-----İLK TÜRK OTOMOBİLİ "ATTİLA" YAPILDI----
Türkçü Turancı Otağ, Kurt ini
 
*
Esenlikler, Ziyaretçi.Lütfen giriş yapın veya kayıt olun. 02 Haziran 2020, 14:37:07


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Otağ Kuruluş Tarihi: 10 Ekim 2008


Random Image
Sayfa: [1]
  Yazdır  
Gönderen Konu: -----İLK TÜRK OTOMOBİLİ "ATTİLA" YAPILDI----  (Okunma Sayısı 9380 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
Bağatur-Şad
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 316


Elbet bir gün kutlu Türklük töresini bulacaktır...


« : 06 Şubat 2010, 14:42:57 »

İlk TÜRK otomobili ATTİLA piyasada
Kazakistan Büyük Hun İmparatorluğunun efsane lideri Atilla’nın adına özel bir otomobil yapıp piyasaya verdi.

Tamamen Türk ruhu ile hazırlandığı belirtilen ‘Atilla’ adlı otomobil, büyük imparator Atilla’nın ölümünün 1.550′nci yılına denk getirildi. Tamamen Kazak sanayinin gerçekleştirdiği Atilla, Kazakiztan’ın ilk otomobili olarak ta tarihe geçti.

1993 yılında ilk kez kendi otomobillerini yapmaya karar veren Kazaklar, 2003 yılına kadar tam 10 yıl bu projenin alt yapısını hazırladı. 2003 yılında Türk ruhuna uygun olarak tasarlanan Atilla, bu yıl tamamlandı.

İlk etapta Kazakistan’da piyasa verilecek olan Atilla, daha sonra ihraç edilecek.

ATİLLA KİMDİR?

Attila (d. 406 – ö. 453), Hun İmparatorluğu’nun hükümdarıdır. Babası Muncuk Han’dır. Amcası Rua, onu babası öldükten sonra bozkırda tek başına yaşamaya çalışırken buldu ve yanına aldı. Vizigotlara karşı Roma İmparatorluğu’yla ittifak yapan Attila, bir süreliğine Roma’ya Flavius Aetius’un davetlisi olarak gitti. Her şey iyiye giderken, Rua’nın ölüm haberini aldı. Geri dönerek kardeşi Bleda ile birlikte Hun İmparatorluğu’nun ortak hükümdarı oldu. Bleda 445 yılında öldü.Bu durum Attilanın tek başına Hun hükümdarı olmasını sağlamıştır. Daha sonra aşık olduğu esir kızla (Nakara) evlenen Attila’nın bir oğlu oldu, doğum sırasında eşi Nakara hayatını kaybetti.

Avrupa kıtasının üçte ikisinden fazlasına hakim oldu ve devletin sınırlarını Asya’ya taşırdı. Hükümdarlığı boyunca ordusu ile Batı ve Doğu Roma imparatorluklarını sık sık istila eden Attila, Orta Çağ kaynaklarında acımasızlığı ile anılır. Bu nedenle de Avrupa dillerinde Atilla “Tanrı’nın Kırbacı” (İngilizce: Scourge of God, İtalyanca: Flagello di Dio, Fransızca: Fléau de Dieu) olarak anılır.

Buna karşılık Germen(Alman)efsanelerinde Attila, çok büyük ve iyiliksever bir hükümdardır. Attila’nın sarayında birçok Germen hükümdarı yaşar. Nibelungen Destanı, Hun-Germen mücadelelerinden meydana gelir. Bu hikayelerde Attila, Etzel adında büyük otoriteye sahip, barışsever ve yalnız asilere karşı kılıç kuşanan asil ruhlu bir hükümdardır. Avrupa Hun İmparatorluğunun başkenti olan Etzelburg adının buradan geldiği bilinmektedir. Aetus ile yaptığı Katalon Savaşında roma ordusu dağılmış Batı Got kralı Theodeirch ölmüştür. Attila ordusunu dinlendirerek kaçan Aetus’u takip etmedi.

Batı Roma İmparatorluğuna sefer yaparken Papa’nın araya girmesiyle (Papa Attila’nın önünde diz çöküp af dilemiştir.) Attila Roma’yı fethetmedi ve vergiye bağladı. Attila 453 yılında son eşi tarafından gerdek gecesi öldürüldü.

Mezarının nerede olduğu bilinmemektedir. Cenazesine katılanlar, mezarın yerinin bilinmemesi için öldürülmüştür. Ama tarihçiler arasında Tuna Nehri’nin yatağının bir süreliğine değiştirildiğine ve hazineleriyle birlikte Attila’nın nehrin altına gömüldüğüne, daha sonra da nehir yatağının eski haline getirildiğine dair yaygın bir inanış vardır. Nehrin aşırı uzunluğundan ve bir çok ülkeden geçtiği için bürokratik sorunlar çıkacağından kazı çalışması yapılamamaktadır.Facebook'a Ekle
Kayıtlı

SANA DAR GELMEYECEK MAKBERİ KİMLER KAZSIN
GÖMELİM GEL SENİ TARİHE DESEM SIĞMAZSIN
Bağatur-Şad
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 316


Elbet bir gün kutlu Türklük töresini bulacaktır...


