Robotlar kendi kendilerine ırkçı davranış geliştirebilirler
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 21 Kasım 2019, 08:37:44


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: Robotlar kendi kendilerine ırkçı davranış geliştirebilirler  (Okunma Sayısı 914 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
BATURGAN
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 366« : 09 Mayıs 2019, 19:04:28 »

Yapay zeka uzmanları, robotların gruplandırmalar yaptıklarını ve ‘dışarıda kalanlara’ farklı davrandıklarını tespit ettiler. İngiltere’deki Cardiff Üniversitesi ile ABD’de bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MİT) bir grup bilim insanı robotların birbirlerini nasıl tanımladıklarını test ettikleri bir çalışmaya imza attılar. Bilgisayar bilimcileri, yapay zeka uzmanları ve psikologlardan oluşan ekip, aynı zamanda robotların birbirlerinden bazı ‘davranışları’ nasıl öğrendiklerini ve kopyaladıklarını da araştırdı.

Scientific Reports dergisinde yayımlanan çalışma, sanal gerçeklik robotlarının kendi gruplarını oluşturarak diğerler robotlardan uzak durduklarını ortaya koydu. Deney, robotların bağışta bulunacakları robotu seçtikleri bir “ver-al” sistemi simülasyonuna dayanılarak yapıldı.

‘DIŞARIDAN GELENLERİ KABUL ETMİYORLAR’

Kendilerine yarar sağlamak için diğerlerinden bağış stratejilerini kopyalayarak öğrenen robotların, küçük gruplar halinde yalnızca birbirlerine bağışta bulundukları ve ‘dışarıdan gelenleri’ kabul etmedikleri belirlendi. Araştırmanın yazarlarından Prof. Dr. Roger Whitaker, simülasyonları binlerce kez çalıştırarak, önyargının nasıl geliştiğini ve bunu teşvik eden ya da engelleyen koşulları anlamaya başladıklarını söyledi.

Whitaker “Simülasyonlarımız, önyargının sanal topluluklarda, ötekini de içeren daha geniş bağlantılar kurulmasına zarar vermek için kolaylıkla teşvik edilebileceğini gösteriyor” dedi. Bilim adamı, robotlar birbirlerinin davranışlarını kopyaladıkları için önyargılı grupların aslında ‘öteki’ olanlara kendi gruplarını oluşturmaları için öncülük ettiklerini ve böylelikle bölünmüş bir popülasyona yol açtıklarını da sözlerine ekledi.

‘ÖNYARGI FAZLA ZİHİNSEL GÜÇ GEREKTİRMİYOR’

Önyargıları tersine çevirmenin güçlüğüne dikkat çeken bilim insanları, bu tür davranışların öğrenilmesinin çok fazla zihinsel güç gerektirmediğinin çalışmada ortaya çıktığını vurguladılar. Projede yer alan araştırmacılara göre, robotlar yaygınlaştıkça bazı insanların sahip olduğu ırkçılık, cinsiyetçilik gibi ortak önyargıları benimseyebilirler.

Kaynak: (Sputnik)
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
AttilaHunTürk
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.922


« Yanıtla #1 : 10 Mayıs 2019, 21:51:38 »

Gelecekte yapay zeka ile zeki insanlar ortak olup insanlığın geri kalanıyla savaşacak diye düşünüyorum.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
BATURGAN
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 366« Yanıtla #2 : 13 Mayıs 2019, 21:56:49 »

Bir olmak kelimenin mecaz anlamıyla değil tam anlamıyla gerçekleşecek. Beynimiz yeterli değil, gelecekte et ve kemiğin yeri olmayabilir.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
BATURGAN
Normal Üye
*
ileti Sayısı: 366« Yanıtla #3 : 13 Mayıs 2019, 21:58:19 »

Yapay zeka asla önlenemeyecek. Bu teknolojinin karşısında değil geliştiricisi olmamız lazım!
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
AttilaHunTürk
Türkçü - Turancı BOZKURT

ileti Sayısı: 1.922


« Yanıtla #4 : 13 Mayıs 2019, 22:46:02 »

Belki ilerde beyinlerimiz bir bilgisayara yüklenecek ve tamamen cansız elementlerden oluşmuş bir cihazla hayata devam edeceğiz. Bu şekilde hastalıklar olmayacak, bu şekilde ölümsüzlük var olacak.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
mustafa66a
Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 13 Mayıs 2019, 22:53:02 »

Belki ilerde beyinlerimiz bir bilgisayara yüklenecek ve tamamen cansız elementlerden oluşmuş bir cihazla hayata devam edeceğiz. Bu şekilde hastalıklar olmayacak, bu şekilde ölümsüzlük var olacak.
Neden olmasın?Şimdi bile kahpe Çin'de çocuk yapacakken zeka seviyesini ten rengini bile ayarlıyorlar!
Tarihi düşmanımız Çin ne halde biz ise afrikadaki çocuklara yardim yaparız anca.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Genç Atsızcı
Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 13 Mayıs 2019, 23:43:45 »

Dünyanın hayatı bitmek üzere. Her gezegen gibi doğdu, yaşadı ve ölecek. Eğer ki öldükten sonra insanlar var olmaya devam edecekler ise bu varlığı başka bir gezegende sürdürecekler. Asıl problem de bu: Hangi gezegen insan yaşamı için gerekli şartları karşılıyor? Uzay çalışmaları bu yüzden çok önemli. Örneğin Elon Musk'ın gelecek hakkındaki en büyük endişesi bu: Dünya yok olduktan sonra belki kendisi göremeyecek ama çocuklarının, torunlarının ne yapacakları. Bizim de en kısa sürede uzay çalışmalarını hızlandırmamız gerekiyor. Sona kalan dona kalır. Bu gavurlar isterler mi Türklerin de oraya yerleşmesini. İstemezler, ki hatta gidecekleri gezegeni tamamen arı bir sistem üzerine bile kurabilirler. Yani sadece zenginleri alabilirler. Elitist bir düzen oluşturabilirler. Kendilerinden olmayan birini de kabul etmezler. Hele bu Moskof artıkları, Turan düşmanı Ruslar ya da Çinliler, bunu ilk başaranlar olursa o zaman kopar kayış. George Orwell ve Cengiz Aytmatov bunların zihniyetlerini çok güzel anlatmıştı zamanında eserlerinde. Bunlar insaniyetperver gösterirler kendilerini başarıya ulaşınca katliam yaparlar, bu kadar ikiyüzlü varlıklardır. Bu yüzden hızlı olmalıyız. İlklerden olmalıyız. Çok çalışmalıyız.
Facebook'a Ekle
Kayıtlı
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.065 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.031s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.