yabancılara peş keş çekildiğini düşünecek olursak (PTT en basit örneği) Hayatın her alanında izlendiğimizi anlamak çok da zor değil ! Sanalda ve reel yaşamda Türk'ün değerlerine sahip çıkması gerekmekte.. Bununda ilk adımı devlet bünyesinde oluşturulacak siber birim.. Ama mevcut iktidar Türk soylu olmayınca çıkarlarımızı düşmana karşı korumakta ya da gerektiğinde siber saldırıları organize etmekte etkili duruş sergilemeyecektir.. Kısacası Türk hackerlar  iktidar değişene , Türk töresine değerlerine sahip çıkacak Türk soylu, milli bilinç kavramına vakıf yöneticiler başa gelene kadar ,bireysel veyahut bağımsız timler halinde çalışmayı tercih edeceklerdir diye düşünüyorum!

Ordu içerisinde geliştirilecek bir siber güçte ise Türk soylu ve milli şuur sahibi  olmak şartı kesinlikle aranmalı diyebilirim başlangıç için.. Burada da mevcut iktidar iyi niyetle kurulmak istenen bu birime kozmik odaya yaptığı gibi müdahale etmenin bir yolunu bulacaktır bana göre..
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Türkçülük dün bir kaynaktı, bugün bir çaydır. Yarın coşkun bir ırmak olacak ve önünde yabancı duygu ve düşüncelerden gelen bütün engeller yıkılacaktır. - Türkçülük insanlara hiç bir vaatte bulunmuyor, maddi veya manevi bir şeyvermiyor. Yalnız istiyor... Fedakarlık ve feragat istiyor. ATSIZ
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.048 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.008s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.