« Yanıtla #1 : 06 Şubat 2010, 15:28:02 »

Attila Yola Çıkıyor

Uğurlar Olsun !

 

Kazak kardeşlerimizin 1993’ten beri sürdürdükleri çalışma meyvesini verdi.

 Bugünün dünyasında  söz sahibi olmanın başta gelen yollarından birinin millî teknolojiye sahip olmaktan geçtiğinin bilinciyle yerli bir araba yapmak için çalışma başlatan kardeş ülke Kazakistan, “Attila” markalı bir araba geliştirdi.

Türkiye’de de buna benzer çalışmalar başlatılmış, fakat ilk ürünlerini vermeye yakınken sömürücü dünya düzeninin gizli oyuncularınca çökertilmişti…

 Türk ruhunu uyandıran bir ışın olması dileklerimizle;

“Attila, uğurlar ola, yolun açık olsun  !”  diyoruz.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

SANA DAR GELMEYECEK MAKBERİ KİMLER KAZSIN
GÖMELİM GEL SENİ TARİHE DESEM SIĞMAZSIN
ANKARALI GÖKTÜRK
Atsızcı
*
Cinsiyet: Bay
ileti Sayısı: 2.262


BİR HAKAN GİDER BİN HAKAN GELİR !..


« Yanıtla #2 : 06 Şubat 2010, 17:16:47 »


                Bu güzel bir şaka değilse en mutlu günlerden biri olmalı ! Türklerin en önce yapması gereken şeylerden biri bana göre marka yaratmak olmalıydı. Marka çok önemlidir. Güç gösterisidir bence. Büyük markaları olan ülkelerin zenginlikleri ortada. Başbuğumuz biraz daha yaşasaydı herşeyimizi biz yapardık. Dışardan hiçbir nesne Türkeline giremezdi belki de.
                42 yıllık yaşamımda araç kullanmayı öğrenemedim. Bunda bir tane bile Türk aracının olmaması da etkendi. fransız, alman. italyan vbg. Türkün kendi aracı olacağı günler gözümde tütüyordu. Ne mutlu o günleri de göreceğiz. Ayrıca Türk aracına Türk ismi verilmeside bir kesinlik olmalıydı bu da mutluluk verici. Darısı Tüm Türkellerinin başına... Gülümseme 
Facebook'a Ekle
Kayıtlı

MUHTAÇ OLDUĞUN KUDRET DAMARLARINDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
Işbara Kağan
Atsızcı
*
ileti Sayısı: 212


Atsız' ın Çerisi


« Yanıtla #3 : 06 Şubat 2010, 17:32:30 »

Askeri ve sivil sürat tekneleri üreten Onuk firmasının geliştirdiği Onuk Sazan nihayet basına tanıtıldı.

Sazan'ın tasarımını yapan Eralp Noyan - Jan Nahum ekibi, yıllarca Anadol'da bir arada çalışıp, Türkiye'nin ilk spor arabası olan Anadol STC-16'yı da tasarlamış olan ekip.

"Sazan" isminin kaynağı ise aslında üzücü bir hikaye: Onuk firmasının sahibi Ekber Onuk'un trafik kazasında ölen oğlu Kaan Onuk'a arkadaşlarının Saint Joseph Lisesi'nde taktıkları lakapmış. Bu açıdan biraz Ferrari Dino'nun öyküsüne benziyor (Enzo Ferrari'nin genç yaşta ölen oğlu Dino'nun adının verildiği Ferrari modeli.)

Proje için Onuk firması ile Renault Türkiye ortaklaşa çalışıyorlar, yani oldukça ciddi bir atılım.

Onuk Sazan'da Renault-Nissan'ın 3.5 litrelik V6 motoru kullanılacakmış ve arabanın ulaştığı son sürat de 300 km/s olarak belirlenmiş. Arabanın şasesi yüksek teknoloji ürünü, sağlam ve hafif carbon-fiber alaşımından yapılmış. Yılda sadece 10 adet Onuk Sazan üretilecekmiş.

Facebook'a Ekle
Kayıtlı

Köprülerin (Linklerin) Görülmesine İzin Verilmiyor.
Köprüleri (Linkleri) Görebilmek İçin Üye Olun veya Giriş Yapın
Sayfa: [1]
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|Harita | Arşiv | 1 | 2 | 3 | 4 | XML | Rss
PHP Kullanıyor Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2006-2009, Simple Machines

Google'a ekle
BOZKURT FM*
XHTML 1.0 Uyumlu! Dilber MC teması HarzeM tarafından
Bu Sayfa 0.076 Saniyede 23 Sorgu ile Oluşturuldu (Pretty URLs adds 0.017s, 2q)


Türkçü Turancı Otağ
Otağımıza üye olarak Türklüğe ve Türkçülüğe katkıda bulunabilirsiniz.
10 saniyede üye olmak için tıklayın.